N. lite Ka si, hage, Dordrecht, Schiedam, Middelburg, "Vlis- singeo, Groningen, Leeuwarden, Harlingen en Zwolle is gezonden het bericht 'betreffende den handel ea de scheepvaart in het Britsche Ko ninkrijk over Juni en Juli 1877. Met ingang van 1 October a, s. is door Z. M. benoemd tot inspecteur van het gym nasiaal onderwijs dr. J. G. van Eyken, te Delft. Herplaatst wegen* mUttelling.) De Minister van Oorlog heeft de chefs der verschillende korpsen gemachtigd om aan de miliciens der lichting van 1874 (plaatsver vangers en nommerverwisselaars daaronder be grepen) die daartoe aanzoek mochten doen, toestemming te verleenen tot het aangaan van een huwelijk, rchter voor zoover zij zich thans in werkelijkert dienst bevinden, eerst bij hun Vertrek met onbepaald vei lof. ~'Z. M. de Koning zal, volgens de Haag- sche kroniek der Gr.' Cl., tot half October te 'sllage blijven en zich dan weder voor eeni- gen tyd naar de Pyreneeën begeven. Ook omtrent !s Konings verblijf te Parijs in 1878 is' reeds 't een en ander vastgesteld. Z. M. zal er acht weken doorbrengen. Het hotel aan de Avenue du Roi de Rome is reeds verleden jaar namens 7 M. aangekocht, tengevolge van de lastgeving der heeren Monceau en de Posson, die daartoe door den Koning naar Parijs waren gezonden. Wat betreft de verzending van kunstwerken van 't Loo en uit het paleis te 's Uage deze zijn niet uitsluitend bestemd voor 's Koniugs hotel te Parijs, maar zijn deels ook in bruikleen afgestaan aan de Ned. commissie voor de wereldtentoonstelling, ter opluistering van de Nederlandsche expositie. Op de tentoonstelling van landbouw te Antwerpen, is o. a. uit Nederland bekroond de heer 0. P. Hoek; te Wateringen, voor rundvee, met een zilveren medaille. Van den grooten gouden gèdenkpenning, by Zr. Ms. besluit van 13 Juli jl., aan den heer Charles L. W. Gardiner verleend, ter zake van de door hem opgedolven en aan den Nederlandschen Staat geschonken overblijfselen vau de overwintering van Barentsz enHeems- kerck op Nova-Zembla in 1596—97, is een afslag in brons in liet Koninklijk Kabinet van penningen en gegraveerde steenen te 's Gra- venhage gedeponeerd. De kanonneerboot, die meu te Urk verwachtte om de orde te handhaven, is nog niet gekomen alleen zijn drie rijksveldwachters uit Enkhuizen tijdelijk te Urk gestationneerd en reeds nu is 't er weder kalm. ïEigen Hulp" telt thans ook een districts- afdeeling sTerneuzen", waarvan het getal toe getreden leden reeds 94 bedraagt. Ylaardingen. Maandag namiddag is in een sloot aan den Schiedamschen dijk onder deze gemeente gevonden het lijk van een be jaard man, zekere A. K., die des morgens onge merkt zijne waning had verlaten en eerst na lang zoeken daar teruggevonden werd. Rotterdam. Door de firma M, Hakkert&Co. alhier is aangekocht een huis, tuin en koetshuis aan de Korte Hoogstraat, van achter uitkomende aan de Vest, met het voornemen daarvan te ma ken eene passage, koffiehuis en hotel. Aan de Hoogstraat zal een ingang zijn ter grooté van de Delftsche Poort, en daarnaast zal het koffiehuis met hotel worden gebouwd, zoowel in de pas sage als aan de Korte Hoogstraat toegangen hebbende. Het inwendig gedeelte der passage zal breed zijn "10 M. en hoog 20 meter en uit glas en ijzer worden vervaardigd. Hoogte en breedte zullen dus aanmerkeiyk grooter zijn dan de reeds bestaande passages in het bui tenland. De passage zal bevatten 25 a 30 winkel huizen met bovenhuizen naar gelang der grootte. De uitgniig aan de Vest (pl. m. 30 M. breed) zal gelyk zijn aan die van de Hoogstraat. Alles zal in renaissancê-stijl'worden gebouwd. (iV.Jf. Cl.) Amsterdam. "Met bijzondere ingenomen heid wordt melding g^hnaakt van de uitstekende wijze, waarop de heer Hopman alhier Rem brandt's Anatomische les" heeft verdoekt. De schildery hangt nu weder, als een erfdeel ook voor volgende geslachten, in 't Koninklijk Kabinet van Schilderijen in de hoofdstad. Leeuwarden. Ook te dezer stede heeft In den laten avond van Donderdag a. s. zal de hemel hetzelfde verschijnsel tcaanschouwen geven, dat don 27steu Februari "van dit jaar heeft plaats gehad, maar toon door do ongunstige luchtsgestcld- heid slechts ten halve kon worden waargenomen. Do bovenstaande afbeelding goeft eene voorstel ling van den weg, dien de maan gedurende hare aanstaande verduistering door de schaduw dei- aarde zul alleggen. Een uitvoerige verklaring van deze afbeelding, acht ik, na hetgeen bij vorige gelegenheden hierover gezegd is, overbodig. Alleen wil ik in herinnering brengen dat de punten op den mannsvveg, bij welke de letters B en E go- plaatst zijn, aanwijzen waar liet middelpunt dei- maan zich bevindt, nis de eklips begint en eindigt. Evenzoo geven do letters 6 en o de plaatsen aan waar hot middelpunt der mann staat als de totale eklips een aanvang neemt en als de linkorraad der maan weer uit do schaduw treedt, terwijl de letter 51 met de plaats overeenstemtdie de maan inneemt als de verduistering het grootst is. Op de afbeelding is terstond te zien, op welke tijdstippen van den avond en nacht do hoofdmo menten dezer verduistering zullen voorvallen. Het begin der verduistering beeft plaats te 9 u. 33 m. begin der totale verduistering s 10 n 39 het midden dot- verduistering. »14 s31S eindodertotaleverduistering24 Aug. 0 s 23 on liet einde der verduistering. 4 29 volgens den middelbaren tijd to Amsterdam. AVil men voor andere oogenblikken het voor komen dor verduistering loeren kennen, dan kan men hetzelfde hulpmiddel te baat nemen dat ik bij do vorige gelegenheid heb aanbevolen en een schijfje doorschijnend papier maken, ter grootte van de maan op de teekoning, welks middelpunt men laat overeenstemmen roothetuurondeminuutop den maanswog, waarvoor men do phase wenscht te weten. Gunstiger dan in Februari is bij deze eklips do gelegenheid om den invloed van de bijschaduw der aarde op liet licht van de maan te bemerken, daar de maan reeds te 7 uur 0 min. opkomt- en te 8 uur 23 min. in de bijschaduw treedt. Van af dit tijdstip zal men de linkerzijde der maan met een matte tint overtogen zien. die langza merhand naar do rechterzijde voortschrijdt en aan zich een afiieeling der Vereeniging Eigen Hulp" met ruim 90 leden geconstitueerd. Ilelnkensznnd. In deze gemeente is 11, Zaterdag eea kind van omstreeks zeven maan den dat door de moeder onbedachtzaam in de nabijheid van een mierennest op den grond neergezet en daar eenigen tijd alleen gelaten was, zoodanig door de mieren gebeten, dat het binnen weinige uren een lijk was. den Unkerrand der maan in donkerheid toeneemt, naarmate .het opgenblik, van het begin der ver duistering 'nadert. liet punt, waar de rnaan het eerst verduisterd, wordt, ligt vrij nauwkeurig op het middon van liaren linken-and, zooals in de afbeelding te zien is. In sommige Kalenders, onder anderen in dien, uitgegeven door »do Maatschappij tot Nut van 't Algomeen," wordt voor de grootte der verduiste ring opgegeven 20.2 duiin. Tot toelichting van deze uitdrukking moge het volgende dienen. Wanneer een verduistering gedeeltelijk is, wordt hare grootte bepaald, door het gedeelte van de middellijn der maan optegevendat bij het midden der eklips door do schaduw der aarde bedekt is. Dit gedeelte wordt uitgedrukt in duimen waarbij de middellijn der mann veronderstelt wordt in 12 van die duimen verdeeld te zijn. Spreekt-men b. v. van een verduistering groot 8 duim dan bedoelt men daarmede dat 8/n of van do mid dellijn der maan in de schaduw der aarde gedom peld is. Was dus de grootte eener verduistering precies -12 duim dan zou zij totaal zijn en de rand der maan zou dan met de schaduw der aarde aan de binnenzijde juist in aanraking komen. Is de grootte der verduistering meer dan 12 duim zooals bij deze eklips waar zij 20.2 duim bedraagt, dan wil dit zeggen dat de maan bij het raidden der verduistering zoover in de schaduw gedompeld is dat haar rand, die het dichtst bij den rand del* schaduw gelegen is, daarvan nog 8.2 duim ver wijderd is. Bij do aanstaande verduistering zal de maan nog iets dieper in de schaduw der narde komen dan in Februari 1). het geval was, toen bedroeg dn grootte dor verduistering 20 duim. Het zou zeer to betreuren zijn, indien het weer bij deze verduistering even ongunstig was als in Februari, temeer daar er in dit jaar geenc hier zichtbare zons- of maansverduisteringen meer zul len plaats bobben en het volgende jaar slechts ééne gedeeltelijke maancklips oplevert, dia in ons land kan worden waargenomen. Schiedam 18 Augustus 1877. De Maansverduistering in ileu nacht van 23 op 24 Augustus aanstaande. 30 ?3m

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2