&emeniile Berichten. hjBJ> eiland Cyprus te verbieden. Nochtans zal eene uitzondering worden gemaakt ten behoeve der contractendie vóór de uitvaardiging van dit verbod zijn gesloten. Mitsdien zal aan de belanghebbende kooplieden een termijn van veertien dagen worden toegestaan om hunue contracten te 'vertooncn en door de bevoegde i v overheid te doen viseeren. Deze termijn zal be ginnen te loopan van den dag der bekendmaking der autoriteiten tot ten uitvoerlegging vau het voornoemde verbod. Na verloop van dien tijd zullen de rechten, voortvloeiende uit die con tracten, natuurlijk vervallen. Dit bericht strekt ten vervolge op de mede- deeling de Staatscourant van 8 en 9 Juli jl. Naar wij vernemen, is in de aan het Pepartement vnn Binnenlandsche Zaken, onder presidium van den refeiendaris jhr. mr, G. de Bosch Ivemper, gehouden vergadering der chefs van de provinciale bureaux voor statistiek, met groote meerderheid instemming betuigd met de door den Minister voorgestelde regeling van de statistiek van het schoolbezoek en het school verzuim. Slechts en tele wijzigingen werden vastgesteld. Men zal dus eerlang eene ofücisele statistiek van het schoolverzuim mogen tege- moetzien, met opgave der ralenen,, Uit Apeldoorn wordt gemeld, „dat liet bericht, voorkomende in de Ttott. Cour., betref fende de verzending van kunstschatten uit het Loo, overdreven is. Wel zijn er een paar Fransche ouvriers overgekomen, die belast wai;en beelden in te pakken en naar do plaats der nieuwe bestemming te geleiden, maar van nog drie waggons die daar zouden verwacht worden om meer kunstschatten over te bren gen, is in Apeldoorn niets bekend. Het veertiende zangersfeest van het Nedei 1. Nationaal Zangersverbond zal bij vooikour te Deventer, of anders te Arnhem of Doidrecht worden gehouden. Het verbruik van gedistilleerd bedroeg hier te lande 206,138 hectoliters van 50" in 1852: tien jaren later was dit cijfer 271,401, weder tien jaren later 305,621 en in 1876 bedroeg liet 378,29S hectoliters. Tegen een vermeerdering der bevolking met 25 pCt. nam het drankgebruik dus met 83 pCt. toe! De Saturday Review deelt als bericht uit Nederland mede, dat dr. van der Linden niet alleen uit Haarlem, maar ook uit Nederland is gebannen, omdat hij heeft tiachten te bewijzen, dat Laurens Janszuou Koster overleden is vier jaar vóór het jaar 1441, waarin hij, naar men beweert de boekdmkkunst heeft uitgevondcii. Uit het Noorden des Rijks luiden de be richten- omtrent den vlasbouw hoogst ongunstig; hij moet grootendeels mislukt zijn. In den naciit van Maandag op Dinsdag zou een visscher met een roeiboot ziju viscli naar Woudriehem brengen, toen hij op de Maas ter hoogte van Rijswijk door de Venlooscbe stoomboot Botha overvaren werd. De vis scher is verdronken. Hij laat eene vrouw met 4 kinderen na. In Oost-Friesland deed zich onlangs een zonderling natuurverschijnsel voor. 's Morgens tusschen 6 en 7 uur ontstond, bij tamelijk heftigen wind, een tropische hitte. Do wind, die deze ongewoue warmte bracht, kwam uit liet Westen en trok alzoo in Oostelijke rich ting landwaarts. 'tWas of men eensklaps voor een gloeiende kachel werd geplaatst. De ther mometer steeg plotseling van 21 op 30 gr. Reaum.om even snel weder te dalen; een stormachtige wind volgde op het zonderling verschijnsel. Ook in een paar plaatsen van ons - land is dergelijk verschijnsel opgemerkt. (y.v.d.JD.) Delft. -Aan den lantaarnopsteker J. Ham is' voor zijne betoondo activiteit, bij het braud- gevaar dat onlangs de Nieuwe Kerk bedreigde, ■- ,iloo. het reu kerkvoogden der Ned. Herv. ge meente, eene gratificatie van f 25 uitgereikt. Van de brandwaarborg-maatschappij te Arnhem, onder directie vau don heer G. Audró de la Porte (ageut de heer J. H. Draijer alhier), bij welke npaatschappij het gebouw tegen brand schade verzekerd is, ontving hij f 5 en de gezamenlijke agenten van po'i tie f 35. Amsterdam. De tentoonstelling alhier in het Paleis voor Volksvlijt is gedurende de vier eerste weken bezocht door '100,631 personen. Sneek. Niet ver van deze gemeente is een schipper boveu uit den mast van zijn schip gevallen, met dit ongelukkig gevolg, dat hij beide armen en een been heeft gebroken. Sloterdijk. Woensdag avond stond er een volkstreiu niet ver van hier stil, zooals wel meer gebeurt, wanneer liet terrein by Amsterdam nog niet vrij is. De sneltrein, die te 11.10 aankomt naderde in volle vaart. De machinist, die natuurlijk had moeten stoppen, schijnt het sein niet te hebben opgemerkt, ofschoon de hier gestationneerde wachter uit al ziju macht met de groene lantaarn gezwaaid had. Toen hij het gevaar zag werd wel in allerijl het sein tot remmen gegeven; doch dit vei hinderde niet, dat de buffers der locomotief tegen die van den achtersten ivageu van den volkstrein' botsten, zoodat die wagen nog al schade heeft ontvan gen. Voor hel overige hebben er geen onge lukken plaats gehad, en de passagiers wier angstgcschrcew men hier duidelijk kon hooien, kwamen met een lichten schok vrij. Het onder zoek zal wel aan het licht brengen, aan wiens achteloosheid dit ongeval te wijten is, dat zoo ontzettende gevolgen had kunuen hebben. Zuiderveen. Dinsdagmorgen heeft zich alhier in haar woning door ophanging van het leven berootd de wed. J. E.oud 69 jaren, naar men vermoedt uit veidriet over het ver lies van haar zoon, die voorgeruimentijd den dood zocht door zich te Napels (gem. Scheemda) onder een in vollen' gang zijuden spoortrein te werpen. Aruliem. Een gehuwd persoon alhier, vader van vier kinderenis Dinsdagavond door het overmatig gebruik van sterkeu di ank, plotseling doodgebleven. Steeg. Voor ongeveer vijf weken zijn door" den jager van Middachten A. van Dijk p.m. 80 patriiseierenwaarvan de nesten door de maaiers verstoord waren, onder kippen te broeden gelegd. Van die eieren zijn 58 patrijzen (kuikens) uitgekomen, die eerstdaags zullen worden gebruikt tot bevolking van het jachtveld. ii— ,i ggssgSEgga Over den oorsprong der almanakken. In eene ^Verzameling van merkwaardige gebeuite- nissen uit de ongewijde geschiedenis, uitgegeven door de Bataafsche Maatschappij tot Nut van't Algemeen, 1305" vindt men het volgende om trent den oorsprong der almanakken vermeld De oude Sakseis waren gewoon, op vier kante stokken van omtrent een voet lang, soins korter of langer, naar welgevallen, den loop del' maan van een, geheel jaar te snijden, vol gens welke zij steeds mei zekerheid konden zeg gen, wanneer het nieuwe of volle maan was, met tus.-clmnkvvm lieten. Zulke gesneden stokken dioegen bij hen den naam van »Al-mon-aght", dat is: Allemanu-wijzing", ol liet in acht nemen \au alle tnaan-verse'iijuielen, en van hier is» du naam almanak ontleend. Dit am.gehaalde is eene eenvoudige afleiding vau het womii almanak en verklaart tevens dun, misslag van hen, die het van liet aiabhch willen ontleenen, alleen door de eerste letteigieep »AI". In het St. Joh us-Col lege te Cambiidge is een Saksische almanak, volkomen overeenstemmende met de hoven beschrevene. De heer William Jackson aldaar bezat ecu almanak, gemaakt ouder de legeeriug van Edu- ard III, op peikament, niet in de gewone ge daante van een blad papier of boek, maar bestaande uit afzonderlijke stukjes, gevouwen in den smaak van een platten slok of lat, op de Saksische wijze. Het stuk is volkomen in zijn geheel en vertoont het beste staaltje van de oude gebruikelijke tijdrekeningen. {Meld. Ct.~) Te Wurzen in Pruisen heeft zich een gevaarlijke epidemie tengevolge van het ge bruik van vleesch voorgedaan. Door twee ge- neesheeren werden 206 zieken behandeld. De ziekte, die in hevigheid zeer verschilde, had over het algemeen het karakter van buikloop, die veel overeenkomst met cholera had, ge paard met hoofdpijn, duizeligheid, enz. In ernstige gevallen volgde de duod na tot 3 en meer dagen. In alle gevallen duurde de herstelling zeer lang. Van de bedoelde 206 patiënten waren 92 ziek geworden door het gebruik van rauw vleesch (36 zeer zwaar, 27 zwaar en 29 ligt); tengevolge vau het genot van gekookt vleesch 43 (1 zeer zwaar, 4 zwaar en 38 ligt), en 30 tengevolge van het gebruik van worst (4 zeer zwaar, 3 zwaar en 23 ligt). In liet geheel stierven zeven personen. De resultaten der lijkopeuing hebben tot het ver moeden geleid, dat men met miltvuur of een daarmede overeenkomende ziekte te doen heeft. Tegen hoofdpijn is het een zeer goed middel, wanneer men dagelijks op de nuchtere maag 3 of 4 jeneverbessen kauwt. In het bijzonder helpt liet, als de pijn" in de maag haar oorsprong vindt; vele-'pprsonen zijn daar door radicaal genezen. Brieven uit Farjjs. Parijs 20 Juli 1877. Tot dusverre heb ik liet nog nooit zoover kunnen brengen, dat ik oraga met vorstelijke personen, en naar alle waarschijnlijkheid zal mij do eer'om bij den een of anderen Prins of Koning, zooals men dat noemt, vrij ia en uit te mogen loopen, ook wel nooit te beurt vallen. Nu. honderdduizenden verboeren met mij in hetzelfde geval; in mijn toestand te dezen opzichte is dus niets exceptioneels gelegen en ik heb er mij ook nooit over beklaagd, dat liet noodlot mij niet heeft geplaatst in do rij dergenen, voor wie gevvoonlijk.de hooge eer is weggelegd om vorsten te helpen bij het aantrokken van hun kousen of we! om hen hun overhemd aan te geven, hun schoenen klaar te zetten of dergelijke belangrijke, en bij voorkomende gelegen- beden met een lintje bekroond wordende bezig heden meer te verrichten. En toch kon ik dezer dagen den uitroep niet onderdrukken: »Ik zou toch wel eens een kijkje willen nemen aan een hof, het huiselijk leven van een Vorst wel eens van nabij willen gadeslaan." Het was toen ik, na eene wandeling door de ruo St. Honoré, alwaar mijn oog toevallig was gevallen Op een lln/lcvcrancier van Z. M. dot Keizer van Uitstandde boulevards overkwamen daar al spoedig wefir een leverancier van don Czaar vond, en wel een tailleur. In allen ernst zon ik wel eens willen weten hoe Zijne Russische Majesteit liet tocli aanlegt, als hij een nieuwen pantalon of een nieuw vestnoodig heeft of ooii jas wil laten keereii. Zou dan de zehef1 van het »huts" te Parijs ziet ge klcèr- maker durf ik zoo'n heer niet noemendat is tegenwoordig niet deftig, niet voornaam genoeg mooi- ik zegzou dan de cliof. van het huis of iemand zijnentwege telkens naar St. Petersburg moeten reizen, eerst om de maat te nomen en dan wéér eens om te passen? Als flat werkelijk liet geval is, en ik heb geen reden om te onderstellen dat ik mij daarin zou vergissen, wordt do machtige Keizer stellig toch alles behalve snel en goedkoop geholpen .en moet hij daarin vüito achterstaan bij ons, gewone menschenkindoren als we zijn. Ook onze Koning "houdt er hier een tailleur op na, en verkeert dus te dien opzichte zoowat in denzelfden toestand als de Keizer. Dat do grootcu dezer aarde, onverschillig in welken uithoek zij ook thuis hehooren, somrnigo artikolon steeds uit Parijs laten komenkon ik. ..begrijpen. Er zijn een aantal zaken, vvolko men 1 nergens zoo' gped knn krijgon als hier, en het vervoer gaat tegenwoordig gemakkelijk genoeg. Het had udj dan ook niets verwonderd, toen het kolossale Russische'', wapen boven liet chocolade* kleurig gcschililerdo'jen kwistig met verguldsel afge zet "magazijn" der 'Oriza-parfimwric in do ruo St. Ilonoi-ó mij had doen zien, dat de Orizti niet alleen, een geliefd toiletartikel is voor den Parijzennar, i maar zelfs in het vori-o" Noorden op lioogen prijs wordt gesteld. *-i

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2