In do orde van de Eikokroon, tot groot- officier: jhr. P. O. H. Gevaerts van Simons- haven, hofmaarschalk van wijlen H. M. de Koningin; dr. C. W. Yinkhuijzen, lijfarts van Z. M. den Koning; tot kommantleurjhr. R. W. J. van Pabst van Bingerden, kamerheer bij wijlen II. M. de Koningin; kapitein Pasclikofï, adjudant van Z. K. II. Prins Peter van Oldenburg; kapitein graaf van Schiilenburg, hofmaarschalk van Z. K. II. Prins Albrecht van Pruisen'; tot officier: baron \V. F. van Reede van Oudtshoorn en baron G. L. M. Taets van Ame- iongen van Natewtsch. kamerheer bij wijlen H. M. de Koningin;' dr. li. J. Vinkhuyzen, geneesheer en heelmeester bij het Hof van 2. M. den Koning; dr. T. II. Blom Coster, ge neesheer te's Gravenhage; kapitein von Kotze en kapitein von Jagow, adjudanten van Z. K. H. Prins Albrecht van Pruisen; Prins Ottozu Sayn Wittgenstein Berleburg en kapitein von Paiezieux, adjudanten van Z. K. H. den Groot hertog van Saksen. SCHIEDAM, 27 Juni 1877. Er is recht geschied. Veroordeeld is de beginselloosheidgevoelig afgewezen de man, die haar predikte, en die helaasbij nog ruim 1000 personen gehoor mocht vinden. Ontwaakt is de geest onzer Voorvaderen, wier ja een krachtig ja, wier neen een beslist neen was. Inslapen zal zij niet weer, die goede geest; de les, die wij, vrije Nederlanders, thans ont vingen, is te gevoelig geweest, om haar te vergeten, en de Heringa's, waar zij zich ook bevinden, en waar zij wroeten en hun prak tijken uitoefenen, zij mogen zich gewaar schuwd houden! Tegen hen, en tegen allen, die hen steunen zal strijd, zal heftige strijd gevoerd: worden. Zij hebben het zoo gewild 't Was in 1825, dus 52 jaren geleden, dat de heer Textor, de vader van den tegen- ■woordigen verdienstelijken organist der Grnote; Kerkalhier de laatste openbare orgelbespeling gaf. De algemeene sympathie, die de Grieken, toenmaals tegen de Turken in vollen opstand, alom in Europa genoten, vond ook in ons land weerklank, en zoo werd dan ook alhier te hunnen voordeele een orgelconcert gegeven, waartoe ook de beroemde fluitist Dalimeu zijne medewerking verleende. Het publiek schijnt echter in die dagen de kunst r.og niet gekend t0t hebben, zich op openbare samenkomsten van muzikaien aard op gepaste wijze te ge dragen. Bij muziek scheen misbaar te behooi en, eii dit» was liter van zoodanigen aard, dat heeren Kevkmeestnren besloten, geen vei gunning meer tot openbare orgelbespelingen te geven. Heden middag mochten we dit ongekende genot weer smnken. Met toestemming vim heeren Kerkrneesteren gaf de tegenwoordige organist dier Keik, de heer 11. J. P. Textoi, eene openbare orgelbespeling. Groot was liet getal beznekeis en niet minder groot het succes dat genoemde heer met dit eerste concert reeds rnoclit behalen. Het vroeger door ons opgege ven programma, werken bevattende van mannen als Baale. Mendelssohn, Gade, Rinckenz werd op hoogst verdienstelijke wijze uitgevoerd. Gaarne brengen wij den heer Textor onzen dank voor het ware kunstgenot dat hij ons heeft veischaft en meeneu uit naam van alten te spreken die tegenwoordig waren, als wij den wenscli uitdrukken, dat liet welslagen van dit eerste conceit, voor den lieer Textor een be weegreden rnoge zijn om ook hier, in navulgiog van vele andere steden van ons land, voor het vervolg geregeld orgelconeei ten te geven, opdat ook Schiedams kunstminnend publiek voo; taan in de gelegenheid zij te genieten van de zoo ingrijpend sclioone composition ook op dat gebied der toonkunst. f—In het. laatst der maand. Maart hebben wij melding gemaakt vau de arrestatie van den baas en eenige knechts van den molen Be Arend. te Rotterdam, die verdacht werden ten nadeele van eenige deelhebbers graan te hebben ont vreemddat hun ter maling was toevertrouwd. Gisteren was het grootste deel van de zitting der rechtbank aan'die zaak gewijd, welke nu ten aanzien van den rnolenbaas werd gekwali ficeerd ais misbruik van vei trouwen en ten aanzien van de drie knechts als medeplichtig heid daaraan. Twaalf getuigen werden gehoord, waaronder édn ais deskundige. Wat de feiten betrof, bleek uit de getuigenissen en werd ook bekend, dat op 20'Maart eene partij rogge was aangekomen van de firma J. v. d. B. te Schiedam voor de heeren v. d. D. en S. en Co. ter vermaling in den molen De Arend; dat de knechts de schuit hadden afgeladen en dat ook de baas er eenigen tijd bij was geweest. Den volgenden dag hadden de knechts op last van den baas 20 zakken van dat graan, allen gemerkt met de letters der firma S. en Co., op een wagen waarop de naam dier firma slond, gebracht voor het pakhuis van K. die het graan koopen zou en werd alles aldaar in beslag genomen door de politie, die, reeds lang te voren door anonieme brieven, aan de firmanten geadres seerd, gewnarschuwd zijnde, een wakend oog had gehouden. De knechts, welke in dn instructie bekend hadden geweten te hebben dat liet graan niet aan den moleubaas toebehoorde, en ook rekenden op een deel van de opbrengst er van, en daareuboven verklaard hadden, dat <le baas huil gezegd had, zoo er navraag naar kornen mocht, op te geven dat het voor een andere firma, uit OelfshaveD, was overgevoerd, ont kenden ter teiech Uil ting deze bekentenis en gaven op, dit alles alleen gezegd te hebben om hun baas te ontlasten. Zij beschouwden nu het wiustdeel, vvaafop zij tekenden, als een soort van verval en_ meenden bij het plegen der daad rechtmatig te hebben gehandeld. De moienbaas echter, deswege ondervraagd, deelde mede dat dit verweer door hen eerst in de gevangenis was beraamd en afgesproken, Hij zelf volhardde bij zijne vroegere bekente nis en verklaarde te weten dat hij bedi iegelijk had gehandeld. De groote vraag, die bij liet getuigenverhoor in het breede behandeld werd, en het voorname punt der verdediging uit maakte, was deze of bij het malen ovei wicht ontstaan kon, of overmaat en ondermaat ook bii ile aflevering aan den molen kon plaats vinden en aan wiendie overmant toobehmnde. Daatomtieut werd verklaard, dal bij het n alen o vei wicht uf onderwicht slechts klein kan zijn, In den winter had men wel eens over, in den zomer te kort. Doch bij liet afleveren kon dit eerder geschieden, daar de gewoonte mede brengt een of twee zakken te wegen en daar naar het gewicht der geiieele partij te berekenen. Geconti oleurd werddit duor de l»ianders nooit. Of or overwicht was vroegen zij niet, maar zouden daarentegen dwingen liet ontbrekende bij te voegen indien n& de maling onderwicht beweerd werd. Dat liet ovei wicht, zoo het bestond, niet aan den moienbaas, doch aan de eigenaars \au het giaan be li urn de, achilcn de getuigen zeker. Eigen handel in giaan was den baas stilzwijgend vei boden. Ten aanzien der feiten, in dit proces belang- ïijk werd nog vutklnard dat, ook na de ano nieme blieven, geen der branders ooit minder bad ontvangen dan hij algeleveid had en dat men, na de arrestatie den molen peilende, 35 zakken meel gevonden had. welke uit vroegere overmaat moesten ontstaan zijn. De officier van justitie, inr. van Hamel, betoogde, dat de her roeping der knechts, door niets gestaafd, alle geloofwaardigheid miste. De baas htul volledig bekend en'het bewijs was volkomen aanwezig. De eenige vraag hiel was de dolus vraag, en ook deze viel nu weg. Wat men over overmaat- en ondermaat had gesproken verloor dan ook alle beteekenis. Z. E. A. requireerde voor den baas 4 maanden celstraf en voor de knechts 6 maanden celstraf, benevens ieder eene boete van f'12.50. Yoor den molenbaas werd daarop het woord gevoerd door inr. van Gigh. De geschiedenis der, zaak nagaande, toonde hij aan dat de branders, door nooit de overmaat op te vragen, den baas hadden in den waan gebracht dat die hem toebehoorde. De dolus was n u geen vraag meeromdat de beklaagde nu bekende; toch ontbrak er een punt, dat de beschuldiging voor veroordeeling behoefde. Er was verduistering, koopwaren, betaalde arbeid, maar er was niet: nadeel van den eigenaar. Dat punt, «nodig voor aim de confianceontbrak. Immers er waren nog 35 zakken gevonden, daaruit had de- baas, zoo hij er toe werd aangesproken, de20- verduislerde zakken kunnen teruggeven. De jurisprudentie was daarmede in overeenstem ming. Indien men bij vervangbare zaken zelfs maar de gegronde verwachting had te zullen kunnen teruggeven, was er geen nadeel van den eigenaar. Naar liet civiele recht behoorden nu die 35 zakkeu zeker den molenaar niet, doch men verkeerde hier op stsafrech- terljjk gebied en daar kon het alleen de vraag zijn of de molenaar meenen kón dat het graan hem toebehoorde.» Kon men dat onderstellen, dan miste men liet eene punt eu behoorde de moienbaas, ook ondanks zijne bekentenis, te worden vrijgesproken. Yoor de knechts voerde mr. van Buien Sr. het woord, die betoogde boe de baas geheel zelfstandig aan zijn knechts bevelen kon gaven en hoe deze, handelend op zijn bevel, zich niet om de herkomst van het graan behoefden te bekommeren. De officier beantwoordde alleen mr. van GigU en was van oordcel dat hij twee zaken verwarde, nl. de be na dec ling en het dool om te benadeelen. liet dón is een civielrechtelijke, het ander een stiafiechtelijke vraag. Men kan onmachtig zijn tot restitutie en onschuldig, en evenzeer machtig tot restitutie en toch schuldig. In den geest van mr. van Gigh had de juris prudentie nooit gespioken, Na de dupliek werd de uitspraak bepaald op lieden over 8 dagen. (iY. R Ot.) Naar meu verneemt, zal aan elk der onder-officieren, die hij bet begraven van wijlen II. M. de Koningin dienst hebben gedaan, eenfr geldeiijke beloouitig van f 25 wordeu uitgereikt. Wijlen II. M. Koningin Sophia werd op 17 Juni geborentrad '18 Juni iu bet huwelijkis 3 Juni overleden; en werd 20 Juni begraven op 58-jarigen leeftijd. In een ingezonden stuk in de -A7. Jl. Ot, van Maandag jl. zegt de heer J. A. op de MackS dat hij er niet voor instaat, dot (ie in dut blad genoemde eenjarige zalmen sahno salar's waren, alsmede dat er geen nieuwe directeur aan de Nedoilaiuhuhe visebkweekerij te Velp is, maar er aan die vischkweekei ij geen andere technische directeur is als de lieer J. A. Op de Macks zelf. Yluurdiugcn. Nadat gisteren de haring was gelost en opgeslagen in de Ilaringjagerij- pakkerij en naar voorvaderlijk gebruik de ge wone geschenken voor het Vorstelijk Huis waren verzondenis de publieke veikooping te twee uren geschied. De kwaliteit mag over het algemeen uit muntend genoemd worden; dn kooplust was zeer geanimeerd. De prijzen varieerden van flfiO tot f330 per gepakte ton'; de gemiddelde pri's stellende op I 250 daa kjln de biuto op brmgst p. rn. op fG500 te staan komen.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2