BiMeilaalscle Bsrislitu. i (lal Bnjazld wilde aantasten trok raar "Van terug. RÜHE8 1E. Door de Kamer werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin zij, akte nemende van 't uitbreken des oorlogs tusschen Kumenie en Turkije, verklaart dat de banden tusschen beide landen verscheurd zijn en hierdoor de eenstemmig gewcnschte onafhankelijkheid van 'tland officieel gesanctioneerd is. en dat zij rekent op de-,billijkheid der waarborgende mogendheden. Ook^de Senaat aam met alge- meene stemmenj|en soortgelijke motie met betrekking tot Rumenie's onafhankelykheid aan. De pest te Bagdad is, volgens berichten uit Teheran, aan het afnemen. ENGELAND. Een speciale correspondent van Reuter seint van 21 dezer uit Erzerum: De Russen zijn uit Xaghistnan teruggetrokken; rondom Kars blijft de kalmte ongestoord; Aclimed Moukhtar Pacha is te Kaukardur. Een bericht uit Kaapstad, van 1 Mei, meldt dat de bevolking van de Ttansvaal vreed zaam in de inlijving berust. Te Kaapstad werd de inlijving algemeen goedgekeurd. Volgens berichten, in Engeland van de Kaapstad ontvangen, werd Burgers ea zijn fami lie aldaar verwacht. 1) U 1T S C 11 L A N D. Prins Bismarck is Zondag geheel onverwacht te Berlijn teruggekomen. „Natuurlijk" zoo schrijft de Berlijnsche berichtgever der ïïölni- sche Zeitmg „wordt zijne plotselinge komst' in verband gebracht met de verandering in liet Fransche Ministerie. In de laatste dagen bestond er tusschen Friedrichsruh (Bismareks landgoed) en de Wilhehnstrasse alhier reeds een zeer druk verkeer." ITALIË. In eene vergadering van het nationaal Comité voor de onderzoekingen in Afrika heeft Prins Humbert eene rede gehouden, waarin hij ver klaarde dat het hem ten genoegen strekte aan eene zoo phiianthropische onderneadng tnede lie werken, en zijne dankbaarheid betuigde jegens den Koning van Belgie wegens diens initiatief. ,LU X E M E It G. De Luxemhurge'r Zeiiung zegt: ïNaar wij vernemen heelt do staatsraad zich verklaard voor bet regeeringsonlwerp ter reorganisatie der ondernemiug van den Prins-Hendrik-spoor weg. De staat zal vijf miliioen leeneu voor den aanleg der Atterlijn. BELGIE. Het Journal de Sruxelles zegt dat de in de Neue Freie Fresse verschenen brief van den Paus aan den Koning der Belgen apocrief is. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERA AL. Zitting van '22 Mei. De Kamer lieelt heden avond bate werk zaamheden hervat. De laatstelijk door de Tweede Kamer aatigeuomüu ontwerpen zijn naar de afdeel!ugili verzonden. 1) E N II A A G 22 Mei 1S77. Naai- wij vernemen, zal Z. M. do Koning medio Juni van sliet Loo" alhier voor eeuige dagen aankomen. Z. M. zou den 19Jen daar aanvolgende naar IID. buitenverblijf terug- keerunde, bel voornemen hebben aldaar tot den 3üsten te verblijven, om zich vervolgens voor den tijd van eene maand naar Zwitser- land to begeven. Uil een bij liet depaitement van kolo- hiün'buivangen telegram van den Gouverneur- Generaal van Nwerlandsch-Inilic blijkt, dat onlangs uitvoering is geneven aan het sinds lang door de Indische Regeering npnevattr; plan, eene bezetting te leggen te Maiaboe op de westkust van Atsjin. Die bezetting, zegt het telegram, is tweemaal aangevallen door lieden uit het nabij gelegen Merbouw, met liet ge volg, dat 5 man gedood en 46 gewond wer den. Merbouw is daarop getuchtigd. Een zee officier, een machinist, een matroos en een fuselier werden gewond en twee matrozen en twee mariniers sneuvelden', maar ons succes was volkomen en de hoofden van Merbouw zouden naar Kotta Radja gaan. Op de oostkust heeft Modjopahit zich onder worpen. liet telegram vermeldt vooits dat de toestand in JDeli volkomen bevredigend is. SlOt.) SCHIEDAM, 23 Mei 1S77. in liet lioof'dkiesdistiict Delft is door de conservatieve kiesvereenigiug sEendiugt maakt Magt" tot kandidaat voor de Tweede Kamer geproclameerd mr. O. W. Star Nurnan, com miesgriffier bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal, dezelfde, die te Sneek van antirevo lutionaire zijde kandidaat is gesteld. Het fraaist van de zaak is, dat de antirevo lutionaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" reeds een anderen kandidaat heeft gekozen, nl. de hoer von Wrongel. Die vereeniging heeft nu echter, nadat haar zuster de «Eendracht" 7 1 met een antirevolutionair voor den dag is ge komen, eeu nieuwe vergadering uitgeschreven, waarschijnlijk om alsnog den heer von Wraugel voor den heer Numan te verwisselen. Bij de herstemming ter verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten in het hoofd kiesdistrict Delft is gekozen de heer P. J. van der Colff vaa Hoogeveen. In een vergadering van de kiesvereeniging Orde te Rotterdam zijn de aftredende leden van de Tweede Kamer, de heeren W. A. Yiruly Verbrugge eu mr H. C. Verniers van der L'oeff, met algemeene stemmen als kandidaten geproclameerd Te 's Rage zijn bij de herstemming tot leden vau de Ptoviuciale Staten gekozen de heeren A. P. Godon en mr. D. Polak Dauiëls. Mr. S. Le Poole te Leiden heelt zijn verlangen te kennen gegeven om niet iu aan merking te komen voor lid van de Tweede Kamer, vacature Kuyper. Te Ilouru is de lieer mr. W. K. baron van Dedem door de liberale kiest ueeniging «fiurgerpligt" met 60 van de 71 stemge rechtigde leden tot kandidaat voor den ge meenteraad gekozen. Men schrijlt aan deiV. II. Ot. uitMaustiieht: Er is hier erusugspi ake om bij de aanstaande veikiezing voer Ru Tweede Kamer den heer van der Muesen kandidaat te stellen. Meu begint thans iu le zien, dat de Kamer geen concilie is en dei halve hate leden niet dooi de Kerk beboeten afgetauuligd te worden. Of echter de huur tan der Maesutt zich ue kandi datuur zal laten welgevallen, is uug onzeker. De Commissie voor liet Nederkuidsch Schoolmuseum heeft een subsidie vau het Rijk unUaugeu van t 1UU0. liet vWayeninrjack Weekblad'een anti revolutionair uigatus," juicht over deu'meest revoiutiouaiien miiatiegel tanden laatsteutijd, de annexatie tan do Ttansvaal, op grond dat nu liet belteei ingstverk onder ae Kaffers rus tiger zal kunnen voortgaan! Te Amsterdam is eeu leesmuseum voor dames tol .stand gekomen. Het is vourtoopig gevestigd; liaiteustr.iat bij Segeis. Met de heide Pinksterdagen zijn uit- en naar de Noordelijke provinciën een gioote menigte pleizier-rcizigeis vertrokken, wier aan tal-op ongeteei ÜUUU tvordt begroot. De treinen hadden somwijlen gebrek aan waggons, zoodat er herhaaldelijk om meerderen aan voer getelegra feerd moert worden. Cremer, Neeriands vooi treffelijke novel list, heeft Zaterdag bij gelegenheid van,zijn zilvet-eu bruiloft opnieuw van verschillende- zijden de betvijzen ontvangen hoezeer zijn let tervruchten tvorden gewaardeerd. Niet alleen werd de jubilaris overstroomd met cadeaus en geluktvenschenmaar tal van vereerders uit verschillende streken des lands waren'overge komen om Cremer persoonlijk een blijk van belangstelling aan te bieden. Namens rogenten en bestuurders van 't gasthuis voor ooglijders le Utrecht hield prof. Donders een hartelijke toespraak onder aanbieding vau een fraaien inktkoker met beeldje (zilveren geuius met krans!. Door den heer K. J. II. W. Ramondt van Heterenuit de Betuwe, werd den jubilaris een heilwensch in scborme verzen toegebracht. Jan van Beers had het echtpaar een'allerliefst vers, getoonzet door den Vlaamschen componist, Jan Blocks, toegezonden. «Oefening kweekt ken nis" gaf haar eerelid eeu nieuw blijk van hulde door eeu deputatie uit het "bestuur af te vaar digen eu deu heer Cremer eeu prachtige gravure aan te bieden. Eenige vereersters" zonden een zilveren tafelmilieu kortom de lijst zou te lang worden, indien we aüe attentiesdie van heinde en ver zijn toegestroomd, slechts korte- lijk wilden vermelden. Moge het den talentvollen auteur, die heeft gezien dat het Nederlandsche volk hein op de handen draagt, nog laug vergund zijn om te midden van zijn familie werkzaam te zijn aan de eer der Nederlandsche letteren. Vad Voor het asyl Steenbeek is tot heden ontvangen f20,408,SS. Dit bedrag, vermeerderd met bijna f 25,300 van assurantie-gelden, geeft ongeveer f 45,450. De kosten van wederopbouw, meubilair, euz. worden op f50,000 geschat.'Er is dus minstens nog f4500 uoodig. Wordt biu- binnen eenige dageu ook het ontbrekende gegeven, dan zal de aanbesteding zoo spoedig kunnen plaats vinden, dat nog vóór den win ter het nieusvé huis betrokken kan worden. De school van rnej. Hardenberg te Leiden, die door p. m. 400 kinderen bezocht wordt, is thans tijdelijk gesloten daar er 70 kinderen dier school lijdende zijn aan kinkhoest of mazelen. Delft. liet studenten-korps beeft tol onder werp voor de in 1878 te houden maskerade gekozen «de Intocht vau Willem VI, Ilertog van BeierenPaltzgraaf aan den RijnGraaf van HollandZeeland en Henegouwen., Heer van Friesland, enz. binnen Utrecht in 4415." Lelden. Op tweeden Pinksterdag, des namiddags, outstond alhier een gevecht tusschen eenige jagers, te 's-IIage in garnizoen, hetwelk een zoodanig beloop had, dat de een den ander eene belangrijke 'verwonding toebracht in het aangezicht, die eene lengte had vau 0 (zegge zes) centimeter. De dader werd in verzekerde bewaring genomen. Amsterdam. In de vorige week is alhier weder eeu klein meisje, uit school komende, door enne jufvrouw, die het kind, onder be lofte van het eens te zullen onthalen, eeu eindwecgs inedenamvan haar gouden oor bellen beroofd. Dergelijke gevallen hebben zich in den laatste» tijd meer voorgedaan. Blijkens de Werkmansbode hebben de heeren Beuker en Hulshof alhier, in wier suikerfabriek door het springen van den stoom ketel op den 27 April jl., vier wei klieden nood lottig het leven verloren, aan drie weduwen, gedurende haar leven eu zoolang zij ongehuwd blijven, een weekgeld toegelegd en wel aan twee, die met kinderen bezwaard'zijnieder f8, en de derde f6. De vierde werkman was ongehuwd. llourlngne(Grbiimgeu). Alhier is-eeu kindje van - éér v-Verdronken in een etenspot,

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2