Gemeiiiie Bericiten. ■bladzijden van onze geschiedenis worden stel selmatig doodgezwegen. Een Protestantsche jongen, die tot zijn 15de janr de school in een Brabantsch stadje bezocht had, wist niets om trent Willem den-Zwijger te zeggen. IHj had nooit iets van een opstand tegen Spanje, nooit iets van den tachtigjarigen oorlog gehoord. De onderwijzer, die den moed zou hebben, Willem den Zwijger in 't waarachtige licht der geschiedenis zijn leerlingen voor oogen te stellen, hij zou zeer spoedig in strijd geraken met de ouders der kinderen, 't Staat nu eenmaal bij dezen vast, dat de Kath. kerk door de geuzen en hun aanhang te vuui* en te zwaard, a la due d'Alf, is vervolgd en dat de groote aan stoker van die godsdienstvervolging Wiilem de Zwijger was. bodewijk en Adolf vau Nassau waren nog grooter schurken dan Garibaldi. Zoo deukt 't volk. In zulk een, licht verschijnt voor hen de vader des vaderland en zijn held haftige broeders. - s't Behoeft derhalve niemand te verwonderen, dat^de aanhangers van 't openbaar onderwijs, die-in deze provinciën wonen, een wet verlan gen, zoo radicaal mogelijk. Zij kunnen zich in 't geheel niet neerleggen bij de ingediende wet op 't lager onderwijs. Art. 16, dat ieder gemeente bestuur in de gelegenheid stelt, om daar waar bijzondere scholen zijn, die volgens 't oordeel der raadsleden voldoend onderwijs geven,'t open baar onderwijs weg te moffelen, is een groote hinderpaal, 't Geval heeft zich reeds voorgedaan, dat men in een gemeente van Noord-Brabant de openbare lagere school wilde opheffen, omdat als argument werd aangevoerd, dat de Frater en Zusterscholen voldoend lager onderwijs gaven. Hoewel de gemeenteraad 't besluit reeds ge nomen had, verhinderde gelukkig 't krachtig optreden van een nieuwen burgemeester de uit- voering van dat besluit. «Er is echter meer: Zoolang de onderwijzer niet' is rijksambtenaar en bovendien goed be zoldigd, zoolang hij niet gecontroleerd wordt door eeu goed bezoldigd inspecteur, evenzeer als hij van rijkswege aangesteld, zoolang het gemeentebestuur geen andere contróle uit oefent dan op 't administratieve gedeelte, zoo- ,lang zal de onderwijzer in deze streken onderhevig blijven aan invloeden, vreemd aan- ,en nadeelig voor 't onderwijs, zoolang zal hij steeds moeten kiez»*n tusschen onderwer ping aan den wil der geesLelijkheid of open baren oorlog. Hij mag zulk een rechtgeloovig Katholiek zijn als hij maar wil, weigert hij of is hij door contróle in de onmogelijkheid om aan'het hem voorgelegd programma te voldoen, "de afrekening zal niet uitblijven. «Nu eenmaal 't Ultramontnuisme niet tegen den stroom dor besrhaving kan woistelen, is zijn grootste sticven, om dien stroom tusschen djjken en dammen te biengen. om zich meester te maken van de beweegkracht, die hein ver oorzaakt. Stelselmatig trachten de clericalen zich meester te maken van alle inrichtingen, die verlichting en beschaving zouden kunnen verspreiden, van de lageie scholen af tot aan de academiën. Frankrijk is daarvan een schit terend bewijs. Zij zien echter één ding over't hoofd, door Lilt ré in zijn ^verhandeling over do, plichten van den mcnscli jegens zichzelf en zijn iiii.'ilt'irienschen" zeer duidelijk in't licht gesteld. «Wij en onze tegenstanders, de cleri calen", zegt hij, «betwisten elkander'l terrein van't onderwijs; is't waar, dat hij, die daarvan meester is, tevens meester is van de wereld?'* Littré neemt dit niet aan. De vooruitgang der wetenschap is in ons voordeel eu in liet na deel der elericnleu. Ih onze eeuw van stoom en electriciteit ligt de heerschappij der wereld alleen in de handen der wetenschap. «*t Neemt echter niet weg, dat de kennis en wetenschap nog slechts 't deel zijn der meer ontwikkelden, eu «lat, nu de strijd nog niet is uitgestreden, de ullramontanen nog een- vree- selgk misbruik kunnen maken van de bestaande onkunde. Er is door geheel Europa een wacht woord uitgegaan,^ dat verzet beveelt tegen deu modernen staat. De toekomst laat zich donker aanzien. Ook ons vaderland dreigt gevaar. "Wie zal't redden, als eenmaal de fakkel van den- godsdienstoorlog in Europa is ontstoken? Al leen de veieeniging van de beste moreele en intellectueele krachten, 't optreden als één man van allen, die den modernen staat en zijn zegeningen liefhebben, het niet terugdeinzen voor de grootste opofferingen,'t loyaal en trouw toepassen eu huldigen ouzer staatswetten,'t ver spreiden van-kennis, wetenschap en beschaving onder 't volk, dit alles alleen kan paal en perk stellen aan 't meer en meer nakende gevaar." Het laatste nommer van de Preussische Jahrhiiche'r bevat een belangrijk artikel over Groen vau Piinsterer van de hand van dr. Theodor AVenzelburgerleeraar aan de Iloogera Burgerschool te Delft, die reeds meer malen zijn Duitsche broeders met wetenschap pelijke opstellen over Nederlaudsche toestanden heeft verrast. Met veel waardeering spreekt de heer AV.--nz.el burger van dengrooten anti-revo lutionairen staatsman en geschiedschrijver, schoon hij blijkbaar eeu andere politieke rich ting is toegedaan. Na uiteengezet te hebben, waardoor Groen zich als geleerd classicus, journalist, geschiedschrijver en staatsman heeft onderscheiden zonder daarbij echter in bijzonderheden te treden., aangaande Groens antirevolutionaire staatsleer behandelt hij meer in het breede: 1. Groens verhouding tot St-ahl en Guizot; 2. ziju positie tegenover het ultramontanismeH. zijn verhouding tegen over Bismarck en diens politiek. Zeer duidelijk vooral doet de heer VV. het verschil uitkomen tusschen .Stall 1den aidi-revolutionaireu abso lutist, en Groenden volbloed anti-revolu tionairen maar tevens Calvinist en Nederlander. Dat de heer AVeuzelburger, schoon geen Nederlander vau geboorte, toch voor ons volk en zijn instellingen groote sympathie gevoelt, daarvan getuigt ook weder dit geschrift. Het heeft eergisteren duizenden guldeus geregend. In de Hongaarsche .loterij kwam de prijs uit vau f200,000, in de Amsterdamsche prernie-loterij die van f 100,000, en in de staats loterij de prijzen van f'100,000, f50,000 en f 25,000. De schilderijen van het kabinet van Loon zijn in twee spoorwegwagens naar Parijs ver zouden. Pieter Bol, de vrouwenbeul, is voor zijn laatste misdrijf, poging tot moord op zijn huis vrouw, door het hof te 's Gravenhage, tot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. De dienstboden klagen eu de dames klagen nog veel meer, dezen over de «meiden,genen over de sineviouwen." Te Rotterdam, waar de twee partijen ook niet tevreden over elkan der waien, wilde liet Depailcmeut tot Nut van 't Algemeen tusschen beiden treden. Eene com missie wilde pogen aan goede dienstboden goede dienstee te bezorgen eu omgekeerd. Üaaitoe was onderzoek en toezicht noodig, maar bij beide pat tijen was liet geweten niet zuiver en do mevrouwen ble\cn liever zelve» bare dienst boden en de dienstboden bate mevrouwen zoeken. De commissie heeft nu haar mandaat nedergelrgd en aan de dames en de meiden is het iecht ten volle teruggegeven, om naar Uailclust over elkander te klagen. Lu zekeren zin is dit gelukkig, want waarover zouden vele mevrouwen en meiden kuuueu spreken als zij niet wederzijds te klagen haddeu? ArnhCt.) Botterdam. Een der overspatmingeu van de voetbrug over de Maas alhier, is thaus geheel gereed. De wijdste is gelijk aan die van de overspanningen der spoorbrug. De coustiuctie is natuurlijk lichter, doch siuilijker dan van de spoorwegbrug. Maassluis. Ji. Woensdag namiddag arri veerde alhier van Londen het stoomschip Qeopoles, aan boord hebbende de machine- werken enz., voor de aan den Nieuwen Wa terweg in dienst te stelten stoomzuigbaggerpomp. Don 'Haag. Namens den lieer Meiners, stukadoor alhier, wordt ons verzocht te mel den, dat niet hij het lot in de Staatslotci ij waarop de prijs van f 100,000 is gevallen, aan anderen heeft verkocht. Bij onderzoek is ons ook gebleken dat het lot door deu oorspronke- lijkeu houder is overgegeven aan den debitant der staatsloterij M. de Leeuwdie het door den debitant A. de Leeuw in twee halve loten liet splitsen. (Fad.) Leiden. Gisterenavond te half 6 ure brak ten huize van den boek- en papierhandelaar Tethoff op de Haarlemmerstraat alhier, een zware brand uit, nieu zegt door het omvallen van een petroleumtoestel. liet geheele perceel is uitgebrand De eigenaar is voor huis en inboedel verzekerd, doch een boven wonende student had zijn goed niet geassureerd en ziet zich van alles beroofd. Door den hevigen, toe- niinendeu brand was het niet mogelijk iets te relden. De nabij gelegen perceelen zijn behou den gebleven. IJmuidcn. Gisteren heeft alhier aan boord van de sleepboot Nelly een droevig ongeluk plaats gehad. Do eerste machinist is tusschen de machine geraakt en verpletterd. Nleuwecliop. Alhier is door een paar uit Botterdam overgekomen familieleden bet lijk herkend van den man, die te zaïncn met eene vrouw verdronken gevonden werd. Het heeft zie.h bevestigd dat de man gehuwd was, maar met de vrouw, waarmede hij zich verdronk, leefde. Pe beide lijken zijn Dinsdagmiddag ter aarde besteld. Arnhem. Gisteren middag is alhier een tweejarig kind in een pot met heete soep ge vallen. Het is deerlijk gebrand. Sinds een paar avonden komen talloozo wit gevleugelde insecten voor, die bij honderden om de gaslantaiens vliegen en ook de huizen binnendringen en 's morgens bij houpen dood rp straat worden gevonden. De diertjes hebben eetiige overeenkomst met Indische witte mieren. Van dé laatsten iaton de vleugeltjes echter veel spoediger los dan van de insecten, die thans de aandacht trekken door hun groot aantal. Apeldoorn. Alhier heeft zich een liberale kiesvereeniging geconstitueerd. Maastricht. Vanwege sEigen Hulp" zal men alliiercen verbruiksvereeniging oprichten. Middelburg. Een 13jarig knaapje, op eeu kantoor alhier werkzaam en met f 2G3 uitge zonden, heeft die som buiten de stad begraven na er '19 centen van te hebben uitgegeven. Hij kwam weenend bij zijn jjatroon terug en be- wceide, dat een onbekend man hem 't geld had ontstolen. Later bekende hij bij de politie zijn schuld; thans is de zaak in 's rechters banden. Ylissingen. Zondag is alhier een matroos van het wachtschip plotseling ovei leden na iiet gebiuik van rauwe mosselen, die bij onderzoek vergiftigd bleken te ziju. Eene publicatie van den wanrnemenden Burgemeester in zekere gemeente van Zuid- Hallam!b'j gelegenheid van de feestelijke installatie van den nieuwbenoemden Burge meester, luidde letterlijk aldus: «Bekendmaking." «Er word bekend gemaakt dat bij de pleg- «tige hulding en feest van den burgemeester «hel ten strengste verboden zal zijn, volstrekt «niet te mogen schieten, met gevveeren pesto- len als anders." «ter voorkoming van verdere ongelukken."

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2