d. dat aan alle inrichtingen ter opleiding ■van onderwijzers en onderwijzeressen (kweek scholen, normaalscholen, opleidingslessen) de gezondheidsleer in verband met de natuurleer van den mensch worde onderwezen"; 2. ixiat op de scholen voor lager onderwijs de kennis van de algemeene waarheden der gezondheidsleer door de meest gepaste middelen worden bevorderd." l>. Punt XIII. Van de gecommitteerden, be noemd in de algemeene vergadering des vorigen jaars, om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om de toekomst der onderwijzers en onderwijzeressen, aan de Maatschappij ver bonden, te verzekeren, behalve door het ver- leenen van pensioenen uit de algemeene kas, het voorstel om op de algem. vergaderiug lo. de "wenschelijkheid te doen uitspreken, dat alle bezoldigingen van duurzamen aard niet slechts voorzien in het levensonderhoud der bezoldigden, maar ook in staat stellen, hun toekomst te verzekeren door deelneming aan een pensioenfonds; 2o. te doen besluiten, dat do Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, als proeve, gedurende vyf achtereenvolgende jaren, jaarlijkseenesom van f *1000.uit de Algemeene kas beschik baar stelle ter tegemoetkoming van de Depar tementen, die de toekomst van hunne onder wijzers en onderwijzeressen willen verzekeren, op voor het Hoofdbestuur bevredigende wijze en volgens regelen, door dat bestuur goed te keuren. Omtrent beide punten wordt besloten aan den te benoemen afgevaardigde geen imperatief mandaat op te dragen, doch aan zijne pruden tie over te laten hoe in deze zijn stem uit te brengen. Daarna wordt tot afgevaardigde ter alge meene vergadering benoemd de heer F. Ilaver- schmidt en tot diens plaatsvervanger de heer C. J. Loncq. 8. Ten slotte wordt besloten de nieuw benoemde bestuurders voor de Volksvoorlezingen, die verklaard hebben deze betrekking aan te nomen, uit te noodigen eene voordracht in te zenden, ter aanvulling der nog vaceerende plaatsen in genoemd bestuur. Gisterenmiddag was J. T. Beukers, knecht in de kuiperij van den lieer C. Klei;poel op de Raam alhier, bezig met het uithollen van duigen, toen het zoogenaamde holmes, waarmede hij dit werk verrichtte, uitschoot, waardoor hij eene diepe wond in zijn been even boven de knie be kwam en hij bewusteloos ternederzeeg. Terstond werd geneeskundige hulp ingeroepen, die door de hoeren Rutscliy en la Verge werd ver leend. Hij is tegen den avond naar de woning zijner ouders vervoerd. De Minister van Ooriog: Ontvangen heb bende een aantal verzoeken van of ten behoeve van milicien-verlofgangers, om vrijstelling van het opkomen onder de wapenen voor de eer lang te houden herhalingsoefeningen; brengt ter kennis van de adressantendat de belaugeu san den dienst niet toelaten in hun verzoek tc bewilligen; herinnert voorts aan tie betrokken miliciens, dat zijdie wegens ziekte niet op den bepaal den dag onder de wapenen opkomen, overeen komstig de daaromtrent bestaande voorschriften, zich, na hunne herstelling, bij hun korps moe ten vervoegen, ten einde gedurende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. St.-Cl. Heden morgen is te Maassluis uit zee binnengekomen de logger 'Hollander, stuurman Jan Vink, van de Maatschappij voor Zee- visselierijdirecteur de heer E. J. Maaste Maassluismet een vangst van '120 ton haring, lieden middag te vier uien zal de publieke afslag plaats hebben. Omtrent de nieuwe bronzen pasmunt deelt de Hed. Industrieel mede, dat er nog geen bestelling of aanbesteding van bronzen reepen .Jieeft plaats,gehad en eerst voor eenige dagen; de stempel voor 2Vi centstukken gereed is gekomen. Het departement van financiën zoo schrijft bet blad schijnt zich zeer langzaam te haasten, of den volke pen groote verrassing, voor te bereiden. De brand te Almkerk heeft, volgens de berichten van daargroote verwoestingen aan gericht en velen ongelukkig gemaakt. Er zijn terstond pogingen in het werk gesteld om den slachtoffers zooveel mogelijk bijstand te verlee- nen; doch de ingekomen bij dragon zij a nog verre van voldoende om eene zoo uitgestrekte ramp te lenigen. De liefdadigheidonzen land aard eigen, vindt hier nog veel te doen. In een schr'yven van den directeur en den onder-directeur van het K. kabinet van schilderijen, Mauritshuis te 's Graveuhage, in de AT. IS. Ct. van gisteren, wordt gezegd, dat er voor het verlies van het wereldberoemde kunstwerk, "sllembrnnd's anatomische les," vooralsnog geen vrees is. Alleen worden thans maatregelen genomenom dit .verlies voor de toekomst te verhoedenomdat deze schilderij werkelijk op sommige plaatsen in minder gunstigen toestand verkeert. Het zou echter noch billijk, [noch voorzichtig zijn dien toestand aan iemand te wijten, daar dit kunst werk, blijkens historische bescheiden, reeds sedert 1732 meermalen in behandeling is ge weest wegens toen reeds voorkomende gebre ken. Thans zullen, zoo wij hopen, afdoende maatregelen worden aangewend om dit kunst werk voor de toekomst tegen verder verval te behoeden. Er is dus van verlies der schilderij nog geen sprake. Het in de kunst belangstellend publiek late zich dus door overdreven berichten niet verontrusten. Maandag a. s. zullen de Internationale ea nationale Jury's voor de Tentoonstelling van Kunst-Nijverheid te Amsterdam bijeenkomen en op het stadhuis te drie uren door den burge meester worden ontvangen. Vele feestelijkheden zullen ter eere der juiy's in de'.volgonde week plaats vindeu, o. a. ecu tocht met roeivaartuigen naar Ouderkerk op deri Amstel, door de welwil lende medewerking van het bestunr van »de Hoop" a. s. "Woensdagavond georganiseerd. De ontvangsten der Tentoonstelling in de eerste week zijn reeds honger dan die in de eerste week van de Tentoonstelling in '1S69. Den kruisheeren van St. Agatha is dooi de Regeering de pacht gerechtelijk opgezegtl en de ontruiming tegen *1 Januari *1878 bevolen. Te Zwolle heeft zich het vermakelijke feit voorgedaandat de president der onlangs opgerichte Kiesvereeniging, genaarndjDeZwol- sche, de heer Meeter, een zeer behoudend lid van den Raad, die eenige libeiale leden uit den Raad wilde écar'.eereu, bij de verkiezing zelf is gevallen, teiwijl alle anderen herkozen werden. De agitatie, door de geestelijkheid te Roermond op totnv gezet, iieelt helaas! al te zeer doel beieikt. Men heeft de bevolking kunstmatig weten op te winden legen mannen als de heeien Gerard ta, Cornells en Middels van Kessenieh. Geen leugen is te groot, geen verzinsel te laag geweest om de kandidaten van de Qrondw t te wet en. Kanselbuitensporig heden on strooibiljetten vol bedrog en onwaar heid moesten als middelen dienen om het be oogde doel te bereiken. Langs dien weg is het gelukt de beide nfuedende leden, de hoeren mr. C. Cornells en mr. L. Oerardts, de eenige liberalen in den Gemeenteraad, te wéren, en daarvoor in plaats te stellen de vrienden van den clerus, de heeren Frans btolUenberg, 'industrieel, en Jean Clocquet, rentenier. Aan dezelfde partij is het evenzeer gelukt,in plaats van de beide oud-wethouders, mr. L.jMichiols van Kessenich en H. Fouquet, de aftredende leden mr. Hubert Brouwers, Burgermester en mr. "Victor, Mertz te doen .herkiezen. Hoe heftig de strijd en hoe groot de spanning was blijkt hieruit, dat de luitenant der maré chaussees van verschillende brigades versterking had aangevraagd en verkregen, en dat da artillerie Dinsdag en Woensdag in de kazerne geconsigneerd was. Arm RoermondSteeds nauwer en nauwer wordt de band toegehaald, u in naam van den godsdienst om den hals gelegd. Het laatste sprankje van het oude vrijheidsvuur dreigt uit gedoofd te worden door den verstikkendeu adem van het clericalisme. Van harte hopen we daaromdat het uwen Volksvriend gelukken rnoge, u den moed niet te doen opgeven en door volharding de nog glorende vonk tot een heldere vlam aan te blazen. {Zutf Ct.) Te St. Tönis, nabij Kempen, indeRijn- provincie, heeft laatstleden Zoudag eene ver gadering van landbouwers en veehouders plaats gelmd, om te beraadslagen over de noodige stappen ter heropening van ^het vervoer van vee over de Duitsch-Nederlandsche grenzen, Verscheidene sprekers verklaarden, dat de tegen woordige afsluiting veel nadeel te weeg brengt daar het rundvee, hetwelk uit Oost-Friesland en Holstein wordt aangevoerdzoowel in waarde als in melkproductie bij het Nederlandsche ten achter staat. Alleen de schade, voortvloeiende uit de mindere hoeveelheid melk, werd bere kend lot op 40 thaler per koe. Daar er ook, naar men meende, geen gevaar meer bestond voor besmetting van longziekte, werd er eene commissie benoemd, met opdracht de noodige maatregelen te nemen om eene spoedige her opening van het vervoer te verkrijgen, waartoe de medewerking zal worden ingeroepen van de plaatselijke afdeelingen der landbouwkun dige vereeniging voor de Rijnprovinciën, alsook van de landbouwkundige casino's. Ylaanlinger-Ambncht. Bij de verkiezing van drie leden voor den gemeenteraad, zijn uitgebracht 30 stemmen door 79 kiezers. Her kozen de aftredende leden A. Blok met 30, P. Suiker n.et 28 en P. H. van Mil met 28 stemmen. Maassluis, 20 Juli. Naar men verneemt bestaat het voornemen bij de Regeering om met 1 Augustus of September het kantoor voor iu- en uitklaring van hier naar den Hoek van Holland te verplaatsen. Amsterdam. De kamerheer van den Keizer van Brazilië, de admiraal de Lamaie, heeft- Donderdag 's Rijks werf bezichtigd. Men ver wacht, dat ook de Keizer zelf deze inrichting zal bezoeken. Miilu oud. Te Hauwertc. a. was bij «Ie ver-- kiezingen voor den Gemeenteraad eenige strijd tussclieu de liberalen en ultiumontanen. Twee liberale leden moesten aftreden, en de ultra- montanen ti achtten deze door hun geestver wanten te vervangen. Bij den uitslag bleek, dat van de 97 stemgerechtigden 91 hunne stem uitgebracht hadden. De liberalen veraenigdeu respectievelijk 47 en 45 stemmen op zich, de nltramontanen 44 en 43, zoodat dén liberaal gekozen is en er herstemming plaats moet hebben tussehen een liberaal en een ultra- montann. Does. In lie speelscliool der openbare schooi '1c klasse alhier, heeft een zwaluw zijn nest gebouwdalwaar de diertjes ongestoord hun werk verrichten, niettegenstaande het ru moer van dc kinderen. Domburg.Alhier heeft een kiezerliij ver gissing, in plaats van zijn stembriefje, twee bankbilletteu in de slembus geworpen. Zij werden niet van onwaaarde verklaard, Znlfcn. Uit de gracht, dicht by de be-- graaf plants alhier heeft men het lijk opgehaald- eener dienstbode. Wanhoop over het verlies- van haar minnaar, die haar eerst misleidde eu toeu dienst nam bij het Indische leger heeft haar tot deze daad gebracht,/

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2