Binneiilaiiiscle BericMea. O O 8 T E H KIJ K. Reuter* Of Ace meldt, dat de Porte heeft geweigerd, machtiging te geven tot het ver voer langs den Donau van hout, bestemd voor het bouwen van hospitaal-barakken. Zij heeft verklaard, wel den doorvoer van geneesmid delen te willen toestaan. De Prins von Reuss heeft nu aangeboden, dat de Turken zei ven •ïcontróle kunnen houden en zich overtuigen, dat de barakken werkelijk voor de gewonden bestemd zijn. De Porte betoogt, dat men zich in deze niet op de conventie van Genève kan beroepen. B E L G I E. 9 De JEtoüe Beitje meldt dat de zoon van Napoleon III naar Parijs vertrokken is onder strikt incognito. Tegelijk met hem is aldaar Banedetti, de gewezen gezant, met zijn zoon aangekomen. DEN HAAG, 2 October 1877. Bij Kon besluit is aan mr. G. J. Gras huis, laatstelijk ambt. ter beschikking bij de Jandel. ink. en cult, op Java en Madura, thans tjjdelijk privaat-docent aan de rijks instelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en vol kenkunde te Leiden, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's landsdienst in Nod.-Indie. SCHIEDAM, 3 Oetobor 1S77. De Gemeenteraad alhier zal aanstaanden Vrgdag, den 5 dezer, des namiddags te twee uren, een openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn: ingekomen stukken. Deli beratie over: 3de voljaars kohier der Plaatse lijke Directe belasting voor 1877, adres van het bestuur der scheepstimmerwerf sde Nijverheid", orn verlenging van hum* van den gemeentegrond waarop die weif staat; adres van A. Wijzenbroek om pensioen; adres van F. H. Drost om gratificatie. En verdere voorstellen en inededeelingen. Op het diietal, ter bproeping van een predikant hij do Hervormde gemeente te Har- lingen, zijn geplaatst de heeren J. C. K. Non- hebei te Vlaardingen, P. E. Barbas, te Ame- rongen en 11. W. Creutzberg te Schiedam. Onder de opgave der brieven, verzonden uit Rotterdam over de iste helft der maand September 1877, geadresseerd aan onbekenden, die op schriftelijke aanviage door de afzenders of geadresseerden aan liet postkantoor aldaar kunnen gereclameerd worden, komen o. n. voor: \V; van Zuidatu te IVlfshavenRademacher en H, P. Meijer te Schiedam; en onder de briefkaarten ,1. F. Scholte ie Schiedam. In 'den Ilaag loopt het gerucht van een huwelijk van den Prins van Oranje met eene dochter van den voormaligeu Koning van Han nover. J De Minister van Binneuiandsche Zaken heeft bekend gemaakt dat, wegens het door mr. P. van don Heuvel genomen ontslag, de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Siaten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Boxmeer zal plaats hebben op Dinsdag 23 October 1877; en dat, zoo herstemming nood zakelijk is, die zal geschieden op Dinsdag 6 November d. a. v. Mr. H. Goeman Borgesius is ook door de afd. ïWildervank" van de kiesvereniging ie Grondwet kandidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap pelijke loodingen door de beambten van den Waterstaat en van het Loodswezen, op den droge van den Nieuwen Waterweg van Rot terdam naar Zee, op den 26 Sept. is bevonden: aan de zwarte tonnenzijde 29 50 meters benoorden de lijn der onlangs verplaatste ge- leidelichten 31.5op de lijn der geleidelichten 33,5 op 50 meters bezuiden de lijn der geleidelichten 33.5 decimeter bij gewoon laag water; aan de witte tonnenzijde is door de deining niet gelood kunnen worden. Peiling van 11 Sept.zwarte tonnenzijde 30.5 op de lijn der geleidelichten 31 50 meter bezuiden die lijn 33, aan de witte tonnenzijde 26 decimeter bij gewoon laag water. Gedurende het 3e kwartaal dezes jaars zijn langs den Nieuwen Waterweg alhier bin nengekomen 653 stoom- en 269 zeilschepen. Uitgevaren 1253 stoom- en 493 zeilschepen. Volgons opgave van het Bureau Veritas' zijn in de maand Augustus verongelukt 87 schepen, als van Engeland 39, Amerika 10, Frankrijk 9, Noorwegen 9, Duitschland 6, Ne derland 4 Zweden 3, Spanje 1, Nicaragua 1, Ecuador 1 eu 3 waarvan de ratie niet aange geven is. Hieronder is 1 schip, waarvan be richten ontbreken. In dezelfde maand veronge lukten 10 stoombootcu, als: van Engeland 7, Italië '1, Zweden 'L en 1 waarvan de natie niet aangegeven is. Hieronder is begrepen 1 stoom boot waarvan men zonder bericht is. Blijkens bericht van Zr. Ms. minister- resident te Konstantinopeldd. 18 dezer, heeft de Porte bij nota van den 15 daar te voren bekend gemaakt, dat de vrijdom van invoer rechten op korenmaïs, rogge en meel van die graansoorten, bestemd tot verbruik in ge noemde hoofdstadten tweeden male en we tot 18 November e. k.verlengd is. Dit bericht strekt ten vervolge op de rnede- deeling in de Staats-Courant van 8 September 11. Er beslaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar. Nederlandsch-Iudië door middel van het stoomschip Hampton, van de Rotterdamsehe Lloyd, waarvan het vei trek uit Rotterdam op den 7deu October aanstaande is bepaald. Behalve voor Batavia zal mede eene brievenmaal aan Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koop waren belmoren uiterlijk in den avond van den Oden October en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens vóór 10 uren te Rotterdam aangekomen te zijn. In de Arnk. Cl. lezen wij het volgende: Hoewel wij geen onvoorwaardelijk geloof slaan aan al de geruchten, die omtrent den loop der ministerieele crisis verspreid worden, wekt«die zaak toch genoeg belangstelling om datgene mede te deelen. wat van meer of minder goed ingelichte zijde daaromtrent wordt verhaald. Zoo schrijft nu de Ilaagsche correspondent van de GroningscJie Courantdat hij niet aan de aftreding van het Kabinet gelooft eu wel op den volgenden groud. Wanneer de Regeering wijkt, dan had het be sluit daartoe reeds bekend kunnen zijn. Woens dag was er een ministerraad; daar is de kwestie van blijven of heengaan besproken; doch toen is geen besluit tot aftreding geuomen. Ware dit het geval geweest, de Kamer, die Donder dag eenigc ougenblikken bijeenkwam, zou er wel mcdedceliiig van bekomen hebben En ook Dondenlag middag was de ministerraad ver gaderd: wellicht is men liet er toen eerst over eens geworden wat het Kabinet te doen stom!; wellicht is laar besloten tie so dimt lira-, doch mij komt liet steeds het waarschijnlijkst voor, dat de Regeering tot het uiterste den strijd zal volhouden. Daarop laat dezelfde correspondent volgen: De heer Heemskerk moet allerminst geneigd zijn '/iefi thans te laten wegzenden. Indien het den Koning behaagt hem le ïaadplegcn, dan durf ik u verzekeren, dat tie Regeering niet aftreedt en een nieuwe Kamei ontbinding ons wacht. Geheel anders deukt de' lieer van Liju- de« over den toestand: hij moet vast besloten zijn de miiiistei ieele portefeuille neder te leggen, ten einde zijn roem niet te overleven. De huizen van arrest te Eindhoven, Nij megen, Leiden, Brielle, Hoorn en Amersfoort- zullen, te rekenen van 1 Januari 1878, worden opgeheven. Het programma van de j>Vijfde Neder- landsche Protestantendag" te houden op Woens dag 31 Oct. e. k. te 's Gravenhage is versche nen." De Protestantendag (Eere-Voorzitter is prof. R. van Boneval Faure) zal gehouden wor den" in de Luthersche Kerk, des voorrniddags te elf uren, voorafgegaan door een feestelijke bijeenkomst op Dinsdag 30 October des avonds te halfacht in hetzelfde gebouw. In de avond bijeenkomst zal als spreker optreden de lieer J. A, Böhringer, predikant te Amsterdam, ter wijl een muzikale uitvoering zal plaats hebben onder leiding van den heer W. F. G, Nicolaï, directeur, der Kon. Muziekschool. Het Protestantenbond zelf zal gewijd zijn aan de bespreking van godsdienstige cn kerkelijke vraagstukken, te weten: 'i. arm vei zorging; 2. de macht van het confessionalisme. Het eerste onderwerp zal ingeleid worden door de heeren mr. J. Evei ts Bz. uit Arnhem en W. de Meijier, pied. te "Wormerveer; het laatste door den heer N. C. Balsem v"n Langezwaag< Uit Amsterdam wordt a..t. Uaarl. Cour, van 29 dezer het volgende be,lent: Naar wij vernemen, ziju de heeren dr, L. H, Slotemaker te Arnhemen N. G. Piersondirecteur der Nederlandsche Bank alhier, aangezocht en hebben zij zich bereid verklaard om aan de gemeentelijke universiteit alhier zich te ver binden de eerste als gewoonde tweede als buitengewoon hoogleeraar; daarentegen moeten de onderhandelingen met mr. Willeurnier, tot dusver piofessor aan het Atheiucuin llhistre, niet tot een gewenscht resultaat hebben geleid- Door mevrouw de weduwe Jansongeb. Ludewé Vink, op 26 September te Groningen overleden, zijn bij uiterste wilsbeschikkingen o. a. de volgende legaten vermaakt: aan het Diaconie-Gasthuis dei' Nederd. Ilerv. gemeente te Groningen f 10.000; aan do Dinconie- armeu van diezelfde gemeente f6009; aan de Roornsch-Kath. Diaconie-armen te Groningen 13000; aan de Diaconie-armen der Nederl. Israülietische gemeente te Groningen f5000; aan de Diaconie-armen der Israëlietisehe ge meente Teschuat Jisrael te Groningen f 3000; aan het Verzorging-Diacouie-gesticht der Evang.- Luthersche gemeente te Groningen f2000; aan het Luthersche gasthuis, genaamd Jutter Margarellm, te Groningen f3000; aan het' Groene Weeshuis der Nederd. Ilerv. gemeente te Groningen 15000; aan het Instituut voor" Doofstommen te Groningen f5000; aan het Instituut voor Doofstommen te Rotterdam f5000; aan hel Instituut voor Blinden te Amsterdam f 5000aan het Gesticht voor Pleegzusters ie Groningen f2000; aan de Maatschappij van Weldadigheid f2000; aan het "Weeshuis tut opname van arrne of ver waarloosde weezen te Nijmegen eu Neerboscli f2000, eu aan hot kerkelijk bestuur dei* Christelijk Afgescheiden Gereform. gemeente te Groningen f2000. Overigens heelt de erf laatster, behalve ecnige legaten aan paiticu- liorun, baar overige nalatenschap vermaakt aan het door ham- gestichte buis van weldadigheid Juffrouw Piet rutiel la's- en vrouwe Ludewé Vin ka lmis, in de Gr. Loliestiaat te Groningen, waar voor tie ei Raatster bij haar stichtingsbrief, beeft bepaald, dat door de daarin opgenomen per sonen behalve vrije woning een wekelijkscbe liitkeering in geld, aan dén persoon f3 en aan eclitgeuooten f5 als tniuitnum zal worden uit gekeerd,! en daarenboven een jaarlijksche uit- keering van f15 of f 25 tot aankoop van brand stol, en vooits verstrekking van geneeskundige hulp en geneesmiddelen. Tot voogden over het gesticht' zijn door de erflaatster ber.oemd de heeren 13. buidiugh, jhr. uil'. R. A. Quinlus en M. Wijcheis.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2