Gemtniie Berichten. i gii ei ijl: Nieuws. de volgende algemeene vergadering in 1878 te Delft /al worden gehouden. «iEet Gerechtshofte 's Graveuhage heeft gisteren ochtend arrest gewezen in de bekende zaak van den schee psreeder 1. de Decker te Middelburg. Op grond dat het tlof niet de volledige overtuiging heeft erlangd, dat de be klaagde tijdens het sluiten der assurantie met het telegrammeldende de stranding van de Oceauus, bekend was en tevens niet was ge bleken dat zijne latere handelingen bedriegelyk zijn geweest, achtte het de schuld aan het den beklaagde ten laste gelegde niet bewezen en sprak heinniet vernietiging van het veroor- deelend vonnis der liotterdamsehe rechtbank, vrij. De vrjjgesprokene werd onmiddellijk in vrij heid gesteld. De Tijil deelt het herderlijk schrijven mede van den nieuwen Roomschen bisschop van Haarlem, mgr. Petrus Mathias Snickers; men wordt bij het lezen van dien brief aan genaam getroffen door den wezenlijk religieusen toon en het ontbreken van die heftigheid en onverdraagzaamheidwaardoor zoovele kerke lijke stukken van dezen aard in onzen tijd maar al te dikwijls ontsierd worden. {Vod.) In de Tijd komt een ingezonden stuk voor, eene vergelijking bevattende lunchen de kruishoeven en de ridders der Balije van Utrecht. Volgens den steller zou deze orde in hetzelfde geval verkeeren als de broedei=chap aan wie Sint Agatha behoort. De groote ovoieenkomst is ons uit lint stuk niet gebleken. De Duitsche orde is slechts opgeheven door Napoleon I in 1809 en in 1815 door Willem 1 hersteld. Mocht werkelijk het kapittel geen aaiispi aak hebben op zijne goedeien, dan lijdt liet geen twijfel of eene eerlijke Regeei ing zon het eveneens in rechten aanspreken. De mededneling omtrent deze instelling toont aan, dat de groot-kom- mandeur een vast inkomen heeft van f0000 en de inkomsten der tien koiiimnudeurs afdalen tot f600, het inkomen der riddersdie boven dien vóór 1850 jaailijks nog elk f'1500 als hun aandeel genoten. Thans moet dut aandeel veel hooger zijn. (Arnk Ct.) Ook aait de pachtboeren der hoeven, be hoevende tot het klooster vauüt. Agatha onder de gemeente Guyk, is tegen 1" Januari 1878 de huur opgezegd. Do Nijmeetjsche 2-Tieuwslode meldt, dat de huur eerst is opgezegd, nadat/ij eene aan schrijving ontvangeu hadden met verzoek om te compnreeren bij den ontvanger der registratie te Boxmeer, aan welke oproeping zij echter niet voldaan hebben. Hel comité sLeiden en omstreken" der "Vereeniging nllet Itoode Kruis" heeft terbe- beschikking van het Hoofdbestuur gesteld f500 ten behoeve van de gekwetsten in den Russisch- Turkschen oorlog eit f 100 tot aanschaffing van boeken voor de zieke en gewonde mili tairen in Atsjin. Dezer dagen werd het bestuur bovendien in staat gesteld, een groot pak uit muntende' lectuur voor Atsjin aan het Hoofd bestuur te zenden, geschenk van een geacht ingezetene van Leiden. Op het vijfde internationale Congres voor geneeskundige wetenschappen te Genève is op voorstel van den Belgischen hoogleeraar War- lomont besloten het volgend Cougies van 1879 in Nederland te houden. Aan een verhandeling van dr. G. P. Weygoldt, te Lörrach (Baden), over vliet Dar winisme in verband met godsdienst en zedelijk heid" is door bestuurderen van het IJaagsch Genootschap tot verdediging van den cluiste- lijken godsdienst de uitgeloofde prijs toegekend. Besluurdets hebben besloten aan den Neder- landschen schrijver eener- verhandeling over <bt onderwerp, ouder de spreuk: ïNur damn nss man festhalten u. s. w.," als blijk hunuer A-iardeerii.g \an zijn arbeid eeu soin van f200 •>yan te bieden. Ais de sein ijver van de/e ver handeling heeft zich bekend gemaakt de heer dr. L. H, Slotemaker, predikant te Arnhem. De IlaarU Gt. meldt, dat aan het strand te Tessel door eenige visschers een exemplaar van de fameuse zeeslang gevangen is, welke naar Artis te Amsterdam zal worden opgezonden. De geïllustreerde uitgaven van den heer Henri Bogacrts te 's Hertogenbosch zijn op de Tentoonstelling van Kunst, toegepast op Ny ver heid, te Amsterdam, bekroond met de zilveren medaille, de hoogste onderscheiding die in de groep sGraphische Kunsten" gegeven is. Door het departement Groningen der Maatschappij vlot Nut van 't Algemeen" zal, bij wijze van proef, in 't begin der maand October eeu school voor volwassenen geopend worden. Mannen en vrouwen, boven 18 jaren, kunnen van'dit onderwijs gratis gebruik maken, gedurende (voorloopig) 4 uren 's weeks. Dezer dagen werd de trein van. "Venlo bij zijn aankèmst te Gladbach door de politie omsingeld. De koopman M., uit Hagen, was wegens frauduleus bankroet op de vlucht gegaan hij moest aangehouden worden; dit gelukte; hij had nog 3000 mark aan papieren van waarde bij zich. Hij was van Neerlands grondgebied naar Gladbach gelokt door eeu telegram van een handelsvriend om te drie uren daar te komen; er zou een sbuitenkansje te verdienen zijn. Maandagmorgen werd de zoon van een ingezetene van Venlo, die zich als commies rnet ziju makker tusscheu Velden en Arcen in dienst bevond, door twee stroopers zoodanig in de borst getroffen, dat zijn leven niet buiten gevaar is. Zijn makkei- bleef ongedeerd. De daders zijn niet bekend, Qi.ch waarschijnlijk boeren uit den omtrek. Vlnardingon. Aan het op 17 en 18 dezer gehouden vergelijkend examen naar de betrekkiug van Hoofdonderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs i i deze gemeente is deelgenomen doorde hcerenM. van der Brugge, te Albtasserdam; B. van Ruijven, te Schiedam; J. lansen, te Bodegraven; D. G. F. Piera, te Scherpenzeelen A. D. Leeman, te Kraliugeu. 13 Sollicitauten hadden zich voor dit vergelijkend examen aangegeven. ISelfshavon. Gisteren werd aan de fabriek der firma Christie, Nolet de Kuyper alhier met goed gevolg te water gelaten het stoom- baggervaartuig üumatra 6, ten dienste der Bataviasche havenwerken. Hellevoetshiis. De Phoenixkapt. Larsen van Drammen, heeft tegen den Scheelhoek aan den grond gezeten en een anker verloren; is met assistentie der sleepbooten Delfshaven.en Rotterdam vlot gekomen en op de Kauaalhaven gesleept. Helder. In een bijeenkomst van deelne mers aan de vereeniging Eigen Hulp" is besloten tot stichting eoner districts-afdeeling, bevattende Helder, Texel, Vlieland, Wieringervvaard, en Anna Paulovvna. Lcoinvarden. De historische tentoonstel ling te dezer stede blijft steeds, veel bezoekers trekken. Eeu getal van 400 bezoekers per dag is zeer gewoon; soms klimt liet cijfer tot 6 a 700, een enkele keer was het zelfs '1000. Sedert Dinsdag is de toegaiig na 's middags 12 uur op 50 cents gesteld; voor dat uur blijft de entrée f 1. Onder de aanzienlijke vreemde lingen, die in de laatste dagen de tentoonstel ling bezochten, was de giaaf van der Straten- Ponthoz, buitengewoon gezant enz. van België bij Nederland, die gisLeren een geruimen tijd in het tentoonstellingsgebouw vertoefde. Doutler- dag werd de Spnansclte gezant, de markies d'Arcicollar, verwacht. Zoutkamp. De werken der afsluiting van liet Reitdiep alhier ziju voltooid en de defiui- tieve opneming is bepaald op Zaterdag 22 dezer. Ufrechf. Zaterdag is alhier de 16e alge meene vergadering gehouden der Maatschappij tot bevordering der veeartseuij, undo ia Neder land. Ongeveer 25 afgevaardigden van 4 af- deelingen waren aanwezig- De Voorzitter opende de vergadering met een korte toespraak. De rekening over 1876 toont aan, dat een batig slot van f 404.70 aanwezig is. Verschillende onderwerpen van het vak werden besproken; o. a. hield prof. Mac Gillavry een belangrijke rede over het miltvuur en de kans van gene zing (de daaraan lijdemle dieren worden thans nog afgemaakt.) Verschillende leden brachten na afloop van de vergadering een bezoek aan de nieuwe ge- O O O bouwen der veeartsenijschool, die thaus zoo uitmuntend is ingericht. Breiln. Sedert eenigen tijd wordt de Kon. Milit. Academie alhier door een groot aantal vreemdelingenwaaronder vele hooggeplaatste personen, bezocht, teneinde de inwendige ver anderingen en verbeteringen bij de reorgani satie te bezichtigen. Algemeen wordt de tegen woordige vernieuwde inrichting zeer geroemd. Overal is alles even doelmatig als aangenaam voor lie kadetteu ingericht, en inzonderheid de slaapvertrekken, de fraaie amusement/aal enz. trekken zeer de aandacht. Alle veranderin gen, waaronder van grooten omvang, zijn in een zeer koit tijdsbestek, dat der vacantie, bewerkstelligd. OcfTclt. Naar men verneemt, zullen de uit Pruisen afkomstige kloosterzusters van den II. Carolus Boroineus, die eenigen tijd alhier verbleven en voornemens waren deze gemeente te verlaten, zich voorgoed alhier vestigen, althans wanneer de ondernomen collecte voor een to bouwen nieuw huis naar weusch moge slagen. Balk. Bij het uitdiepen van liet vaarwater 3>de Luts" in deze gemeente worden door de bag- gerlieiien dagelijks verschillende geldstukkeu in het slijk gevondendoor den der werklieden in éeni trek zelfs f 30; de geldstukken zijn van den tegen woord igen tijd; incu verdiept zich in gissingen hoe de specie daar aanwezig kan zijn, iu zulk een betrekkelijk aanzienlijke hoeveelheid. In de Prov. Gron. Ct. leest men de vol gende curieiVe advertentie: ïOndergeteekende betuigt zijn hartcljjken dank aan allen, die hebben bijgedragen tot het kostbare en hoog gewaardeerde cadeau, hem bij zijne niet-her- ltiezing als lid van den raad van Eenrum, als blijk van achting en erkentelijkheid geschonken. D. L. Broekman." Tengevolge van het omvallen eener bran dende petroleumlamp is het geheele stations gebouw van den Berg-Markischen spoorweg te Deutz eene prooi der vlammen geworden. Bij een boring te Graubeek (Limburg) heeft men steenkoleulagon gevonden. De boring woidt ijverig vooiigczet. Te Rio Janeiro is een meteoorsteen ge vonden die minsteus 25000 kilo weegt. Dit is wel voor zoover bekend de grootste der uit de lucht, gevallen steenen. HUB R L 1.1 K F S T A V li. Geboren: '17 September. Jan, zoon van J. Stolk en C. F. Smits, Ileerenstraat. Overleden: "18 September. Dirk Jan Keizer, oud 49 jaren, Raam. Gehuwd: 19 September. T. J.II. Colliguou en M. G. II. Robat. II. de Smits en J. van Vliet. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van den 19 September 1877. Kogge; per 2100 kilo Coursehe f'192 G/w. Gerst: per '1950 kilo Beval f'180 3/ni. Pernau f192 G/w.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 3