Binneplaidsclie Smetten. Zoitung wordt geschreven, is Prins Putbus met de noorderzon vertrokken, met achtei lating eener schuld vau eenige millioenen. Volgens de Post is ook een ander hooggeplaatst persoon, lid van een Duitsch gezantschap de Post zegt niet wie of waar totaal geruïneerd, en wel tengevolge van mislukte speculation, waarin hjj ook het aanzienlijk vermogen, hem door zijne echtgenoot bij het huwelijk aangebracht, heeft verspeeld. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Zitting van Woensdag '19 September. In de openbare zitting, te 3 uren heropend, is door den Voorzitter medegedeeld dat de Commissie voor het ontwerpen van het adres in antwoord op «ie Troonredemet haar con cept gereed is, dat gedrukt en rondgedeeld zal worden. Op voorstel «les Voorzitters wordt besloten het ontwerp-adres morgen te 11 uren aan de orde te stellen. Tot leden der huishoudelijke commissie wor den daarna «loor do Kamer bij stemming herbe noemd de heeren van Rliemen van Rhernens- huizen en Viridy. De Voorzitter benoemt, krachtens de hem bij het Reglement van orde toegekende bevoegd heid tot leden der Commissie voor de steno graphic de heeren Heiu, du Marchic van Voort- huyzen en BIusmj, Daarna wonlt de vergadering gesloten. Zitting van Ponderdag 20 September. Aan <le orde is het ontwerp-adies van ant woord op de Trooniede. Er worden geen algemeene beraadslagingen gevoerd, liet adres wordt met algemeene Stemmen vastgesteld. Daarna wonlt overgegaan tot de benoeming van een giiffier der Kamer in de plaats van den heer jlir. mr. J. A. Singendonk, wien eeivot ontslag is vetleend. Als zoodanig wordt niet algemeene stemmen gekozen jhr. mr. 3. K. J. de Jonge, thans commies-griffier, ingaande 1 October aanstaande. De nieuw benoemde wordt tei stond beëedigd en door den Yooizitter geluk gewenscht. De Voorzitter deelt nog mede dat de be noeming van een commies-griffier later zal plaats hebben en inmiddels de Kamer eene voordracht tot regeling der bezoldigingen zal worden toegezonden. De Kamer is daarop tot nadere bijeeuroeping gescheiden. DER HAAG, 20 September 1S77. Blijkens een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-lndie, dd. '17 dezer, zijn de aan deu radja vair Samalatrgan gestelde voorwaarden van onderwerping door hem aangenomen en beëedigd. \Vy vernemen dat M. zich op het einde dezer maand voor eenigen tijd naar het Loo zal begeven. SCHIEDAM, 20 September 1S77. Als aanvulling op ons bericht betreffende denscli ietwedstrijd jl. Maandag op de schietbaan te Yiaardingt'.n gehouden, kan nog worden medegedeeld dat op 200 passen de rozenprijs bestaande uit 2 beelden, alleen te behalen door de leden der Yereeniging »De Eendracht", is behaald door A. van der Ylis, met 7 ïozen Deze prijs is aangeboden door den heer P. Maas alhier, donateur der Vereeniging. Aan het Departement van Marine werd heden aanbesteed de levering van verschillende benoodigdheden voor de marine. Als minste inschrjjver voor 4000 liter jenever, kwam in aanmerking de firma J. J. Melchms Wzn. alhier voor f71 per 100 liter. Het drietal, opgemaakt uit de vijf sollici tanten, die, voor de betrekking van hoofdonder wijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Vlanrdingenaan het examen deelnamenis samengesteld uit do heeren A. D. Lehmanvan KralingenJ. Jansen van Bodegraven en B. van Rujjven van Schiedam, De Synode der Chr. gereformeerde Kerk in Kederlaud heeft o. a. besloten dateen brander geen kerkeraadslid mag zijn en geen vrijmetselaar tot lid der gemeente worden aan genomen dan na te hebben bewezen, dat hij zijn lidmaatschap bij de Loge heeft opgezegd. - Met 1 October a. s. is, zou als reeds gemeld is, de verzending op den voet van ge drukte stukken^ toegelaten van open gedrukte kaarten met schriftelijke bijvoegiugen en veran deringen, doorhalingen en onderstiepingen, tot bestelling van boek-, plaat- eu muziekweiken, dag- eu weekbladen en tijdschriften. Die kaai ten moeten eene afmeting hebben van 9 tot 13-centimeter ia de breedte en van '12 tot '18 centimeter iu de lengte. Het te bezigen papier mag van geene mindere stevig heid zijn dan dat der bricfkaatten. Zij moeten aan de voorzijde, bovenaan, voorzien zijn van het opscinift: sBestelkaart voor boekwerken euz." in duide lijke letters, groot van 4 tot 5 millim. De voorzijde mag niets bevatten dan het adres, de achterzijde de bestelling, liet fut inulier der bestelling moet geheel of gedeeltelijk ge drukt zijn. Be seiniftelykc bijvoegingen, ver anderingen, dooi haliiigen of onderst!epingeu zijn bepeikt tot den titel, liet getal en den piijs van het bestelde, opgave of het werk gebonden, ingenaaid of los is af te leveren en aanwjjzing der wijze van verzending. Du vermelding van de plaats der afzending, de daateekemiiK en den naam of de firma der O O afzend eis is mede geoorloofd. De aldeeliag Volksonderwijs te Delft zal aanstaanden Donderdag' een uitstapje naar Rotte! dam laten iloen, otn aldaar de Diergaai de eu imdeie merkwaai digiiedeu te laten bezichti gen aan ongeveer 350 leei iingeii (uit de scholen voor lager ouderwijs van de heeren van Ever- dingen, Koomaiis en «Rovers), die zich door trouw schoolbezoek hebben onderscheiden in het tiende jaarverslag der Vereeuiging tot verbetering der volksgezondheid teUtiecht komt o. a. een zeer belangrijk artikel voor van deu heer J. W. Del Campo geu. Camp, over vervalsching van voedingsmiddelen. Ons voor behoudende er nader op terug te komenvven- schen wij er uu reeds de aandacht op te ves tigen «Jaar het ook afzoudeihjk in druk is veischeneu en als bjjdiage tot dit viaagstulc niet onder de jaarverslageu mag zoek raken. Er blijkt o. a. uit, dat ook te Utieclit de on dervinding heelt geleerd, dat in strijd met de bewering van deu Afin. vaa Biuueul. Zaken de warenvervalschiug ook in ons land wel degelijk giooie proportion heelt aaugeuoinen. {Fad.) De beruchte inbreker Theodorus Schut is uit Zwolle naar Leeuwarden getiausporteerd, ten einde aldaar zijn 20jange luclitliuisstiaf te ondergaan. Men sclnijfl uit Leeuwarden aau de Ar uk. Üt. .- De historische tentoonstelling kan, naar hit schijnt, haar roem niet overleven, wat de belang stelling bedelt die zij, men mag haast zeggen, door het gauscbe land heeft opgewekt en die nog eiken dag spreekt iu het aanzienlijk getal vieemdelingeu die haar bezoeken. Vandaar dat het bestuur dier tentoonstelling er dan ook hoegenaamd geen moeite toe deed, om goedkoope tieiuen uit andere plaatsen op Leeuvvai den te deen loopen. De vertrekken in hel Paleis zijn beuekkelijk niet groot en met voorwei pen oveiudd, zoodat een groote toevloed van nieuwsgierigen de vrees wettigt voor schade, onwillekeurig aan het een en ander toe te brengen. Daar nu het bestuur bewaarder van zooveel schatten, voor een ongeschonden terug gave van hetgeen ingezonden werd, heeft te zorgen en niet zou kunnen volstaan met ver goeding aan te bieden voor iets dat gebroken was, is liet niet gesteld op een stroom van bezoekers, die zich in de gangen niet op behoor lijke wijze zou kunnen bewegen. Opmerkelijk is het getal liefhebbers van oud heden die de tentoonstelling bezoeken, en me nige poging is door hen reeds beproefd om zich van sommige voorwerpen, tot wezenlijk booge prijzen, meester te maken. Men ziet er uit hoe gehecht men in vele familiën is, om erfgoed te bewaren. At erkent men dat de geboden prijs hoog, ja, buitensporig hoog is, al is de fimtucieele positie hier en daar zóó, dat do afstand van iets, dat als het ware renteloos staat, volkomen gerechtvaardigd zou zijn, men kan er maar niet toe besluiten om er zich van te ontdoen. Onder de opkoopeis van kostbare dingen noemt rnen vooral de Parijsche koning der bankiers, Rothschild, maar men zal zich ook wel eens vergissen, indien hij als de bieder van fabelachtige prijzen wordt genoemd. Welke pogingen het Friesch Historisch Ge nootschap zal aanwenden om zooveel mogelijk te beliouJen van de schatten die het wist bijeen te brengen of het ook moeite zal doen om voor het bestaande museum een loca- liteit te vei krijgen, volkomen geschikt voor het doel van dit alles is nog niets bekend. De herhaalde klachten over het ongerief, dat onze vissclieis op open zee zouden onder vinden tengevolge van handelingen van Engelsche mededinging, zijn besproken in het verslag over don toestand der zeevissclierij over 1870. Bedoelde klachten zijn van tweeërlei aard: eeuer/ijds vvoidt beweerd, dat de Engelsche visseliers dikwijls iu groeten getale tot zeer nabij onze kusten doordringen eu daar ilc visch- rjjkste plaatsen voor zich in beslag nemen; anderzijds, dat bij ontmoetingen op de open zee of aan de Engelsche kust onze visschers dikwijls aan zeer ruwe bejegening van de zijde der Engelsclien blootstaan en niet zelden groote schade lijden door de vernielingen, welke de vreemdelingen moedwillig onder hunne netten en lijnen aanrichten. Het College voor de Zee vissclierij en heeft dikwyls op de mededeeling van bepaalde feiten aangedrongen, tot nogtoe immer zonder resultaat; de Regeering laat nu van tijd tot tijd schepeu, tot onze marine be- hoorende, in de Noordzee kruisen, politie toezicht houden op de daar aanwezige visschersvloten en inlichtingen inwinnen omtrent onrechtmatige handelingen. De rapporten, in 1870 en 1877 aan den Minister van Marine toegezonden, behelzen niets, wat zou kunnen strekkeu om de telkens weder oprijzende klachten te staven. Nu zullen de Engelsclien, als een oorlogsschip in de na bijheid is, wel ingetogener zjjn dan anders, maar in de overgelegde lapporten worden tocli ver schillende bijzo ndei lieden medegedeeld, waaruit valt op te maken, dat de vooi komende klachten niet altijd van oveidiyving züti viij te pieiten en soms op geheel verkeerde gegevens steunen. Wat er iulusschen zijn moge van de aange voerde grieven, het is zeker wenschclijk, dat liet politietoezicht van onze marine zoo dikwyls mogelijk worde uitgeoefend; want alleen op die wjjze kan de veiligheid op de open zee verzekerd worden. ImleiUjd, toen men hier het meest klaagde over aanrandingen van de zijde der Engelsclien, kwamen dezen op hunne beurt met klachten te voorschijn, betrekkelijk ourecht- matige handelingen, welke onze visschers op de Engelsche kust zouden hebben geplengd. Met zorg ingestelde onderzoekingen omtrent die klachten leidden echter ook tot niets.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2