A". IN77. Donderdag; 4 October. 4257. Yersclijat iaplijta, uitpraten! DMai. Bniieilaiitsclie Derlchten. Een. i a a r g a n g. -f COURANT. Abonnementsprijs, c«r Itwartfwl, 1 1,85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke noinmers- 0.10 RUttEAU: JliKHT, K, 124. Advertentieprijs van 110 gewone regels, met inbegrip van eeno Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen twïebaal berekend. D IT S C H I. A S D. In'verband met de den 2 dezer verschenen Bankstaat, ziet men heden een verhooging van bet Bankdisconto tegemoet. De Iieichs-Anzeiger meldt, dat by de rech terlijke autoriteit een aanklacht tegen de Oer- mnia is ingediend, wegens hare agitatie ten gunste eener afscheiding van Pruisisch-Polen en herstelling van hel Poolsche Rijk. Hd zesde oud-Kathoüek Congres, II. Vrij dag te Mainz geopend heeft o. a. de volgende besluiten genomen »Het Congres neemt de vrijheid, de aandacht van regeering en volk'te vestigen op de Pau selijke bul van 20 Januari 1!., waarin: sl. aan alle geestelijken wordt gelast, bij de aanvaarding van hun ambt te zwerendat zij de besluiten van het Vaticaansch Concilie met hart en ziel aannemen en daarnaar in de school -- zullen loeren-en handelen,- terwijl:--- ï2. in genoemde bul het voorschrift van Pius IV van 13 NTov. 1564 wordt vernieuwd, krachtens hetwelk alle magisters, doctoren, be ambten, kanseliers, rectoren, promoveerenden bij universiteiten, benevens de onderwijzers by alle gymuasiën en bij alle zoowel openbare als bijzondere instellingen voor liooger ouderwijs, in den zin en geest der Roomsch-Katholieke kerk moeten onderwijzen, indien zij niet geëx communiceerd en eerloos verklaard willen worden." ïHet Congres in het belang der bescha ving en opvoeding de noodzakelijkheid erken nende van het godsdienstonderricht als verplicht leervak op de scholen, acht de herhaaldelijk gestelde eischon der ultrarnontanen aangaande de schoul, alsook aangaande het toezicht op de ouderwijzers en de canonieke zending door de Curie, ongegrond en verderfelijk voor de belan gen van school en Staat." In den loop der discussiuu beeft prol. Huber (uit Munchen) een heftigen uitval tegen het liberalisme gericht. Kaar zijne voorstelling had de liberale partij eerst door het oud-katholi- cisme voordeel weten te behalen en het daarna verguisd. Hij wilde dan ook niets meer hooren van gemeenschap met de liberalen. Eu wat de regeeringen betrof, deze meende hij alle moge lijke voorzichtigheid te moeten aanbevelen; swanl" riep hij uit ïgelooft mij, mijne lieeren, de politiek onzer regeeringeu is op den weg naar Canossa I" Voorts klaagde hij, dat bisschop Rein kens tegenwoordig teu doel staat aan ongerechtvaardigde aanvallen, ook van oud-Katholieke geestelijken. Het is nu uitgemaakt, dat de duivel zich te Dittrichswalde heeft vertoond; althans naar de vei klaring van pastoor Engelbert Biber, uit Prolnicn, in het bisdom van Culm, heeft de TI. Maagd het nu zelf geconstateci d. De pastoor levert namelijk in, de Germania een ^^ta^|fr;oerig verslag van hetgeen bij daar heeft gezien. Daarin worden o. q. de volgende byzop- derheden medegedeeld: -j Het was op den Ssteu September. De II. Maagd, altoos alleen zichtbaar voor dezelfde vier personen, had bekend gemaakt dat zij er dien avond te 9 uren voor. het laatst zou ver schijnen. Vandaar dat er tegen zonsondergang duizenden en duizenden bedevaartgangers van heinde en vei' waren aangekomen. Ook pastoor Biber was aldaar aanwezig. Bij het avondgebed aan den boom, waarin de H. Maagd zich steeds aan de vier begenadigden vertoonde, gebeurde er niets onrustwekkends. Doch nauwelijks was de verschijning afgeloopen, of eensklaps ging er in de nabijheid van genoemden pastoor een angstkreet op, die weldra ook door een groot aantal andere'.personen werd aangeheven en waarbij men lp het geboomte een gesuis hoorde alsof alle takken werden afgekraakt. Onbe schrijfelijk was de algemeene schrik en ontstel tenis. Alleen de vier begenadigden bleven be daard enverwonderden 'zich zelfs over de plotselinge beweging. De pastoor keek overal ïor.d, maar zag niets bijzonders. Daarom ver zocht hij na afloop van het slotgezang, dat ieder die iets vreemds had aanschouwd, hem dit zou mededeeleu,en dadelijk kwamen een aantal personen op hem toe, met welke hij zich naar de pastorie begaf. Het bleek nu, dat de waarnemingen tamelijk uiteen liepen. De een had vurige vogels gezien; de ander vuur bollen; weder anderen hadden sterren uit de boomen over het dorp zien wegvliegen; eenigen hadden duivels- en dierenfiguren aanschouwd, enz. Het meisje, hetwelk het eerst had ge schreeuwd, vei klaarde gezien te hebben, dat er uit den stam van den boom, waarop de 11. Maagd verschenen was, een vuurzuil was opge rezen, vervolgens naar de koik was gezweefd, eindelijk in de gedaante van een bol was terug gekomen en voor hare voeten in de aarde was verzonken. Deze verklaring, zegt pastoor Biber, kwam overeen met die van vele anderen en ook vau eenige geestelijken, die tijdeus het rumoer een vurig schijnsel op de kerk hadden bemerkt. Ofschoon nu de II. Maagd voorgoed afscheid bad genomen, had zij echter, op ver zoek van den pastoor der plaats, beloofd op zekere dagen terug te zullen komen. Reeds den volgenden dag gebeurde dit en van deze ge legenheid maakte die geestelijke des middags gebruik, om haar te laten viagen wat er den vorigeu avond toch eigenlijk was voorgevallen. En daarop had zij ten antwoord gegeven: »Al degenen, die gisteien een angstkreet hebben aangeheven, hebben den booze gezien." Yooits verhaald pastoor Biber, dat de duivel, uit wiaak omdat hij op de biddende menigte niets vermocht, 'suachts van den boveuge- uoemden boom een tak heeft afgerukt op. met- zulk een klacht naar de nabijgelegen kapel ge slingerd, dat het melsehyerk is gebai sten, stee- neu er uit zijn weggeslagen* envshet ijzeren kruis op'den nok was omgebogen:* Ten slotte verklaart Biber, dat hy op dien Zaterdag, ofschoon het regende, niet nat iss geworden en dat niettegenstaande hij op den inodderigen grond was nedergeknielder aan zijn priesterrok en broek geen enkel spatje te zien was, welk geluk ook aan andere per sonen was ten deel gevallen. Dit alles verhaalt pastoor Biber yter eerö Gods en der II. Maagd." f F It A K K It IJ K. Opnieuw zijn er geruchten in omloop over aftreding van de ministers van justitie en Oor log, de -Broglie en Berthaut. Uit Czernowitz is te Parijs bericht ontvan- gen, dat Rusland,imoet opgehouden hebben aan te drinuen op "de dadelijke deelneming van Servie aan den oorlog. Servie en Griekenland zouden vermoedelijk neutraal blijven. De Russen hebben Calacbi bezet, om den Turken uit* Silistria bet landen te beletten. Op een meeting te LevalloisxPerret zeide een der aanwezigendat hij aanden voor- maligen afgevaardigde Bamberger (een der 363) de vraag wilde stellen»Of de handelingen van de Ministers van 46 Mei van dien aard waren, dat zij in staat van beschuldiging moesten worden gesteld." De politie gelastte hierop de meeting uiteen te gaan. In het negende arrondissement van Parys, waar Jules Giévy de kandidaat der Republikei nen is, heeft Daguin, gewezen voorzitter der rechtbank van koophandel, zich officieel kandi daat laten stellen. Daguin was in betzelfde arrondissement de mededinger van Thiers in 4876. De adjunct inaiie te Garches, die iemand, welke de portretten van Napoleon III en zijn zoon colporteerde, in verzekerde bewaring nemen en door een gendarme naar Versailles brengen liet, is deswege door den prefect ont slagen. Graaf Harry von Arnim is Dinsdag te Parijs aangekomen, waar hij als ambassadeur zulk een zonderlinge rol speelde. T U li K IJ K. Osman Pacha berichtte den 28 September dat de vijand tegen Plewna een onafgebroken geschutvuur bleef richten. De Sultan heeft aan Osman Pacha en aan Mouktar Pacha den titel verleend van oppersten Gari. Een telegram van Moukhtar-Pacha meldt, dat Maandag 8 Russische bataljons met 2 re gimenten cavalerie en 8 stukken;geschut de rivier Arpatch ovei trokken en de Turksche posities te Karndmouriin aanvielen. De Russen werden afgeslagen en trokken met een verlies vau 400 doodeu over de rivier terug. Ook de Turksche rechtervleugel onder Ismael-Pacha werd door de Russen, ter sterkte van 4 batal jons infauterie, 3 escadrous cavalerie en '2 bat- terijeu, aangevallen. De Russen werden eveneens,, daar afgeslagen en leden groole verliezen.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1