A". 1877 Woensdag 8 Augustus. AS 4216. 1 Tersclijnt flaplife nitpzoaM Dinsiai. MsalaiMe Berichten Eiaiienlaatok.BcFiclilei. 3H e n en X> e rtigste J a a r a n CÖÜRAE Abonnementsprijs, per kwartaal. f 1.85. Franco per post, door het geheete Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers0.10, BVKEAC: H1RKT, £,^124. Ct? Advertentieprijs van 110 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. De Bien Public heeft ook tegen den onder prefect te Havre een eisch ingesteld tot ver goeding der schade, die deze ambtenaar aan het blad heeft verooi-zaakt door zijne verbods- rnaatrcgelendie den openbaren verkoop er van onmogelijk hebben gemaakt. De Bien Public eisclit eene vergoeding van 10,000 fr. en bo vendien 50 fr. per dag, zoolang het verbod in stand wordt gehouden. Op nieuw hebben eenige oud-afgevaardig den, behoorende tot de 363, den verantwoor delijken uitgever en drukker van het Bulletin des Communeszoomede den Minister van Bin- nenlandsclie Zaken, onder wiens toezicht het blad staat, voor de rechtbank aangeklaagd wegens het bekende artikel van 6 Juli. j Ménier, een der 363, heeft aan het Fransch comité voor republikeinsche propagouda 100,000 1 frs. toegezonden met een schrijven, waarvan ,v het slot aldus luidt: j sDe Ttegeering wil niet zoozeer de kiezers raadplegen dan wel hen hun antwoord voor schrijven. Het is onze plicht hen tot ant woorden in staat te stellen. Geen kiezer mag in onkunde verkeeren, betreflende de gebeur tenissen vóór en na '16 Mei. Tot in de afge- legenste gemeente moet het groote debat bekend zijn, dat in de Kamer met een motie van wantrouwen, in den Senaat met een votum tot ontbinding eindigde. De heeren deBroglie, de Fourtou, Decazes en Brunet moeten niet uitsluitend het monopolie hebben om in grooten getale de teksten hunner redevoeringen te ver spreiden. Iedereen moet inzien dat wij, de republikeinsche meerderheid, de kosten betalen van al die aanplakbiljetten, waarmede de mannen van 16 Mei de muren beplakken, dat wij de kosten betalen van de tegen 'ons gerichte pro paganda. De merkwaardige redevoeringen van onze redenaars in de Kamer en Senaat moeten rijkelijk worden verspreid, benevens onze ma nifesten en circulairen. Wij moeten de slacht offers van de misbruiken der regeering in staat stellen zichzelf recht te laten wedervaren." Op den spoorweg van Parijs naar Trouville is aan de Grootvorstin Catharina, gemalin van den Grootvorst Wladimir van Rusland, een reis zak ontstolen, eenige toiletbenoodigdheden en juweelen ter waarde van GüOOO franken, be nevens de particuliere correspondentie der Prinses bevattende. Eene dame, die methaarin hetzelfde compartiment gezeten heeft, wordt verdacht den diefstal gepleegd te hebben. Het civiel gerechtshof heeft'Adeline Patti in haar eisch ontzegd en de scheiding ten voor- deele van deu markies de Caux uitgesproken. RUSLAND. Een keizerlijk besluit is gepubliceerd, waarbij de oproeping van 't8S,600 mau der landweer eerste klasse gelast wordt. Het besluit is ge- dagleekend uit Bjela 22 Juli. -- Bijzonderheden omtrent het gevecht bij Plevvna op 30 Juli ontbreken, onzè troepen hebben de position behouden, die zj} vóór den aanval hadden ingenomen. Hunne verliezen be dragen ruim 5000 man. De koprnandant Stephanofl", de generaal-majoor Bosclferjasofl'en de kommaudant Sarantschoff zijn gewond. Plewna en Lovtscha zijn door grooté Turksche troepenafdeelingen bezet en aanzienlijk versterkt. Gurko heeft de spoorwegiijn Jambolie-Philippo- pel vernield, sloeg den 30 Juli eene afdeeling der armee van Suleiman, die Jeni-Saghra bezet hield, verdreef haar, veroverde twee stukken geschut en sloeg den volgenden dag'bij Oschu- ganla, in de nabijheid van Eski-Saghra eene andere afdeeling van die armee, doei/trok terug bij de nadering der gezamelgke overige leger- afdeelingen van Suleiman, die de Bulgaarsche militie uit Eski-Saghra hadden verdreven. TURKIJ E. 1 In een gevecht, dat te Jeni-Saghra heeft plaats gehad, zijn de Russen geheel verslagen. Suleiman-pacha, die hen tot Haïn-Borghas .ver volgde, heeft den Balkan-pas weder bezet. De verliezen der Russen zijn zeer aanzienlijk. De Turken veroverden twee kanonnen en maakten eene groote hoeveelheid kleediugstukken buit. Bij een edict van den Sultan, zijn de tracte- menten van alle beambten tot het einde van den oorlog tot op de helft verminderd. De Russische oorlogsstoomboot Oonüantin is Vrijdag jl. voor Kiiios, aan den mond van den Bosphorus, verschenen, doch heeft zich, na het lossen van enkele schoten, weder van daar verwijderd. OOSTENRIJK. De Polit, Corresp. bevat een telegram uit Zara, onder dagteekening \au 5 dezer, inhou dende dat den 4 dezer tusschen de opstande lingen onder Despotovic en de Turken een gevecht heeft plaatsgehad, hetwelk zeven uren heeft geduurd. De opstandelingen werden met groot verlies geslagen. Despotovic werd genood zaakt met 200 man de wijk te nemen op Oostenrijksch grondgebied, alwaar zij zijn ont wapend en geïnterneerd. Voorts meldt het blad uit Belgrado, dat de Skuptschina gisterenavond de nog overige werkzaamheden heeft afgedaan en daarna is gesloten. ITALIË. De correspondent van de Daily News te Rome seinde aan dit blad 't volgende: Van liet Universeel Katholiek verbond heb ben thans de ceie-voorzitter, de vooizitter, de secretaris en de penningmeester in't Vaticaau hun intrek genomen. Aldeelmgen van hot ver bond zijn opgerieht te Palermo, Napels, Flo rence, Milaan ea Turijn; en de hoofden daarvan staan in diiecto gemeenschap mot li'4 hoofd bestuur in 't Vaticann. Het verbond beschikt op dit oogeublik, naar men verzekei t, .over 50 millioen franken in geld, behalve over 200 millioen ia Fransche en Engelsche effecten. Het heet dat deze schat nog voortdurend aan groeit,, zoodat hij weldra een milliard zal be- loopen. De Paus moet van zijn St. Pieterspen ning twee millioen tot de kas hebben bijgedra gen. ENGELAND. De overeenkomst tusschen Engeland en Egypte tot Onderdrukking van den slavenhandel is den 4 dezer onderteekend. Het gouvernement heeft het dadelijk ver zenden van 500 tons bommen, per particuliere schepen, naar Malta bevolen. S i» A N J E. Naar men verneemt worden de loterijen ver boden en zullen de coupons der geconsolideerde binnen- en buitenlandsche schuld den 13 Augustus geheel worden betaald, SCHIEDAM, 7 Augustus 1S77. Vrijdag jl. is Th. ICoers, knecht in de branderij van den heer W. A. van der Burg, aan de Vellevest, van den ketel gevallen en heeft zich daarbij zoodanig inwendig bezeerd, dat hij door twee zijner makkers naar zijn woning gebracht en onder hevige pijnen reeds gisterenmorgen is bezweken. Volgens ingekomen berichten zijn niet aan het adres bezorgd: een brief inhoudende 3 bankbiljetten, elk groot f25, verzonden uit Hees bij Nijmegen naar Schiedameen, waarin 1 bankbiljet van f25, ter post bezorgd te Streef kerk met bestemming naar Rozenburg. Blijkens van den Gouverneur van Curajao ontvangen berichten is de toestand der min- gegoede ingezetenen van het eiland Aruba, door het geheel mislukken van den oogst en gebrek aan werk, deerniswaardig en de nood aldaar zeer hoog geklommen. Door den Gouverneur is eene commissie be noemd tot het inzamelen van liefdegaven, ter wijl ook de gezaghebbers der bovenwindsche eilanden zijn aangeschrevenom door het hou den eener collecte te trachten de hulpbehoe venden op Aruba eenigermate te gemoet te komen. Eene door de Curapaosche commissie aange kochte hoeveelheid levensmiddelen is bereids derwaarts gezonden, doch er ontbreekt nog veel om in den nood te kunnen voorzien. Staais-Courant Behalve de ontwerpregeling van de sta tistiek van het schoolverzuim en liet schoolbe zoek zal in de aan het Departement van Biuueul. Zaken in de aanstaande week te houden ver gadering van de chefs der provinciale b.ureaux voor statistiek worden behandeld een door'den Minister opgemaakt ontwerpbesluit tot regeling dér inschrijving in rijks-bevolkingsregisters van

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1