-'Aar. do Tweede Kamer der Staten-generaal Is ingediend een wetsontwerp tot regeling van het auteursrecht. Het strekt om voor gedrukte geschriften, plaat-, kunst- muziek-, tooneelwer- ken en mondeliuge voordrachten, zoomede voor openbare uit- of opvoering van muziek- en •teoneehverken een termijn van 50 jaar na de eerste uitgaaf aan te nemen, rekenende van dagteekening van het bewijs van ontvangst, •door het departement van justitie af te geven, ïubreuk op het auteursrecht wordt gestraft met boete van f 25 tot f 2000 en de verspreiding met eene boete van f300 tot f600. De wet is ook verbindend voor Nederlandsch Indie. Door den heer mr. A. Kerdijk zijn tot verkrijging van meerdere gegevens omtrent het vraagstuk van den kinderarbeid een viertal vragen aan de onderwijzers gericht. Die vragen -luiden 1. Hebt gij een gunstige uitwerking van de wet van 49 Sept. 1874 kunnen waarhemen? En kunt gij die waarneming met cijfers of feiten staven? 2. Zijn u gevallen van niet vervolgde wets overtreding bekend? En kunt gij die gevallen omschrijven met vermelding van den leeftijd der betrokken kinderen, den aard van den door hen verrichten arbeid, den arbeidsduur enz. 3. Waaraan schrijft gij het toe, dat de wet niet gehandhaafd wordt? 4. Zijn uwerzijdsch wel eens pogingen ge daan om die handhaving der wet te verkrijgen? En met welk resultaat? De Brnd. Ct. ontleent aan het verslas van den toestand vau 't lager onderwijs te Maastricht over 1876de mededeeling,idat het aantal openbare schoten vcor gewoon lager onderwijs aldaar iiuul" bedraagt, dat voor meer uitgebreid lager ouderwijs sdrie." Het blad wijst hierop als op een der meest betreurens waardige gevolgen van eeu gemeenteraadge heel en al, of althans voor het grootste ge deelte, samengesteld uit clericalen. De openbare neutrale lagere schooldie kweekplaats van verdraagzaamheid, waar de kinderen der onder scheiden godsdienstige gezindten, naast elkander gezeten, opgeleid wordeu tot burgers van één vaderland, geheel verdrongen door inlichtingen, waar bekrompengodsdiensthaat kweekend onderwijs gegeven wordt! Zoo is de toestand te Maastricht, en zoo kan luj overal worden, wanneer men niet uit de gemeenteraden elkeen verwijderd houdt, die tegen openbaar onderwijs gestemd is of liever stemmen moet. Wij vernemendat in een den 19 dezer gehouden bijeenkomst van omlei teekenaars der circulaire betreffende de oprichting van een kinderziekenhuis, ter nagedachteuis van II. XI. de Koningin, men zich na bespreking met nagenoeg algemeene stemmen heeft vereenigd met het navolgend besluit: to. Tot verwezenlijking van het denkbeeld, bij de circulaire van Juni II. in hoofdtrekken aangegeven, zal men pogingen in het werk stellen tot oprichting van een kinderziekenhuis te 's Gravenhage ajs S t ich li ng ter nage dachtenis van II. M. ICouiugin Sophia. 2o. Het kinderhuis zal bestemd zijn, zoewel tot verpleging van zieke kinderen als tot op leiding van kinder-ziekenverpleegsters, een en ander zondereenig onderscheid van gods dienstige gezindheid. Het zal zijn een geheel zelfstandige instelling, onder een eigen bestuur, welks benoeming werkkring en verantwoordelijkheid zullen worden geregeld bij de statuten van het daartoe op to lichten zedelijk lichaam, waarvoor overeenkom stig de wet op de vereenigingen erkenning als rechtspersoon zal worden aangevraagd. 3o. Ten einde de instelling zoo goed en zoo spoedig mogelijk aan haar weldadig doel te kunnen doen beantwoorden en verzekerd te zijn daaitoe steeds voldoend persoueel ter lk'scliikking te zullen hebben, zoowel voor de oppassing der kinderen zelf, als tot onderricht en vorming der op te leiden verpleegsters, zal, 't zij voor tijdelijk of blijvend, een overeenkomst kunnen worden aangegaan met de vereeniging voor ziekenverpleging te 's Gravenhage, goedge keurd bij IC. B. do. 8 December 1866, no. 60, op nader te regelen financiëele voorwaarden en behoudens nadere goedkeuring, overeenkomstig de toekomstige statuten. 4o. Een comité te benoemen, aan hetwelk de uitvoering van het pkm, alshet richten van circulaires, inzameling en beleggen van gelden, correspondentie met subcomités en de verdere nondige bemoeiingen tot aan de op treding van het straks bedoeld definitief bestuur wordt opgedragen." Het volgende waardige protest is te Amsterdam en te Rotteidarn in omloop en zal ter algemeene onderteekening worden gelegd. Al reeds draagt het de namen van bekende rnannen van beteekenis. »De aanhechting van bet Transvaalsche grondgebied in naam van het Engelsclie Gouver- vernement heeft diepen indruk gemaakt op het Nedorlandsclie volk, een volk, dat van oudsher de regeeringen der vrijheid en vrijzinnigheid heeft ondervonden en liet kan niet blijven zwijgen, wanneer eene internationale wet dreigt geschonden te worden. ,- »De ondi'i'geteekenden weten zeer wel, dat de stem van een klein volk gevaar loopt niet te worden gehoord, maar tevens koesteren zij het vertrouwen, dat het edele Engelsclie volk niet zal gedoogen, dat het recht vertreden wordt. iWcl is waar wordt in de instructie, door Ilarer Majesteits Gouvernement aan den heer Theophiius Shepstoue gegeven, gezegd, dat de aanhechting van de Zuid-Afrikaansche Republiek niet zal plaats hebben zoo zij niet wordt goed gekeurd door de ingezetenen. Maar zelfs wanneer het volk zich onderwerpt aan het nieuwe Gou vernement, dat hem wordt gegeven, vragen de ondergeteekemien ofEngeland eene willekeurige daad kan goedkeuren, die vrijwillig gepleegd is, zouder dat daartoe aanleiding gegeven werd. >De Transvaal was tot hiertoe aan Nederland vei bonden door bandon van aanverwantschap en vriendschap, de voorouders van het tegen woordige geslacht waren Nedei Iandeis. Een aantal onzer landgenooten volgden piesident Burgers, die niet slechts in Nederland, maar ook in Engeland met hartelijkheid ontvangen werd. sliet is op deze gi ouden, dat de onderge- teekenden het van bun plicht achten te protesteeren tegen de baudelingen van den' heer Theophiius Stepstone en zeer eerbiedig Harer Majesteits Gouvernement verzoeken aan lam billijk verlangen iccht te doen wedervaren." Uit Leeuwarden wordt van 24 Juli ge meld: üc Lange Pijp vertoonde heden, tenge volge van den in den afgeioapeu nacht plaats gehad hebbenden brand, eene ware u'ine. Er zijn geheel verbraud drie kramen, een zeer groole met byouterieün, parfumerieën enz., een met oud porselein en een met koek- en banket- bakkerswaren. Een kvaam met bonbons enz. is gedeeltelijk verbrand; drie kiameu, een met handschoenen, een met galanterieën en een met kinderspeelgoed, werden, om den voortgang van het vuur te beletten, geheel omgehaald. Een paar leden echter bovendien belangrijk door het vuur, zoodat ook hier tie schade groot is. Nog in eeu paar kiamen, een met optische voorwerpen enz. en één met glaswerk, die vlak tegenover de eerste kraam stonden, waarin de brand ontstond, werd veel vernield en ook dooi water bedorven. Men zegt, dat slechts de goede ren \an de groole ksaam en van de koekkraam waren geassureerddcch lang niet voor het beding der geleden schade. Een 40-tal rijks daalders, die in eon zakje waven bewaaid, werden teruggevonden tot één stuk versmolten. Naar aanleiding onzer opmerkingen over de trage betaling van sommige verschot-decla-- ration bij het Dept. van Biunenl. Zaken wordt' ons nog medegedeeld, dat de leden der Com missie voor de eind-exameus der Hoogere Bur gerscholen in Gelderland in Juli 1876, nog- altijd hunne vrij aanzieulijke verschot-declaratiën nog niet betaald gekregen hebben. Zes A acht weken geleden hebben twee dier leden- bij het Ministerie van Binn'ent. Zaken gerequestreerd, doch zonder gevolg. (Hf. JR. Ct.) Uit "Vlissingen meldt men per telegraaf aan de Arnh. Ctdat aldaar een Russisch fregat wa? aangekomen en er nog meer schepen verwacht werden. Het doel van dit bezoek was onbekend. De regeering moet van plan zijn te Breda een cellulaire gevangenis met rechtsgebouvv te bouwen op een gedeelte der geslechte vesting- gronden, buiten de voormalige Boschpoort. Waarschijnlijk zullen reeds op de Staatsbe groting over 4878 de gelden daarvoor worden uitgetrokken AOt.) Naar luid van berichten uit Louden, heeft- de beer Jorissen met den afgevaardigde, die zijn adres verlangde, een paar samenkomsten gehad, maar is hjj niet te bewegen geweest, zich in plaats van tot lord Carnarvon, met eetie petitie tot bet Huis der Gemeente te wenden, welke petitie, reeds ontworpen, door het bedoelde lid van het Parlement en zijne vrienden zou on dersteund zijn. liet bericht vau de Zvtphensche Courant, dat aan de Kruisheeren van St. Agatha tegen 1 Januari 4878 do pacht is opgezegd, wordt- door eenige Katholieke bladen bevestigd. Het spreekwoord seen goede buur is beter dan verre vrienden," werd 11. Vrijdag op de volgende wijze bewaarheid. Op den O. Z. Voorburgwal bij de Armsteeg te Amsterdam woonde in een kelder epn armzalig gezin, be staande uit mati, vrouw en vijf kinderen. De man wordt sedeit eenige dagen in bet gast huis verpleegd. Een kwestie met den huisheer was oorzaak, dat hun armoedig boeltje op straat werd gezet. Daar stond men nu, zonder geld, zonder woning. Eeu der buren heeft gehoord, dat in de Jonkerstraat een kamertje te huur was voor 85 cent per week. Maar vier weken huur moest vooruit voldaan, en dat zonder een cent geld. Eeu besluit is spoedig genomen; een collecte in den omtrek wordt door een der bewoners van de Armsteeg gehouden en wel met gunstigen uitslag; ruim f 14werd opgehaald. Thans is men geholpen. Een paar buurjongens laden deu boe! spoedig op een kar; de huur kan betaald worden, en de yrousv' krijgt nog cenig geld om voorloopig in haren nood te voorzien. Men schrijft ons het volgende: sEen zeer eenvoudig middel om petroleum» lampen, zonder liet minste gevaar, uit te maken, bestaat hierin, dat men de vlam afdraait tot op een derde van zijn gewone grootte, en dan een plat voorwerp, b. v, een schoteltje, kopje of iets dergelijks, mits het maar plat is, stevig oen lmlve minuut boven het lampenglas houdt, dan doolt de vlam onmiddellijk, aange zien de zuurstof vei teert in het lampeuglaa en een vlam zonder zuurstof niet bestaan kan. Beneden de vlam in de luchtgaten te blazen blijft bij het moeilijke toch levens altijd nog gevaarlijk, doordien er allicht vonken van de pit opstijgen of naai' beneden op het koperen plaatje vallen, wat bij het uitdooven nimmer het geval kan zijn. Een achtjarige ondervinding heeft mij het practische .van deze handelwijze bewezen." (Bil.) Berkcl. Dinsdagavond,'te ruim 40 urenj werden de dorpsbewoners door het luiden der klokken en het geroep van brand uit hun eersten slaap gewekt. In een oogenblik waren allen, geheel of half gekleed, op de been, eu

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2