Biniieülaiiilsclie Bsricliisi. voet blijft met Italië. Werd bet niet door DjUitsehland in toom gehouden, Frankrijk zou in !t belang van den Heiligen Stoel reeds naar den degen gegrepen en alzoo dén Paus een bewijs zijner toewijding gegeven hebben. De bisschop was, naar gezegd wordt, door Mac- Mahon gemachtigd deze gewichtige verklaring aan Pius IX te doen. OOST E N' It IJ K. De Politische Correspondent) behelst een telegram uit Bucharest, waarin gemeld wordt, dat de Vorst van Rumenie aan den Grootvorst Nicolaas heeft verklaard, dat hij als een bewijs van Hunienie's sympathie voor do vaak van Rusland, aan de Russische troepen, tot bespa ring van een omweg, toestaat den marsch over Bucharest te nemen. In de jongste artillerie-gevechten tusschen Kalafat en Widdin verloor Rumenie 110 man aan doodun en gewonden T U It K IJ K. Hel Turksche eskader bombardeerde de ver stel kte Russische haven van Sucbum-Kalelide Turken landden, versloegen de Russen en ble ven meester van de position De bevolking uit de omstreken heeft zich bij de Turken aange sloten. De Russen trekken huni.e troepen bijeen in de omstreken vau Knrs. II U 31 E N I E. De Kamer heelt aan de regeering een krediet van '10 rnillioen toegestaan tot ondeihotid van het leger. Tusschen Oltemtza en Turkukai is Woens dagmiddag weer het vuur geopend. TWEEDE KAMER DER STATEN-G EN ERA A Avondzitting van '15 Mei. De Kamer heeft do discussie voortgezet over de verheuging van Hoofdstuk Y der Staalsbc- giooting en wel over art. 8*7 (Rotterdamsche Waterwog) Do heer Ge veis Deynoot was voor voltooiing, maar was zeer teleurgesteld, zoowel wat tijd van oplevering als kosten betreft. Aan vankelijk geraamd op 5 a G rnillioen en voi- tooiing in 5 jaar, is er nu reeds besteed 11 miilioen. en zal het ten slotte 22 n 23 rnillioen beloopeu, terwijl het weik al 14 jaar duurt. Zoo hij zijn-: stem aan het artikel geeft, dan zal dit zijn met protest. Ilij drong bovendien aan op verbetering van hel Yoornsche Kanaal. De heer Regram achtte de zaak van nationaal belang en wil dan ook gaarne tijdelijke hulp middelen toestaan, hoezeer hij, na het ge beurde, aan het welslagen twijfelt. Do heer Toiling van Berkhout meende uit een technisch oogpunt, dat men op den vei keerden weg is en wenschto nn'derc inlichtingen De lieer Rom- bacli wil het werk vooitzeUen zoolang er icde- Hjke kans van slagen bestaat, maar tevens de hand gehouden hebben aan het Voornsche Kanaal. De heer van den Berch van Heemstede wilde den post niet toestaan, maar oone com missie benoemen tot onderzoek of voor Rotti r- dam enne haven kan gebouwd worden zonder gevaar voor verzanding. Ook do lieer Insinger zou crue enquête vvenschcn, hoezeer hij ge neigd is Rotterdam te helpen. De heer Stieltjes spink stellig togen, dat niet verkregen zou zijn waarop gerekend was. Men is toch hel doel meer nabij gekomen en zal dit door de voor gestelde niaati egelen meer en meer bereiken. Intussehen begreep hij niet, waai om j.le Minis ter vau Rotterdam geene bijdrage wilde aan nemen. De Minister van Binnenlandsche Zaken erkende dat hot weik voor den Waterweg in menig opzicht is tegengevallen en niet zoo spoedig vl t als men gedacht heeft. Maar hij moest" ernstig opkomen tegen de gebezigde uitdruk king, dat het werk zou zjjti mislukt. Dit is in groote mate "overdreven. Dn Minister weersprak vervolgens de verschillende geopperde bezwaren en liclnte het verbeteringsplan nader. toe. Hij bestreed nadrukkelijk het denkbeeld der be noeming eerier commissie voor nader onderzoek, dat tijdverlies eu verslimmering van den toe stand zou teweegbrengen. De Minister ziet in de gegeven omstandigheden vooralsnog geen noodzakelijkheid om van Rotterdam eene bij drage te vorderen, 'maar hij voegde er bij, dat, indien liet werk goed in gang zal wezen, en Rotterdam wil dan eene bijdrage schenken, deze met erkentelijkheid zal worden aangenomen. Daarna is art 87 (Rotterdamsche Waterweg) aangenomen met 38 tegen 17 stemmen. De geheele verhooging van hoofdstuk V is vervolgens aangenomen inetM tegen 2 stemmen. Nog weid tia eonige discussie aangenomen de conclusie der meerderheid van de commissie nopens de statistiek der goederen in de doode hand, strekkende om de Regoering te verzoeken aan de Kamer een uitgewerkte tabel over elke gemeente afzondi rlijk over te leggen, opgevende den aard en den omvang der beziltiiigen in de zoogenaamde doode hand. Daarna had de interpellatie (laats van den heer Fransen van de Putto over het doel eu de resultaten der zending van den gouverneur-* geneiaal naar Alsjin. De Minister van Koloniën antwoordde, dat het doel was de zaken met eigen Oi<g«n gade te slaan en na te gaan of onze vestiging geconsolideerd was en het con- stateoren van den toestand om tot duurzame bestuiirsregeling te gei aken. Omtrent de resul taten heeft i'e MiuKter medegedeeld eene uit voerige nota tan den gouverneur-genei aal, waarin tele geruststellend-} verzekeringen voorkomen over de onilervverpii g der bevolking en ilc toenemende consolidatie. Uit 's Minister inedo- deelingon bleek o. a. ook dut de oorlog, die eem I rnillioen pci maand kootte, dit jaar 13 rnillioen en in het volgende jaar 10 rnillioen zal kosten. Do heer Fianson van de Putte bedankte den Minister. De Kamer is daarna op recès gescheiden. B E 11 A A G 10 Mei 1S77. 7.. M. heeft benoemd tot kommandeur der orde van den Ncderl. Leeuw, mr. J. C. F. baron d'Aidnïs de Rourouill, laatslelëk proc.- gen. bij het gerechtshof te 's BosCh. SCHIEDAM, 17 ilfcl 1877» Het telegraafkantoor aan hot station van den Hollandschen IJzeren-Spoorweg alhier it gedurende den zomerdienst epen van ilesvoot- middags 7 tot des avonds SOVi ure. Do Minister van Binnenlandsche 7aken heeft bepaald, dat'de verkiezingen van leden van dc Tweede Kamer der Staten-Genernal in dc hoofdkiesdistricten Gouda, Amersfoort, Alk maar, Dokkum, Appingndam en Eindhoven, noodzakelijk geworden tengevolge van het be danken van den lieer dr. A. Kuyper en het aannemen van rechterlijke betrekkingen dooi de herren mrs. A. baron Mackny, W. van der Knny. 11. P. baron van Ilarinxma thoe Slooten, D. dé Ruiter Zyiker, A. J. II. van Baar en P. ,T, A. Smilzzullen plaats hebben op Dins dag 12 Juni a. s. en dat, zoo horstemming noodzakclik is, die zal geschieden op Dinsdag 20 Juni dam nam eigende. Po St. Ct no. 113 bevat het Kon. besluit tot wijziging van liet besluit vn.. 8 December Stnnfshinif no. 237), hrm.U-nde bepa lingen omtrent het onder/o-k vim ineelaRioksels in liierbi onwei ijenalsmede van bier eu azijn. l'n Commissaris des K-urine0 in Limbing beeft aan de bui gem oesters zijrer provincie bericht, dat hij gemachtigd is vergunning te verteer dl voor 'mvier van slachtvee in Duitscli- land. De heer van Lijnden van Sandeiibiirgr Minister vau Justitie, die i eeds sinds geruimen tijd lydeiuie was, begeeft zich in de volgende maand met zijne familie naar Mariënbad. Door de anti-revokitiouaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje", te Zutfen, is tot kan didaat .voor de Tweede Kamer gekozen de heer A. P. li. C. baron van der Bji ch van Yerwokle. De antirevolutionairen in het kiesdistrict Sneek hebben de heeren J. Wolbers en mr. O. W. Star Numan kandidaat gesteld voorliet lidmaatschap der Tweede Kamer. In de te Veeuwoudeu gehouden verga dering der kiesvereeniging sNederland en Oranje" is tot kandidaat voor de Tweede Ka mer gekozen de heer A. Brummelkampte Kampen. Volgens het Wag. Wbl. is van anti-revo-, lutionaire zijde te Tie! de kandidatuur aanga- boden aan den heer A. baron Schimmelpenninck van dor Oye, die echter geweigerd heelt en zich alleen te Deventer kandidaat stelt. Ook zal, volgens genoemd blad, de heer Werdmüller von Ellg niet wederom worden kandidaat ge steld, daar de Geld. kiesvereeniging en de Standaard niets van die kandidatuur willen weten. Do liberalen zullen daar stemmen op mr. II. J. Dijckmeester, de conservatieve» hoogstwaarschijnlijk op mr. W. baron vau Goltstein. Voorts meldt het Wag. Wbl liet volgende: »De heer Wijnmalen, te 's Gravenhage, heeft veel kaus te Gouda door de anti-revolu tionairen kandidaat gesteld te worden ter ver vanging vau di-. Kuyper. Of de beer Diclioa vau IJselmomle voor de heikieziug in aanmer king zal komen, wordt door velen betwijfeld. Bestuui'deruu van het uNedertaiulsch Gymnastiek verbond" hebben aan de Tweede Kamer een adres gericht, -waarin zij .er op aandringen dat de gymnastiek als verplicht vak in de wet op het lager onderwijs worde opge nomen. Naar wij vernemen, zal den.20 sten Juli te Kloetingé bet vijfde kindor-zemlingsfeest gehouden worden. Dr. Cuheu Stuart van Utrecht zal de openingsrede uitspreken, terwijl nog venier als sprekers genoemd worden de heeren von Wrongel nuf Lindenberg van Utieciit, Sjoers van Dotdiecht, Nollen van 's Hertogenboscli, v. d. Valk van Delft, de Wilde van Schiedam, v. Eek van Utri ebt, Ooolsma van Rotterdam, H. Pierson van Zetten, Bryce van 's Gravenhage, Gezelschap van Fijnaart, dc Druyn van Leider dorp. Voor extra-ieisgelegenlieden wordt weder om voldoende gezorgd. Vooral voor Rotterdam zal dit jaar de reisgelegenheid gemakkelijk ziju. De hoogste prijs ïn de Tuiiibouvweiloting te Am&terdam, de wiutei tuin", is gevallen op serie 7 no. 3252. Jl. Zaterdag te ongeveer 3 uur is een 9jarig kind van Jansen in do Haai lemmormeer door den bliksem getroffen. Het kind werd niet gedood, muur geheel blind door liet felle licht en was door den schrik in een staat van krank zinnigheid gebiacht. liet moet thans geheel herstellende zijn. Ecu ander kin-.l, dat zich in de onmiddellijke nabijheid bevond, kwam met den schrik vrij. Delft. Alh'er vervoegt zich een sluwe oplicbtster uit den Haag, voorzien van eeiiige quasi-attesten vau goed gedrag uit vroegeio diensten," bij ingezetenen, die een dienstbode verlangen, en daar zij zich bovendien vrij gun stig weet voor te doen, slaagt zij er al spoedig in zich te verhuren. Haar wordt de zoogenaamde godspcnnitig geschonken en d« dag bepaald, waarop zij in dienst zal treden. Getrouw aait de gesloten overeenkomst komt zjj op den vastgestelde tijd om baar nieuwe betrekkit.g te aanvaaiden, maar eilacy!... in een volslagen staat van dronkenschap hetzij dan gefingeerd

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2