BinaetlaMsclie Berlcltei. SPANJE. "Zes leden der Spaansche Cortes, aan 't 'hoofd de Markies de San Carlos, hebben een voorstel ingediend, strekkende tot geleidelijke afschaffing der stierengevechten. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 14 Juni. De Voorzitster opent de vergadering en deelt mede dat is ontvangen de volgende Koninklijke boodschap, houdende mededeeling van het over lijden van H. M, de Koningin Mijne II ear en.' sliet heeft God behaagd Hare Majesteit de Koningin, Onze beminde gemalin den derden dezer tot zich te nemen. sliet is met diepe droefheid, Mijne Heeren, dat ik U van dat overlijden, waardoor het ge- geheele Koninklijke Huis in rouw gedompeld is, kennis geef. In Onze smart zal voorzeker door geheel het Nederlandsche Volk dat Haar zoo lief was, worden gedeeld. sEn hiermede, Mijne Heeren bevelen wij U in Godes heilige bescherming. 's Gravenhage, 4 Juni 1877. get.) WILLEM." De Voorzitter zegt hierop: Mijne Heeren! Het is naar aanleiding van de Koninklijke bood schap waarvan gij zoo even de voorlezing hebt vernomen, dat ik U ter vergadering heb opge roepen. Wij allen nemen voorzeker levendig deel in den rouw waarin het overlijden van onze hooggewaardeerde en beminde Koningin, Z. M. den Koning, het Koninklijk Huis en geheel Nederland heeft gedompeld. Ik houd mij overtuigd, dat gij met mij van gevoelen zult zijn dat het pas geeft eu dat het eene voldoening is aan de behoefte van ons hart, van die deelneming aan Z. M. den Koning te doen blijken, door deze Koninklijke boodschap met eeu adres van rouwbeklag aan Z. M. te beantwoorden. Daartoe wordt bij acclamatie besloten. De Voorzitter. Dan verzoek ik de leden na afloop der vergadering zich in de sectiën te begeven tot verkiezing van leden der commissie van Redactie van dit adies. Daartoe wordt besloten. De Voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen verschillende missives en ook de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid mr. Thooft, welke in banden worden gesteld van de heeren van Eijsiiiga, Smidt en Borsius. De zitting is daarop gesloten. SCHIEDAM, 15 Jnni 1S77. In de heden gehouden Raadsvergadering waarvan wij morgen verslag zullen geven heeft do Burgemeester op indrukwekkende wijze het treilend verlies van II. M. onze diepbetreurde Koningin herdacht, en zulks iu de volgende woorden Mijne Heeren! Alvorens aan te vangen met de werkzaam heden waartoe onze tegenwoordige vergadering belegd is, mag ik niet verzuimen de ramp te bespreken die onzen geüerbiodigden Koning, het Koninklijk Huis en het Vaderland heeft getroffen, de ramp die, zoodra de mare Pr van zich verspreidde, alom en ook hier zulk een algemeene verslagenheid en rouw heeft verwekt: De dood van Nederlands gevierde Koningiu. De zware slag die sedert eenige dagen en steeds .in toeuemende mate werd gevreesd, is gevallen: Hare Majesteit overleed iu den voor middag van den 3den Juni, teu omstreeks half .twaalf ure, op Haar zoo geliefd buitenverblijf >het Huis ten Bosch" nabij de koninklijke residentie. IV" jBij.de mededeeling van het noodlottige feit, treffelijke hoedanigheden van verstaml en hart, die de diep betreurde Vorstin zoo veelzijdig versierden, maar bepaal ik mij bij deze alge meene opmerking: dat de geschiedschrijver van Haar leven en werken een heerlijke taak heeft te vervullen ook omdat hij Au zulks naar waarheid zoo menige bladzijde zal kunnen wijden aan handelingen, die getuigen van hulp vaardigheid en van menschenmm. De volksdichter, waar hij den hechten band bezingt, die, iu ons gezegend Vaderland, het dierbare Stamhuis van Oranje met het trouwe Nederlandsche Volk samensnoert, heeft een snaar doen trillen die weerklank vindt in het gemoed van iederen oprechten Nederlander: In nood en dood zijn we aan elkaar verbonden In naam van Burgemeester en Wethouders stel ik den gemeenteraad voor, aan den Koning een adres te richten, dat van deelneming ge tuigt iu het geleden verlies en den wensch uitdiukt dat het der Voorzienigheid moge behageu Zijne Majesteit den Koning nog lang te spaten, tot heil van Nederluiid! Het door Burgemeester en Wethouders ont worpen adres, waarmede de Raad zich een stemmig heeft vereenigdis van den volgen den inhoud SIRE! De Gemeenteraad van Schiedamgetroffen door het verlies, dat Uwe Majesteit heelt gele den eu, met Haar, tevens het Koninklijk Huis en het Vaderlaud in het afsterven van Hare Majesteit onze geliefde Koningin, biedt, ook als tolk van Schiedams ingezetenen, Uwer Majesteit, vol eerbied, de betuiging aan van zijne ongevemsdu deelneming. Terwijl de Raad zich kwijt van deze smar telijke taak, bidt hijdat het der Goddelijke Vooizionigheid moge behagen het leven van Uwe Majesteit nog lang te sparentot heil van Nederland. Aan het Departement van Marine werd gisteren o. a. aanbesteed 3000 liter jenever, waarvoor als minste inschrijvers in aanmerking kwamen de heeren A. Houtmau Co. alhier a f73,. "Wij vernemendat de openbare verma kelijkheden die wegens het overlijden van II. M. de Koningin waren gesloten, op Zondag 24 dezer worden hervat. Onder de opgave van brieven, verzonden uit Rotterdam over de 2de helft der maand Mei 1877. geadresseerd aan onbekenden, die op schriftelijke aanvrage door de afzenders of geadresseerden aan het postkantoor te Rotter dam kunnen gereclamerd worden, komen o. a. voor: Gebrs. v. d, Schuyt, Maassluis; J. I-I. Jansen, Schiedam; J. C. Schock, Schiedam. Aau de toekeuuiug vau provinciaal sub sidie voor de verbetering van de haven te Maassluis, werd o. a. de vooiwaarde verbon den, dat een nieuwe regeling van de grens tutschen Maassluis eu Maasland zou voorafgaan, met het doel, dal de haven en al de daartoe beiioorende werken geheel ouder het gebied van Maassluis komen. Bleef wijziging van do giens achter eu vvierd de haven niet geheel ouder Maassluis geluncht, dan zou het bestuur dier gemeente èu wat de heffing van haven gelden èu wat het politietoezicht aaugaat, atliaukelijk zijn vau bet bestuur van Maasland eu het behoorlijk onderhoud van de haveu- vvei ken niet voldoende verzekerd zijn. In verband «lzoo met de bedoelde haven werken wordt, bij een daaitoe stiekkend vvets- ontwetp, de wijziging vau de grens voorge dragen, waarbij tut grondslag is genomen een oiitiverp, in 1871 door Gedep. Staten van 2uid-llul!aud opgemaakt, in verband met een ontwerp van gsensveraudering van Maasland ook aau de zijde vau de gemeeute de Lier, In hetgeen door Gedep. Staten ontworpen werd is, wat de grensbeschrijviug aangaat, aileeti in zoover wijziging gebracht, dat niet meer het midden van de Boonerhaveu en eener sloot tot grensscheiding geuomen is, iu overeen stemming met de thans aangenomen zienswijze, dat het iu 't algemeen verkieslijk is, een water of een weg over de geheele breedte tot één gemeente te brengen. Het Vaderland verneemt, dat de Turkschrr gezant M urad EKendi, wiens aankomst en tijde lijke vestiging in den Haag vroeger werd ver meld, een letterkundige van eenigen naam is. Ofschoon Oostenrijker vau geboorte, zijn eigenlijke naam is von Werner bracht hij verscheidene jaren in Turkije en Klein-Azic door. Tijdens den Krimoorlog was hij luitenant in Turkschen dienst, Murad heeft niet minder dan eeu tiental drama's geschrevenwaarvan sommige met bijval in Oostenrijk en Duitsch- land werden opgevoerd. Daartoe behooren Al ir ah eau, Marino laliero en Selim III. Als lyrisch dichter schreef hij Lyrische Kldnge aus dem Oslen. Dezer dagen verschenen bij Duit in Leipzig zijn Turhische Skizzcn, die, behalve hun innerlijke waarde, zeker ook de verdienste van het oogenblik bezitten. Iemand, die te Atsjiu zich met de leve ring aan de troepen te veld heeft belast, schrijft aan de Arnh. Ct. nik heb op mijn reizen de meeste der streken bezocht, die voor korten tijd ons nog vijande lijk waren, en bij hoofden en minderen ont moette ik de meeste toenadering. En geen wonder: ineer en meer zien zij de voordeelen in van ons geregeld bestuur, en niet minder van het handelsverkeer, met ons geopend. Ik kocht te Atsjin eenige duizenden slachtossen. De veestapel blijkt daar zeer aanzienlijk te 2ijn. Vroeger verkochten de Atsjineezen ze onder elkander voor 5 a C dollars per stuk, terwijl wij er gaarue 18 a 20 voor betalen. Dat de luidjes daarmee erg in hun schik zijn behoeft- geeu betoog." Delft. Alhier zijn gisteren door eenige aanzienlijke vrouwen circulaires verzonden aan de vrouwen van Delft. Deze ciiculaires be vatten een uitnoodiging, bijdiagen in te zenden, ten einde als bewijs van liultle aan de nage dachtenis van wijlen H. M. de Koningin een zilveren Ia uwcr-im mortellen krans op de lijkkist- te plaatsen. De koninklijke goedkeuring daartoe is reeds verzocht en gekregen. Ongelooflijk is het aantal vreemdelingen, die hier den 20 dezer maand verwacht worden, om de treurige plechtigheid van de begrafenis bij te wonen, eu voor buitensporig hooge sommen worden kamers, waar de stoet voorbij zal trekken, verhuurd. Om eenige cijfers te noemen, zijn bijv. gewone kamers met twee ramen voor fGO, met drie ramen voor f100, een bovengedeelte van een logement voor f200, een geheel huis voor f300 en de helft van een stoep voor f DO, alle voor dien enkelen dag, verhuurd. Hierbij moet tevens in aanmerking genomen worden dat de prijzen nog voort durend stijgende zijn. Amsterdam. In liet gedrang dat Maandag jl. alhier bestond voor het gebouw der koepok inenting, is deu agent van politie, die daar de orde trachtte te handhaven, een horloge gerold. Zaandam. De afdeeling van het sRoode Kruis" alhier heeft van het saldo der in kas zijnde geiden f 1G0 bestemd voor deu Russisch- Turkschen oorlog en f '100 voor Atsjiu. Beide sommen zijn aau het hoofdcomité gezonden. Harlingcn. In cene door de chefs van rijkskantoren, onderwijzers, kantoorbedienden, enz. gehouden vergadering zijn nagenoeg alle aanwezigen, ten getale van 55 personen, toege treden tot de vereeniging sEigen Hulp." Meppol. De Gemeenteraad te dezer stede heeft besloten tot het geleidelijk invoeren van het tonnenstelsel.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2