PROVINCIALE STATEN Uitslag der Verkiezingen gruwelijke» oorlog in Atsjin in het openbaar, hervatte de heer Franssen van de Putte, dat hg dat in comité generaal had gedaan, maar de heer Wintgens juist nagelaten had, na het comité, in 't openbaar hem toen aan te vallen. Hij noemde het niet kloek en niet Nederlandsch, dat de heer Wintgens beweerde hem persoon lijk in zijne eerste rede niet genoemd te hebben en er niet voor uit te zij» gekomen, dat de heer Franssen vau de Putte do verantwoorde lijkheid van den Atsjin-oorlog als Minister op zich had genomen. De heer Storm van 's Graverande heeft het ontwerp verdedigd en is vooral opgekomen tegen de hoog gekleurde bezwaren over den toe stand der vroegere academie. Nadat de heer van Nispen zijn adhaesie aan het ontwerp had betuigd en de Minister van Oorlog nog ver schillende opmerkingen had beantwoord en do aanneming van het ontwerp sterk had aanbe volen, zijn de algemeene beraadslagingen ge sloten. Bij artikel 3 (vicijarige cursus) beeft de lieer van Naamen van Eemnes een motie van orde voorgesteld om, uit overweging dat het alsnog niet geraden is tot eene hervorming van het onderwijs aan de .Militaire Academie over te gaan, maar op andere wijze in het gebrek aan kadets" te voorzien, de verdei e dis cussie te schorsen. Die motie is met 41 tegen 31 stemmen verworpen en de discussie vooit- gezet, waarbij eonige artikelen werden aange houden, voor zoover die hoofdbeginselen betroffen en zulks wegens 't verband met do vetdere artikelen. Viijdag vooitzetting. SCHIEDAM, 11 Biel 1W. Door schoon lenteweder begunstigd mar cheerden de scherpschutters, voorafgegaan door hunne muziek, gisteren morgen naar 't station, om zich per trein van 9 uur naar Rotterdam te begeven, voor het vroeger aangekondigde concours. Te half 10 ure werd reeds het eerste schot gelost. De wedsti yd was gesplitst in drie ufdeeliugeti A. Voor recruten op 100 passen met 5 schoten. B. Voor schutters 2e klasse op 100 en 200 passen. Op ieder dezer afstanden werden ch ie schoten gedaan, waarvan de punten bij elkander werden geteld. C. Voor scherpschutters en schutters le klasse op 200,en 300 passen. Op ieder dezer afstanden werden 5 scholen gedaan, waarvan de punten mede bi; elkaar werden geteld. Nog was er voor een ieder gelegenheid ge geven te dingen naar een vieital prijzen op den revolver. De uitslag was als volgt: Afdeeling A met IC- mededingers. le prijs, A. de Vogel Lzn met 49 punten; 2e pt'., O. de Roo, met 47; 3e pi'., J, Bolte, met 44; 4e pr., P. ,T. van Eijk, met 35 punten. Afdeeling It met 2C mededingers. le prijs, D. Boer, lid der vereeniging j>de Eendracht" te Vlaai-dingen, met 58 punten; 2e pr., A. Vogelenzang, met 56; 3e pr., .1. Zwaan, met 55; 4e pr., L. Voortman, met 55; 5e pr., N. van Diggden. met 53; 6e pr., J. Weber, met 53. Afdeeiiiig C met 21 mededingers. •le prijs, Daniel Visser, met 95 punten; 2epr., L- van Dijke, met 94; 3e pr., L. Hakbijl, lid van do vereeniging »de Eendracht" te Vlaardin- gen, met 93; 4e pr., A. van der Vlis, id., met 89; 5e pr., J. A. de Lange, id, met 86; 6e pr., N. Visser, met 85; 7e pr., P. C. van der Pant Jr., met 7S; 8e pr., .1, Reetman, met 77; 9e pr., G. Pigeaud, met 77; 10e pr., J. van der Vlis, lid van de vereeniging »de Eendracht" te Vlaardingenmet 77. Nog werden 77 punten behaald door J. A. Meijer die echter bij 't kampschieten afviel. R o z e n p r ij s, Voor 't meeste aantal zwarte rozen in beide afstanden, met 7 rozen, be haald door L. Hakbijl, lid vau de vereeniging de Eendracht" te'Vlaardingen, in kampstrijd met L. van Dijke, Dauiel Visser en A. van der Vlis. Jaarlijkschc bjizondere prijs. Uitge loofd door den kapitein-kommandant, voor scherpschutters behaald door N. Visser, met 51 punten op 200 pas. Revolver wedstrijd. le prijs, Daniël Visser, inet 22 punten; 2e pr., A. van der Vlis, lid van de vereeniging »de Eendracht" te Vlaardingen, met 223cpr., J. A. de Lange, id., met 21; 4e pr., B. J. van der Most, met 20; allen in drie scholen. De svedsti yd was te vijf uren in de beste orde afgeloopen. De prijsuitdueling had des avondsin Mus us Sacrum" plaats, onder gepaste toespraken, door deu kapitein-kommandant, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden, zoo van hier als van Vlaardingen; een eu ander werd opgelui sterd door de muziek v.\n het korps. Het doet ons genoegen er op te kunnen wijzen, dat van de 26 prijzen het seherp- scliutterskoi'ps voor het concours ten geschenke aangebodener vei sclieidene waren van niet- leden van het korps; wel een bewijs van de belangsteiliug die de zaak der scherpschutters bij voortduring blijft ten deel vallen. De trekking in de verloting der Tuinbouw tentoonstelling is thans bepaald op Maandag 14 dezer. Bij de aanbesteding van den bovenbouw van de brug over do spoorweghaven op Fijenoorcl is ingeschieven door do Neder!, stoombootmaat schappij le Rotterdam voor f 190,000, F. Kloos zonen te Alblasserdam voor f 129,000. Lie Minister van Oorlog heeft bevelen gegeven tot liet onder de wapenen roepen ran miliciens-veilofgangers, te weten: van-1 Au gustus tot 7 September, bij liet le, 2e, 4e, 5e, 7e, en Se regiment infanterie, de regimen ten huzaien en kompnguiën hospitaalsoldaten die der lichting vah 1874, en bij het regiment gi'Oimdieis en jagers, het 3e en Ue regiment infanterie die der lichtingen vati'1874 en 1875; van 4 Augustus tot 12 September, bij de re- gimenteu vehlartilletie en het regiment rijdende aitïlleiie die der lichting van '1874; vau 16 Juli tot 24 Augustus, b:j het korps pontonuiers die der lichting van 1874; bij het bataljon mineurs en sappeuis die der lichting van 1874, van 12 Juli tot 20 Augustus, en die der lichting van 1875, van 21 Augustus tot 29 September. De heeren Joiissen eu Kiüger zijn als gedelegeerden benoemd om iu Engeland en Amerika tegen de annexatie van de Trans vaal- sche Republiek te prolesleeren. Jiiouwohla. (prov. Groningen) Alhier is gevonden een gouden muntstuk ter grootte van een rijksdaalder, afkomstig uit den Spaanschen tijd. Aan de eene zijde ziet men liet borstbeeld van Philips IV met het randschriftPhil. HU. Dg. IIisp. Et. Indiar. Rex. 1639 eu aan de keerzijde het wapen van Spanje met het rand- schiift: Arciiid. Avst. Dv. X Bühg. Brad. Utrecht. Maandag zijn van deze gemeente naar Rome vertrokken de aartsbisschop van Utrecht rnet de oveiige leden der Nedei 1. depu- tatio, om den Paus, bij do viering van zijn SOjaiig bis=chopsfeest, de hulde en gelukwen- schen der Neder 1. Katholieken aan te bieden. Stcenbcgeii. Z. IC. II. Prins Hendrik der Nederlanden heeft eene prachtige zilveren bokaal geschonken aan de Commissie voor de dp 5 Juni e, k. alhier te houden harddraverij, om als prijs te dienen, Apeldoorn. Het zilveren feest van de school sKoning Willem 111" is den 8 dezer alhier luis- teri ijk gevierd, liet gelieele dorp was in feestdosch en uit elke woning wapperde de nationale vlag. Tal van oud-leerlingen hadden zich met de tegemvoordigen in het schoollokaal vereenigd, alwaar te 2 uren Z. M. de Koning en gevolg door hh. regenten werd binnengeleid. De heer Loman bood bij die gelegenheid namens oud- leerlingen Z. M. een dank-adres aan, teiwyl een dochtertje van den hoofdonderwijzer hem een praohtigen bouquet overhandigde met een toepasselijk gedicht. De Koning dankte blijk baar ontroerd en'zeide, dat hij voor 25 jaren met een nederig hart en bescheiden verwach tingen de inwijding van het gebouw harl bijge woond. De eervolle betrekkingen, waartoe,'vela oud-leerlingen waren geroepen, bewezen echter de gunstige resultaten van het onderwijs, 'dat Zr. Ms. verwachtingen had overtroffen. Dit nu was hoofdzakelijk te danken aan het goede toezicht der regenten, doch vooral aan de lei ding van den hoofdonderwijzer, den heer Neel- meijer, wieu daarvoor als blijk van waardeeriug de ridderorde vau den Gouden Leeuw van Nassau door Z. M. werd overhandigd. Ook aan het overig onderwijzend personeel bracht de Koning een woord ran dank: de hulponderwijzers de hh. Ensink en vanOllefen eii de onderwijzer in het handteekenen do heer van der Maaten ontiingen elk een gouden remontoir-horloge met ketting ten geschenke, terwijl den heeren de Groot, onderwijzer in liet rechtlijnig teekenen, en Broers, instructeur van wapenen, een gouden remontoir-hoi loge werd vereerd, Na Zr. Ms. vertrek werd den heer Neelmeyer namens de tegenwooulige leeilingen een keuiig zilveren dejeuner geschonken. Door Z. M. werden die leerlingen uitgenoodigd om een der eerstvolgende dagen met hun onder wijzers een dag in de hoofdstad door te brengen. De oud-leerlingen vereerden den lieer Neel- meijer als blijk va» achting een prachtige pen dule, terwijl zij hem i» het sociëteitsgebouw een souper aanboden. Dieren. Alhier is gisteren namiddag de jeneverbratirierij van de hoeren Sevenstern ge heel afgebrand. VOOR DE IN KVin-HOLMK». ALPHEN. Uitgebracht 615 geldige stemmen. Herkozen de hoeren mr. G, van der "Vlies met 369 en I. vau der Dreggen Az. met 372 stem men. Op mr. S. Le Poole waren 250 en op mr. A. H, Brandt 224 stemmen uitgebracht. BRIELLE. Herkozen de heeren G. F. Lette en'J. D. Preuyt, de eerste met 248, de laatste met 249 van de 258 uitgebrachte stemmen. DORDRECHT. Uitgebracht 356 geldige stem men. Herkozen da heeren jhr. J. N, D. Junizon van Erffrenten van Babyloniënbroek met 207 en J. A. Smits van Nieuwerkerk met 208 stemmen. Op den heer mr. T. F. van Dorsser; waren uitgebracht 162 stemmen; de overige; stemmen waren verdeeld. GOUDA. Gewone aftreding. Uitgebracht 892 geldige stemme». Herkozen de heeren mr. A. A. van Bergen IJzendoorn met 864, G. A. van Ilouweninge Gz. met 834 en M. Bisdom van Vliet met 832 stemmen. Buitengewone vacature. Uitgebracht 911 gel dige stemmen. Gekozen de heer mr. .T.'Fortuya Droogteever met 518 stemmen. De heer R, Blok verkieeg 367 stemmen. GORINCHEM. Herkozcu de heeren W. Roo* seboom en H. R. Vogelsang, 'sGRAVENIIAGE. Geldige stemmen 1044. Herkozen de heeren jhr. mr. F. Schuurbequs Boeije met 624 en mr, J. deBasJzn., met 589; gekozen de heer W. J. G. Scheurleer met 631 stemmen. Herstemming tusschen de heeren mr. D. Polak Daniels, die, 411, mr. J. J. van

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2