üBieisae Bfitislitei' een woordvan t dank voor de gevoelens jegens hem'betoond. Daarna sloot de Eere-voorzitter de vergadering. Aan Joseph Schreurs, oud 13 jnren, ge- boren te Roermond, is door de jury van het Koninklijk Conservatoire te Brussel met alge meens stemmen de eerste prijs toegekend voor de klarhiet. Sedert de laatste opgave zijn, ten behoeve der zieke on gesvonde krijgslieden in"'den Russisch—Turkschen oorlog aan bijdragen bij het Iloofd-Comité var. de Nederi. Vereeuiging «Het Rootle Kruis" ingekomen f 1765. Aan de rekening van ontvangst en u,it- gaaf der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen over '1876'tot 1877 ontleenen wij het volgende: Aan contribution van '16031 gewone en O algemeene leden is ontvangen f25,696 85,'aan renten f 6056.25. Het totaal der uitgaven heeft bedragen ,f 42,243.37 Yi, De almanak heeft gekost f5173.48; aan tegemoetkoming in reiskosten van afgevaardigden is uitbetaald f 3084.90 de drukkosten der jaarboeken hebben beloopen f 2214.34, de kosten der algemeene vergade ring waren f 2557f 4350 werd ais subsidie verleend in zake onderwijs, f1400 voor volks vermaken en volksvoorlezingen. liet kapitaal der Maatschappijingeschreven op het groot boek, bedroeg f 247,000, terwijl f 27,000 op andere wijze belegd was. Volgens den staat van begrooting over 1877—1878 worden de uitgaven geraamd op f44,645 40 en de middelen op f 34(645.40; <le verschillende posten der uit gaven zijn echter aanmerkelijk hooger geraamd dan in het afgeloopen jaar is uitgegeven. Volgens een bericht in het Politieblad is men den dader, van de in de veriooperv maand in 's Rijks Museum van Oudheden te Leiden gepleegde ontvreemding van 6 Egyptische gouden ringenop het spoor gekomen. Van dien diefstal wordt verdacht een Duit- scher, vo'gens opgave te Leiden gedaan, zich noemende Ernest Mensching ennd. jur. van Han nover, die aldaar Assyrische ringen te koop heeft aangeboden, onder voorgeven dat zij herkomstig waren uit de nalatenschap van prof. Grotefend te Hannover. Men vermoedt dat dezelfde per soon zich vroeger te Londen aan dergeüjken diefstal ten nadeelc van het Britsch Museum heeft schuldig gemaakt en aldaar opgaf te heeten E. Merling en baron de Fieytag Estorf, neef van dr. Fridag, in N. O. 1. dienst op Borneo. Een persoon wiens voorkomen met het signalement van den verdachte overeenstemt, heeft ook te Londen gouden ringen te koop aangeboden, o. n. den 20 Juli jl. twee Eg)p- tische, die overeenkwamen met de beschrijving van de gestolen ringen. Men dringt aan op de Zondagviering en uit de ondei vinding blijkt ook, dat bet volk er prijs op stelt den dag te ieren, ongelukkig evenwel niet op een wijze overeenstemmende met don wonsch van de voorstanders der Zondagviering. Als men eene statistiek opmaakte van het aantal ongelukken, en vooral van liet aantal vechtpartijen, z.ou men zien welk een plaats daaronder de Zondag en Maandag inne men, do eerste als de dag der viering, de laatste als ïle lendetnain d'uiie fète." Maandag is dan ook weder op verschillende punten gevochten en als reden hoort men in den kriug der vechtenden zeiven zeggen»'t is weer Maandag." Een rustdag is voor de maatschappij onmis baar; jammer rnaar dat individuen hem zoo danig doorbrengen, dat zij de gar.schc week zoo moederen ongeschikt voor den aibeirt piet zijn, als,juist op den dag na den lustdug. - '-*,$&■ (ArnJi, Ct.) 'fMen schrijft'"-'aan do Zeulsihe Courant: Het-js geen bloot gerucht, dooi' winstbesph;- dersopgeworpen, maar de ziekte is in de late aardappelen, In weinige dagen is, tengevolge van Jmt zoele weder met regen, het loof aangetast en verspreidt zich vftn lieverlede het kwaad oyer den geheblèn akker. Het laat zich aanzien, dat dit jaar niet veel akkers van deze ramp zullen gespaard blij verifyerbótnversy-die in October zich zuilen kunnen beroèïben geheel bevrijd te zijn gebleven,'- mogen van-geluk sproken. Naar "het Utr. Dagblad verneemt, worden te Utrecht plaunenjhbraamd tot een waardig» viering van tleu 300sten verjaardag der Unie van Utrecht, f.' Het Illld. meldt, dat de beroemde schilderijer^ratmelïn'gjjder familie van Loon verkocht is aan Rothschild te Parijs. i Woensdag-avond had te Utrecht in de Groenesteeg eene vrouw het oDgeluk eene pe troleumlamp, waarmede zij boven een bed lichtte, uit de hand te laten vallen. Een 14-jarige knaap, haar zoon, die te bed lag, werd door de vlam aan getast en liep, gehèelun braud staande, de straat op. Ofschd&n de vlafn* vrij spoedig dooreenige buren werd gedoofd, heeft do knaap ernstige brandwonden «bekomen' en is in deerniswaarden toestand naar het gasthuis vervoerd. Het jóngste nornmer van de Holland- sells Illustratie, uitgave gebrs. Binger, is geheel gewijd aan de nagedachtenis van 11. M. de Koningin'devj'Nederlanden. De vier illustraties die in dit nom'mer voorkomen, waaronder die zeer goed geslaagd zijn, geven liet portret der overleden Vorstin, het «stoffelijk overschot van B. Af liggende op. het rustbed, het dragen der lijkkist uithet Huis ten Boscli, de i'yk- plechtigheid in do groote kerk te Delft; op deze laatste-plaat .komen eettige goedgelijkende portretten .voor. Gaarne vestigen wij de aan dacht op deze uitgaver - Een totale maansverduistering zal in den nacht van 23 op 24 Augustus in Nederland in haar geheel-zichtbaar ziju. Eerste aanraking- met de - p bijschaduw Aug. 23 8.27, Int». Eerste aanrakingmet de kernschaduw 9.37,1 nm. Begin der totale eklips 10.42,5 nm. Einde 24 0.27,1 vm. Laatste aanraking met de kernschaduw 1.32,5 vm. Laatste aanraking met de bijschaduw j> 2.42,5 vm. Grootte der eklips (middellijn der maan 1) -1,682. Er is een nieuwe editie van de «Anato mische les" vau de pers gekomeneen kleu rendruk, die door den uitgever, den heer J. J. vatr Brederode te Haar lem, uvel wordt gezegd «naar Reinbiandt" te zijn genomen, maar toch in veie opzichten van deze beroemde schilder ij verschilt, 't Is toch een politieke anatomische les, waarbij de Fransche republiek, met de Phrygisoho muts op 't hoofd en do roode sjerp om 't lijf, op de snijtafel ligt uitgespreid, om door Mite-M.ihon als ontleedkundige te worden geopereerd ten aanschouwe van de Broglie, de Fourtou, Thiers, Victor Hugo, Jules Favre, een priester, Gambelta, den lrertog vau Aumale, den graaf van Chambord en den Keizerlijken Prins, Hun portretten zijn alle sprekend gelijkend en du uitvoering van 'tgeheelis even onberispelijk als de gedachte satuiek. Boven de hoofden van ouderwijzer en leei Iittgen biedt een onzichtbare persoonlijklieid van uit de wolkcu aan Frank rijke staatslieden een vredepalm aan en ver maant hen lot eendracht 6» broederschap. Op twee der hoeken maken twee dilettanten in de kunst tan de gelegenheid gebruik om elk op zijn wijze een fes in de ontleedkunde te nemen. Een Kozak namelijk peuzelt den arm van een Trult op en een Eugelsch matroos veroibert den Oranje-Vrijstaat en de Transvaal. Maassluis Bij Kon. besluit van '17 Juli 1S77 No. 17, is, met ingang van I dezer, de heer S. Versteeg alhier, belast met het gezondheids onderzoek van schepen, ingevolge de bepalingen der wet van 28 Maart 1877^ (Stb.no.135.) Don Ilaag. Op het drietal ter beroeping van een predikant bij de Hervormde gemeente alhier zijn geplaatst, de heeren W, H, J. Baart de la Faille to Leiden, G. A. Rademakcr te Dordrecht en II. W. Creutzberg te Schiedam, Amsterdam, De jougen van 14 jaar die door zijn jongeren broeder mot een nres in de borst gestoken werd, is in zoover hersteld, dathij gezond en wel het gasthuis kan verlaten, al hoewel zijn wond, doordringende tot in de borst holte, niet gering was. Steenbergen. Door het alhier bestaande departement van de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" is eene spaarbank opgericht welke 4 pCt. aan de deelhebbers zal uitkeeren. Bij het sluiten der departements-vergadering werd het bestuur der nieuw opgerichte spaarbank aangenaam verrast door eene gift van f 1000, welke door een der leden tot reservefonds werd aaugeboden. Eesbecn. De twee bankbriefjes van den arbeider in deze gemeente, waarvan vroeger melding is gemaakt, zijn gevonden. Het meisje, door haar vader zwaar mishandeld, had de vlucht geuomen bij een oom en tante in de buurt; maar deze wilden haar niet in huis toelaten, vóór zij gezegd had waar de bankjes gebleven warén, waarop het meisje weer ongetroost heenging. Eindelijk, al meer en meer in't nauw gebracht vertelde -zij aan baar jonger broertje, dat zij de briefjes aan stukken gescheurd en op den akker tusschen de boekweit gegooid had, waar men ze. na veel zoeken, dan ook eindelijk vond. Schin-op-Geul (Limburg). Alhier heeft men diep in een zandbodding, die sedert jaren geëxploiteerd wordt, een volwassen eik gevonden, geheel versteend. De boom is circa 12 voeten lang, kolossaal zwaar van takken en wortels voorzien en geheel gaaf. Gulpen. Alhier is tegen twee personen proces-verbaal opgemaakt wegens het uitgeven van Relgische centen. Te Garnsee, nabij Mariënwerderj' in Pruisen, is het raadhuis, met alle daarin aanwezige, boeken en papieren, benevens hetpost-enTele-" graafbureau en een vijftigtal huizen door brand vernield. i j Te Offenbach heeft de politie bij de 23 aldaar woonachtige-slachteis worst gekocht en aan een scheikundig onderzoek onderworpen, liet resultaat was, dat slechts vier slachters on- vervaisehte worst verkochten. Bij die van zeven-' tien slachters vond men ze gedeeltelijk opgevuld met stijfsel, terwijl die v^a de twee overige in 't geheel geen \leesch bevatte. Volgens bericht is bij de zeventien slachters alle worst in beslag getiom 'n, waarna zij tot eene boete van'100 mark werden verooi deehl, Hoe het met do beide laatstgenoemden is afgeloopen, wordt nog niet gemeld. Geene wetten zijn zoo dwaas, of er kunnen nog dwazer gedacht worden. Zoo willen wij dan ook niet als het non plus ultra van dwaasheid, maar toch als uiteiste gi en-zen de heilig gehouden instelling beschouwen bij de Nez-Peiccs Indianen, die thans niet de Verecnigde Staten in ooi log zijn, om in het eerste jaar na het vei lies hunner vrouw niet te hei'trouwi n. De instelling zou zeer goed kunnen zijn, wanneer zij niet gepaard ging met eene andere: liet recht ommeer danéénö vrouw te bezitten. De Indiaan, die op het puut staat zijne vrouw te verliezen, trouwt daarom bij haar naderenden dood eene tweede, en alleen bij onveiwachte steifgevalleu kun de wet eene moeilijkheid opleveren, maar in- de gewone omstandigheden blijft de toepassing van het vermeldegebinik nooit nclitei wege en strekt het* begrafenismaal tot bruiloftsmaal. ArnhOl.)

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2