Biiuenlaaiinte BmcHm (renteasfle Bericltei geest der Fransdie. Men kwam nog niet tot eene beslissing. Des avonds werd voor het standbeeld van Rubens de Geyters cantate, op muziek gezet door Benoit, door 1200 zangers en een orkest van 450 instrumenten uitgevoerd. Men schatte het aantal toehoorders op 50,000, De cantate verwekte zeer veel geestdrift en een der coupletten is nu reeds volkszang gewor den. Tallooze vreemdelingen beviuden zich in Antwerpen. DEN HAAG, 20 Augustus 1877. Met ingang van 1 October a. s. is door Z. M. benoemd tot inspecteur der gymnastiek dr. J. G. van Eykcn, te Delft. SCHIEDAM, 21 Augustus 1877. Bij het departement van Justitie in Ned. Indie is benoemd tot referendaris, de hoofd commies de heer mr. J. G. Brillenburg. Door den gemeenteraad van Rotterdam is o. a. tot hulponderwijzeres op een der scholen aldaar benoemdop een jaarwedde van f550, mej, C^Plooi, alhier. De Minister van Binnenlnndsche Zaken heeft den Commissarissen des Konings verzocht hem te verstrekken een naamlijst van de op •15 Aug. *jl. in functie zijnde vaste gemeente lijke architecten in de provincie, met opgave van de voor ieder aan de betrekking vei bon den'bezoldiging. LCt.) Onder de opgave van brieven, geadres seerd aan onbekenden, over de 2 helft der maand Juli 1877 welke aan het Postkautoor te Rotterdam schriftelijk door geadresseerden of afzenders kunnen gereclameerd worden, komen o. a. voor J. H. Froiihf Schiedam; J. Verhoef, Vlanr- dingen; S. van den Berg, TT. v d Berg, Over- schie; W. Brinkman, Maasland. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlandsch-Indie, door middel van liet stoomschip Torringtonvan de Rotterdamsche Lloycl, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 20 Augustus annstaande is bepaald. Behalve voor Batavia zat met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang \vorden gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koop waren behooreti uiterlijk in den avond van den 25 Augustus en de brieven den daarop volgenden dag's morgens vóór '10 uiete Rotterdam aangekomen te zijn. Tut burgemeester der gemeente Zwyn- drecht is benoemd de lieer P. J. A. de Bruine, met toekenning van eervol ontslag als burge meester der gemeenten Hoogwoud en Opmeer. In een vorig iiommer is uit 'Maassluis medegedeeld, dat aldaar was aangekomen het stoomschip Geopoles, aan boord hebbende de machiuewerkeu voor de aan den Nieuwen Wateiweg in dieust te stellen stoomzuig-bag germachine. Dit bericht is onjuist. Do Geopotes (niet Geopoles) is de stoombaggermachine zelve, bestemd voor liet werk aan den Hoek van Holland. Men deelt aan het iV. v. d. D. mede, dat weer eenige lieereu in verschillende plaatsen van ons land het correspondentschap van het Multapatiorsbond aanvaard hebben. Zeker is het een verblijdend verschijnsel, dat zoovelen bereid zij li mede te wei ken tot bereiking van het groote ideaal van allenbeperking van het misbruik van" sterken drank, 't Is echter nog altijd aan het Bond om te tocnen, wat het ten dien opzichte vermag. De Zuifensche Ct. heeft zich het ver bazende werk getioost van al de redevoeringen, ju de Tweede Kamer gedurende een jaar ge houden op te tellen en daarvan eene statistiek, naar de namen der sprekers, te maken. Het nut van dezen arbeid is ons niet dui- delijk, daar het genoeg bekend is dat in ons Parlement te veel gesproken wordt, doch uit eene enkele opgave van cijfers niet blijkt wie te veel spreekt. Honderd goed doordachte rede voeringen van één bekwaam man, die tevens eeu der belangrijkste persoonlijkheden in de Kamer is, zijn misschien niet één te veel. Tien onbeduidende speeches van een weinig bekend lid, kunnen er misschien juist tien te veel zyn. De optelling heeft echter ééne goede vrucht gedragen: eene aardige woordspeling in het Vaderland: liet Dagblad weet geen andere conclusie te trekken uit de statistiek dan dat de heer van Houten de praatlustigste is vau de 80 leden. Onze confiére had er kuuneu bijvoegen en dat de minister van financiën a pm-U sane foi cent f'ois). IJet plan bestaat om te Amsterdam een pauoramagebouw op te richten in den geest van dat te Parijs. Men zal aan de gemeeute demping verzoeken van het doorloopend water der vest, plantage en prinsengracht, en de te verkrijgen grond voor dit doel trachten te koopen of te huren. De heeren ,I.L. Springer, G. B. Salm, A. L. van Gendt en J. Gosschalk zijn met het ontwerp der zaak belast. De naam vau de vrouw, die met haar minnaar verleden Zondag uit bet Kanaal te Nieuwediep is opgehaald, is N. Sies, oud 29 jaren, geboren te Zierikzee, modiste te Rot terdam. Men meldt uit Nieuwediep aan de JSr. JtCt.: Oorlog op Urki Eenige polderjongens haddeu zich, guduiendc de afwezigheid der visschers, onbetamelijk jegens de vrouwelijke bevolking van het eiland gedt agen. Toen Vrijdag nacht de visschers vloot te Urk terugkwam, werd door de visschers icvatiche genomen, waarbij het vrij ruw toegegaan moet zijn. Men zegt hier, dat waarschijnlijk eene kanonneerboot naar het tooneel van den strijd gezonden zal worden." Jl. Vrijdagmorgen is een paard aau boord van de stoomboot Lemmer, kapitein Boomgaard, op reis van Groningen naar Lemmer, door den bliksem gedood. Passagiers en bemanning kwa men gelukkig met den schrik vrij, terwijl ook aan do boot geen schade werd veroorzaakt. De heer W. Tonckens, burgemeester der gemeente Aduard, is plotseling, met zijn huisgezin aan tafel gezeten om het middagmaal te gebruiken, overleden. Rotterdam, De Gouverneur-Generaal van Ned. Indiö heeft aan' de Diergaarde te dezer stede een prachligen olifant ten geschenke gegeven. De makker voor de twee kleine exemplaren, die de inrichting reeds bezit, is reeds op reis naar Nederland Amsterdam. Laatstleden Woensdag, een dag vun pleizieitreinen ca kwartjesdag op de tentoonstelling, was de drukste die de Amster- damsclie Omni bus-maatschap pij ooit .heeft be leefd. Zij vervoerde bijna 28,000 personen op dien ééuen dag, en de tentoonstelling word dien dag door ruim 10,000 menscheu bezocht. Utrecht. Vrijdagavond viel alhier eeu kind in 't water. De moeder, die aau't goed spoelen was, sprong, schoon zij in hoogst zwangereu toestand verkeerde, geheel gekleed te water, en mocht de voldoening smaken, haar kind behouden aan wal te biengen. Boor eenige omstanders moest zij echter in huis gedragen wurden, daar zij buiten kennis was geraakt. Arnhem. Men deelt mede, dat de tallooze witte insecten, welke sedeit eea paar avonden alhier rondvliegenzijn: de gewone halt (ephe- rneia), een diertje dat als larve langen tijd in rivieren leeft, doch als gevleugeld insect slechts een hal ven dag, terwijl het zich vooral bil warme zomeravonden, in dien toestand, in de lucht begeeft en dan spoedig oveial neervalt om weldra te sterven. IVarifum, In deze gemeente werden- Vrijdagmorgen twee daglooners by tie schuur van den heer P. T. Schattenburg, zoo mede vier vette osseu van deu heer E. Elings, dis in de weide liependoor den bliksem gedood. De arbeiders waren vreemden; drie hunner waren gevlucht vau het veld en stonden in de ge opende schuurdeur; den middelste er van is alleen het haar gezengd. Hamhuizen. Een knecht van een land bouwer onder deze gemeente, die juist meteen wagen met twee paarden van Ulruni naar huis wil'de terugkeerenwerd even ten oosten van het dorp door den bliksem getroffen en onmid dellijk gedood. De paarden werden mede tegen dor. grond geworpeu, doch hebben overigens geer, letsel bekomen. Een inzender in de Landbouw Ct deelt als resultaat eeuer langdurige ervaring mede, dat de walglijke bijsmaak, welke vaak de geite- melk bezit, alleen is toe te'schrijven aaa vochtige ligging en te nat voer. Er moet zelfs gezorgd worden, dat de geilen alleen bij droog weder van stal worden gelaten om te grazen; de minste regen bui,-die de dieren treft, is vol- V 1' doende om de melk sterk te dnen smaken. Het is ook noodig om 's zomers, wanneer er versch voer genoeg is, het gras steeds af te wisselen met hooi, terwijl bij liet uitmesten dei' stallen de geiten steeds daaruit verwijderd moe ten worden. Door deze behandeling bekomt men goede melk. die zuiver is van smaak eu zal het 'dwaze vooroordeel tegen liet gebruik van geitemelk van zelf verdwijnen. liet aantal bedevaartgangers naar llarpin- gen vermindert niet. Wie er aau mocht twij felen, zoo wordt uit Sl, Johann gemeld,— zie hier slechts aan liet spoorstation bij aan komst of vertiek der treinen van en naar St. Wendel. Dagelijks komen en gaan er honderden personen met kruiken en flesschen om óch van Marpinger wouderwater te voorzien. Sommige katholieke geestelijkheden, zegt de berichtge ver verder, waarschuwen tegen dat drijven en trachten de geloovigen op 't hart te drukken dat in alle geval de verschijningen der H. Maagd nog niet bewezen zijn. Terwijl desniet tegenstaande de stroom van bezoekers aldaar aanhoudt, ziet men langs den Torn-Insterboi- gerspoorweg hetzelfde. Dagelijks worden langs dien weg eene menigte personen uanr Die- trichswalde vervoerd, alwaar het heet dat de H. Maagd 's avonds in een boom verschijnt en dan alieen zichtbaar is voor twee meisjes uit die buurt. Volgens de Dantzigcr Zetting zijn er dageu geweest dat de plaatsbiljetteu naar Bie- sellen (het naaste station bij Dietrichswalde) op verschillende stations laags genoemde lijn waren uitverkocht en zijn er op één dag, alleen in veewagens, ongeveer 5QOO menscheu daar heen vervoerd. Oet champagnejaar 1877 moet, wat kwaliteit betrefteen der beste zijn van deze eeuw. DoOr den Noorweegschen ingenieur Meinirlt is een nieuwe soort van ijsbreker uitgedacht, met het doel om de havens in't voorjaar spoedig van ijs te bevrijden. Het werktuig is in den vorm van een ploeg, wordt door twee machines bewogen en heeft twee centrifugaal pompen óm' het losgemaakte ijs te verwijderen. Volgens zijne berekening zou er honderd tachtig duizeod gulden noodig wezen, om zulk een ijsbreker te maken, geschikt orr. de haven van Ciiristiania hij invallenden dooi open te breken. Des zomers kan dit werktuig als baggermolen dienst doen.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2