A". 1877 Maandag 2 Juli. J® 4190. YencMjnl 0at©s,iitpoiiirt Dlnsiai. I Biaaeilaalscla Bericltaa. Gsmenifle Berlcliten. Een Jaarg-ang-. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal. 1.85, Franco per post, door liet geheele Hijk. - 2.50. Afzonderlijke nominers - 0.10. BUREAU: HARKT, 124. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels, f 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Bijdeze Courant behoort een Bijvoegsel. 3) E N HAAG, 29 Juni 1877. Z.'M. de Koning is heden avond te 8V« ure met leen extra-trein direct naar Zurich ver trokken. waar Z. M. geruimen tijd zal vertoeven. Z. M. wordt gedurende zijn verblijf in Zwitser land vergezeld door Hd. adjudant en particu lieren secretaris luit.-koionel graaf Durnonceau, zoomede door jlir. mr. P. Gevers Deynoot, referendai is bij Zr. Ms. Kabinet. Daar de Koning een kwartier vroeger dan het vastgesteld? uur vertrok, was de trein reeds weggestoomd, toen Z. K. H. Prins Alexander aan het Rhijnspoor- wegstation kwam om aan Z. M. zijn afscheids groet te brengen. SCHIEDAM, 30 Juni 1S77. De Arnhemsche Courant zegt van het gezelschap Chineezen, onder directie van den heer Arr-Hde, dat gedurende de kermisweek in Musis Sacrum alhier voorstellingen zal geven, o. a. het volgende: Dat uitspanningen, als ons door dit ge zelschap worden aangeboden, welkom zijn bleek gisteren uit de goed gevulde zaal van Musis Sacrum. Het programma vermeldt dat die heer lidder is; wij hebben geen recht om er aan te twijfelen, maar houden ons oveituigd dat gi oolere aantrekkingskracht dan- door dien adellijken titel uitgeoefend werd door de gym nastische en andere loeren vau de Chineezen, die bewonderenswaardige kunsten verrichtten. Behalve het personeel der Chineezen, waaraan de voorstelling haar naam ontleent, werd goed en opwekkend gezongen door verscheidene heeren en damps, die de verschillende genres beoefenen, welke men gewoon is in een café chantant te liooren; terwijl ook liet instrumen tale gedeelte, onder leiding van den heer Charles Buziau, van talent voor de toonkunst getuigt. Een bezoek in Musis, waar ook heden en morgen avond het gezelschap optreedt, is zeer aan te bevelen aan hen, die eenige vrooiijke uien willen dooi brengen. Uit Antwerpen schrijft men over hetzelfde gezelschap De oefeningen en de Chinoesche spelen zijn even belangwekkend als nieuw. Deze bewo ners van liet Ilemelsche Rijk en het zijn echte weike» met een behendigheidbuig zaamheid en vlugheid, die iedeis venassing ten top voeien en ieder oogenblik de meest dave rende toejuichingen doen losbaisten. Tol al wisseling \an hun progiamma, zijn aan hun gezelschap verbonden de beste zan gers van liet vroegere gezelschap, van hetAl- harnbia. Mile Darbel, die met veel talent de meesiinteressaote scènes van de groote opera zingt, benevens de Duitsciie komiek Ileimich Tholeu droegen wezenlijk veel bijom de be zoekers aangename oogeublikken te verschaffen. V 5t j» "We zoudjm wel zeer slecht geoordeeld heb ben, als onze stadgenoot de heer de Koe, die zich elke kermisweek zulke groote opofferin gen getroost, om hel beschaafde publiek waar dig te kunnen ontvangen, ook ditmaal geen blijk van waardeering ontving. In liet Nieuwsll. v. d. TSoekh. komt heden een advertentie voor van den heer S. Gille Heringa, die sten gevolge van de Delftsche nverkiezingen een brochure willende uitgeven onder den: titel van: Afgeperste verde diging", ,een uitgever zoekt, die het kopijrecht dier brochure 2 vel gr. 8vo. wil koopen. ïDe opbrengst zal tot een weldadig doel be stemd worden." Zij, die meenden, dat de heer H. nu voor goed sdood" was, hebben zich dus vergist. Vad Aan het hoofd van het heden verschenen nommer vin de Nieuwe Bijdragen deelt de redactie ia volgende mede: 3>S. Gil^e Heringa. Die naam stond tot- nutoe onder.' de lijst der ^Medewerkers" aan het hoofi-vna dit blad."Wij zonden meenen de" waarmgheiiï'van ons blad te koit te doen en alle overige medewerkers te beleedigen, als we dien naam daar lieten staan. Hij wordt dus geschrapt en zal, hopen we, ook nooit weer iu onze kolommen voorkomen. ï)Van de instemming aller rechtschapen lezers, vau welke 'richting ook, houden we ons bij deze handelwijze verzekerd." Op verschillende plaatsen in Zeeland heeft nog liet on weder van verleden week schade of ongelukken aangericht. Nabij Sluis o. a. gemakte eeue schuur, waarin 30 meuschen gevlucht warea, door den bliksem in brand. Twee der vluchtelingen werden doodelijk getroffen. Den 23 Juni had te Kantens (in Groningen) een groot ongeluk plaats, Men vond daar n.l. 's avonds laat dood op den weg liggen den heer Pettinga, deurwaarder te Onderdendam. Hij was door Top hol gaan van de paarden uit zijn rijtuig gevallen, waarin hij alleen zat, en had deu schedel verbrijzeld. Hij laat eeue vrouw met elf kinderen na. Amsterdam. Toen Woensdag een trouw partij de Oude Kerk alhier verliet, werden twee der rijtuigen gemist. De koetsiers waren mid delerwijl wegens dronkenschap door de politie opgepakt. Apeldoorn. Gisteren zijn alhier twee groote papierfabrieken vau de heeren van Garven en Pannekoek een prooi dor vlammen geworden. Aan blusscheu viel niet te denken. Beide waren tegen biandschade verzekerd. De woonhuizen zullen denkelijk gespaard blijven. De vengst van sardines is thans op de Fransche kust van 01 mme lot Douvnruez in vollen gftig. De geheele bevolking is dam by bebulpzaan. De schuiten, met 3 of 4 inan be mand, keeren gewoonlijk 's nachts huiswaarts met 15 tot 20,000 sardines aan boord. De kleinste vischjes. Royans geheeten, worden versch gebruikt, Het middelsoort wordt gezou ten, de rest in potten en doozen verpakt. De sardines worden in zeewater gewasschen en dan in fusten verpakt met een goede hoeveel heid zout tussciien elke laag. Na verloop van 3 of 4 dagen drijven zij iu de pekel, waar men ze een veertien dagen later uithaalt om ze onder een pers te brengen, die er de olie uitperst. sSardiues auchoifées" noemt men kleine vischjes bij welker pekel wat salpeter en roode oker gevoegd is. De sardine krijgt daardoor de kleur vau ansjovis. De sardines, die iu blikjes worden ingemaakt, worden eerst schoongemaakt, een paar uur in pekel gelegd, in water afgewasschen, op roosteis gedroogd en daarna enkele minuten in kokende olie ge legd. Men legt ze dan in de blikjes, vult die met olyfolie, soldeert het deksel digt en legt dan het blikje in kokend water, om zoo den inhoud te verduurzamen. Uit het zwellen vau liet blikje blijkt dan, dat het goed is dicht gesoldeerd. De blikjes worden dan in kisten verpakt, die honderd blikjes bevatten. Alleen in het arrondissement Quimper houden zich bijna tienduizend vrouwen en kinderen met de toebereiding der sardines bezig. Te Concarneau vindt men de belaup rijkste inrichtingen daarvoor. Ctcdenktccken voor Koningin Sophia, Bijna onmiddellijk na liet overlijden onzer geëerbiedigde Koningin, heeft de heer Doorman, door anderen ter zijde gestaan, het voorstel gedaan om ter nagedachtenis der geliefde ont slapene eeu staadbeelcl op te richten. Ofschoon van harle hulde brengende aan de bedoeling van dit voorslei, gelooven wij echter te mogen vei trouwen, dat de heer Doorman, en die hem steunen, gaarne ook op andere wijze hun denkbeeld zulleu verwezenlijkt zien, indien hun blijkt, dat daarbij meer nog in den geest der diepbelreurde Koningin ware te handelen. Met een beroep op de herinnering dier velen, wie de eer te beuit mocht vallen te liooren hoe Koningia Sophia zoo dikwijls hare vurige wenschen uitsprak voor de belangen vau Neer» lands volk, die lmar zoo na aan 't hart lagen, durven wij voorstellen om aan liet Diaconessen- huis te 's Giavenhage, onder directie van me vrouw S. K. de Bronovo, tot welks uitbreiding dezer dagen geldelijke mideisteuning werd ge vraagd, een kinderziekenhuis en aan de vereenigde inrichting zoo 't vergund wordt, den naam onzer onvergetelijke ontslapene Koningin te vei binden, die inlichting openstellende voor personen van elke gezindheid zoowel in als buiten 's Gravenhage. Onze Vorstin had de diakoncssen-inrichting lief, zooals bij herhaalde vricndelyke bezoeken bleek. Dat nog geen kinderziekenhuis bestond, gaf aan haar moederlijk gevoel voor het volk een dikwerf geuit gevoel van onvoldaanheid.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1