w im. TerseMjnt iaielijh, litpzonM Dinsdag. Bnitenlandsche Berichten. Bimeilaaiicte' Bericlitea. Zaterdag 19 Mei. 4159. Een en Dertigste Jaargang. GC ABONNEMENTSPRIJS, per tWaitiUl. 1 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke notnmors- 0.10. 15€It JBASJ: MAKKT, E, 124. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels, 100. Iedere gewone regel meer.0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. FR AN Kit IJK. Na de Woensdagnamiddag gehouden bijeen komst hebben de ministers collectief hun ontslag aan Mac-Mahou aangeboden. Üe republikeinsche bladen verbergen niet hun ernstige ontevre denheid over het ontslag van het ministerie en leggen bezorgdheid aan den dag voor de toekomst. De liêpublique, Franpaise zegt, dat de republikeinsche meerderheid geen redenen heeft zich te verontrusten, daar het gebeurde een einde maakt aan den dubbelzinnigen toe stand. Dat blad is niet bang voor een ontbinding. De antirepubükeinsche organen doen een beroep op de vaderlandsliefde der burgers bij het beoordeelen van het gebeurde, terwijl het gewa pende Europa het oog op Frankrijk gericht houdt. In de Kamerzitting van 17 dezer vroeg de heer Devoucoux verlof den minister, die zijn ontslag heeft genomen, te interpelleeren over 1 de crisis in het ministerie. Christophle ant woordde, dat de interpellatie tot de volgende zitting moest worden uitgesteld, daar de minister, die zijn ontslag had genomen, onmogelijk ant woorden kon. Garnbetta betoogde nu, dat er nooit een ministerieele tusschenregecring is, sn de Kamer besloot, overeenkomstig Gambetta's meening, onmiddellijk de beraadslaging over de interpellatie te openen. De lechterzijde nam aan dit besluit geen deel. Garnbetta stelde, uit naam der linkerzijde, een motie voor om over te gaan tot de orde van den dag. Durfort Civrac verklaarde uit naam der minderheid, dat het onmogelijk was aan het debat deel te nomen, daar het inconstitutioneel was. De Kamer nam met 355 tegen 154 stommen de rnotie der lin kerzijde aan. De zitting werd tot den volgenden dag verdaagd. O O Mac-Mahou heeft gisterenmorgen verscheidene personen bij zich ontvangen. Hij verklaarde nadrukkelijk, dat hij de staatkunde van vrede met alle Mogendheden wil handhaven, en zoo zich ultramontaansche manifestation mochten opeubaitn, zal hij die nog krachtdadiger tegen gaan. Het nieuwe ministerie is samengesteld als volgt: de Broglie, president en minister van justitie; doFourtou, minister van binnen landsche zakenCaellianx, financiën; Paris, openbare wer ken Muaux, landbouw; Brunet, onderwijs. liet verzoek om ontslag der ministers van buiten- landsche zaken en van oorlog is niet aangenomen. U 1T 8 C H L A Ji 1). Er wordt in den Bondstaat! veel be/.waar gemaakt tegen de wet op' het onderzoek van zeerampen, zooals zij in den Rijksdag is aan genomen. Een dor voornaamste bedenkingen betreft art. 19, hetwelk vei biedt, bij het onder zoek omti ent een .zeeramp iemand in hechtenis te doen nemen om hem te noodzaken tot het afleggen van getuigenis. Een niet minder groot bezwaar vinden verscheidene leden in art. G, volgeus hetwelk de colleges, met het onderzoek belast, moeten worden benoemd door de Re geering van den Bondsstaat waarin zij gevestigd zijn. Daar nu de zaken van zeevaatt tot de bevoegdheid van Rijksautoriteiten belmoren, meent men in den Bondsraad dat ook de hier bedoelde colleges door het Rijk moeten worden benoemd. Laatstleden Zaterdag is het monument ter eere van Justus von Liebig in zijne geboorte plaats Darmstadt op plechtige wijze onthuld. Het bestaat uit eeue buste in brons, pp een voetstuk van syëniet. X JR K IJ 13. De Minister van Buitenlandschc Zaken heeft aan de vertegenwoordigers van de Porte in het bui tenland getelegrapheerdsSuchum-Kaleh werd door onze troepen te land en ter zee aangevallen en viel in onze hauden. De vijand werd geheel en al op vie vlucht gedreven en leed groote ver liezen. De bevolking ontvangt onze troepen overal allervriendelijkst. In Circassië en verschillende plaatsen in den Kaukasus is opstand uitge broken." ITALIË. De Paus ontving den 17 dezer de pelgrims uit Duitschlaud enzeidetothen: volken zoowel als peisonen zijn aan ziekten onderhevig; de geneesheer geneest personen, God verwekt de Attila's om de volken wakker te schudden; Duitschlaud heeft thaus zijn Attila. 400 Poi tugeesche pelgrims zijn op weg naar Rome. Zij brengen den Paus ten geschenke een som vau 8000 pd, st. A 51 E It 1 K A. De nog achtci gebleven Russische schepen zijn vertrokken met verzegelde ordeis. Het gerucht loopt dat het eskader naar het maritiem station van Siberie zou terugkeercu. DEN HAAG, 17 Mei 1S77. Bij kon. besluit vau 15 dezer, no. 26, is benoemd tol notaris biunen het arrondisse ment Rotterdam, ter standplaats de gemeente Overschie, mr. B. G. Ten Pol, thans notai is te Tetei ingen. SC J1I EDA 31, IS Mei 1877. De Minister van Financiën maakt bekend, dat onlangs in de arrondissementen Zutfen en Arnhem, alsmede te Amsterdam, vaische munt biljetten van tien gulden in omloop gebracht en aangehouden zijn. De voornaamste, meest in bet oogloopende konleekenen van valschheid dier biljetten zijn de volgende: Het po piet, is gladder dan dat der echte stukken'en ii| het gevoel eecigszins vetachtig. De beelden en de geheele rand der voorzijde zijn minder donker gedrukt dan op de echte stukken. Boven den uitgestrekteu arm van den engel aan de rechterzijde van den bovenland ontbreekt de vleugel. Het hoofd van het vrou wenbeeld ter linkerzijde is misteekend, de wang dikker dan die der echte stukken. De biljetten zijn alle gedagteekend 1 Novem ber '1871 en voorzien vau de naamteekening van een der Ministers Blussé, van Bosse en G.II. Bet (in stede van Betz), ofschoon alle onder die dagteekening- uitgegeven echte bil jetten uitsluitend de naamteekening van eerst- genoemden Minister dragen. De op de echte biljetten onder het woord r Geregistreerd" voor komende geschreven handteekeningen Blaauw, Geeshik en Kantelaar, zijn op de onechte stukken gesteendrukt. De op de vaische stukken voor komende geschreven nommers en letters onder scheiden zich door slordigheid en onduidelijkheid van die op de echte. In het nagebootste water- merk «Muntbiljet" komt de letter J omgekeerd voor, (L). Dein de echte biljetten voorkomende watermerken «tien gulden" met een daarbij behoorend cijfer outbieken geheel op de onechte biljetten. De kleur van den achterdruk verschilt zeer merkbaar van die der echte stukken. Zij is op de vaische stukken licht groenachtig blauw en op de echte helder en veel donkerder blauw. Ook is aan de achterzijde der vaische stukken de rand der voorzijde veel minder duidelijk zichtbaar dan bij de echte. De heer Snickers, de nieuw benoemde Bisschop van Ilaailem, is geboren te Rotterdam, den lln Apiil '1816. Ilij werd ptiesler gewijd op 21 Maart 1S41: in '1861 tot kanunnik van het kathedraal Kapittel van Haarlem verheven in '1809 benoemd tot picsident van het semi- nairie Warmond, en op 8 Aug. 1874 tot vicmis- generaal van het llaarlemsehc diocees. Aan da Tijd wordt aangaande de audiëntie vau de Nedeil. deputatie nader getelegrafeerd, dat daarbij o. a. tegenwoordig waren S kaïdi- nalenwaaronder ook Ledochowskien dat de Paus zijn dank beeft betuigd voor de gastvrij heid, in Nettel land aan de vervolgde Duitscjie priestcis veileend. Onder de opgave van brieven, geadres seerd aan onbekenden, over de 2de helft der maand April 1S77, welke aan het postkantoor te Rotterdam sclnifiehjk door geadinsnoerden of afzenders kunnen gereclameerd worden, komt o. a. voor: F. de Vette te Overschie. Gedurende de 2do helft der maand Apiil zijn door het postkantoor to Delft a. a de vol gende brieven verzonden, die, wegens onbe kendheid der geadresseerden, niet bozoigd zijn 1 kunnen worden: F, Pigeaud. Delft, J. van der Vijver, Vlaardmgen. Do tiekking der loterij van de Tuinbouw- tentoonstelling is Woensdagavond geëindigd. De 2de hoofdprijs, de tuinkoepel van gespleten rot ting cn gebogen hout, is geti okkenkop No.-502 van'de'8e serie; c'e 3e hoofdprijs, een kostbare

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1