<Ul. 46 .Turii, dat de Nederlandsche expeditie tegeiv de opgestane hoofden op Ternate lot uitslag had de verovering van 60 prauwen, de verwoesting van,Rjatti en twee andere kam pongs". Te Singapore valt 7,ware regen. Stoken in Nederland, remmen in Indie, was de leus van den heer Heemskerk. Het ware te wenschen. dat" de heeren ambtenaren het eerste deel van die leus een weinig beter in toepassing brachten. Maandag beginnen in verscheidene provinciën de eind-examens der hoogere burgerscholen, en nog is hetgeen de Staat aan de examinatoren van het vorige jaar verschuldigd is niet betaald. In den Haag moge men de gewoonte hebben zijn leveranciers een paar jaar op hun geld te doen wachtende Staat der Nederlanden, al s de hoofdzetel der Regeering in den Haag, ;moest zich van die kwade gewoonte onthouden, die bovendien hier niet aan geldgebrek is toe te schrijven. Ook de .ambtenaren onder den Minister van Financiën ressorteerende geven geen bewijs van grooten ijver. Met den 'lsten Juli is de bronzen pasmunt ingevoerd. Tot heden is er nog geen enkel bron7.en muntstuk in omloop. - De ultramontaansche kiesvereeniging Bocht voor Allen te Nijmegen hield Woensdag eene vergadering tot het stelleu van kandidaten voor den gemeenteraad. Uit hetgeen de Gelderlander van "deze vergadering mededeelt, blijkt, dat voora! de kandidatuur van het aftredend lid Courbois bestrijding vondomdat deze heer wegens zijn houding iu de schoolkwestie dooi de liberale vereeniging was aanbevolen en bij vorige 'verkiezingen niet naar den zin van de ultramontanen schijnt gehandeld te hebben. Evenwel werd de heer Courbois weder in genade aangenomen. De bestuursleden van Nispen en. Barge namelijk deelden aan die ver gadering rnede, »dat de heer Courbois, onder getuige van verscheidene personenheeft ver klaard, het mandement der Hoog Eenv. Bis schoppen, de duiding van den Syllabus over het onderwijs bevattende, volledig te zijn toe gedaan." Tot hiertoe was het voldoende, dat de kan didaten hun instemming betuigden met »de katholieke beginselen", zooals de formule heet. Thans gaat men een stap verder. De candi- daten moeten verklaren het mandement der bisschoppen volledig te zijn toegedaan, en wel dit mandement opgevat als de duiding van den Syllabus over hel onderwijs. Wanneer men de ultramontanen verwijt, dat zij den Syllabus tot do hoogste wet willen maken iu Nederland, trachten zij door allorlfj spitsvondigheden aan het verwijt te ontkomen. Maar hier blijkt dan toch uit een feit, hetwelk zij ?elveu openbaar makendat van gemeen- teraadskaudidateu, onder getuigen, betuiging van adhwesia aan den Syllabus wordt geëischt. Voor eeltige dagen kou men iu De Tijd lezen, dat de Katholieke geestelijkheid zich er zorgvuldig van onthoudt om liet gebied van de politiek te betreden. De [tocrmondsche gees telijkheid heeft daarop een schitterend démenti gegeven door in de kerken het volgende ma nifest vooral zeer leerrijk voor de B. Z. Cf. die niet weet wat ultiamoutanen zijn te laten allezen De llnogEeivvaanlo lioer Pastoor-Deken en Je WelEerw, heereu dienstdoende geestelijken dezer stad. Dierbare Parochianen! Op ons, priesters en zielzorgers 1 rlistxlo zware plicht om u, geachte gelooiigcn, niet alleen in de waarheden van ons heilig geloof en in de kennis der goddelijke en kerkelijke geboden te onderrichten, maar ook be trekkelijk al uw plichtenzoo godsdienstige als bur gerlijke, voor to lichten en op de tiouwc vervulling daarvan steeds min te diingcn. Deze onze gewichtige zending- moge den vijanden onzer heilige godsdienst 'menigmaal hindeien en hén 'er toe brengen dat zij uns met nfkoer.cn smaad bejegenen, do gedochte 'dat'Jezus, du goddelijke Stichter dcfjjvcrkgeen mil dere}, bejegening ondervond, dat, zooals Hij zeif zich 'uitdrukt; de dienstknecht niet beter is danzjju moes ter,. en. dat zijn Plaatsbekleeders op narde, de Paus en llissehoppenthans dagelijks aan vervolging'bloot- Staan, zal ons steeds den noodigen moed geven, om, terwijl wij voor die lasteraars bidden, vrijmoedig to onderrichten, te vermanen en te waarschuwen zoo dik wijls en overal waar zulks noodig blijkt. Dierbare Parochianen I binnen kort zult gij geroepen worden om u van een uwer gewichtigste burgerplichten te kwijten: van de vervuiling of verwanrloozing daar van zal het afhangen of uwe dierbaarste belangen in de toekomst al of niet gewaarborgd zijn. 't Is u ge noeg, bekend, dat liet Liberalismns niet enkel een zuiver politiek stelsel, maar wezenlijk een godsdienstige dwaling is: een dwaling, die?door de Kerk werd ver oordeeld, waartegen Paus en Bisschoppen hun waar schuwende stem herhaaldelijk hebbca verheven,endto desniettegenstaande zich dermate uitbreidt, dat zij ook hier een overwegenden invloed op den gang der zaken dreigt te verwerven. Wij zouden aan onze roeping niet beantwoorden en ongetwijfeld hot verwijt der li. Schrift: ïWee uom dat gij gezwegen hebt" op ons laden,Jiidien wij u «.tegen die dwaling niet waarschuwden jóntti niet drin gend aanspoorden om tegen haar pogingen e» plannen als éen man op te treden, ten einde door vereenigdo krachten de ondermijning uwer maatschappelijke en geestelijke belangen te verhinderen. Het eerste middel daartoe is het gebed. Edoch indien liet gebed den goeden uitslag voorbereidt, ijver en inspanning moeten dien bevorderen en-tot stand bren gen. Een krachtdadige medewerking wordt alzoover- eisciit. is Laten wij, 7.00 spreekt L. 11. do Paus, in de verdediging det eeuwige beginselen pal staan en geen haar breed van den^waieii weg afwijken, al ware er ons leven ook mede gemoeid." Van 'die krachtda dige medewerking zult gij thans blijk geven door uwen steun te vorleeaon alleen aan die mannen, die ènmv stoffelijke en maatschappelijke belangen naar geweten bevoideren èn het welzijn van kerk en godsdienst zullen behartigen. Een Katholiek die aan zulke man nen zijnen steun weigeren en integendeel do verte genwoordigers van liet liberatismus aanhangen zou, maakt zich niet alleen schuldig aan plichtverzuim, maar begunstigt tevens den vijand van het Catholieisinushij pleegt nlzoo een daad, waarover hij zieli eens voor God zal moeten verantwoorden. Ten slotte verklaieu wij plechtig dat de verdediging der godsdienstige beginselen en de behartiging der katholieke belangen, zonder welke ook geen tijdelijke oule noch vrede kan beslaan, de eeuigo iaden zijn, die ons bewogen om U deze ernstige wenken te geven; dat wij alles wat aanleiding Kan geven tot wanorde of uitspatting streng afkeuren en niets vuriger wenschen dan dat al onze palucliiaiieu de ware belangen der kerk en der burgerlijke gemeente boselfen, veidedigen en eendrachtig helpen bcvotduien. Do hoogeerw. heer pastoor-deken der kathedraal, S. Mooxen. De dienstdoende geestelijken kapcllaans der kathedraal, J. Timmeiimans. W. Noteumaks. L. SEVaiENS, Fa. Motto. Rector der Munsterkerk, Cu. CltEESlF.itS. Secr. v. d. bisschop, G. VAN' Meijei.. Rector der puteis Redemptoristen aan de kapel, F. Pet Kits. Roermond, 15 Juli 1877. Brutaler kou het wel niet. Die op de libc- raleu dm ft stemmen wordt door de geestelijk heid open'ijk met de banvloek bedreigd. Geen middel wordt versmoort nm mannen ais iiif. Cornelis (aftr. lid), mr< Got .mils (aftr. lid) en mr. Mieliiels van Kessenich uit de raadzaal to weren. Maar de geestelijkheid van Ttoennond ver toont zich ten minste in haar waie gedaante. Hoe stouter de ultramontanen optredendes te spoediger zal er roaktie komen. Niet alleen te Roermond, maar ook in andere plaatsen van het land zal dut fitmouse manifest de onver schilligen wakker schudden. Tad De eerste sommatiën van aanbieding der koopsommen aan de eigenaars der voor den spooi-weg Leiden-Woerdon bouoodigde gronden, die nog riiet tot onteigening bij minnelijke schikking zijn toegetreden, zijn jl. Zaterdag ge daan, waarna bij weigering de dagvaardingen over acht dagen zullen volgen. De voor sommige ptocesson te doeno benoe- miug van bewindvoerders is reeds door de recht banken te 's Giftvenltflgü en Utrecht geschied. Intusschen vorderen de wei kzoamheden ge regeld op die gronden, welke reeds in liet bezit der Maatschappij zijn. Aan het plan lot het zenden van een col lectieve vee inzending naar del'arijsche wereld tentoonstelling, op naam, doch buiten bezwaar der kas van silet Ned. Rundvee-Stamboek", is door 51 personen atlimesic betuigd.' In afzonderlijke bijvoegsels van het nominee der St.-Ct. van 45 eu 16 dezer wordt mede gedeeld het Verslag van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan den Koning betref fende do exploitatie der Staatsspoorwegenge durende het jaar 1875; de vier eerste vellen van dit verslag worden met genoemd nommer, de volgende vellen zullen later worden verzonden. Naar aanleiding van het bericht, dat in deze maand de honderdste geboortedag zou vallen van Petrus Johannes Prinsen, wordt medegedeeld, dat, blijkens het doopregister te Stolwijk, P. J. Prinsen aldaar is gedoopt den'15 Juni 4777. "Wij vernemen, dat in het door het ge rechtshof te 's Graveahage gewezen arrest, waarbij de rechtmatigheid der inbeslagneming van de Phönix op de Schelde nader werd uit gemaakt, van de zijde der Phönix is berust, zoodat thans deze voor de Nederlandsche scheep vaart op de Schelde zoo hoogst belangrijke procedure is geëindigd. (B. v. d. D.) Oud-Beierland. Den 16 dezer was 't hier de van ouds bekende vKriekenzondag." Een menigte personenzoo van Rotterdam als elders, bezochten deze gemeente om krieken te eten. De krieken zijn dit jaar buitengewoon duur. Gepasseerde week werden aan den afslag de 50 kilogr. voor f 16.50 gemijnd. Lolden. De commissie van oppertoezicht en beheer der kweekschool voor zeevaart te Leiden heeft bericht dat op Maandag den 30 dezer, in voornoemde inlichting eene keuring zal plaats hebben van knapen, die eene ver bintenis in 's Rijks zeedienst wenschen nan to gaan. In deze gemeente is een kind geboren zonder armen of beenen. liet heeft daar, waar anders de armen beginnen, uitwassen, op han den gelijkende. Zwolle. Sedert 15 Mei jl. zijn in Engeland geen gevallen van veepest meer voorgekomen, zootjat die ziekte daar geheel schijnt geweken te zijn. Het Belgisch gouvernement heeftdien- tengevolge bij besluit van 26 Juni jl. toegestaan den in-_ en doorvoer van vlcesch, huiden en amlerc\ verscho. overblijfsels van herkauwende dieren,' van stroo", hooi eu ander voedsel, mest, statgereedschappen, haar, hoorns beenderen, oude kleederen, lompen, enz. afkomstig uit Groot- Brittanje en Ierland. Dit besluit, dat, zooals men ziet, niet vau levend vee spreekt, is 1 Juli jl. in werking getreden. Naar aanleiding'nu vau deze omstandigheid is de veehandel in deze streek voor Engeland toegenomen, blijft die voor België en Frankrijk nog zeer geanimeerd en verneemt men, dat, hoewel de uitvoer vau vee uit Nederland naar Duitscliland nog steeds een verbod schijnt te zijn, in dezen toch verzach tende maatregelen zijn genomen, zoodat reeds waggons met vee zoogenaamd in het geheim worden ingevoerd, Hieruit leidt men af, dat deze belemmering in dun vrijen veehandel ook spoedig tot de geschiedenis zal behooien. Ron veen.Een landbouwer alhier vond dezer dagen een zijner beste rundoen dood in de wei. Een onverlaat had liet dier met een scherp werktuig zóó toegetakeld, dat liet was bezwe ken. Weinige dagen te voren had men eene koe van een anderen veehouder eene belang rijke snode iu den uier toegebracht. Iiesojcn. De schoenmakerij, welke in de Langstraat (Noord-Brabant)de voornaamste tak vau industrie uitmaakt, waarin het grootste gedeelte der bevolking een bestaan vindt, heeft iu de laatste jaren een groote uilbreidiug ver kregen. Op 't voorbefeltl van 't buitenland is men tlmus ook hier begonnen met het ver vaardigen van laarzen en schoenen door middel van machines, hetgeen met ongelooilüke.vlug- heid geschiedt. I'rinsonliago. In liet loof der aardappelen-

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2