el^ de stichting, die op haar initiatief tot stand kwamsteeds hooger woardeeren. Voor het eerste natuurkundig examen voor artsen en het natuurkundig examen voor hulp-apothekers, 't welk dezer dageu te Leiden is afgenomenhaddén zich 97 kaudidaten aan gemeld. Daarvan hebben zich vóór of gedurende het examen 19 teruggetrokken; van de over blijvende zijn er 4-8 afgewezen en .80 toegela ten onder welke laatsten C. F. A. Koch en J. vau der Schalk voorkomen. lieden middag geraakte het zesjarig zoontje van J. C. de Goederen, in de Nieuwe Buurt al spelende te wateropgemerkt door G. Krab bendam die met zijn vrouw, aldaar voorbijging, begaf deze zichniettegenstaande hij niet kon zwemmen en zijn beste kleeren aan had, te water, en had het geluk, met behulp van eenige personen het kind behouden aan den kant te brengen. Z. M. de Kouing heeft aan den heer Charles Gardiner, te Goring (Oxfordshire) die iii "1876 een belangrijke verzameling voorwer pen, door Barentsz en Heemskerck na de over wintering vun 1596 eu 1597- op Nova-Zembla achtergelaten heeft opgespoord en aan Neder land geschonken, als zichtbaar blijk en blijvend bewijs van IID. tevredenheid vereerd een gou- dén gedenkpenning, dragende aan de voorzijde 'slionings beeltenis, en aan de keerzijde een opschrift, ter herinnering aan het door hem gedaan geschenk. Z. K. II. Prins Hendrik heeft een gift van flOO geschonken aan de Damesvereeniging »Doe wel en zie niet om", te Soest. Eerstdaags wordt de benoeming tegemoet gezien van de nieuwe leeraars aan de Kon. Mil. Academie te Breda. Zijn wij wel ingelicht, dan zullen uitsluitend burger-leeraars worden aan gesteld. Vad Bjijkens eene bij de Regeering ontvangen ofticieele mcdedeeiing uit Berlijn is het uit breken der veepest geconstateerd op twee plaatsen in Silezie, en wel te Seharley in den kreits Beulhen en te Radzionkau in den kreits 'Tarnowitz, regeerings-district Oppeln. Hoewel de invoer van vee uit Nederland in Pruisen verboden is, koopen eenige Pruisische kooplieden sedert eenige weken zoowel in de Noorde'ijke provinciën als te Zwolle, Deventer en omstreken veel-neurend vee, melkte- en gusle-koeien, waardoor do runderen in den laatsten tijd zeer duur zijn geworden en sedert de vorige week f 30 in prijs gestegen zijn. In October van dit jaar zal te Porlici (Napels) een tentoonstelling van voortbrengselen en geieed-chappen tot zuivelbereiding gehouden worden. Buiteniandsche inzendingen kunnen niet naai de prijzen voor nationale voortbrengselen me dedingen, doch daarvoor worden diploma's van verdiensten uitgereikt. Niet alleen de Nieuwe Waterweg naar Rotterdam, maar ook het Kanaal van 1,1 muiden woidt door de zorg van het Departement van Murine op kaait gebracht. (Sla/tri,) Naar aanleiding van het afkeuiend oor deel vari het genootschap van leeraren aan de Nedeilaniische Gymnasiën en Uoogore Burger scholen over de Kon. besluiten betreffende de inrichting der gymnasiën, zegt de Arnhemsche Courant het volgende: zNagenoeg eenparig wordt dus het leerplan afgekeurd door hen, die bevoegd zijn over het onderwijs te oordeelen. De leeraren berusten er echter in, dat een proef er medegenomen wordt. Maar men vergete toch niet, dat het geen proefis incorpore vili', dat zij genomen wordt op onze jongens en deze misschien het slachtoffer zijn van een regeling, die de Minister niet toever trouwd heeft" aan hen, welke daartoe do ver- cisehte kennis en ondervinding bezaten. belechte wetten duoden zich zelveu, zegt men; maar-in, aio/achting van dien z.elfiuout d zijn een of meer levensjaren van het opkomende geslacht er door bedorven, of niet zoo vruchtbaar ge maakt als zij konden zijn." De commissie, door de sMaatschappij van Nijverheid" en de Vereeniging tot bevordering van Fabriek- en Handwerks-nijverheid in Ne derland" benoemd ter beantwoording van eenige vragen betreffende den arbeid van kinderen, heeft haar rapport even helder als beknopt uitgebracht. De commissie, bestaande uit de heeren mr. F. H. van Notten, rapporteur, W. F. A. Beijerinck, Alex. Daniels, C. Dijserinck, L, A. H. Hartogh en G. Roeloffzen, dringt o. a. ook aan op regeling en beperking van den' arbeid van vrouwen. De algemeene Nederlandsche vrouwen vereniging sTesselschade" telde, blijkens het op de jongste algemeene vergadering te Rotter dam uitgebrachte verslag, op 1 Januari dezes jaars 1952 leden in "17 afdeelingen eu 9 corres pondentschappenen is met 120 leden gedu rende het afgeloopen jaar vermeerderd. Aan zuiver werkloon werd betaald f'16,797, aan grondstof, voor zoover de vereeniging die leverde, f 8524. De arbeid der vereeniging breidt zich uit en wordt meer en meer vruchtbaar. Men leert beter de behoeften kennenliet werk beaut- woordt aan hooger cisehen en het gevolg daarvan is, dat het doel der vereeniging: werkver schaffing aan vrouwen uit den fatsoenlijken stand, beter bereikt wordt liet bestuur heeft betrekkingen aangeknoopt met de Duitsche Vrouwen-vereeniging sVictoria- bazar" te Berlijn, wier streven is meisjes tot een onafhankelijk bestaan op te leiden en die daartoe eene handels- en industrieschool bezit. Deze vereeniging heeft zich bereid verklaard, eene protégé van sTesselscliade", togen billijke tege moetkoming, op te nemen. Voor (ie opleiding van twee schilderessen te Amsterdam worden gelden verzameld. De vereeniging heeft besloten aan de tentoon stelling van kunst, toegepast op nyveiheid, te Amsterdam deel te nemen. Hetgeen zij in dit vak levert zijn voornamelijk: echte kant, kleu ren- teekeningen, gesneden bont, hout-gravuren, kleuren photographic, schelpen-bluemeu post zegels- en sparappelwcrk. Een voorstel om ook aan de Wereld-tentoon stelling te Parijs deel te nemen, is door de algemeene vergadering verworpendoch zal misschien nog door enkele afdeelingen afzon dei lijk worden uitgevoerd. Een lid van het Biitsclio Pai lenient tele grafeerde aan het TT. D. voor eenige dagen, om het adres van de leden der commissie uit de Transvaal, die belast is het protest der Uansvaalsche liegeoring naar Engeland over te brengen. Speciaal zoekt nipn naar de woonplaats van den heer Janssen, lid der commissie, met wie men eei:e conferentie vvPnschte te hebben. Naar alle zijden is getelegrafeerd en geschreven; geenerlei bericht werd terug ontvangen. Te Londen werd bij den consul-generaal van de Transvaal geiuforrneerd: ook daar was het adres niet te vinden. Dit is voor zulk ecu commissie zeer zonderling, zegt het TT. D. Naar wij vornernou, zullen in den loop van de maand Augustus te IJmuiden proeven worden genomen niet den misthoorn van den lieer Lefèvre, waarin de uitvinder nog eenige v-.i betering heeft aangebracht. Eert nieuw artikel ais grondstof voor de papierbereiding bestaat '111 de bladeren van het suikerriet, die als voering of bekleedsel dietien voor de kianjaijgs, waarin uit Java de ruwe suiker wordt ingevoerd. Een vei tegenwoordige!' van een Brodasche firma in het Oldarnbt komt de eer toe de eerste te zijn, die aan de Gro ninger suikerfabriek Sc/f help den afval als stroo geperst verzonden heeft. Zekeie heer van do Velde meldt in de Troc. Noonlbr.N u is het tijd 0111 de aard appelen van hunne bloemen te borooven. Dit geeft een derde meer opbrengst, niet in getal, maar in gewicht. Twee jaren ondei viudingdieb- ben mij de volkomene overtuiging gegeven. Dit werk kan het gemakkelijkst door de school kinderen gedaan worden, die daarmee een grooter dagloon dan menig ambtenaar kun nen verdienen. Uit de Betuwe schrijft men: De gewassen staan thans, op enkele uitzou- deringen na, zeer goed. Tarwe en rogge beloven goede opbrengst. Beetwortelen, haver, erwten en oliezaad geven eveneens hoop op een voor- deeligen oogst. De tabak is in de laatste dagen bijzonder bijgekomen, op sommige plaatsen te Randwijk, opheusden enz. heeft dit gewas,, niets van hagelslag geleden, terwijl elders, waar do plant nog zeer klein was, nog een gedeelte zal terechtkomen orn althans goed aardgoed te leveren. Met de vruchten is het schaarscb. De verzending van noten en aalbessen is in vollen gang. Met het plukken der late kersen is een aanvang gemaakt; voor kersen besteedt men 8 a '10 cents per half KG., voor noten 6 f 7 per IIL. Delft. In den nacht van II. Zaterdag, te 2'/a ure ongeveer, ontdekte een lantaarnopsteker, over de Groote Markt te dezer stede, door het- raam boven den ingang der Nieuwe Kerkr eenig licht binnen het gebouw. Daar hem dit verdacht voorkwam, gaf hij er kennis van aan de politie, die onmiddellijk <leu kerkbediende van Oosten wekte en hem de deur liet openen. Bij het biunenkomen ontwaarde men een sterke brandlucht, terwijl de kerk met rook gevuld was. Hoewel men niet terstond de oorzaak daarvan ontdekte, bleek bij onderzoek dat een losse trap, achter liet orgel, gedeeltelijk was verkoold en het vuur zich ook reeds aan een plank van den vloer had medegedeeld. Eenige emmers water waren voldoende om liet vuur te dooven, daar er gelukkig nog geen vlam was ontslaan. Door de tijdige ontdekkicg is do kerk aan een groot gevaar ontsnapt. De oorzaak van den brand is niet met zeker heid op te geven. Er was den vorige» dag op 't orgel gewerkt; de mogelijkheid bestaat, dat er alsloen wellicht onvoorzichtig met vuur is omgegaan. Door de politie alhier is tegen een "jjftal fabrikanten proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der wet op den ai beid van kinde ren in fabrieken. Amsterdam. Gisterenavond heeft de politie te dezer stede in eene tapperij op liet Remhrandts- plein de hand gelegd op eene bende spelers, die zij reeds vele weken in het oog hield in af wachting van het oogenblik, geschikt om hen op heeterdaad te betrappen. Verscholen in een trap, hoorden de politiebeambten geldstukken op het biljart werpen, en juist was het spel begonnen toen zij eenklaps met hun drieën naar binnen kwamen en alles in beslag namen, terwijl een vierde postvatte bij de deur, om het ontsnappen der schuldigen en het uitdraaien van het gaslicht te beletten. Met behulp der inmiddels toegesnelde agenten van den politie post op het Rembrandtsplcin werden 20 spe lers, hoewel her- en dervvaails op zolder en achterkamer gevlogen, in hechtenis genomen. De vangst is van belang, omdat het vooral jongelieden waren, die hier tot het wagen van groote sommen werden verleid. IVestzann, Een kind van den landbouwer C. A. Z., alhier, viel al spelende in een mod dersloot, waaruit het als dood werd opgehaald. Een boerenm beider wist echter terstond eenige middelen too te passen, die hij eens in een blaadje vau de Maatschappij tot redding van- drtnhelingen had gelezen, met dat gevolg, dat hot kind reeds weder teekenen van leveu gaf, vóórdat er geneeskundige hulp aanwezig was. lecuiviu'daii. De kermisvreugde te dezer*

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2