Binneniaaflsclie Berichten. SCHIEDAM, 30 Augustus 1877. Uit Luchott schryft men, dat Z. M. de Koning der Nederlanden aan den maire aldaar 5000 frs. heeft gezonden, om verdeeld te worden onder de liefdadigheidsgestichten dier stad. In den Haag loopt het gerucht, dat Z. K. H. de Prins van Oranje voornemens zou zijn binnenkort onze Oost-Indische bezittingen te bezoeken. (JSbid,) De St. Ut. van 30 dezer bevat het regle ment voor de Koninklijke Militaire Academie, gegrond op de wet van 30 Mei 1877 Staats- blad no. 141), houdende regeling van het onder wijs bij de Koninklijke Militaire Academie. Nu door de zorg van de particuliere nijverheid, op vrtdoeude wijze in de bekend making van de Coloradokever is en wordt voorzienis de uitgavedoor het Departement van Binnenlandsche Zaken, der beschrijving met tcekening van dat insect gestaakt. (St. Ot.) De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, bij de gemeenschap pelijke loodingen door de beambten van den Waterstaat en van liet Loodswezen, op den droge van den Nieuwen Waterweg van Rot terdam naar Zee, op den 25 Aug, is bevonden: aan de zwarte tonnenzijdo 30 op de lijn der geleidelichteu 30 op 50 meters bezuiden de lijn der geleidelichten 34 en 100 meter bezuiden die lijn 33.5 decimeter bij gewoon laag water, terwijl aan de witte tonnenzijde dooi de deining niet gelood is kunnen worden. Peiling van 7 Aug: zwarte tonnenzijde 30.5 op de lijn der geleidelichten 30.5, 50 meter bezuiden die lijn 34; 100 meter bezuiden die lijn 32.5aan de witte tonnenzijde 27 decimeter bij gewoon laag water. "Van Vondels dichtwerken," uitgegeven onder toezicht van Dr. i. van Vloten, ziet thans bij den uitgever Roelants een nieuwe uitgaaf liet licht. Voorioopig worden in deze serie opge nomen: _ïde Treurspelen en de Geschied- en Hekeldichten." De prijs dezer uitgaaf zal on geveer f5.bedragen. De uitvoering is net, zoodat zeker ook deze goedkoope uitgaaf weder een aantal koopers zal vinden. Vondel veroudert niet. De uitgave van de Do Kunstbode, onder redactie van de hh. Marcellus Emants en D. van der Keilen, is gestaakt. Op de prijsvraag van de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" over »de beste mid delen tot ontwikkeling van het schoonheids gevoel op de lagere volksschool" waren, zooals onze levers weten, negen antwoorden ingeko men waarvan er twee voorwaardelijk zijn be kroond terwijl omtrent één te kennen gegeven werd: dal het wouschclijk was den schrijver aan te sporen zijn opstel in het licht te geven. Als opsteller van de met de gouden medaille en f 200 (behoudens enkele stijl vei beteringen) bekroonde verhandeling heeft zich bekendge maakt de heel'J. II. van Duinen, te Muideiberg. 'De schrijver, die met een premie van F100 is bekroond, is nog niet hukeoden do schrij ver der vei handeling, waarvan de uitgaaf wen- schelijk wordt geacht, is de heer W. D. G. Molkenboer, te Leeuwarden. Men verzoekt ons ernstig te waarschuwen tegen het gebruik vim snijboorimolens, waarvan de assen en gaten uit koper bestaan. Dij tiet gebruik slijten er deehjes in de boonen, het geen voor de gezondheid nut auileis dan iioogst nadeelig kan zijn. (B. Ct.) De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan omtrent de cas'u tic voorziening van de visschers uit Clinge, die door het gerechtshof te's Gra- venhage tot drie jaren gevaugenisstiaf veroor deeld zijn ter zake van feitelijke» en gewel- dadigen wederstand tegen den opziener der visscherij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, Wesdorp. Overeenkomstig het gevoelen van het Openb. Ministerie, heeft de Hooge Raad be slist, dat haken en boonten in handen der vis schers, tegen een bepaald persoon gebruikt, wel degelijk als wapenen moeten worden aange-' merkt, en dat de wederstand nabij Oud-Vosse- meer en later nabij St. Philipsland als een voortgezet misdrijf is te beschouwen. Do beide cassatie-rniddelen werden derhalve ongegrond bevonden en het beroep verworpen. Men leest in Jen Spectator: Een van de rijke kunstverzamelingen in Nederland heeft liet land weder verlaten. De beroemde verza meling van Loon (vroeger van Winter) is ver kocht aan een der lieeren Rothschild te Parijs, volgens sommigen voor f 1,800,000, volgens anderen voor f 1,500,000. Het is te betreuren dat het telkens geringer wordende getal van schoono kunstkabinetten weder verminderd is. Gaarne hadden wij ook eemge werken uit deze verzameling in onze musea zien overgaan. Het verlies van de twee Jevensgroote portretten teu voeten uit, de heer Daey en zijne vrouw, door Rembrandt, de eerste vau 1634. de tweede van 1643, is onherstelbaar. Wij bezitten niets dergelijks van den meester. Intusschenzoo ons oordeel gevraagd ware, wij zoudeu nooit hebben durven aanraden de gelieele verzameling tot zulk een prijs aan te koopen voor het land. Lauae na niet alles was belangrijk. Men verzekert dat du Regeering iiet hare gedaan heeft. Dat het mislukte, is aan niemand te wijten. Teu slotte beslist het geld, en verza melingen van bijzondere personen kunnen on mogelijk duurzaam blijven, tenzij zo vermaakt worden, hetgeen bij liet aanwezig zijn van vele erven ook weder onmogelijk is. bejammeren blijft geoorloofdmaar reeds van Alphen leerde ons: Kennen en zuchten kan niet baten. Praktischer is de wensch en de daad: nieuwe verzamelingen te slichten, Mogen ouze fortuin- hebbers op deze nuttige, schootie wijze hun geld beleggen en 'de - oude cn nieuwe kuust bevorderen. De Amst. Ct. \ati 26 dezer de afdei ling IX, Giaphische kunsten van de te Amsterdam ge houden wonlende Tentoonstelling *an Kunst, toegepast op Nijverheid, besprekende, zegt: «Thans zullen wij trachten te bewijzen, dat ook in deze groep de Tentoonstelling tot be zoek lokt, door kwaliteit, zonder dat kivanti- teit vermoeit." Na eenigc inzending bespro ken te hebben, zegt de scliry ver «Een waar kunstgenot verschaft de inzeu- ding-IIenri Dogaeits te 's Hei togenbosch .Uier ziet men wat energie vei mag en daarom mo gen wij wel wat lauger bij deze uitstalling vertoeven. De houtgravures zijn bewijzen vau energie. De eersten van die giavuies werden met gtoote kosten uit Fiaukrijk geleverd; thans is alles Nedeilantlsch product. De heer Bogaeits heeft do beste belooiiing voor zijn ijver en wilskracht daarin gevonden, dat hij volkomen geslaagd is, om de licluteckening op houtginvuies toe lo passen. Du heelden, scliildeiijen, staalgiavurcs enz, ook pmtreilen, worden pliotogiaphisch njet volmaakte juist heid op hout gebiaciiL en dan tot hoiitdruk- platen gegraveerd; bijtmiddelen voldeden hem niet. Ook zïucogiaphiu is hier tentoongesteld. Vau alle door den heer Bogaei ts uitgegeven illustratie» vindt men hier exemplaren, alsook van de Bijbelsclie Geschiedenis, met platen van Gustavo Doré, eeuige stereotype platen met de mallen van den 'stiervorm in papier, waarin de stereotypen gegoten worden. Het» is ccitc groote besparing vau letter, om alles stereotype te drukke», wat hier op het terrein vau illuslratiën wordt uitgegeven, Verder wij zen wij op een schilderstuk van Rocliusseti, De oude voerman, met de daarvan verkleinde gravure op hout; de afdruk er van in caoutchouc,- een daarop vervaardigd galvauoplnstische cliché als kopei gravure en tevens de afdi uk op papier. Evenzoo houtgravures naar schilderijen van J, Platteel, 'O. Eerelman, Wappers, Dillens, enz. Belangrijk zijn ook de proeven vau zincogra- phie eu heliogravures, welke laatste verkregen worden door de directe werking van liet licht op een koperen plaat, ten gebruike voor de boekdrukpers. In het oogvallend is de fraaie plaat, De val der Engelen, door Gustave Doré zeiven op hout goteekend, groot 76 bij 70 cM., alsmede eene getiteldDe zegepraal van Pitts IX. Beide zijn gedrukt met eene oplage van 60,000 exemplaren op de gewone snelpers. De heer Bogaerts heeft de houtgravures gevuld met wit, waardoor zij het uiterlijk van een afdruk bekomen. «Zeer merkwaardig is nog een photo-lilho- graphie, naar een oude gravure, op steen geëtst. Ten behoeve der boekdrukpèrs is hiervan eene galvanische cliché gemaakt. Men beschouwe ook twee tableaux-annonce, met kleuren op zink gedrukt, bestand tegen vocht." Werd reeds vroeger gemeld, dat de Mi nister vau Oorlog zich bezig hield met het ontwerpen eeuer reorganisatie onzer levende strijdkrachten, thans is er volgens het Dbl, spoedig een reorganisatie te verwachten. Zachtjes aan vorderen we dus; en dat dit noodig is, werd reeds lang genoeg betoogd. Ook in het buitenland loopt de min gunstige staat onzer strijdkrachten in liet oog, en men verneemt van daar soms opmerkingen en wenken, die wel waard zijn ooi medegedeeld en opgevolgd te worden. Zoo komt nu weer in het Fraiischc week blad La Sentinelle van 25 dezer, een artikel voor, getiteld «La Hollende peut-elle so defen der?" over do organisatie onzer strijdkrachten. De schrijver van dit aitikel vat zijne beschou wingen over dit onderwerp, die in de détails lang niet altijd even juist zijn en nog al blijken dragen van minachting voor ons landje, iu de votgeude conclusie samen i Naar zijn bescheiden meening zal men by een eventueelen oorlog zien gebeuren, d .'.Neder land óf, als iu den oorlog met Spanje, zich tot liet uiterste zal willen verdedigen wanneer liet wordt aangevallen, óf met zich zai laten han delen als een schaap dat ter slachtbank wordt gevoerd. Iu liet eerste geval zou liet van stouden aan met ernst.de organisatie zijner verdediging moeten ter liane! nemen. Uit is slechts ecu geldkwestie. In het tweede geval zoudeu de Nederlanders wijs handelen met oogenblikkclijk de onnutte uitgaven te staken, die zij elk jaar voor eeu halfslachtig, doodgeboren verrledigings- stelsel doen, en met zoo spoedig mogelijk nederig (le genade in te roepen van de mo gendheid, die zich de moeite zal willen geven zich van hun land meester te maken. Die handelwijze kan misschien niet zeer vaderland lievend zijn, maar zoke voorzichtig. Wanneer de sclu ijver overigens den gang van zaken bij ons nagaat, dan vreest 'hij zeer voor Nederlaud, dat de tijd der de Witten, van Willem IU, Tromp en de Ruiter voorbij is. In dat geval «sic transit gloria mundi 1" Over de statistiek van het aautal rede voeringen, door de Afgevaardigden gehouden, dezer dagen door de meeste Nederlandsche dagbladen opgenomen zegt de Arnlt. CL; «Wij hebben achting voor het geduld va» hern, die 2ich de moeite getroostte om deze» aibeid te verrichten. Zien wij er niet zoo dade lijk de waarde van indie waarde kan 'niet wel in twijfel wórden getrokken, daar alle dag bladen, op zeer enkele uitzonderingen na, de opgave aan hun lezers rnededeelen. Eéu wensch koesteren we slechts: dat deze statistiek niet "moge strekkeu om leden der Kamer, die weinig redevoeringen hielden, aan te spoien om er meer te gaan houdenten einde bij een eventuecle volgende opgave een hooger i aug op het lijstje te verwerven*. Veel te spreken is geen eer en weinig te spreken is geen schande. L.ever

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2