de vischschopen, gebruik3944 zeeschepen, nietende te zamen 4,100,688 MJ., tegen, van het "Voornsche kanaal533 zeeschepen, metende te zamea 791,492 M'. Het Hoofdbestuur van het Anti-dienst- vervangingbond heeft de plaatselijke afdeelingen ter algemeene vergadering opgeroepen tegen Donderdag 30 dezer in Diligentia te 's Graven- hage's voormiddags te 11 uren. De onderwerpen van beraadslaging zijn: 1. Het verslag en de rekening en verant woording. 2. Verkiezing van leden van het Hoofdbe stuur, in plaats van de aftredende leden Heldt, Roëll, Buys, van Lijnden en Broes, wier her kiezing wordt aanbevolen. 3. Goedkeuring n. der toevoeging van prof. Buys, lid van het Hoofdbestuur en van generaal Verspijck, president der afdeeling 29 's Graven- hage, aan bet Dagelijksch Bestuur, en b. dei- opvatting door het Hoofdbestuur dat toevoeging aan het Dagelijksch Bestuur vanzelf lidmaat schap van het Hoofdbestuur begrijpt. Voorstel van Haarlem: Op dezelfde wijze als in 'tvoorjaar 1876 is geschied, adressen van gelyke strekking, zij 'took van gewijzigden vorm, ia te dienen zoowel bij den Minister van Oorlog als bij de leden,der beide Kamers, nu er sprake is om in het aanstaande zittingjaar een nieuw wetsontwerp voor do nationale militie aanhangig te maken. Het Hoofdbestuur beveelt aan, dat, ingeval een dergelyk wetsontwerp met den ouden deesem kan worden te gemoet gezien, of oen nieuw Ministerie optreedt, het Bond bij den Koning en de Vertegenwoordiging petitionneere en de adressen aan den Minister raad mededeele. Voorstel van Wageniugen om a. den naam te doen luiden: Bond voor de invoering van algemeenen dienstplicht, niet wijziging van 1 S.l. de tweede alinea van 10 S. te veranderen in: allot staat dén vijfde der contribution... aan het Hoofdhestuur af;" en o. uit te maken dat ook vrouwen leden kunnen zijn. Het Hoofdbestuur keurt deze naamsverande ring onvoorwaardelijk af. Het Boud heeft een louter zedelijk karakter als beoogende de per soonlijke vervulling van een plicht jegens het vaderland, den plicht, dien de grondwet noemt seen der eerste plichten aller ingezetenen", door ieder burger, rijk of' arm; dat is: de afschaffing van bevoorrechting der bemiddelden met dienstafkoop. De wijziging zou ons voeren, waar wij niet behooren, op militair gebied, en eeue scheuring teweeg brengen in het Bond, Wat voorstel b. betreft, de staat van de kas laat verlaging van inkomsten niet toe. Het Hoofdbestuur acht liet voorstel ten eenenmale verwerpelijk, en zou zelfs tot verhooging van contributie neigen, zoo het niet groot bezwaar zag in enne nieuwe wijziging der statuien. De beslissing omtrent punt c. laat het Hoofdbestuur gaarne aan de algemeeno vergadering over. liet meent dat 8 S. lidmaatschap van vrouwen toelaat. Vrouwen-begunstigers zijn er reeds vier of vijf, en begunstigers zijn leden zoo zij willen. De bevolking van Nedei land bedroeg op '1 Januari 1876 1 884417 mannen en 1925110 vrouwen, totaal 3809527 inwoneis. Sedert '1 Dec. 1869 (laatste volkstelling) is de bevol king toegenomen met 120299 m.eu 109699 vr., totaal 229998 inwoners. De Ned. Spectator stelt heden mr. Knp- peyne voor, zittende in een geniakkeiijken leuningstoel, met eeuige kiezers tegenover zich, die hem verwijtend toeroepen: wij hebben duidelijk genoeg gesproken; waar blijft gij nu? Men verneemt dat de heer Quakernaat van Spijk te Gorinchem, eeue groole nieuwe raderstoombont iu de \aait zal brengen tus- schen Gorinchem, Rotterdam en Vlnardingen, in plaats van de thans bestaande boot. De ongelukkige, die zicli mét' eene f -vrouw Zaterdagnacht te Nieuwediep verdronk, is gebleken te Rotterdam thuis te beliooren en, tengevolge van nog onbekende omstandig heden, uit zijne betrekking, waarin hij lange jaren werkzaam was, te -vzy'n ontslagen, 'i Is nog onbekend, in welke Betrekking de vrouw tot hem stond, die zich met dien wanhopige opofferde. In de Prov. D. en A. Ct. werd voor eenige dagen melding gemaakt van de wreed aardige behandeling te Haulerwijk een trek hond aangedaan en het levend begraven harer 12 joDgen. Thans vernemen wij, dat de politie een en ander heeft onderzocht en van 't ge beurde proces-verbaal opgemaakt. Men schrijft aan de I. Ct.: Ook zonder aankondiging van Italiaansche geleerden is het bekend, dat in dezen tijd van het jaar het aantal dusgenaamde verschietende stenen en vallende meteoren grooter is dan anders en dan ook de Sint-Laurentius-stroom (10 Aug. wordt die heilige gevierd) genoemd wordt. De be schouwing van zulk een al tij tl prachtig natuur verschijnsel wordt echter wellicht door het weer belet, want het weer is los. Het is geens zins te verwerpen dat het verschieten van zoo veel kruid, als in het Oosten plaats heeft, invloed op den dampkring uitoefent, terwijl de ondervinding heeft geleerd dat tijdens den Fransch-Duitschen oorlog de weersgesteldheid ongestadig was en de regen soms bij stroomen neerviel. Een paar dagen geleden vei trok een lieer met gezelschap van Groningen naar Harlingen. Pas in den trein gezetenbemerkte bij f 10 te veel te hebben betaald. Te Leeuwarden aan gekomen haastte hij zicher bij den stations chef aangifte van te doen. Daarna ging hij weder in den trein naar Harlingen. Bij aan komst aldaar werd hem dadelijk de bewuste f '10 uitbetaald; tijdens de reis van Leeuwar den naar Harlingen was de zaak per telegiaaf onderzocht en accoord bevonden, en daarop was terstond naar Harlingen machtiging ver strekt de f 10 terug te geven. Het geval verdient vermelding, vooral nu er in den laatsten tijd aanhoudend wordt geklaagd over oneerlijkheid bij den dienst der Staats spoorwegen. De uitgever van het N~. en Adv. II. v. Bergen op Zoom, wien door B. en "W, een afschrift van bet kohier van den Hoofdelijken Ornsiag geweigerd is, heelt zich thans by rekwest tot den gemeeuteraad gewend, om zoo danig afschrift te vragen. O O Er wordt wederom melding gemaakt van een zonderlinge straf voor schoolkinderen. Hoe wel ze niet zoo misdadig is als die, waarvan een bewaarschoolhouderes te Groningen beschul digd wordt, is ze zeker evenmin aanbeveleus- waaulig. Een hulponderwijzer in Noord-Biabant heelt een loei li tig tot straf opgelegd binnen een bepaalden tijd 600 vliegen te vangen. Wiewerd, liet Friesch dorpje waar Anna Maria Schurmans woonde en stierf, bezit een merkwaardigeu grafkelder. Die kelder heeft de eigenaardige en tot dusver nog r.iet voldoend verklaarde eigenschap, dat niets van hetgeen er in wordt neergezet, bederft; een versch ge slachte kip is er na acht of veeilien dagen nog even versefi en malscb aistevoien. Na langen tijd eeist drogen de voorwerpen er uit. Het stoffelijk overschot der begaafde vrouw bevindt er zicli dan ook iu deu toestand van een mummie. Een bi iel' iu de Furm, Ct. brengt ueze feilen iu herinnering. Van verschillende kanten wordt aange drongen op verdelging vau de skoolwitjes" en andere vlinders die tegenwoordig in grooleu getale rondvliegen. Door die vlinders te ver nietigen, verhindert men het ontstaan van de schadelijke rupsen. l)e hoogiceraar C. A. J. A. Oudcinans, heeft aan een nieuwe .verscheidenheid van het plantengeslacht Pelargonium den naam gegeven van vKoningin Sophia." Vele van de nieuwe verscheidenheden, vooral die met bonte of ge. kleurde bladeren, ziju zeer geneigd om te ver- loopen, dat is tot haar grondtype terug te keeren. Bij deze verscheidenheid wordt, blij kens een reeds vierjarige ondervinding, die neiging niet bespeurd. Gelijk-de moederplant heeft zij fraai ingesneden bladeren, die om zoomd zijn met een breeden, zeer lichtgeel ge- kleurden rand, welke straalsgewijs zich in het midden verliest. Zij behoort tot de zooge naamde groep der Torn Tumbs, maar heeft het voorrecht dat haar paarsachtig rood gekleurde bloemen zeer sterk uitkomen op de schier wit- bonte bladeren. Sempervirens geeft tegen de wespen, vlie gen, mieren en soortgelyk gespuis, die op onze abrikozen perziken, enz. azen, 't volgende een voudige middel aan de hand, 't welk steunt op de verslaafdheid dier insecten aan den drank: Plaats eenvoudig fleschjes of glazen voorwerpen, gevuld met water, waarin zich bevindt een weinig roode wijn, het is reeds voldoende, dat het vocht rood gekleurd is, iu de pro visiekamers en bij de vvuehtboomen. Hel is niet noodig om de fleschjes tusschen de vruchten en het gebladerte aan de ranken of takken te binden; integendeel, zet ze in de onmiddellijke nabijheid der boomen, zoo ver mogelijk boven deu grond verheven, opdat ze in het oog val len, en do uitkomst van dit eenvoudige middel zal boven verwachting verrassend wezen. Vlnardingen. Zondagmorgen is de logger Anna van de Maatschappij »de Noordzee" alhier in de haven gekomen, hebbende aan boord het lijk van den iu de Noordzee verdronken stuur man T,Bruin Az., terwijl de matroos F. van Dorp, die roede verdronk, niet is opgeviseht. Zij -wazen II. Woensdag namiddag te 2 uren rnet vijf schepelingen van de bomschuit Proefneming, stuurman A. Beekhuizen, vau Scheveningen in een bootje van den logger op weg naai' genoemde bomschuit, vóór zij die echler bereikt hadden sloeg de boot om en werden slechts drie van de zeven personen gered. Behalve den stuurman T. Biuin, is ook nog het lijk ge vonden van Corn. Mos, matroos op de bom, de beide anderen verdwenen in de diepte, T. Bruin laat na een weduwe met 7, allen nog jonge kinderen, F. van Dorp een zwangere weduwe met 1 kind. (N. VI. Ct.) Maassluis. Ter bevordering van trouw schoolbezoek, hebben een 50tal leerlingen der hoogste klasse van de armen- en tusschenschool alhier onder geleide hunner onderwijzers, den 10 dezer weder kosteloos de diergaarde te Rotter dam bezocht. Op de heen- en terugreis per stoomboot Nieuwe Maas, welke mede koste loos plaats vond, werden hun verversehingen aangeboden. Te Rotterdam gebruikten zij het middagmaal. Brielle. In het geheel bezochten circa 9655 pelgrims de graven der Martelaren alhier, Den Haag.Adv.-Gen. vau Maanen hoeft in de heden gehouden zitting vau den Hoogen Baad zijne cóuclusie voorgedragen omtrent het cassatieberoep van de visschers uit Clinge, die door het Gerechtshof alhier zijn veroordeeld wegens feitelijken en gewelddadige» wederstand jegens den opziener der visselierij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Met liet arrest van het Hof was genoemde ambtenaar van bet Openb Min. van oordeel, dat wel degelijk aan het voeren van wapenen was te denken cn ook dat de verschillende feiten van rebellie niet als op ziclizelve staande, maar als eene voortgezette handeling moest worden beschouwd. Weshalve strekte de conclusie tot vei wei ping van het beroep. Dé uitspraak is op den 28 dezer bepaald. Utrecht. Vreemdsooitige kooplieden mel den zich dezer dagen alhier bijde ingezetenen

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2