Bijvoegsel vande Schiedamsche Courant Biliailaidiche Berichten. Bimeilaaiscle Berichten. van Maandag 2 Juli 1877. O O S T E N It IJ K. De Folitische Correspondenz meldt uit Catarro, \8n 28 dezer liet volgende. Mehemet Ali, die de Montenegrijnen in Nahia Mora ca aanviel, is door drie bataljons Montenegrijnen geslagen en tot Kolassin teruggeworpen. Alle geregelde Turksche troepen die in de Herzegowiua zijn, ook die welke op de gren- bij Metkowich staan, hebben bevel gekregen naar Albanië te vertrekken, waarheen alle voorraad uit de magazijnen van Metkowich tot Moslar gezonden is. De Correspondenz meldt ook uit Bucharest dd. 27 Juni, dat het vierde Russische leger korps, dat uit 't binnenland van Rusland ont boden is, over Belgrado Rurnenie binnentrekt. De Turksche miuister van Oorlog, Redif- pacha, moet beloofd hebben binnen twee inaan- deu 200,000 versche manschappen op de been te zullen brengen, iudien men hem het noodige geld levert. Het is waarschijnlijk, dat Redif liet oog heeft op de christenbevolking, op de Giieken, immers de Mohammedanen zijn door den heiligen oorlog" reeds ten strijde ge roepen of zou de opgewektheid daartoe ook bier met geld worden gekocht? Dat Redif het moedige" geld zal ontvangen, is overigens zeer te betwijfelen, want de financieele toestand vau Turkije is /eeds zoo benard mogelijk. GRIEKENLAND. De regeering heeft op verzoek van den Rus- sischen gezant in beslag genomen 193 kisten ammunitiedie op Corfu waren ontscheept en voor Preveza bestemd. De Turksche gezant protesteerde, zeggende dat een Turksch oorlogs schip de aminuuuitie zou komen halen. De gepantserde schepen Georges en Olga kregen bevel onmiddellijk deu Piraeus te verlaten en naar Corfu te vei trekken. Om de neutraliteit te handhaven, laat de regeering toe, dat de ammunitie door een neutraal schip naarTriëst wordt vervoerd. Een later bericht meidt liiei omtrent het volgende: liet incident naar aanleiding van de voor Turkije bestemde ammunitie op Corfu is ge schikt. Photiades Bey verklaarde dat met zijne nota geene bedreiging bedoeld was. De ammu nitie zal naar Tiiest geti anspoi teerd worden. Deiigeorgis zal aan de Kamer het voorstel doen tot het sluiten eener leening van 40 millioen drachmen. ERANKItIJ K. Een aantal kiezers in het Quartier des Epinettes (17 arrondissement vau Parijs) hebben de kandidatuur voor de nieuwe Kamer den heer Ch. Quentin, van de uiterste linkerzijde en oud-redacteur vau dea Béveil, aangeboden, Maar deze heeft de kandidatuur geweigerd daar hij niet iemand verdringen wil, die een der 363 is. Parijs; schrijft hij in antwoord aan de bedoelde kiezers, is verplicht ook nu het voorbeeld te geven van eene discipline, die de voorwaarde is van eene schitterende overwinning. Geen oneeuigheden in ouze gelederen I Ons parool moet zijn: de lijst der 363. Wjj hebben gisteren bericht, dat de Bien pullic gerechtelijk vervolgd wordt wegens het verspreiden van eene valsehe tijding, omdat hij iets gerneld heeft omtrent de zending van den aartsbisschop van Parijs naar Rome. Dat be richt was ontleend aan een telegram in de Daily Newt, Het is zonder voorbeeld, zegt thans de Bien public, dat een blad vervolgd wordt wegens hetgeen het uit een ander orgaan heeft overgenomen. Ook de BdpuMiquo frangaise wordt te dier zake vervolgdhoewel zij er had bijgevoegd dat zij het bericht sonder alle voorbehoud" overneemt. EIVEU N I). In het Lagerhuis verklaarde de minister Bourke, dat hij sedert 15 April geen rapport had ontvangen omtrent mishandeling der Joden in Itumenië. De regeering had den Engelschen consul te Bucharest gelast een enquête in te stellen. In het Lagerhuis stelde Trevelyan eene resolutie voor tot wjjziging van het kiesrecht. SC HIED A 31, 80 Juni 1S77. Aan het overzicht van het z>A. D. van Nederl. Imlië" ontleenen wij het volgende "Van Atsjin is bericht ontvangen vau de tuch tiging van Merbou, op de Westkust nabij Ana- laboe gelegen, welks bewoners de strandposten te Analaboe hadden overvallen. Er schijnt vrij lievig gevochten te zijn, een zeeofficier is gewond en een paar manschappen zijn gesneuveld, doch ais gewoonlijk heeft de Marine succes gehad. "Van den uitslag der troepenzending naar Langsar en Madjapait op de Oostkust is nog geen nader bericht, dan dat laatstgenoemd staatje zich terstond heeft onderworpen. Aangaande de onderneming der Handelmaat schappij op Edi, die afgeloupen en verbrand is, wordt gemeld, dat binnenlandsch politiek vei zet tegen' den radja en zijn Hollandsche vrienden de oorzaak was der vijandelijkheden. Do onder neming was nog slechts eenige maanden oud. Er is geen. de minste sprake van om haar op te geven. De Haagsche correspondent van de Bot ter damsche Courant tracht met de cijfers der DelTtsclie horstemming een goocheltoer te ver richten, om de beleekenis dezer verkiezing in een valsch licht te plaatsen. Il'y maakt zijne becijfering aldus: Heringa verkreeg 167 stemmen meer dan bij de eerste stemming, terwijl in het geheel maar 171 kiezers meer zijn opgekomen. Van die 171 kieeg Schngen van Leeuwen er dus maar 4. Daar deze er nu echter 452 meer had dan bij de eerste stemming, moeten de 397 vonWiangel op hem zijn overgegaan. "Wat een logica! De 750 kiezers, die bij de eerste stemming thuisbleven, worden eenvoudig buiten rekening gelaten. Het kan evengoed zijn, dat van 397 stemmen op Wrangel niet dén voor van Leeuwen heeft gestemd en dat de 452 stemmen, die deze laatste bij de lier- "sleimning mécr had, uil de 750 thuisblijvers van 12 Juni zijn vooitgckorneu. Dat nu de conservatieven, die bij de stembus zulk eeu gevoelige les hebbei onlvangeu, zelfs op deze wijze nog moeten beproeven politieke munt te siaau 1 (N. li. Gil) De plechtige viering vau het eeuwfeest der Nederlandsehe Maatschappij tei bevovdering van Nijverheid zal Woensdag'IS Juli, 's mor gens te '10' s uur, in de Groote Kerk te Haarlem plaats hebben. Zij zal bestaan in een feestrede van den "Voorzitter der Maatschappij, Dr. A. Vrolik, iu het zingen van een feestcantate, woorden van ten Kate, muziek van Ileinze. Dienzelfden dag heeft de plechtige opening van het museum vau Kuustnyverheid op liet Paviljoen plaats. Dingsdag en Donderdag beeft deAlgemeene Vergadering plaats in de bovenzaal der sociëteit sVereeniging", in de Lange Bagijnenstraat. Maandag 16 Juli, des avonds te 7 uren, geschiedt de plechtige ontvangst van directeu ren en afgevaardigden der Maatschappij door den Bui ge mees ter van Haarlem op het Raadhuis, hl de week van 16 Juli tot Zondag 22 Juli hebbengelijk reeds voor een deel gemeld is, tal van feestelijkheden plaats, uls concerten o. a. van de Kon. Milit. Kapelonder directie van den heer Dunkier, illuminatiën in de Her tenkamp, tochtje naar het Velser Kanaal en IJmuideu, groot landelijk feest en bal, feest maaltijd enz. Men verwacht dat Piins Hendrik de viering van liet eeuw^Cat zai bijwonen. De iinksche der beide bergtoppen, die bij aankomst te Batavia lret oog trekken, de zuid oostelijk van Buitenzorg op misschien 15 uur gaans van Batavia gelegen Gedeli, een gewoon- lijk rustige vulkaan, heeft in de laatste dagen oudeiaardsch gerommel laten hooren, lichte rookwolken uitgeworpen en den 20 's morgens asch, eigenlijk een fijn grijs steenachtig poeder, uitgeworpen. Dit vei schijnsel had in geen 25 jaar plaats gehad. Met ingang van beden en tot en met den 31n Juli. a. s. zal het Rijkstelegraaf kantoor te 's Gravesande op werkdagen open zijn van 7 tot 10'L uur voorm. en van 12 tot 4, 6 tot 7 en 8Vj tot 9 uur nam. De Zondagsdienst blijft onveranderd. Volgens opgave van Bureau Veritas zjjn in de maand Mei verongelukt 141 schepen, als: van Engeland 40, Amerika 33, Frankrijk 20, Noorwegen '12, Duitschlaad 7, Italië 6, Dene marken 3, Griekenland 3, Oostenrijk 2, Spanje 2, Portugal 2, Nicaragua 1, Nederland 4, Zweden 1 en 8 onbekenden; hieronder zijn begrepen •15 schepen, waarvan bijzonderheden ontbreken, en 3 stoombooten, als: van Engeland 4, Noor wegen 1 en Portugal 4. Omtreut de bejegening, aan den gevangene Schut gepleegd, deelt de Brov. Ovarijisehche en Zwohche Cl. eenige bijzonderheden mede, die een gansch auder licht over het gebeurde werpen. Schut kreeg het dwangbuis aan, nadat hij zijn boeien verbroken en getracht had zich vau kam te maken; ofschoon hij nacht en dag door twee oppassers bewaakt en iederen dag door den directeur der gevangenis bezocht werd, was zijn houding vau dien aard, dat men ge gronde vrees meeude te hebben, dat hij bij liet vrije gebruik zijner armen opnieuw zou trachten zich het leven te benemen. Dat ove rigens uit anderen hoofde er grond was om Schut de vrijheid van beweging te ontnemen, blijkt uit de mededeeling, dat hij bij een zijner laatste verhoeren dreigde deu rechter-commis- saris te verworgen, zoo hij zijn handen vrij had. De directeur zag zich daarom in overleg met de commissie van administratie van de gevan genis gedrongen, Schut het dwangbuis niet anders te laten uitdoen, dan wanneer hij schoon ondergoed moest aautrekken. 't geen wekelijks gebeurde. Van een onafgebroken opgesloten blijven in 't dwangbuis, gedurende vijf maanden, is dus in 't geheel geen sprake. De Nieuwe Ot., deze tegenspraak op nemende, zegt, dat liet zeker is, dat Schut, toen hij te Arnhem kwam, zijne armen niet meer kou gebruiken, tengevolge van het voort durend aanhouden van 't dwaugbuis. liet Gerechtshof te Arnhem heeft in zijne zitting van gisteren Theodoras Schut, wegens de feiten waarvoor hij verleden week terecht stond, veroordeeld tot 20 jaren gevangenisstraf.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 5