Geneigde Berichten. Rusland en de grenslanden,' op een schaal van 1 2,250,000. Door kleurendruk en zorg vuldige teekening en door de uitgestrektheid van het terrein, dat zij voorstelt, is deze kaart zeer gemakkelijk te raadplegen, bij de lezing van berichten uit het Oosten. Dezer dagen ti;ad eene bejaarde doch nog betrekkelijk vlugge vrouw een der voornaamste magazijnen van juweelen in den Haag binnen en vroeg den aanwezigen juwelier om een vijftal sieraden, welke zij hem vertoonde, wel te willen schatten. Aan haar verlangen werd op de meest heusche wijze voldaan en ten overvloede aan geboden om de taxatie op schrift te geven, ten einde zij de boodschap des te beter zou kunnen overbrengen. «Dank u, mijiiheerantwoordde zij. »Nu mijnheer me 't zoo goed heeft uitgelegd, ben ik zeker van mijn zaak. Ik beu misschien onbescheiden geweest met u herhaaldelijk de sommen te vragen maar u zult het eeue oude vrouw van negentig jaren toch niet kwalijk nemen?"' «Volstrekt niet," hervatte de verwonderde uwelier. »U moet weten dat ik nog altijd in dienst ben bij het tooneel. Ik kleed de dames, weet u, en ben nog altijd voor mijn werk geschikt." s«Moedertje," hernam de juwelier schert sende, »men kan wel bemerken, dat tl nog geheel iels anders op dit tooneel zijt geweest." sDatgeloof ik, mijnheer. Het is nu tachtig jaren geleden dat ik voor het eerst aan het tooneel kwam en ik beu er nog. Toen ik een jonge meid was en er goed uitzag, zong ik er en had wonder wat omziens. Ook heb ik ge danst; o, -mijnheer, vooral het dansen gir.g n.e zoo goed af." Zich meer en meer opwindende: «Ik kan dit nog," en pirouetteerende en groetende zooals op de planken gebruikelijk, r verliet zij het magazijn van den meer en meer verwonderden juwelier. Dit verhaal wordt ons uit den Haag door een geloofwaardig persoon medegedeeld Het zon geene moeite kosten een onderzoek to doen naar de waarheidsliefde van de oude tooneel- speelster of danseres, thans bediende der dames van het tooneel. Mocht zij waarlijk, zooals zij verhaalde, tachtig dienstjaren tellen, het dub- bele van het maximum derlandsgepensioneerden, dan voorzeker verdient zij door de vaderlaud- sche tooneellief hebbers voor hare verdere levens jaren verzoigd te worden. {N. B. CL) YInariUngcu. De eerste stoommachine zal hier geplaatst worden op een der viscli loggers <vnn de Maatschappij «Het Noorden." Het inhalen "»der netten wordt daardoor veel gemakkelijker, zoodat met eeu grooter aantal netten kan ge- vischt worden. Deze machines worden te Maassluis reeds gebruikt door den heer M. Dirkzwager Gzn. op zijne vischloggersen te Boulogne sur Mer worden ze nlgemeep en, naar men zegt, met het beste succes aangewend. Sclievciringen. liet bestuur der vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte Scheveningsche visschers heeft rekening en verantwoording gedaan over het zeventiende boekjaar. Gedurende dat jaar ouderging het aantal weduwen en weezen, aan wie ondersteuning werd vei leend, geene noemenswaardige verandering. Vermin derde het aantai weduwen met vijf en dat der weezen rnet zeven, zoo moest, door het ver ongelukken van den visscher Piet Groen en der matrozen Jacob Groen, Arie Plugge en Leen- dert Spaans, opnieuw aan vier weduwen en zeven kinderen onderstand worden vei leend, zoodat het aantal der bedeelden thans bedraagt twee en zeventig weduwen en even zoovele weezen. Met erkentelijkheid vermeldt het be stuur de ontvangst van drie aanzienlijke legaten, waardoor het gemis van niet minder dan acht en vijftig jaarlijksche bijdragen, waaronder zes en dertig tengevolge van overlijden, eeniger- mate wordt vergoed. In de plaats van wijlen den heer W. II. "Waldeck, die van de oprichting dezer veree niging af, als bestuurslid en als thesaurier, hare belangen zoozeer behartigde, werd tot bestuurder benoemd de heer dr. G. J. van Wieringheu Borski. Meppol. Alhier is tegenwoordig zulk een gebrek aan woningen, dat de nieuwbenoemde griffier bij 't kantongerecht te dezer stede geen onderkomen heeft kunnen vinden. Ilpondnm. Jl. Donderdag is door den Burgemeester eeu onderzoek ingesteld naareen vermoedelijk alhier plaats gehad hebbende mis handeling en verwuarloozing van eeu kind. Een knaapje van veertien jaren, bijna te zwak om te staau en met wonden aan de voeten, werkte van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat in het veld. Door de zorg van den Burgemeester is het kind, dat bijna niet meer loopeu kon, getrans porteerd naar het gasthuis te Amsterdam, Tegen den vader en de stiefmoeder is proces-verbaal opgemaakt, leeiis (Groningen). Alhier heeft een jongen van 10 jaren een kind van 2 jaren met bijzon der overleg en gevatheid het leven gered. ,t Kleine kind was spelende in een sloot gevallen. De knaap, Harm Reitsma geheeten, stapte onmiddellijk in de sloot en greep den drenke ling. Deze was hein echter te zwaar, om er mede op den wal te klauteren. Toch hield hij hem met de ééne hand vast en "nam met de andere een touw uit zijn zak en bond dat om het midden van. het kind. Vervolgens klom hij op den wal, bond het touw aan een boom en haalde toen den drenkeling naar zich toe op den wal. Van dien knaap kan, zonder onge lukken een man met gezond oordeel en over leg groeien Tot dusver vernam men gedutig van Japanneezen die naar Europa kwamenom daar een of amler bedrijf aan te leeren eo in hun land in praktijk te brengen. In Berliju heeft thans het omgekeerde plaats. De Pruisi sche regeering heeft twee bekwame werklieden uit Japan laten komen om in de fabriek van den geheim commercieiaad Ravené de eigen aardige kunstgrepen en behandeling te onder wijzen, bij het ciseleereu en kleuren van gegoten tirouzeu, eveneens als het emailleeren van porseleinaardewei k, brons enz. De heeren Sokitchi en Kitannua zijn tot dat einde in de hoofdstad aangekomen en in het voorname hotel sKaiserhof' afgestapt. In de nabijheid van Tomsk, in Siberie is een mammoulh gevonden, en wel geeu ge raamte, maar een geheel geconserveerd exem plaar met vel en vleesch. Aan eene eigenaardige gesteldheid van den bodem, waarin men dit onschatbaar overblijfsel uit de dierenwereld van den voortijd heeft ontdekt, en die ook nu en dan in andere landen is waargenomenheeft men deze hooge zeldzaamheid te danken. De gouverneur heeft alle maatregelen genomen en de doeltreffendste bevelen gegeven, om de ont graving zoo te bewerkstelligen, dat niets be schadigd word. lletexemplaar is bestemd voor de akadernie van wetenschappen te St Petersburg. Tiyen verkoudheid. Een beioetnd Ame- rikaansch geneesheer beweert, dat men elke, ook de zwaarste verkoudheid, in tien uien door een mengsel van knrboLunr, tien droppels, jodlinctuur en chioi oform van elk vijf droppels kan genezen. Eeuige droppels van dit mengsel moeten in eeu glas met wijden iriond proef glas of een poieoleinon kop verhit en den damp daarvan in den neus opgehaald worden. Dit herhale men na eenige minuten, waarop "volledige cu spoedige beteischap volgt. "Waa neer men zich bovenstaand mengsel iu de apotheek laat klaar maken, kan men vijftig droppels karbolzuur en van jod en chloroform van elk twintig, of het dubbele van die hoe veelheid bestellen. Opening van do „Grands Wagasius da Louvre" te Pnr(js. In den winter van 185455 konden de Parij- zenaars zich icderen avond verbazen over een zeer ongewoon schouwspel. Tusschen het ploin du Palais Royal en de rue du Coq thans rue de Marengo gonaamd en tusschen do ruo de Rivoli. en do rue St. Ilonoré zag men een geheel leger van werklieden, door electrisch licht beschenen. Zoo werkten zij ook 's nachts onophoudelijk door aan een gebouw, dat in den kortst mogelijke» tijd gereed moest zijn. liet was het Hotel du Louvre, dat men tegelijk mot de groote wereldtentoonstelling wcnschte to openen. Maar hooveel haast er ook gemaakt worddit doel bereikte men niet en eerst don 1 6den October kon aan do veie vreemde lingen toegang worden verleend. Terwijl schilders en beeldhouwers hun werk in het Hotel pas begonnen, werden do deuron van de gelijkvloers gelegen lokalen geopend en juist deze energieke manier van bandelen besliste over het lot der inrichting. Onophoudelijk breidde zij zich uit en do stoute plannen der eerste ontwerpers zijn reeds ver overtroffenvier maanden geleden werd do reusachtige lutll du Palais geopend en voor ccnige dagen dc tweede, luill de Marengo genaamd; 't zijn meesterstukken van bouwkunst, terwijl schilders en beeldhouwers voor een allerprachtigste, liaast vorstelijke decoratie hebben gezorgd, en de practische blik van do eigenaars in elk klein onderdeel der reusachtige gebouwen bewonderd moet worden. Een beschrijving te geven van bet schoono gebouw is in onze beporkte ruimte niet wel mogelijk. Wij laten dus alleen nog eenige bijzonderheden volgendie een klein denkbeeld kunnen geven van de uitgebreidheid der, in don volsten zin des woordsvee/omvallende Grands Magusins du Louvre. De eigenaars M. M. Chauchartl en llériot hebben onder hun opzicht zostig kantoorchefs en chefs van dienst, vervolgens honderdtwintig onder- opzichters, die op hunne beurt omstreeks duizend beambten onder hunne leiding hebben. Ieder heeft zijn eigen bepaald vak: do beide reizigers, aan de afdceting tapijten verbonden, zijn bijv. reeds maanden lang op reisde een naar Indio, do ander naar Perzio en Turkije. De waren worden binnen gebracht door een poort in de rue St. Ilonoré; daar worden de colis gewogen, in een ruim souterrain uitgepakt,; gekeurd en de verkoopprijs bepaald. Hoewel een groot gedeelte der koopwaren in Parijs zelf vervaardigd wordt, betalen de Grands Magusins du Louvre toch nog een verbazende som aan transportkosten. Hot vorige jaar bijv. nlleen aan den spoortrein en inkomende rechten 280,000 frs. en aan fooien 0000 frs. 227 .beambten houden zich uitsluitend bezig met de verzendingen nam* do provinciën en het buitonland. Do brieven worden 's morgens dooi' 60 personen geopendin catcgoriün geschikt en gecopieerd op kaartjesdie, van een nommci* voorzien, op de planken worden gelogd, waar zich de verlangde koopwaren bevinden; de chef van dienst zorgt voor dc goede uitvoering dei* bestel lingen en keurt alle warenvoordat zij ingepakt en op afzonderlijk daartoe ingerichte wagens naar de verschillende spoorwegstations worden afge zonden. De bezorging in Parijs geschiedt door middel van wagons en loopjongens. Elke jongen draagt een duidelijk zichtbaar nommcr, dat ieder, die meent zich to moeten beklagen over een dezer beambten, gemakkelijk kan onthouden. Eiken mor gen om half negen verlaten 25 wagons, die do verkochte goederen in de stad rondbrengen, do Grands Magasins du Louvre. Om één uur gaat een troep van bovongenoemdo jongens uit, om hetgeen V voormiddag» verkocht is nan de huizon te bezorgen. Oin. vijf uur vertrekken weer 30 wagens, en iedere wagen bedient zijn eigen wijk. 120 paarden zijn op den duur in dienst. Laat ons mi eeu bezoek brengen aan de sou terrains van liet groote gebouw. IJzeren sporen zijn overal aangebracht en worden gebruikt vom* hel vervoer der goederen en voor de hfldietiing van keukens en eetzalen. Tevens bevinden zich daar de verschillende werkplaatsen van schrijn werkers, venvers*, loodgieters, werktuigkundigen, die met het onderhoud van liet materieel belast zijn en bij het jaar betaald worden. Twaalf mannen zijn onophoudelijk bezig niet liet

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 6