i e r nTem. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der wet van 13 Juni 1807 Staatsblad no. 86) op de zeevisscherijen. Het strekt om van 1°. Januari -1878 af de haringmerken hier te lande af te schaffen. Dit voorstel wordt gedaan op advies van het college voor de zeevisscherijen en als wenschelijk geacht door de handelaren,.-nadat uit ontvangen inlich- tingen was gebleken, dat men in Groot Brit- tarnde het vigeerend stelsel van facultatieve officieelc stempeling der haringvaten, niettegen staande vroeger aaugevangen onderhandelingen tot gelijktijdige afschaffing, vooralsnog niet denkt tc verlaten. Het kiesdistrict Almelo is een voorbeeld vau trouwe vervulling der burgerplichten. Van de 2467 k'ezeis zijn den 26 dezer 2188 of bijna 90 pet. opgekomen. In sommige gemeenten bieef schier geen enkel kiezer thuis. Te Weerseloo stemden '131 van de 135, te Borne 97 van de 403, te Ootmarsum 62 van de 66, Haakskerken 98 van de 106, te Stad- en Ambt Dehlen437 van de 146, te Wierden 114 van de 123. - (llèl) Het Bestuur der Koninklijke Vereenigitig van gepensioneerde officieren van liet Neder- landsche ieger heeft aan do leden bekend ge maakt, dat Z. M. de Koning hij hel aanvaarden van het beschermheerschap der Vereeniging als blijk, van Iloogstdeszelfs ingenomenheid niet het tot stand komen der Vei eeniging, bepaald heeft, dat zij voortaan den naam zal voeren van Koninklijke vereeniging van gepensioneerde officieren, van het Nederlandsche leger, en voorts aan de vereeniging geschonken heelt eene inschrijviug ten hare name op het Groot boek der Nationale 4 pCts schuld, bedragende eene som ian honderd zeven en tuchtig duizend gulden. De opening van de Tentoonstelling vaa -Kunst, toegepast op nijverheid, zal, gelijk wij gemeld hebben, '10 Juli plaats hebben. Den 9 zullen echter IIII. KK. UIL de Prins van Oranje en Prins Alexander de tentoonstelling reeds in oogenschouw nemen, doch hun bezoek zai niet het karakter hebben eeuer feestelijke opening, maar in alle stilte plaats hebben en niemand dan de regeliugscommissie der tentoonstelling •zal hierbij tegenwoordig zijn. Het dames-comitó, dat zich te Breda gevormd heeft tot oprichting van een gedenk- .teèketi ter nagedachtenis van FI. M. onze -geliefde Koningin, heeft voor dat doel f 756 bijeenverzameld. Krachtiger bewijs van de ontbinding der .conservatieve party wordt zeker niet geleverd dan door de houding der conservatieve peis. Terwijl liet brave Dagblad <SV<rr</-quaIi(i- eatie) verzekert, dat de Roomsciien, naar eisch .van het conservatief beginsel, eer te bestrijden zijn dan gerekend kunnen worden tot de con servatieve paity te belmoren, eoquelteert een ander con-ervatief blad met dezelfde Roomsciien, vraagt heel onnoozel, Wat toch eigenlijk een ultramontaan is, en vet zeker t even plechtig, dat die lui zoo eig i.iet zijn. Eindelijk denkt de iV. Arnh. CV. er over er was Woensdag jl, althans sprake van om dienst te nemen bij het koips der Calvinisten. Men deelt ons mede, dat aan liet Departe ment van Oorlog druk wordt geaibeid nau ontwerpen van wet, strek kende tot regeüug van de militie en van de schutterijen, en in verband met die wetsvonrdnicliteu, aan een organisatie der levende strijdkrachten. O Gedurende het 2e kwartaal dezes jnars zijn laugs den Nieuwen Waterweg binnenge komen 589 stoom- en 292 zeilschepen, en ver trokken 686 sloom- en 380 zeilschepen. Van den waterweg vau Rotterdam naar zee maakten in 1876 gebruik: binnenkomende 713 zeilschepen, 2428 stoomschepen en 809 vischsehepen, te zatnen 3950 schepen; en uit gaande: 1392 zeilschepen, 2834 stoomschepen en 828 vischsehepen; te, zamen 5054 schepen, t De heer"de Decker is in hooger beroep gekomen van het tegen hem door de Rotter- damsche rechtbank gewezen vonnis. Zaterdag jl. werd te Amsterdam een alge- nieene vergadering gehouden vnn aandeelhou ders tier Nederlandsche Handelmaatschappij. Het bleek volgens het directie-verslag dat het winst-saldo vrij aanzienlijk zou geweest ztjn, moest het niet verminderd worden tengevolge van belangrijke verliezen op vorderingen in Japan, niet minder dan f592,73 i.80 bedragende. Het eenige lichtpunt voor deze groote opoffe ringen voor de vestigingen in Japan is eene vrij belangrijke bestelling door de 'Japansche regeering gedaan en tot hare tevredenheid uit gevoerd, en men hoopt dat deze vroeger zoo voordeelige relatie met die regeeriug hierdoor opnieuw is aangeknoopt. Tot inning van de nog uitstaande vorderingen door een vast aan gesteld vei trouvvd personeel is het behoud van een agentschap in Japan wenschelijk, echter met belangrijke vereenvoudiging van eigen han del. Een of meer vestigingen in Japan zullen daarom moeten worden ingetrokken. Voorts zijn in Nedeiland nog belaugrijke verliezen geleden, voornamelijk dat door den val der finna Moltr en Co., waarbij de Maatsch.'voor f 103,000 betrokken was. Door een en ander wordt het juiste winst-saldo f1,950,748 06'/j, hetgeen eene uitkeeritig van t 53 per aandeel van flOOO over 35,963 aamleeleó toelaat, De gewezen secretaris der Amsterdainsche Kanaalmaatschappij, de heer P. II. Bruyn, is gisteren door de rechtbank te Amsterdam ver oordeeld tot twee jaren celstraf wegens diefstal in loontiekkeiuien dienst; de rechtbank achtte het misbruik vau vei trouwen niet bewezen. Een talrijk publiek woonde de zitting bij. Omtrent de op het Vaticaan gehouden tentoonstelling vau kostbaarheden, door den Paus bij zijne jongst jubilé ten geschenke ont vangen, deelt de Rorneinsehe correspondent der M. B. Cl, o. a. het volgende mede; >De geschenken zijn legio geweest; on or was werkelijk veel schoons en kostbuais onder. Er waren gansche hoopen vau kerksierudiën en gewijde instrumenten in goud eu zilver verscheiden mijters, met diamanten ingelegd; Uiiloozu miskelken en misboeken, hostie-kastjes, toonvazen, reliquiariën en kandelaars, uitmun tend door sierlijke bewerking, of althans door zwaai te van een edel metaal en flonkering van edelgesteente. Voorts tapijt- en borduurwerk; porselein van Sèvres en van Dresden, schilde- rijen, beelden, drijfwerk, mozaïek en andere kunstgewrochten in menigte. Van meer dan 5ÜU kasuifels waren de meeste afkomstig uit België. Zwitserland had eenige honderden gouden en zilveren horloges gezonden. Uit Frankrijk waren gobelijnen eu majolica, goud juweelen en zijde. Uit Duitschlaud verscheiden fraaie ,voor- werpeu in goihisclien stijl. Uit Amerika, behalve een piacluige hostie-kastje iu lazuursteeu, twee groote hei evellen, een zwuiten een wit. Uit Italië mede veel fraais om niet eens te spreken vau 't befaamde gouden facsimile der boeien, die I'ius IX tortcheu moet in zijne gevangenis. Kortom, te veel om op te sommen. Geen Keizer of Koning zou weten wat aan te vangen met zulk een magazijn van goudsrnidswareu." Uit de .-uiten betreffende het onderwijs in 1876 in de provincie Zuid-Holland blijkt, dat op In.t einde van 1876 in deze provincie waien 563 lagere scholen, als 367 voor het gewoon lager onderwijs eu 196 voor het meer uitgebreid inger onderwys. Op alle lagere scholen waren 467'hoofdonderwijzers, "1079 hulponder wijzers eu 470 mannelijke kweekeliugen83 hoofdonderwijzers, 405 hulponderwyzeressen en 234 vrouwelijke' kweekeliugen. Getal leerlingen op de lagere scholen (dagschool) 47,986 jongens, 44,976 meisjes, totaal 92,962 (op 15 Oct. 1876). Kosteloos onlerw'ys ontvingen toen 20,999 jongens en '19,611 meisjes, te zomen 40,640, Het getal scholen voor lager onderwijs was in de drie jongste jaren als volgt: 4874, 334 openb., 12 gesubs. bij?!, 199 niet gesubs. bijz.; 1875, 344 openb., 11 gesubs. bijz., 202 niet gesubs. bijz.1876, 355 openb.,' 12 gesubs. bijz., 196 niet gesubs. bijz. Vau het doofstommen-onderwijs te Rotterdam maakten 112 leerlingen gébruik. Hetgetal stu denten, te Leiden ingeschreven, bedroog 1003, Bergschenlioek. Alhier is een paard door den bliksem gedood. Amsterdam. Door wijlen den Heer N. Nosse onlangs alhier overleden, is een legaat van f 10,000 vrij van successierechten, aan de algemeene armen vermaakt. Beverwijk. Alhier wordt getnehi dat de dat de voorraad aardbeziën zóó groot is, dat banden ontbreken om die „behoorlijk hi te zamelen. Behalve' hetgeen dagelijks per spoor trein wordt vervoerd, worden 3 malen per week, door ongeveer 300 tuinders, drie groote tjalken, met deze vrucht beladen, naar Amsterdam verzonden, Texel. Een vijftal schuiten met werkvoik en mateiieel aan boord, zijn van hier naar Onrust veitrokken, ten einde op die zandbank een baak te bouwen. Bedoelde baakdie voor rekening van 't Ministerie van Marine wordt gemaakt, moet hoofdzakelijk dienen tot geleide- en ver kenmerk voor zeelieden en visschers, en wordt tevens ingericht tot een toevluchtsoord voor schipbienkelingendie zich op de zand bank, bij eventueele schipbreuk in de Haaks, weten te redden. Nes (nabij Akkrum.) In deze gemeente kwam een zes-jarig kind schreiende bij zijn vader. Toen de vader daarop meeging, vond hy zijn vrouw niet aanwezig. Na lang zoeken vond hij zijn vrouw in het water, waarin zij was ge sprongen om een ander barer kinderen te redden. Moeder eu kind worden levenloos uit het water opgehaald. Yceudain. J|. Zondag namiddag heeft zich alhier een meisje van 49 jaren door ophan ging van het leven beroofd. Haar stiefvader en hare moeder waren naar de kerk. Rij hare thuiskomst vonden zij haar hangende bij de bedstede. Zwaarmoedigheid muet haar tot deze wanhopige daad gebracht hebben. Almelo. Jl. Maandag nacht woedde alhier een hevige brand, waardoor in korten tijd v'yf woningen met het grootste gedeelte van de inboedels eene prooi der vlammen werden! De oorzaak van den brand is onbekend. TIel. Naar wij vernemen werd den 2 dezer, bij het openen van een uit Amerika ontvangen kist aan de fabriek van den heer Stout alhier, een tor of kever ontdekt, die veel overeen komst had met den colorado-kever. Zijn wij wel onderricht, dan is de heer Stout voor nemens het gevonden exemplaar, tot nader onderzoek, op te zenden naar de landbouw school te Wageningen. (N. li. Ct.) Maastricht. Alhier heeft zich een knaap van tien jaren verdronken, naar men zegt, wegens „stiefmoederlijke" behandeling. De politie heeft zich de zaak aangetrokken. Ned. Horv. Hork. De roepen: tc Kalium, E. A. G. van lioogon- huy/e, te Steenwijk.Oene, A. Rcnier, te Wilnis. St. PhilipslandA. Mae Pherson, te Ooltgensplaat. Steggerden eu Finkega, E. G. Wesselink, te Oude- schoot. Charlois, tot len preil. 1*. Deelman, aldaar. Groote-J.indt, J. G. Blaatiw, te Noord wijk binnen. AduardA. Kleinte Wnubrugge. Ouwerkrrk, L. It. van den Broek, te Haamstede. Ootiirnrsum, D. C. C. Stap, te Kngwierum. Beek en Ubbergen, H. S. Balsem, laatst te Soerabaya. Oene, A. Ronier, te Wilnis. Bedankt: voor Sprangen Elspcot, A. Renicr, to Wilnis. Meeuwen en liagoort, Mühring, te Gen- dereu en Doeveren. Kwadijk, A. IC. E. Horst, We.'; tb roek en Achttienhovcn, J. M. Gnldennrm, kniul: Bovensmilde, M. Reijeikerk L.O?. Hilver-

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2