A". 1877. Zaterdag 22 September. M 4249. YersoMjnt laplijh, nitpzoiiW Dinsiai. BaitealanSselie Berichten, Bjnnenlanflscie Berichten. Eeu ml 3D e rtigste J a a r u n g. Abonnementsprijs, per kwartaal. 1 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. afzonderlijke nommers - 0.10. BUKEA.il: MABKT, E, 124. Advertentieprijs van 110 gewone regels, 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K It 1.1 K. Het comité der seratoren, behoorende tot de linkerzijde, heeft Donderdag avond een bijeen komst gehouden. Dinsdag a. s. zal te Parijs een belangrijke vergadering plaats hebben. Te Toulouse is een lijkdienst gehouden ter cere van Thiers in de kerk Saint-Serniti ongeveer 10,000 personen waren of in de kerk of op het plein daarvoor bijeen. 5 rijen van kransen prijkten op de katafalk al de autori teiten van Toulouse, afgevaardigden van na burige gemeenten en tal van dames woonden de plechtigheid bij, die in de grootste orde afliep. De verwarmt', door de tegenwoordige regecring in Frankrijk gesticht, heeft zoo 't schijnt, geen invloed op de werkzaamheden voor de grooto tentoonstelling. Het park van het Champ. de Mors is zoo goed als voltooid en over 't geheel is men zoover gevorderd, dat er geen twijfel bestaat of alles zal op den be paalden tijd gereed komen. Opmerking verdient dat de Jdigaro en de Qaulois het manifest gelijktijdig met het Jour nal ojjlciel bekend gemaakt hebben. Dat zijn dus de bevoorrechte bladen der Regeering. De correspondent van de Times heeft ver nomen, dat het manifest slechts voorloopig dienst moet doen en dat het binnen 15 a 20 dagen, alzoo kort vóór de verkiezingen, gevolgd zal worden door eene volledige uiteenzetting van Mac Mahon's besluiten. De correspondent bericht verder, dat het manifest niet door alle ministers goedgekeurd kau ziju. Zoo is de hertog Decazes eerst Dins dag van zijne reis naar het zuiden des lands te Parijs teruggekeerd, en 's avonds negen uren van dien dag waren er reeds 12 millioeu exem plaren in klein formaat naar alle departementen gezonden en 200,000 exemplaren in groot for maat, om op de muren van alle gemeenten aangeplakt te worden. Dat werk nu, voegt de correspondent er bij, kon onmogelijk in tien uren verricht zijn, en zoo kom ik tot de con- - clusie, dat een deel van het ministerie geen kennis gedragen heeft van het manifest. En dit geeft mij ook reden te gelooven wat mij ver zekerd is, namelijk dat het manifest na verloop van een veertien dagen door een ander, of door een 'program gevolgd zal worden. De Parijsclie correspondent van de In dépen dance Beige schrijft, dat zes honderd vrouwen, onder'.toezicht van de politie,' aan de lands drukkerij gebezigd zijn, om dè exemplaren van het manifest gereed te maken voor de verzen- diug naar. de departementen. O O STEK RIJK. Aan de 'Foïit. Oorr. wordt van 20 dezer uit Bucharest gemeld, dat bij Plewna sedert den 17 dezer herhaaldelijk artillerie gevechten wer- k: den geleverd, vooral in de nacht van den 17 was de strijd hevig, toen aanzienlijke Turksche colom .i verscheiden keeren de Grivica-redoute aanvielen en zij inet aanmeikelijk verlies wer den teruggeslagen.. Daarentegen mislukte ook in den namiddag van den 18 eene poging dor Rumeensche troepen om de grootste redoute der Turken voor Plewna te overrompelen; met eeu vei lies van 300 man werden zij terugge worpen in de Grivica-redoute. Hetzelfde blad verneemt uit Cattaro, dat sedeit den 18 ook de Turksche blokhuizen in 3 den Duga-pas veroverd zijn door de Moutene- grijuen, tiadat aan de bezetting vrije aftociit naar Stolatz was toegestaan. Uit Weenen wordt van den 20 dezer ge meld: Volgens de Deutsche Zeiiung zou Bis marck besloten hebben liet Russisch programma tot emancipatie der Christenen in Bulgarije en der Bosniërs en tot het openstellen van de Dardanellente ondersteunen. Bismarck zou verder er op aandringen^ dat de vrije vaart op den- Donau krachtig werd gewaarborgd, dat Rumeuie onafhankelijk werd en eindelijk zou hij verlangen, dat Oostemijk's bescherm heerschap over de Donau-vorslendommen werd erkend. Uit Salzburg wordt van 20 dezer bericht dat Andrassy dien namiddag te 2 uren naar Weenen is vei trokken. Zijn afscheid van Bis- maiclc was ongemeen hartelijk. Bismarck zou vermoedelijk den volgenden dag vertrekken. Omtrent de conlerentie te Salzburg zegt het oflicieuse hoofdorgaan, de J?m>. Oorr.: nYoor de beide staatsmannen, wier innige en veitrouwelijke overeeusternming sinds een reeks van jaren zcovoel heeft bijgedragen om de gemeenschappelijke politiek der drie Keizers zulke gewenschte resultaten voor den vrede van Europa te doen opleveren, moet liet juist onder de tegenwoordige omstandigheden veel waard zijn, in vertrouwelijk overleg te treden omtrent de wegen en middelen ter verdere volbrenging hunner groote taak." Het beticht dat de Duitsche gezant te Lon den, graaf Munster, uit Engeland regelrecht naar Salzburg was vertrokken, wordt .in een telegram uit Londen aan de JTöln. Zeitung tegengesproken. Ilij is den '19den des morgens naar Duitschlaud op icis gegaan en zal Prins Bismarck te Berlijn spreken. T U It K IJ E. Eene te Konstantinopel via Schumla, van Meheme dAH-pacha ontvangen depêche van 18 dezer meldt, dat de divisie onder Saleh-pacha den 17 dezer de hoogten van Schagodan en Keu- prudje, die door de Russen slechts zwak verde digd werden, hebben bezet, Eene depêche van Ahmèd-pacha uit Rust- schuek van 18 dezer bevat, dat de Cirkassiers twee Russische eskadrons cavalerie te Dilan geslagenen de telegrafische gemeenschap aldaar met den Rumaanschen oever vernield hebben. RUSLAND, Een depêche uit Gorni-Studeni van den 19 meldt: Gisteren was 't overal rustig. Het blok keeren en beschieten van Plewna wordt voort gezet. -Een Engelschman te Petersburg schrijft dat daar eenige dagen geleden last is ontvangen opnieuw 200,000 man naar het oorlogstooneel te zendenen dat de regeering paarden opeischt tegen een bepaalden prijs, die slechts de helft is van de werkelijke waarde. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van Vrijdag. 21 Kept. 1877. Tijdelijk Voorzitter de heer de Bieberstein Rogalla Zawadsky. De heer Teding van Berkhout brengt namens de Commissie belast met de aanbieding van de' aanbevelingslijst van kandidaten voor het voor zitterschap der Kamer rapport uit. Ingekomen is een Koninklijk besluit, waarbij rar. W. H. Dullert wordt benoemd tot Voor zitter der Tweede Kamer. Aangenomen voor kennisgeving. De tijdelijke Voorzitter den nieuwbenoemden Voorzitter toesprekende, zegt dat het ondubbel zinnig blijk van vertrouwen dat de Kamer opnieuw hem heeft geschonkenaantoont hoezeer de Kamer zijne bezadigdheid en onpar- tijdigheid op lioogen prijs stelt. Hij wenscht hem geluk met zijn benoeming en verzoekt hem z\jn betrekking te aanvaarden. De lieer Mr. W. II. Dullert neemt daarop het Voorzitterschap over en beluigt in een gepaste rede zijn dank aan de leden voor de eervolle wijze waarop zij hem gekozen hebben. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat ver schillende wetsontwerpen zijn ingekomen, als mede een Kon. besluit waarbij de Minister van Financiën wordt gemachtigd tot aanbieding der staatsbegrooting voor 1878. Die aanbieding wordt bepaald op Maandag aanstaande. Nog is ingekomen de voordracht voor de vervulling van de betrekking van raadsheer in den Hoogen Raad in plaats van wijlen mr. Lantsheer. Zij bestaat uit: 1. mr. J. Pols, vice-president der rechtbank te Rotterdam; 2. mr. A. R. van Bel, raadsheer ia het Hof te Amsterdam; 3. jhr. mr. C. de Jonge, Raadsheer in het llof te 's Gravenhage4. mr. J. J. Loke, raadsheer in hetzelfde Hof; 5. mr. II. 0. A. Thieme, officier van justitie bij de rechtbank te Gro ningen, en G. mr. P. R. Feith, rechter in de reehtbank te Amsterdam. Na het trekken der afdeeliageu is de Kamer gescheiden tot Maandag te 1 ure. SCHIEDAM, 21 September 1S77. De heer J. F. Lautzendoriïer predikant bij

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1