Biaaenlaiflsclie Bericttei. Vtrsclijit flaplijis, üitpotóeri Dinsiai, Bui tenia lij seis Etricltei. A". 187 Vrijdag 13 Juli. Ji?. 4198. Een n D ertij^ste Ja a gr a kl gr. SCHIBDAMSCH t Abonnementsprijs, per kwartaal, 1 1.85. Franco per post, door liet geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers0.10. OOSTEN KIJK. i i)e Polit. Oorr. behelst een telegram uit Bucharest, waarin gemeld wordt dat hel ge rucht, volgens hetwelk den Russischen troou- opvolger een ongeval is overkomen waarschijn lijk een verzinsel is. Het Russische hoofdkwartier wordt Daar Batak verplaatst. De oppositiebladen te Bucharest verklaren zich tegen het overtrekken van de Rumeensche troepen over den Donau, vóór dat een formeel tractaat van bondgenootschap met Rusland is gesloten. Aan het Weener Tagblatt wordt uit Rome gesclneven, omtrent het proces Lamber- tini, waarvan wij reeds melding maakten. Gravin Lambert»» heeft een actie ingesteld tegen de erfgenamen van kardinaal Antonelli, wiens dochter zij verklaart te zijn en op wiens nalatenschap zij aanspraak maakt. De kardinaal "had aan-de sctioone Gemma'100,000 lires ver maakt, maar zijne erkende bloedverwanten wei- gerdeu die te betalen. De Paus die een schan daal wilde voorkomen, wendde alle pogingen aan om de eifgenatnen tot de betaling te bewegen; en misschien slagen die pogingen nog wel. Maar dit neemt niet weg, dat graaf Lambertini, een afstammeling van Benedictus XIV zijne gemalin heeft overtuigd, dat zij verkeerd deed met afstand te doen van de miilioenen van den kardinaal, daar de Italiaan- sclie wet aan de geestelijken niet verbiedt kinderen te hebben en dat de natuurlijke kin deren dezelfde rechten hebben als de wettige. De gravin aarzelde dan ook niet langer om openlijk te verklaren, wat iedereen wist, dat zij de dochter was van den kardinaal. Het schijnt zeker dat gravin Marioni, die in dienst stond van deu kardinaal als politiek agent, haar slechts heeft opgevoed. De moeder van Gemma zou volgens sommigen een Russische prinses, volgens anderen een Engelsche hertogin, volgens derden eene Siciliaansche abdis zijn. Dit toch is bewezen, dat de kardinaal die drie dames tot matresseu heeft gehad en dat een der be- 1 oemdste mannen uit Engeland by het proces zou kunnen betrokken worden. Maar wie van haar aan de schoone Gemma het leven heeft geschonken, weet men niet, Zeventig getuigen hebben hare advokaten doen oproepen. PEASKR IJ K. Het Bulletin des Communesdat door de overheid in alle gemeenten des lands wordt aangeplakt, behelsde voor een paar dagen het volgende: iDe 'kiezers zullen niet aarzelen eene keus te doen tusschen Mac Mahon, die zijn bloed gestoit heelt voor Frankrijk, en den onbe- kwamen en rijk geworden dictator, wiens naam verbonden is aan Fiaukrijks rampspoeden." Vermoedelijk zal de bedekte aanval op Gam- BVKE1D: JÏAI^KT, JB, 124. betta, gelegen in de uitdrukkiug jrijk gewor den", aanleiding geven lotj een proces. De Ré- publigue frangaise, het orgaan van Gambetta, zegt namelijk.- sDen heer de Fourtou is een woord ontvallen, waarin een strafbare aantij ging ligt opgesloten. Die aantijging in een officieel stuk voorkomende, staat wel is waar beneden onze verachting, maar niet boven de strafrechtelijke verantwoordelijkheid. Er zijn rechters in Frankrijk!" I E U S t i 5' 1). Het Internationaal Agentschap deelt eene depêche uit Osurgheti van 9 dezer mede, lui- dens welke de Turken bij Nicolajewsk waren geland, doch zich, bij diet verschijnen der Russische reserve, weder inscheepten. Het dorp Assacho, het brandpunt dei- opstandelingen, is den 30 Juni door de Russen ingenomen. Uit Grosnejo wordt van 9 dezer beticht De overste Batianoff maakte zich van de versterkte positie der opstandelingen bij Isansarf meester.- Een officieel bericht van 9 dezer uit Eupatoria meldt dat vier Turksche pantsersche pen die plaats gedurende 3'5 uur beschoten, zonder schade aan le richten waarna die sche pen weder zeewaarts gingen. ÜÜ1TSCHLAS1). Aan de Kölnische Zeitung wordt uit Rome getelegrapheerd, dat de graaf van Chambord door een vertrouwd persoon aan den Paus heeft te keDnen gegeven, dat hij door iuvloedrijke personen bestormd wordt met verzoeken om zijne teruggetrokken houding te laten varen. Vanwege den Paus is hem hierop geantwoord, dat een reehtstreeksch optreden tegenwoordig gevaarlijk is. Voor 't overige wil de Heilige Stoel hoegenaamd hem geen moeilijkheden of hinderpalen in den weg leggen. Volgens een telegram uit Rome aan de JLöln, Zeitung is aldaar van den pauselijken nuntius te Munchen bericht ontvangen, dat, blijkens gesprekken die hij met leden der re geering heeft gehad, Beieren niets wil hooren van eeaige inmenging van dien nuntius in de godsdienstige aangelegenheden van andere Duit- sche Bondstaten. Ë.UE1A N D, De Britsche vloot in de Besika-baai zal met 4 gepantserde schepen versterkt worden. TURK1J E. Uit eene particuliere bron wordt gemeld, dat de minister van oorlog, Redif Pascha overleden is. DEN HAAG, 12 Juli 1877. Z. K.11. de Prins van Oranje diejl. Dinsdag ochtend, vergezeld van mr, F. F. von Weckher- liu, secretaris van wijlen H. M. de Koningin, naar Darmstadt is vertrokken, is gisteren avond weder teruggekeerd. 111A SI T. Advertentieprijs: van 110 gewone regels. t 00, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Z. K. H. Prins Hendrik heeft een prachtige schilderij in olieverf als prijs geschonken in de loterijdie in den loop des jaars zal gehouden worden door de commissie voor de stichting van een nieuw orgel ia de Hervormde kerk te Zaandijk. SCHIEDAM, 12 Jnli 1877. Heden namiddag kwam op de Maas voor de haven dezer gemeente een geladen tjalk van Rotterdam, ten einde nog eenige stukken jenever in te nemen. Terwijl de schipper bezig was voor anker te komen, was de stoomboot Yoome en Buiten vau Brielle in aantocht om passagiers en goederen aan het Hoofd af te zetten en op te nemen, doch moest wegens zyn vaart of op het Hoofd of op de tjalk loopen. Het laatste had plaats, waardoor de achtersteven van de tjalk zwaar beschadigd werd en de stoomboot avarij aan de ïaderkast bekwam, waarna deze laatste naar Rotterdam opstoomde doch te Delfshaven stopte. Men meldt ons, dat het bericht, als zou tegen den directeur der Chineesche troep, die thans in Musis Sacrum te Schiedam voorstel lingen geeft, proces-verbaal zijn opgemaakt wegens ovei treding der wet op den kinderarbeid, onjuist was. Bij onderzoek is gebleken, dat de jongste leden van het gezePc'nap van ridder Arr-Hee ouder ziin dau 12 jaren. (Vad). Met zekerheid verneemt men, dat de memorie van beautwoording betrekkelijk de wet op het lager onderwijs spoedig de Tweede Kamer bereiken zal. Blijkens bericht van Z. M. Minister-Resident te Stockholm, is de invoer van .aardappelen uit Nederland, Belgie en de Duitsche Noord zeehavens, in Noorwegen verboden, uit vrees voor den Colorado-kever. Tengevolge van de invoering der wet vau den 28sten Maart '1877, tot wering van besmet ting door uit zee aankomende schepen, worden de navolgende heereu, bij beschikking van den Minister van Marine, met den laatsten der maand, eervol ontheven van de waarneming- O der betrekking van visiteur der quarantaine, op de achter hunne namen vermelde stand plaatsen, als: A. C. van der Minne te Brielle; L. Trip te Delfzi'l; J. K. de Bruijne te Zierikzee; J, Moolenburgh te Brouweishaveudr. J. J. Bmvalda op Ameland; J. O. Ilemsing teOost- mahorn; J. F. G. T. Kluge, gepensioneerd officier van gezondheid der 1ste klasse bij de zeemacht te Hellevoetsluis; S. Versteeg te Maassluis; H. L. Koning, officier van gezond heid der 1ste klasse bij de zeemacht te Vlissin- gen; 3. G. Knijpenga te Termunterzijl; A. N. Erkelens te Terschelling en op Vlieland. Be Tijd tracht in allen ernst te betoogen, dat het ultrainontanisme de onschuldigste zaak van de wereld is; dat de Keik volstrekt geen overheersching van den Staat beoogt, en dat de geestelijkheid zelfs zorgvuldig vermijdt het ge bied der politiek te betreden.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1