Seueifdii _B6riclitei. TrFITOMDEI personensamenwonende in gebouwen of sdie pen, onder het beheer of toezicht van het openbaar gezag staande. Eene aigemeene her ziening vau de Kon. besluiten van 3 November 1861 {Staatsblad No. 94 en 95), die aanvan kelijk was voorgenomen, is voorshands uitge steld. Bij den Raad van State is ingekomen het ontwerpreglement voor de Koninklijke Militaire Academie. Be heer Wintgens geeft in een nota, gevoegd bij het voorloopig verslag op de nieuwe kieswet, aan de Regeering in overweging 's Gra- venhage te maken tot een driedubbel kies district. 1 Jl. Donderdag is te Sleeuwyk overleden de heer H. E. Verschoor van Steeuwijk, oud- burgemeester van Sleeuwjjk, oudschoolopziener, ouddijkgraaf van het land van Altena, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Mevr. Stormv. d. Chijs schrijft aan het Haagsche Dagbladdat het bericht, volgens 't welk zij eerstdaags naar Australië zou ver trekken, voorbarig is. Wel hoop ik zegt zij, later, bij het gelukkig behoud mijner physieke krachten. Australië te bezoeken; maar ik zal die belangrijk reis niet zoo spoedig en zeker niet dit jaar ondernemen. Volgens bericht uit Maassluis 'van 5 Augus tus is het stoomschip Friesland, van Rotterdam naar Java, des avonds van den 4den bij het vertrek naar zee door den nieuwen "Waterweg, buiten aan den grond gestoomd. Zes sleepbooten zijn er bij om adsistentie te verleenen en twee lichters zijn derwaarts vertrokken. Volgens be richt van 3 u. 55 na den middag uit Maassluis was het nog niet vlot. Een bericht van 6 dezer houdt in, dat het stoomschip Zondagavond te 1*1 uren zonder ligten met assistentie der sleepbooten is vlot gekomen en de reis heeft voortgezet. Als een zeldzaam voorspoedige zeereis wordt meegedeeld, dat het schip Libra, kapt. Jörgensen, van Riga den 2 dezer te Nieuwediep binnengekomen, die veis van daar uit en terug in 40 dagen, de iadingdagen er onder gerekend, heeft volbracht. De heer E. Gerdes te Haarlem geeft in de Standaard in overweging te beproeven of do Colorado-kever niet zou zijn te vernietigen of te verdrijven door het planten van tegen giften tusschen het aardappelgewas. Hij beveelt als zoodanig aan: vlas, wilde rosmarijn en Betonica officinalis. Omtrent den verkoop van de schilderijen verzameling der familie van Loonverneemt het Handelsblad dat baron Rothschild zal betalen èèn millioen achtmaal honderdduizend gulden (f 1,800,000), dat de koopsom binnen drie weken moest zijn gekweten en binnen dien tijd (wegens liet risico natuurlijk) ook de schilderijen n 'en zijn weggehaald. Voorts heeft ook dat blad ver nomen, dat door particulieren ernstige pogingen ziju aangewend, om in laLer oveileg met de Eegcering de verzameling voor ons land te be houden. Er was natuurlijk tijd nooclig, om deze plannen te doen slagen en voor zooveel mogelijti en noodig was daarvan aait belanghebbenden kennis gegeven. Eensklaps echter werd verno men, dat een bod van den lieer Rothschild was aangenomen. Eene eeuige gelegenheid om het Rijksmuseum met een schat van beroemde doeken te verrijken, is door overhaasting te loor gegaau. Toch behoo- ren twee leden van de familie van Loonnaar men weet, tot den uit vjjf leden bestaanden raad van bestuur over het Rijksmuseum Trippen huis. üit Kuilenburg, alwaar de aardappelen- verbouw op groote schaal plaats heeft, meldt jnendat er in de vorige week duizenden hectoliters aaulappelen voor Duitschiaud zijn geëxpedieerd. Een groot aantal Duitsche han delaren hebben opgekocht tegen 4 a f5 per heet. Thans is in de prijzen een aanmerkelijke daling en worden ze verkocht voor f2 per hectoliter; het beschot is zoo ruim, als men in geen jaren "gekend heeft, terwijl van de bekende aardappelziekte gelukkig nog geen spoor te vinden is. Dagelijks worden nog duizen den hectoliters naar Amsterdam, den Haag enz. vervoerd, zoodat er in dit product duizenden guldens worden omgezet. Dclfshnven. Het bestuur van deze afdeeling van Eigen Hulp" heefl twee leden uit zijn midden belast met het onderzoek, of aansluiting aan de ïVerbruiks vereeniging" te Rotterdam goede vruchten zou kunnen opleveren; die vereeniging zou dan alheir een winkel moeten vestigen. Gorredijb. Alhier is een afdeeling van Multapatiorsbond opgericht, die reeds 21 leden telt. Amsterdam. sArtis" heeft door aankoop een zeer kostbare verzameling sieraden teelce- ningen en zaken van huishoudelijken aard, be trekking hebbende op het leven en de industrie der bewoners van Japan, aangewonnen. Texel, 4 Augustus. Heden werd een proef tocht gemaakt met de reddingboot van de Koog. Dezelfde boot, die verled en jaar omsloeg, voldeed nu aan alle vereischten, niettegenstaande de zee zeer hol was ener een vrij sterke koelte woei. Ook de proeven met den vuurpijltoestel kunnen als welgeslaagd beschouwd worden. Fredoriksoord. Volgens alhier gedane waarneming viel er in den afgeloopen maand 56 millimeter regen. De gemiddelde regenval vau de vier vorige Juli-maandon was Gl mM. Kuilenburg'. In deze gemeente, alwaar men eeuigen tijd geieden een proef genomen heeft in enkele wijken met het tonnenstelsel, heeft dit zulke goede resultaten opgeleverd, dat men besloten heeft het algemeen in te voeren. Arnhem. De onlangs door liet gerechtshof te dezer stede wegens vergiftiging zijner huis vrouw tot levenslange tuchthuisstraf veroor deelde ex-kastelein Thuis is 11. Zaterdag in het huis van tuchtiging te Leeuwarden overleden. Utrecht. De molenaar Jacobs, van den korenmolen De Kat, alhier, was heden namid dag bezig met de assen boven in den molen te smeren. Het schijnt, dat men verzuimd had die vooraf vast te zetten, althans, terwijl Jacobs zijn arbeid verrichtte, raakte de molen plotseling in beweging, met liet noodlottig gevolg, dat het hoofd van den ongelukkige geheel verpletterd werd. Hij laat een weduwe met twee kinderen achter. 's Ifertogcnbosch. Naar men vereent)t zal het provinciaal concours voor weerbaarheids- korpsen alhier, waarbij tevens zijn uitgenoodigd de koninklijke korpsen scherpschutters in Neder land, welk concours tengevolge van het over lijden van H. M. de Koningin in de maand Juni jl. is uitgesteld, alsnu plaats hebben op 9 en '10 September e. k. Voor zoover reeds bekend is. zullen verschil lende korpsen, waaronder die van Rotteidam, 's Graveuhage en Arnhem, aan den wedstrijd deelnemen. Roermond. Maandag nacht ontstond alhier een hevige twist tusschen twee jongelieden, met het gevolg, dat de een twee revolverschoten loste op den ander, gelukkig zonder dezen te treilen een derde kreeg echter een der kogels in ziju kaak. Er is proces-verbaal opgemaakt. Op gezag van een ander blad deelden wij in ons voorlaatste nommer onder de ge mengde berichten een raad mee, omwanneer iemand kalk in zijn oog kreeg, het gevaar van uitbijten te voorkomen door het aanwenden van .olie. Een deskundige op dat gebied verzoekt ons echter ook daartegen te waarschuwen. Het gebruik van olie in dat geval is even gevaar lijk als enkel water; men. gebrnike dan water, waarin zooveel mogelijk suiker is opgelost. "Waaneer men daarmeè het aangetaste oog bet behoeft men niet voor nadeelige gevolgen to vreezen. {Zutph. Ct.) Duitsche steenkoolstations. Nadat de Duit- sche admiraliteit op hare werven nauwkeurige proeveu had doen nemen aangaande de kwaliteit der "Westfaalsche steenkolen, vergeleken met de Engelsche, en bevonden had, dat de West faalsche kolen soms zelfs beter waren dan de Engelsche, heeft zij het gebruik van de eerst genoemde kolen in hare havens enz. ingevoerd. Maar ten einde nu eventueel zeker te'zijn, dat Engeland niet da Duitsche vloot non-actief make, door haar de noodige steenkolen te ont houden, is men er nu op uit, althans in Europa, hier en dnar kolenstations met Duit sche kolen te vestigen. De Vereeniging voor den uitvoer vau Westfaalsche kolen, die zich in Mei jl. heeft geconstitueerd, heeft zich deze zaak ijverig aangetrokken en de vraag gesteld, sof niet de neutrale Hollandsehe haven Vlissin- gen als kolenstation voor in- en uitgaande schepen in aanmerking behoorde te komen?" Behalve Vlissingen heeft men vooral op 't oog! Lissabon, Carthagena, Gatonia en Alexandrie. Het voorbeeld van Engeland blijkt in dezen veel te hebben gedaan. De Landxa. Fresse heeft onlangs een prac- tischen raad gegeven, die menigeen zich met goed gevolg ten nutte zal kunnen maken. Als men cierdoppen, die men bij het uitnemen van den inhoud niet al te zeer beschadigd heeft, onderaan van een kleine opening voorziet en dan mot aarde vult, kunnen zij zeer goed dienst doen als pc<;us voor kleine zaden. Men schrijft met potlood v>p don eierdop den naam van het zaad (dat men er in doet, maar slechts weinig, nam. 4 of 2 korrels) en zet de dop of de doppen daar na in een kistje met zaagsel, of, als men dit heeft, met asch of zand. Men kan aldus handelen met zaad van balsemien, viooltjes, vergeetmij- nietjes enz. Als nu de plantjes, die natuurlijk vau tijd lot tijd wat water moeten hebben, groot genoeg geworden zijn, breekt men voorzichtig den eierdop en zet hem aldus met inhoud en al in een met aarde gevuldeu bloempot of in den tuin. Voor bewoners van steden, die, het zij geen tuin hebbende, toch zelf vat willen kweeken, is deze methode zeer geschikt ook omdat zij zeer weinig ruimte vereischt. Aan de Redactie der Schiedamsche Courant. Mijne herren Naar aanleiding van enkele uitdrukkingen in liet buitengewoon no. uwer courant 30 Juli, verzoeken wij u liet volgende in uw blad op te nemen. Wij begrijpen zeer goeil, dat onze aanbeveling van den heer J. L. J. Jansen, u onaangenaam aan deed, daardoor toch zaagt gij do kansen van don heer Elzevier Dom zeer verminderenmaar ons daarom van onoprechtheid te beschuldigen, zict, dat gaat te ver: daartegen zijn wij aan ons karakter verplicht te protesteeren. Uw grief, dat twee onzcr den lieer Ilulst bij - afzonderlijke circulaire, niet aanbevalen, willen we dadelijk wegnemen. Deze lieer was geen aftredend lid, en zijne verkiezing scheen verzekerd. Voor den heer Jansen werd krachtiger steun noodig ge oordeeld en werd een circulaire verzonden, die door gebrek aan tijd slechts door tweo personen gelezen en geteekend is. Daarin werden do kiezers verzocht, vooral den naam van den lieer J. in te vullen, hetgeen niet betcekondo don lieer Hulst los te laten. Dat was onze bedoeling niet. En nut do beschuldiging van onoprechtheid. Gij schrijft uuwe namen zouden, meendet gij, bij kiezers van uwe richting gezag hebben." .Natuurlijk was het ons te doen invloed uilteoefenen, »en u volgende," zoo gaat gij voort, zouden zij stemmen zondorop de argumenten te letten." Dat moet dan be- teokoncn. dat wij de nietigheid van onze «argumen ten" inziende, de kiezers aanlokten ons blindelings to volgen? Daartegen komen wij op, tenzij gij oris bewijst, wat niet te bewijzen isnamelijk, dat wijzelf bet gebrek aan motieven tor herstemming'

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2