Geinemie Berichten. K 6 r 11 i 6 b i s. beien zijn gewonnen, die bij een hoogte van 10 een omvang van 25 centimeter hebben. De kweeker heeft ze ïBoskoop's wonder" ge noemd. De smaak van die aardbei is uitmun tend en het suikergehalte bijzonder groot. Bij den uitgever G. C. van der Mast te Gorinchem zal medio September een weekblad voor hulponderwijzers, hulponderwijzeressen en kweekeliugen versohijueti, waarvan de abon nementsprijs f3 per jaar zal zijn. Rotterdam. Eeu postduif heeft den afstand van Brussel naar deze gemeente in 1 uur 15 minuten afgelegd, Gonda. In de laatste gemeenteraadszitting alhier is door den voorzitter medegedeeld, dat een aanvang zal worden gemaakt met de restauratie van het stadhuis, dat reeds dateert uit de 15e eeuw. Deze restauratie zal zoogoed als geheel plaats hebben voor rekening van het Rijk en zal geschieden onder voortdurend toe zicht der commissie van Rijksadviseuis voor geschiedenis en kunst. Amsterdam. Op het terrein van de cel lulaire gevaugenis te dezer stede is een kerk gebouwd, een kerk, cellulair ingericht. De personen, die in die gevangenis aldaar verblijf houden, bleven tot dusver bij de gods dienstoefening in hun cel, waarvan de deur zóó werd opengezet, dat allen, min of meer, den geestelijke konden zien, die ongeveer in het midden van de cellenrijen, onder een klankbord, de godsdienstoefening leidde. Het hulpmiddel was echter gebrekkig. In de kerk, die nu gebouwd is en met '15 October e. k, zal worden opgeleveid, zijn 123 cellenamphitheatersgewijze ingericht, zoodat de eene rij boven de andere uitkomt, en de daarin geplaatste gevangene over de afscheiding heen- ziet, zonder te kunnen ontwaren wie voor hem zit, terwijl de afscheidingen aan de kanten hem beletten, den naast hem zittende te zien. Alien zien zij echter den geestelijke, die op een galerij staat, welke door nette wenteltrapjes wordt be reikt. De vrouwelijke gevangenen treden gelijk vloers binnen en nemen de voorste cellen in, de mannelijke komen achterin en stijgen langs een trap naar de hoogste rij van liet amphithea ter. Op de galerij bevindt zich een altaar, dat, bij godsdienstoefeningen voor andere dan Roomsch-katholieken, door een gordijn aan het oog wordt onttrokken. Voor de autoriteiten dei- gevangenis, het personeel, enz. zijn op de galerij plaatsen ingericht, waar tevens een orgel zal worden geplaatst. Bij de kerk is tevens een nieuwe cellulaire wandelplaats opgetrokken, waarin 15 gevauge- nén eenigen tijd in de lucht kunnen dooi bren gen, zonder elkander te zien, maar door den cipier gadegeslagen. Door deze cirkel-vormige wandelplaats kan het aantal gevangenen, uie tegelijk van de buitenlucht genieten, op 25 worde gebracht, daar aan de andere zijde, volgens een ander stelsel, nog 10 wandelplaat sen zich bevinden. De gevangenis bevat 208 cellen, benevens 5 cellen voor zieken. Door liet gemeentebestuur te de/er stede is aan 21 jongelieden een zilvcien horloge, voorzien vau het wapen der gemeente, uitge reikt orndat zij, na loffelijk te zijn ontslagen als leeilingen der open bare kostelooze scholen, zich, door goed gediag eu ijver in hun beroep, gedurende twee jaren nadat ontslag, die onder scheiding waardig hebben gemaakt. Tjalleberd. Op de kêrmis alhier heeft iemand goede zaken gemaakt door, zooals het heette, een levenden Coloradokever voor geld te laten zien. De man lmd een krekel gevangen ea dezen met den naam van het beruchte insect herdoopt. Veeudljk(gera. Ilavelte). De boeien alhier hebben eenparig besloten 't jachtrecht op hunne gronden te verpachten, gedeeltelijk tea voor- deele van een kinderfeest, gedeeltelijk ten voor- deele der schoolbibliotheek. Arnhem. Jl. Zondag was het alhier de eerste dag der afgeschafte kermisweek. Ofschoon er verscheiden oproerfge praatjes liepen, meende men, dat met een weinig drukte op de straat alles zou afloopen, hetgeen dan ook werkelijk gedurende den dag het geval was. Omstreeks halfnegen des avonds vereenigdeu zich echter eenige schreeuwende troepjes voor de woning van den burgemeester, waar weidra eenige duizenden waren vereenigd. Enkele steenwor pen troffen geen doe), doch spoedig werd het Seven zoo ernstig, dat de burgemeester, mr. Pels Rijcken, zijn woning verliet, zich onder het volk mengde, het toesprak en door zijn flinke houding het zoover wist te brengen, dat de menigte met een »leve Je burgemeester!" aftrok. Spoedig vermeerderden de ongeregeld heden en werden door de baldadigen spiegel ruiten en een menigte andere vensterglazen met steenworpen ingegooid, waarvan ook eenige honderdenstadslantaai nsnietwerden verschoond. In de kazerne werd alarm geblazen, de mili taire patrouilles versterkt, terwijl een detacha- meut artillerie te paard de stad doorkruiste. Tal vau arrestatiëu hadden plaats, waarbij eenige agenten van politie werden verwond, en eerst des nachts om halftwee was niette genstaande den regen, die nu eu dan bij stroo men neerviel, de rust iu de stad weder her steld. Eindhoven. De districts-afdeeliug van nEigen IIulp" voor deze gemeente en omstre ken, waai toe luim "100 leden reeds zijn toe- getiedeu, is definitief geconstitueerd. - Het gemeentebestuur van Brugge heeft een groot deel van de gemeente-bibliotheek bij het gewicht vei kocht aan gebroeders de Vriemlt, die gulweg erkennen, er een schitterende zaak mede gemaakt te liebbeu. Er moet o. a. eeue prachtige uitgave vau al de plakkaten en ordon nanties van den hertog van Brabant bij zijn geweest. In Bucharest is dezer dagen een dubbele- moord ontdekt. Mevr. Oresco, een rijke weduwe, die met hare 13jarige dochter een groot huis in de stiaat Renascerca bewoonde, was sedert eenige dagen naar buiten gegaan, althans dit deelde het kamermeisje mede. £ij fiad order om op een bepaalden dag zich bij hare mees- teresse te voegen. De heer Deresco, die de zaken der weduwe bestuuit, was verwonderd dat zijn cliënte hem niets van liet voorgenomen vei trek had gezegd, en vatte achtei docht op. Hij begaf zich naar de woning der vvedmve en verlangde van den bediende toegang tot de vertiekkcn. Aarzelend werd hem die verleend en nu bleek hem al spoedig aan den verwarden toestand van de slaapkamer, dat er diefstal had plaats gehad. Dadelijk werd de politie ontboden, en in den kelder werden de lijken der twee vermoorden gevonden. Zij waren gevungd, blijkbaar reeds vijf a zes dagen geleden. De bediende is terstond gevangengenomen, van liet kamermeisje is tot dusver geen spoor gevonden. Eon Eugelscii geleerde, M, Richardson, heeft door natnvlteuiige proeren, op gevange nen genomen, bevonden dat liet menschelijk lichaam zwaarder of lichter wordt in de ver schillende jaaigetijden. Gedurende Djaien heeft men geregeld -1000 personen ondei zocht. Daar uit is gebleken dat het lichaam gedurende de winteimaanden in gewicht achteruitgaat; de veratidei itig openbaart zich in de eerste dagen van September, de afneming duuit vooit tot het einde van Maait. Iu September verliest het lichaam0.1 pCt. van het geheele gewicht, in October 0,1, in November wordt er bij uitzonde ring iets gewonnen, in December bedraagt het verlies 0.03, in Januari 0.14, in Februari 0.24, in Maart 0.95. In April is de vooruitgang 0.03, in Mei 0,01, in Juni 1.52, in Juli 0,08, in Augustus 0,7 percent. Eene proefneming Kort na den brand van het sSouthern hóteP', kwam de bezitter van een hótel te Chicago op de gedachte om zijn personeel zoodanig te instrueeren en te oefenen, dat bij een eventueelen brand in zyne woning ook geene minuut door verwarring kon verloren gaan en dat ieder bij het eerste alarm onmiddellijk wist wat hem te doen stond. Ver scheidene dagen lang onderrichtte hij zijne boek houders, kellners, koks, huisknechten, schoen poetsers en wat er meer voor personeel aan zijn hotel verbonden was, en ieder kende nauw keurig zijn plicht. Toen kon hij den lust niet langer ouderdrukkken om eens de proef te nemen, hoe zjjn bedienden zich van hunne taak zouden kwijten. Daartoe gaf hij in den nacht van 4 op 5 Juni jl., ten ongeveer 2 uren, onverwacht het overeengekomen brandsig- naal. Schoenpoetsers en kellners stormden langs alle corridors en klopten hevig op de kamer deuren om de gasten uit den slaap te wekken de portiers waren in een oogenblik in de be waarplaats der bagage en wierpen de koffers naar buiten; de boekhouders en kassiers vlogen met de boiken, vreemdeuregisters en het geld het huis uit en boven aan den hoofdtrap dieef de oberkeilner do van alle kanten toestroomende. half gekieede, gasten tot spoed aan en den trap af. Toen allen heeren, dames en kinderen beneden in de vestibule vereenigd waren, sprong de hötelhouder met zijn hoi loge in de hand op een tafel en sprak: jMijne heeren en dames! De gebeut tenissen bij den brand van het sSou- thern-hötel" in St. Louis üggeu u allen nog versch iu het geheugenSinds dien verschrikkelijken nacht ben ik er onophoudelijk op bedacht geweest om maatregelen te nemen, die dergelijke ongelukken in mijn hótel konden voorkomen, en met dit doel heb ik al mijne onderhoorigentot den messenslijper toe, zoo geïnstrueerd, dat bij liet uitbreken van een brand ieder voor zich weet, wat hij te doen heeft. Dat zij hun plicht goed kennen, heb ik u zooeven duidelijk bewezen4 minuten en 38 seconden nadat ik liet eerste alarmsignaal heb gegeven, heeft men deu laatste der logeer gasten den dikken gentleman van no. 327, in hemd en bedlaken gewikkeld van den trap gerold. Ik zie, dat niet één bewoner van het hótel ontbreekt, niemarfd van u heeft letsel bekomen, alles is zonder de minste verwarring afgeloopen. Mijne iiecren en dames! Ik dank u uit den grond van mijn hart en wenseh u verder goe den nacht! De hemel zegene u! Als gij u straks weder naar uwe kamer zult begeven hebben, zal ik de vrijheid nemen u eenige mijner adieskaaiten te doen ter hand stellen, die gij wel ouder uwe vrienden zult versprei den; terwijl ik niet twijfel of de uitstekende maati egelendie in mijn hótel zijn genomen tegen brOp dit oogenblik vloog hem eeue goedgevulde reistasch tegen liet hoofd en wierp hem van de tafel. Dit was liet sein tot een nlgemcenen aanvalen ondanks hun négligé wierpen do gasten zich op den hotelhouder en takelden hein duchtig toe. Van verdere der gelijke proefnemingen heeft hij zich voorgeno men voorliauds af te' zien. Ned. tlorv. Kerk. Ho roe ponto Ariiemimlun, J. T. F. H. bands, te lïeumes Kuiten. Baraudi echt (toer. v. beioep,) dr. W. H. Kosteis, te lleenvliet. YectiendaalE. Jansen Schoonhoven, te lï.iamsdonk. iilburg, A. Iteuier, te Wilnis en Oudhuizon, (classisUtrecht.)

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2