Gemenjtle Bericïten. De heer mr, S. C. Snellen van Vollen hoven heeft bij den uitgever Mart. Nijhoff te 's Hage een brochuretje in 't licht gegeven over den Coloradokever. In dat werkje, slechts een half vel druks beslaande, geeft de schrijver een afbeelding naar de natuur van het veelbesproken insect in alle periodenjuister van.kleur en teekening dan alle bekende afbeeldingenterwijl hij er eenige belangwekkende mededeelingen, grooten- deels uit eigen waarneming voortgekomen, aan toevoegt. Hoeveel er ook reeds over den Colorado kever moge geschreven zijn, dit werkje .heeft zéker nog groot nut en verdient door zeer velen gelezen te worden. De heer Moor verlaat de Vereeniging ,-,'ïHet Nederlandsch Tooneel" en is bij het Rotterdamsche gezelschap Legras, vau Zuylen en Haspels geëngageerd. Omtrent de werken aan het Noordzee kanaal verneemt de M. Ct., dat thans defi nitief besloten is om het Kanaal van de sluizen af tot aan de Velserbrug te verbreeden, aan de zuidzijde op 12 en aan de noordzijde op 8 M. Deze werken zullen worden uitgevoerd door de tegenwoordige aannemers voor de uit dieping, de heeren Schram en Bosman, alien vóór zoover betreft het afnemen van den grond tot A. P.; het baggerwerk voor de uitdieping zal worden gedaan door de Kanaal-Maatschappij. .Het Hoofdbestuur der Vereeniging tot verspreiding van kennis aangaande 's Lands verdediging vraagt: Een ontwerp van wet tot regeling der nationale militie en schutterijen, op den grondslag vaverplichten persoonlijken dienst en met inachtneming der bepalingen van 3e bestaande grondwet. Met ontwerp moet ver- geteld gaan van eeno memorie van toelichting. De antwoorden worden ingewacht vóór of op den 1 December a. s. Yoor het beste en op zichzelf voldoende antwoord wordt uitgeloofd eene som van f500. liet bekroonde antwoord blijft eigendom der .Vereeniging. De bekroonde kan desverkiezende bepalendat zijn naam niet zal worden bekend gemaakt. Het algemeen secretariaat der ïMaat- sehappij tot Bevordering van Toonkunst" zal na 1 Sept. e. k. worden waargenomen door den heer Dan. de Lange, te Amsterdam, ter ver vanging van den aftredenden secretaris, hoofd bestuurder, den heer W. F. Loman. Op het congres der ^Association Fran- gaise pour l'avuncemeut des sciences", dat van 23 tot 30 Augustus te Havre vergadert, wordt Nederland veitegenwoordigd door de heeren prof. Grinwis en Mulder van Utrecht, prof. Guuning van Amsterdam, prof. Baehr van Delft'en dr. de Vrij van Rotterdam. {TT. JD.) Het ILaagschc Dagblad gaf dezer dagen Iden vrieudschappelyken raad om bij de bespre king der kwestie' van de St-Agatbagoedeien (domeingoederéii.i/die door de kruisheeren van het rijk zijn gepacht, maar met Jan. 1878 door hen verlaten moeten worden, omdat dë Regeering de jiacbt gerechtelijk heeft laten opzeggen) de uoodige bezadigdheid in acht te némen. Dut de ultramontaansehe bondgenooten dien raad trouw opvolgenkan blijken uit een artikel van de' Tijd, waaraan wij het volgende ontleenen: »Als de Nederlandsche Regeering iu de 19de - »eeuw op wettelijken misschien, maar zeer i-hwettigen grond een nog immer slechts sop het papier {restaanden <oof en diefstal met sder daad mag voltooien, dan zijn de socialisten, ïdie met alle goederen willen doen, wat hier lalleeuopzichlens eenige kloosterlingen geschiedt, svolmaakt in bun recht. Tusschen hen en <lc?e ïconscrvaticve of andere revolutionaire Ministers j bestaat in dat "geval geen ander onderscheid, »dari dat de eersten, om hun vei langen te ver- ^(wëzen lij keu, op eenigszins ruwere wijze zouden „s.ïto-'werk gaau." - i de gemeente Opsterland. is Oen afdee- ling van nMuUapatiorsbond" met 29 leden opgericht. Naar men verneemt, bestaat het voor nemen om iu het begin van het volgende jaar weder twee der boerderijen van het gesticht Ommerschans te verpachtenwaardoor dan nog slechts vijf hoeven blij ven bestaan. Voor nog eenige jaren bestond de landbouw ~uit 21 boerderijen. Uit de statistiek over het postwezen in 1876 blijkt, dat iu dat jaar negen millioen briefkaarten zijn verzonden. Het aantal dag bladen, per post verzonden, bedroeg ruim vijfentwintig millioen. Dertig leden der maatschappij van Weten schappen te Bergen in Henegouwen maken een reis door ous Land. Als een bewijs, dat in Limburg nog al ijzereits wordt gedolven kan dienen, dat alleen uit Venlo van deze delfstof gedurende het jaar '1876 werden uitgevoerd 27,214,608 KG, Dat de verdeeling van goederen, die met het houden van verboden loterijen moet gelijk gesteld worden, nog niet geheel uitgeroeid is, blijkt onophoudelijk uit de feiten. Ziehier eene circulaire van bijzonderen aard: Onderlinge Steenkolenhandel, Gevestigd te Kralingen. Kantoor Dijkstraat. De onderlinge Steenkolenhandel stelt zich ten doel, een ieder op een voordeelige en ge makkelijke wijze van betaling iu liet bezit te stellen van puike liuhr-Kachelholen. Men verzekert zich hiervan door het nemen vau een aandeel, ieder aandeel bedi aagt f5.20, te betalen in wekelijkse he termijnen van 10 cents, waarvoor wij aannemen u te leveren 6 mud beste Ruhr-kachelkolen. Verminderen de steenkolen in prijs, dan ontvaugl ieder deelnemer zooveel mud als voor f 5.20 -kan geleverd wordenzoodat mén door deze weke- lijksche betaling zeer gemakkelijk en voordeeüg in het bezit komt van brandstof, onmisbaar in het huisgezin, leder deelnemer ontv ar.gt dus het gestoite beding in steenkolen terug naar winkelprijs berekend en wordt op deu koop toe in de gelegenheid gesteld het verkrijgen als cadeau van winterprovisie, bestaande iu aardappelen, hout, turf, steenkolen, ham, spek, worst, enz. Op iedere 500 volgefour- neerde aandeelen zal als cadeau worden uit gereikt een bon voor 5 mud beste aardappelen 10 mud beste steenkolen, 5 mud dito, 1 ham, '1 dito. 1000 stuks beste tut f, 500 dito, 10 bos hout, 5 bos dito, 40 pond best Geidersch spek, 5 pond dito, 10 pond beste rookworst, 5 pond dito. Mocht iemand in het jaar ophouden te betalen, dan vervallen voor hem de vooi deden der bovenstaande cadeaux, maar behoudt hij het recht om op liet einde van iiet jaar het bedrag zijner gestoite contributie in steenkolen terug te vorderen. Do bijdiage wordt wekelijks door den bode opgehaald en men ontvangt kwitantie voor het betaalde bedrag. Men kan ook meer dan een aandeel nemen en ontvangt dan ook in plaats van 6 mud 42 mud. Verder zal niets onbeproefd worden gelaten om zooveel mogelijk in het belang van de koopers te werken en te zorgen dat hetgeen geleverd wordt van de beste kwaliteit is. Woidt teruggehaald. Firma F. A. REINERS Co. liet komt ons voor dat de geringe man het verstandigst zal handelen door de centen, tiie hij ter zijde kan leggen, naar de spaarbank te bieitgen, iu plaats van ze toe te vertrouwen aan alien lei onbekende firma's, die in hare cir culaires niet eens eenigen waarborg aanbieden dat de inlegger geld of goed ten volle terug zal vei werven. De bedoeling van zulke firma's is zonder twijfel van louter menschenlieveitden aard, maar die firma's moeten leven; bare agenten en boden moeten ook'leven; men kan bovendien lietongeluk hebben slechte zaken te maken; waar is dan de stoffelijke garantie dat de onbemiddelde inlegger zijne zuur ver diende spaarpenning terugbekomt? Die zeker heid biedt alleen de spaarbank. De geringe man bedenke dat wel. Als bewijs van vruchtbaarheid diene het volgende: In het voorjaar van 1877 legde iemand te Bleskensgraaf op een vertoren hoekje een aardappel, wegende 6hectogiam. Toen de uitspruitsels 2 dM. boven den grond stonden, scheidde hij ze van elkander en wierp er 5 cM. aarde op. .By het rooien in de afgeloopen week vond men nu 120 goede aardappels, zonder eenig kwaad; het geheele aantal was215stuks. Kralingen, Het verder afwerken der closetten alhier zal een paar maanden gestaakt wordeuaangezien.met de bestaande inrichting, der kootfabriek niet de benoodigde hoeveelheid kool voor het totaal aantal closetteu kan gefabri ceerd worden. Het aantal afgewerkte closetten bediaagt thans circa 1900, terwijl er voor ongeveer 2500 aanvraag is gedaan. De prijs van den mest aan de fabriek is nog rijzende. Den. Haag. Een jongen en een meisje waiea Zondag aan de geestbrug, te dezer stede aan liet schommelen op eene tamelijke hoogte, toen eensklaps liet touw brak en beiden een eind werden weggeslingerd. De jongeling kwam inet de borst op een steen te recht, waardoor een hevige bloedspuwing werd veroorzaakt en hij in gevaai'vollen toestaud uaar het gasthuis moest wordeu vervoerd. Hei meisje bekwam ernstige kneuzingen aan armen en boenen. Ter Aar. lu de vorige week werden in de beide augurken-inmakerijen in deze ge meente COO vaten augurken ingemaakt, elk vat inhoudende drie hectoliters, hoofdzakelijk ter verzending naar Engeland. Amsterdam. De tentoonstelling alhier is gedurende de eerste zeven weken bezocht dooi 183,504 personen. Leeuwarden, Het Gerechtshof alhier heeft A. R. Evenhuis, molenaarsknecht te Noorder» haagebrug (gemeente Noorddyk) ter zake van moedwilligen doodslag veroordeeld tot20 jaren, tuchthuisstraf. Groniugen. Dezer dagen moet door de justitie alhier proces-verbaal zijnopgemaakt tegen de weduwe R. N. in de Pelsterstraat die aan weesjongens sterken drauk moet heb ben getapt. Men neme elders daaraan een voorbeeld. Arnhem. Woensdag is de avond vrij rustig afgeloopen. Toch zijn door de politie wederom 40 arrestatiön gedaan. De infanteiie, heden ochtend uitgerukt om geduiende 2 dagen op de Soereusche heide te bivakkeeren, is ver vangen door het bataljou te Nijmegeti 'iu gar nizoen. Breda. Alhier zijn geboeid binnengebracht twee meisjes, oogenschijnlijk van 15 en 18 jaar, die ouder Priusenhage een paar kinderen van hunne kleedeien en sieraden beroofd hadden. 's-IIertogenbosch. In de drukkerij van den heer II. Bogaerts alhieris een der werklieden onder de machine geraakt, waardoor een zijner beeueu zoodanig verbrijzeld werd, dat aller waarschijnlijkst amputatie zal noodig zijn. Het eehtscheidings-proces tusschen Adeline Patli en den Markies de Caux herinnert aan de Vollsteitung hoe vaak de huwelijken van kunstenaressen met personen van hoogeren rang, op dezelfde wijze eindigen. Marie Malibran deed in Fiaukrijk bij het begin der Juli-monarchie wel van haar echtscheiding spreken en de geschiedenis van Marie Taglioni, die gehuwd was met graaf Gilbert des Voisins, van Grisi, verbonden aan giaaf de Melcy en van veel

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2