Biimlanlscle Bericltei niet '-vernomen of de heer Burgers het aange nomen heeft. It E L G 1 E. Het heeft zich bevestigd, dat de Keizerlijke Prins zoon van Napoleon III, van zijne reis naar Belgia heeft afgezien. Reeds laatstleden Dinsdagavond was een beambte der Parijsche politie te Namen aangekomen, om op den Prins, die tegen Vrijdag aldaar -werd verwacht, een wakend oog te houden. Daarop is in den na middag van Ponderdag op het kasteel Dave <per telegraaf bericht ontvangen, dat de Prins besloten had in Engeland te blijven en is de politie-beambte Vrijdag naar Parijs teruggekeerd. TWEEDE KAMER DER STAT EN-GEN E RA A L Zitting van Maandag 24 September. In do ochtendzitting is medegedeeld •I. dat zijn ingekomen: eene missive van den heer dr. W. J. A. Jonckbloet, houdende kennisgeving, dat hij, door het aannemen zijner benoeming tot hoog leeraar te Leiden heeft opgehouden lid der 'Kamer te zijn; eeu wetsontwerp tot bekrachtiging van den verkoop aan do gemeente Maastricht van het wachthuis bij de voormalige St. Martenspoort te Wijk eene missive der heeren Godefroi c. s., houden de intiekking van hun voorstel, lot het doen van een onderzoek (enquête) omtrent de regeling van het toezicht op de spoorwegen; 2. dat de Commissie van redactie voor het adres van antwoord op de troourede haar ont werp ter tafel brengt. Dat stuk werd tot oudeizoek naar de af- deelingen gezoudeu 3. dat de Commissie van Rapporteurs voor het wetsontwerp tot herziening der wet tot |regeling van het lager onderwijs met iiaar ver slag gereed is. De dag der beraadslaging zal nader bepaald worden. De zitting is tot des namiddag 3'A ure ge schorst. In de namiddagzitting heeft de Minister van Financiën, bij de indiening der Staatsbegrooting voor '1878, eene rede gehouden. De Commissie van reductie voor het adres van antwoord iieeft haar ontwerp gewijzigd naar de in de afdecliugen gemaakte aanmer kingen, vastgesteld en ter tafel gebiacht. De behandeling zal plaats hebben morgendes voorimddags te elf uren. Het adres van antwoord, zooals het heden middag in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ter tafel gebracht, luidt aldus Sire! De Tweede Kamer der Staten-Generaal is eikentelijk voor den welkomstgroet, door Uwe Ma jesteit aan de vertegenwoordigers van het Neder- landsche volk, bij de hervatting hunner werkzaam heden, gericht. 2. Do algemeeno deelneming in den rouw van Dvvo Majesteit en van het' Vorstelijk Ilnis over den dood van Nederlands geliefde Koningin, bewees opnieuw de verknochtheid der naiie aan liet regee- rend vorstengeslacht en tevens hoezeer zij Konink lijke deugden weet te waardeeren. 3. Aangenaam .was ons do verzekering, dat de betrekkingen met de vreemdo Mogendheden niets te wensclien overlaten en dat do oorlog in liet Oosten daarin geen stoornis brengt. 4. Mogen niet alle takken van volksbestaan in den lantsten tijd even welig bloeien, de toestand des vaderlands biedt toch menig lichtpunt aan. Ook wij koesteren de hoop, dat de voltooiing van het in liet vorig jaar geopend Noordzeekanaal, de verbotering der haven te Dadingen en hot krachtig voortzetten der werken aan den Nieuwen Maasmond aan handel en scheepvaart nieuw leven' zullen schenken. 5. Wij lieten niet onopgemerkt, dat de toestand der geldmiddelen door Uwe Majesteit bevredigend, 6. Terwijl wij van de getuigenis van getrouwe plichtsbetrachting, door Uwe Majesteit aan do zee- en landmacht gegeven, met genoegen kennis namen, volgen wij steeds de verrichtingen van beiden, in het noorden van Sumatra, met de meeste aan dacht. Onze strijders aldaar hebben alle aanspraak op lof en dank, en ook wij deelen in de hoop, dat hun inspanning spoedig tot het gewenschte doel moge leiden. 7. Al hetgeen tot bevordering der volkswelvaart in Nederlandsch-Indie kan strekken, en dus ook de aanleg van nuttige openbare werken op Java, wekt en verdient onze belangstelling. 8. Evenzoo zou het ons een voldoening zijn maatregelen to kunnen helpen bei-amen om Suri name uit zijn kwijnenden toestand op te beuren. 9. Op onze bereidwilligheid om nuttige en noo- diga verbeteringen in onze wetgeving te heipon tot stand brengen, kan ten allen tijde worden gerekend. Aan zoodanige verbetering echter heeft vóór alles dn wet op het lager onderwijs behoefte. Dat een zoo gewichtig volksbelang schade lijdt door het gemis aan overeenstemming tnsschcn Regeering en Vertegenwoordiging wekt algemeone en diepgevoelde teleurstelling op. 10. Moge in liet ingetreden zittingjaar onder Hoogercn Zegen, onze arbeid strekkon tot bevor dering van het welzijn van hot dierbaar vaderland! DEN KAAG, 25 September 1S77. Z. M. de Koning zal zich aanstaanden Zondag naar »Het Loo" begeven om den daar- opvoigenden Dinsdag te 's IIage terug te keeren., Z. M. de Koning heeft aan 'de Vereeni- ging het sNederlandsch tooneei" voor het speelseizoen 1877/78 een subsidie verleend van f 5000 ten behoeve van den Stadsschouwburg te Amsterdam en van f 10.000 ten behoeve van het Hollandse!» touneel te 's Huge. SCHIEDAM, 25 September 1S77. Naar wij vernemen is, uit de reeds vroeger door ons medegedeelde voordracht, tot Direc teur der Zangvereeniging nEuterpe" alhier benoemd, de heer Ludvvfg Felix Brandts Buijs, Muziek-Directeur te Rotterdam. Op het zestal ter beroeping van een pre dikant bij de Hervormde gemeente te Meppel is o. a. geplaatst de heer G. de Wilde Cz.> predikant bij die gemeente alhier. Gisteren avond hield de Evangelisch Hervormde Vereeuiging hate eerste leesverga- dering in dit seizoen. Voor haar trad als spreker op de heer B. C. Ledeboer van Loeueu aan de Vecht, die m zijne met zorg bewerkte lezing VS ie.lef, de groote voorlooper der kerkhervor ming schetste, zooals hij leefde en werkte in Engeland in de 14de eeuw. De gesteldheid van dien tijd, W'iclcf's moedig optreden en kloek moedige volharding in den strijd tegen de aan matigingen van. het Pausdom, werden helder m iiet licht gesteldspreker toonde ook aan hoe Wriclef door zijue hijbelvei taliug eu zen dingswerk de groudslagen heeft gelegd voor het groote werk dat in de 'lGde eeuw zoo ge lukkig is tot stand gekomen. De volgende lezing zal gehouden worden dour den lieer M. Hoog alhier, Aan de Kamers van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam, Rotterdam, 'sGiaven- hage, Dordrecht, Schiedam, Middelburg, Vlis- smgen, Groningen, Leeuwarden, Harlingeri eu Zwolle, is gezonden liet bericht wegens den handel en de scheepvaart in het Bntsche Konink rijk over Augustus 1877. De Minister van binnenlaudsclie Zaken; Overwegende, dat door het aannemen der benoeming tot hoogleeraar aan de Itoogeschool te Leiden door dr. W. J. A. Jonckbloet de verkiezing van een lid van de Twsede Karner der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Winschoten moet plaats hebben; Gelet op art. '101 der wet van 4 Juli 1850 Staatsblad no. 37); Heeft goedgevonden te bepalen: 1. dat die verkiezing in gemeld hoofdkiesdistrict zal plaats hebben op Dinsdag 16 October e. k.2. dat, zoo herstemming noodzakelijk is, die zal geschie- Volgens eene mededeeling van den Minister van Financiën in de toelichting tot het wets-' ontwerp betrekkelijk de successie-belasting zal een geheel herzien wets-ontwerp op de patent belasting weldra de Kamer bereiken, uitgaande van het beginsel, dat jaarlijks een zeker percent van do vermoedelijke handelswinst wordt ge- heveu. In het reglement voor den dienst op de spoorwegen schijnen belangrijke wijzigingen aanstaande te zgn. Althans het advies der Spoorweg-maatschappijeu hier te lande is door den Raad van toezicht op de spoorwegen dezer dagen ook gevraagd omtrent verscheidene daarin^ aan te brengen veranderingen, die in het alge meen de strekking schijnen te hebben vele voor de exploitatie belemmerende bepalingen op te heffen. Aan een op '13 Augustus te Peuang aan geboden telegram vau den waarnemenden militairen tevens civielen bevelhebber te Atsjin,- wordt het volgende ontleend: 8 Augustus geëmbarkeerd met het 2e, 3a en 8e bataljon in dato naar Samalangan ver trokken; den 9den aangekomen; den iOden 2e en 8e gedebarkeenl een rnij I ten oosten van Koeala Tamboen 8e rukt op een kwartier uur binnenlands, neemt positie ten zuiden van kampong Pungilik. Voorhoede in gevecht met vijand; wij verloren: gewond luitenant Losen (waarschijnlijk B. M. Leussen) en acht minde ren; gesneuveld: drie minderen. Vijand liet acht dooden achter. '11 Augustus vijand heeft in den nacht bivak van net 8e met klewang aangevallen in groot getal; van ons gesneuveld: kapiteins II. J. Jonker en J. Lojenga, twaalf miuderen en tien koolis; gewond: luitenants J. M. Le Brou da Vexela, Wijnenalers (waarschijnlijk G. P. Wijn malen) en J. C A. Christen, vierentwintig minderen en achttien koelis. Vijand liet in en buiten bivak achtenvijftig dooden achter. Debar-- kement van vivres enz. gaat hoogst moeilijk door de branding. Gezondheidstoestand goed, geest der troepen uitmuntend. De heer H.J. Biegelaar, geestelijke van het aartsbisdom Utrecht, thans te Rome, komt in een brief aan dr. J. H. Gunning alhier, in de Standaard van gisteren opgenomen, op tegen den laster van de Maasbode, die de martelaars voor het Protestantsebe -geloof ïgemeene mis dadigers" noemde. De briefschrijver zegt o, a. »Wél staat de Roomsch-Katholieke pers onder do skerkelijke censuur", maar dit betreft hoofd zakelijk, zoo niet uitsluitend, wat men »da geloofs- en zedeleer" noemt, en niet zoozeer altijd wat de kieschheid der vormen betreft, laat staan dat cr onder de meest kiesche vormen toch nog genoeg venijn knn schuilen, als de pen niet wordt bestuurd door Christelijke liefde." En verder: jiDe eer vun den Roomschen naam staat (derhalve) niet op het spel door het hoougeschrijf van dezen of genen onbekende, in de Maasbode of in welk Roamsch persvoortbreDgse! dan ook, gedrukt; en dit te minde»-, indien rnen bedenkt, dat het beste deel van het lezend publiek dei' Roomsch-Katholieken er allesbehalve mede in genomen is. Tijdens de tentoonstelling te Philadelphia werden aldaar proeven genomen met eene ver- betei'de wijze van roeien, die het voordeel had dat de roeier, ia de boot zittende, niet meer met den rug naar de plaats gekeerd is, waar heen de boot gestuurd moet worden. Met eene uitvinding van gelijken aard zijn eergisteren te Overschie proeven genomen. De lieer A. van Eijk Azn.mi*, smid aldaar heeft een mechaniek uitgedacht, waardoor men de riemen bewegen kan juist zooals men wiL Met behulp van deze uitvinding kan de roeier vooruitkeken, terwijl hij geheel op de gewone

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2