A". 18/7. Woensdag 9 Mei. 4152. II Tersciiint iaplijis, itpzontel Dinsdag;. Bnitenlaiidsclie Berichten. Een en Der ti s t e Jaargang. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheels Rijk 2.50, Afzonderlijke nommers- 0.10. RUKBAVi WARMT, E, 124. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels. i 00. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal betekend. Op tien Hemelvaartsdag zal des avonds geen Courant worden uitge geven. EKIiïLAKl). Stafford Northcote antwoordde in het Lager huis aan Hubbait dat Layard op nieuw aan de Porte eene regeling voorgesteld had be treffende de in de Bank van Engeland voor de leening van 4851 gedeponeerde gelden. In antwoord op de vraag door Huuesseu gesteld zeide hy, dat liij nog niet officieel bericht had ontvangen van de annexatie vau de Transvaal, maar dat Carnarvon geloofde dat het waai schijn lijk was dat Shepstone alle middelen om tot ene schikking te koineu had uitgeput en de annexatie onvermijdelijk was. Gladstone antwoordde aan Trevelyan, dat hij diens amendement op zijne tweede resolutie aannam. Dat amendement luidt: het Huis is van oordeel dat de Poite door haar gedrag "tegenover hare onderdanen en door te weigeren waarborgen te geven voor een beter bestuur elke aanspraak op materieels en moreele onder steuning van de Britsche kroon verloren heeft. Gladstone laat zijn 3e en 4e resolutie varen, Harrington drukt de meening uit dat de oppositie nu algemeen de resoluties oudersteimeu zou. De Kanselier der schatkist stemt toe in een debat op de veranderde basis. Een hoogst levendig tooneel dat twee uren duurde was daarvan 't gevolg, daar veischeideno leden verdaging van het debut verlangden. De dagbladen deelon de depêche mede, welke loid Derby aan lord Loftus, den Britsehen ge zant to St. Petersburg, heeft gezonden, in ant woord op de circulatie van Prins Got tschakolf. In die depêche geeft lord Dei by zijn diep leedwezen te kennen over het bevel van dcu Gzaar, om Turkije binnen te nikken. Hot Biitscho gouvernement is met van oordeel, dat die stap van Hnslaml mei do gevoelens en de belangen van Europa vereeuigbaar is. liet b'umemukken der Kussen 'ttiTutkijezal bezwaar lijk den toestand der Christenen vei betereu. .De gedragslijn van Rusland is ook in strijd met het Fartjschö tractaat, hetwelk aan al zijne onderteekenaars den plicht oplegt, de onafhanke lijkheid en do integriteit van Turkije to eerbie digen. Do Czaar, door uit eigen beweging tegen de Potte te handelen, de wapenen opvattende, ■zonder mot zyne bondgenooten te ttule te gaan, heeft zich dus afgescheiden vau de Europeesche eensgezindheid, liet Brilscho gouvernement vercenigt zich niet met de vet klaring van Prins Gortschakoff, dat Rusland in liet belang vau Europa handelt, Thomas Carlylc heeft aan de Times tvolgend schryven gericht: ïEen gerucht doet zich overal hooren, dat wonderbare Premier, in spyt van zijne kon niukiijke onzijdigheids-verklaring, van zins is om, onder 't voorwendsel van »»zorg voor Britsche belangen"", de Engelsche vloot naar de Oostzee te zenden, of iets anders te doen dat Rusland'dwingen zal aan Engeland den oorlog te verklaren. Koitoliugs begon dit gerucht; nog onheilspellender geworden, naar de oostelijke zijde van't tooneel heen te wijzen, waar oen plan gekoesterd wordt, dat niet slechts Rusland, maar geheel Europa tegen ons de wapens'zou doen opnemen. Dit laatste beu ik te weten gekomen als een onbetwistbaar feit: een feit, dat bij onze huidige omstandigheden en vooruitzichten voorzeker van gewicht is. »Wat »»13rilsche belangen"" betreft, zoo kan ik er geen onkel zien of bedenken dan dat wij strikt zorg dragen voor onzen weg naar Indie over wuez cn Egypte; en voor de rest dat wy ruiterlijk ons houden buiten eenige kameraadschap met; den Tu: k, ten opzichte van dit en vau elk ander 11 ritselt belang."" Enge land moest 't als een schande voelen, met zoo een Turk hoe dan ook in bettekking te staan, .la, indien wy allen, gelijk'l ons paste, nog wensch- ten* deiri Tutk te redden van verderf en ver nietiging in Gods wereld, dan zou tie éénige toekomst en itoop voor hom titans nog wezen, dal hij door de Russen werd omini worpen, en allengs geschoold en gedrild werd lot een vreed zaam pogen om te ieeren. zelf geregeerd te worden. Het uitvai en in de dagbladen tegen llusland, voortkomend uit d diepste onwe tendheid zelfzucht en nieligen nalionalen naijver, is voor mij niet beter dan 't gehuil van Bedlam. »Deze dingen schrijf ik niet neer van hooren zeggen, maat' op grond van nauwkeurig weten en terwijl 't nog tijd is, beveel ik /e in de onverwijlde aandacht van alle vrienden van Itttn land, opdat niet binnen weinige weken 'tdol zinnigst tn misdadigst bedrijf geschiede, nat een Britsch Gouvernement zou kunnen begaan, en gausch Europa dc vlammen ousteke van oorlog." Meu verzekeit. dat Engelsche officieren toebeici lselen maken tot het aantesgon van een kamp bij den ingang vau het Suez-kanaal. Een depêche uit Kouslantinopel ineklt, dat de Russen -den Douau bij kleine detachementen overtrekken. De Morning Advertiser beticht, dat de Bey van Tunis 'IS,000 man infanterie en 5000 ruiters ter beschikking van den Sultan heeft gesteld. V RANK RIJK. Bij de behandeling in de Kamer van Afge- gevaat'iligdenvan de interpellatie van den heer Lebloud (woeSiugcn der ultramontane») is, na een langdurig debat, de volgende motie aangenomen »De Kamer overwegende, dat de ullramon- taaesche manifestation, wier toeneming de biurfgu- en buitcnlandsche veiligheid vau Frank-, rijk iu gevaar zou kunnen brengen, cene onmiskenbare schending zijn van de Staatswet ten, noodigt het Gouvernement uit, om die onvadorlandlievende agitatie te beteugelen met al de wettige middelen, waarover het te beschik ken heeft." De minister van onderwijs heeft aan de leeraren een schrijven gericht, waarin het hun verboden wordt in hunne scholen de onder- teekening van clericale petitiën, die tegen de Ilaliaansche regeering gericht zijn toe te laten. De Huivers geeft de volgende verkorte lezing van 's Pausen toespraak aan de bede- vaartgangers »Gij zijt getuigen van de vervolging tegen de Kerk. De Regeeriugeti laten de Kerk aan haar lot over;' maar zij zal zegevieren. sGy komt hier ais een leger, niet met den degen, maar met het paternoster. Maar toch zijn sommige Gouvernementen bang voor u. »Wij zijn thans onder de heerschappij der wanorde. »Van een zekere tribune heeft men gezegd, dat ue Paus liegt. Ik wil niet weten in welk laud men het gezegd heeft, maar gezegd is het. sBidden w'j God, dat Hij de heerschappij der orde herstelle. Laten wij vertrouwen hebben." Bij decteet van 30 April heeft de Pre sident der Republiek gratie of vermindering van stiaf verleend aan een 3otal personen, die wegens deelneming aan de commune van 1871 veroordeeld werden. BDS1A5 1). Het antwoord van Engeland op de Russische circulaire is den 7 dezer den Keizer over handigd. De Agence Jiusse merkt op dat de \rees van Englaud voor toekomstige verwikkelingen, wat Rusland betreft, ongegrond is. Een telegram van den miuister van oor log uit Tillis luidt: »Van de armee is niets nieuws te melden. Voortdurend onweder. Den 3 dezer heeft een Turksch fregat Poli vruch teloos gebombardeerd." De Engelsche ambassadeur lord Loftus heeft eergisteren het antwoord van zijn Regèe- ring overhandigd op de laatste Russische circu laire-nota. Naar men uit goede bron vet neemt, is de Russische Regeeriug niet voornemens daarop te antwoorden. Uit Erzerum, wordt van 7 dezer bericht: Eene Russische kolonnedie ten Oosten van Kats beproefde den bergpas te forceereu, is teruggeslagen. Zij wilde met 42,000 man eene verkenning iu de richting van Karishatn doen. De Russen hebben twee aanvallen op de „ves ting Kars gedaan, doch zijn, met aanztenlyke verliezer), afgeslagen. De Sheik Abdullah, be roemd opperhoofd der Kurden uit Dekan, zal zich met 4000 Kurden naar de Russische gren zen begeven. ITALIË.' De Senaat heeft na lang debat de wet tegen

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1