freiBsaide Berictteu. Z, M. heeft den Gouverneur-Generaal van Nederl. In die, mr. J. W. van Lansberge, be vorderd tot ridder-grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, Z. M. heeft tot staatsraad in buitenge wonen dienst benoemd jhr. C. Bar tsen, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Z. M. heeft de benoeming van P. J. A, de Bruine, burgemeester van Zwijndrecht, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd. Z. K. II. prins Hendrik heefteen gift van f100 doen toekomen aan den kerkeraad der Vlaamsch-Evangelische gemeente te Rousselare in Belgie voor het bouwen van een kerk aldaar. SCHIEDAM, i October 1S77. Heden morgen te zeven uren had de 64jarige opperman Verbrugge liet ongeluk achterover van de stelling in de Vijgeusteeg te vallen, waardoor hij aan het hoofd een ernstige wonde bekwam en zich ook aan den rug bezeerde. Hij is onmiddellijk naar zijn woning in de liaan gebracht alwaar heelkundige hulp is ingeroepen. Naar wij vernemen is zijn toestand niet buiten gevaar. De Staats-Courant behelst de volgende opgave van de op 30 Sept. '1877 in de onder staande entrepots aanwezige hoeveelheid bui- tenlumlscbe ruwe suiker: Amsterdam3,643,579 kilogr. Rotterdam 9,388,539 j Schiedams Dordrecht Middelburg Totaal 0,032,118 kilogr. Uit den Haag meldt men, dat Z. K. H. de Prins van Oranje deze maand uit het buiten land wordt terugvei wacht. Binnen weinige uren is een der voornaam ste hidustrieele inrichtingen der residentie ver nietigd. De in binnen- en buitenland beroemde rijluiglabriek van de firma M. L. Hermans en Go. is gisteren omstreeks middernacht een prooi der vlammeu gewoiden. Gelukkig was de wind Noordoost, anders ware voor de Landsdrukkerij groot gevaar ontstaan. Daar èn in de departe menten van algemeen bestuur waren dan ook allen op hua post. Onder de autoriteiten die tegenwoordig waren, merkte men den Minis ter van Binnenlandsche Zaken op. Z. M. de Koning liet omtrent den brand inlichtingen in winnen. De gebouwen waren verzekerd bij de Hangsche Assurrantie-maatschappij. Door dit onheil zijn een honderdlal werklie den zwaar getroffen, van hunne gereedschappen is weinig of niets overgebleven en het werk staat stil. Op een verzoek om ophelfii g van liet ver bod van invoer' van rundvee uit Nederland in Duitschland. is door den Duits'hen Minister van landbouw geantwoord, dat wel is waar de long ziekte in Nederland vel minderd is, maar dat de nadeeieu, vau de opheffing van het vei bod te duchten, toch nog grooter zouden zijn dan die, welke het gevolg zouden zijn vau het verbod. Prof. Valeton, sedert 1845 hoogleeraar in de lettereu aan de hoogeschool te Groningen, heeft deze faculteit verwisseld met die der god geleerdheid. Vader cu zoou aanvaarden dus nagenoeg gelijktijdig het professoraat in de the ologie, de eerste te Groningen en de tweede te Utrecht. Naar wij vernemen, zijn door sliet Ne- derlandsch Tooneel" ter opvoering in het aan gevangen seizoen eenige oor spronkelijke stukken aangenomen, o. a. een blijspel in 4 bedrijven van den heer J. fluf van Buren en een tooneel- spel in3 bedrijvengetiteld»Eon Mesalliance," de eersteling van een jeugdige schrijfster. Door liet Rotterdamsche gezelschap zal, be halve het bekroonde blijspel van Lodewijk Mul- (b r, ook een oorspronkelijk to. eelspel in 4 bedrijven van een nieuw auteur worden opge voerd, getiteld: sOnze Stand!" Tijdschrift Nederl. Tooneel.) Betreffende de hulp in den Russisch- Turkschen oorlog kunnen wij het volgende omtrent de Hollnndsche ambulance iu den Kau- kasus mededeelen Deze ambulance, ten gevolge van de laatste zending van het hoofdcomité op 32 bedden ge bracht, is gevestigd op een eenigszins hellende vlakte, vrij hoog gelegen aan den voet van een bergtop, die tegen de hooge winden weerstand biedt. (Deze voorzorg bleek zeer noodig, toen eenige dagen later door een woedenden storm alle tenten van het Baltische hospitaal, die iets hooger lagen, rnidden in den nacht omvergerukt werden.) Midden op de genoemde vlakte werd de groote hospitaaltent opgeslagen, omringd van *10 kleine tenter;; naast de groote tent wappert de Nederlandsche vlag. De inrichting van dit Laznreth wekt de be wondering van alle bezoekers, artsen, hoogere militaire en civiele autoriteiten. Deze beweren, dat men tot in de kleinste bijzonderheden kan zien dat deze doelmatige inrichting van IJolland- sehen oorsprong is. De Grootvorstin Olga gaf als haren wensch te kennen, dat alleen officieren in dit nschoone hospitaal" zouden worden opgenomen. Dr. Tiling meende echter, dat de inrichting meer geschikt was om de zwaarst gekwetsten op te nemen. De Grootvorstin gaf dit toe en verzocht hem mede te gaan, om in de ver schillende hospitalen in hare tegenwoordigheid de zwaarst gekwetsten uit te zoeken. Zoodra deze reconvalescent zijn, worden ze geëvacueerd naar andere hospitalen en hunne plaats door anderen ingenomen. Dr. Tiling zeil werd in liet begin vau Augus tus lijdende, eer.st aan koorts, daarna aan ty phus; eene zeer zorgwekkende tijding. Gelukkig werd alles goed geregeld. De Grootvorst zond zijn lijlaits om hem te behandelen en bood hem tevens een woning aan. Dankbaar sloeg dr. Tiling dit aanbod al, daar hij 't naar zijne meening nergens beter kon hebben, dan in zijn eigen hospitaal. Di. Tiling zal waaischjjulijk binnen weinige dagen weer in staat zijn zelf de leiding van het hospitaal op zich te nemen. Van de Turksche Vereeniging tot hulp aan zieke en gewonde krijgslieden werd eene warme dankbetuiging ontvangen voor de som van f6000, door het IJoofd-Cornité ter hare be schikking gesteld. De beroemde tooneeispeelster madlle Agar, van de Comedie Franyaise, die haar laatste voorstellingen in Nederland zal geven, zal daar toe haar kunstreis door ons land den 8sten Oct. a. s. beginnen. To Amsterdam is een voor broodbakkers belangrijke pi oei genomen. Op een gewoon baksel tarwebrood, waarvoor vroeger ruim 1 kilo gist gebruikt weid, was nu slechts noodig een half ons; het verder daarbij gevoegde blijft vooralsuog een geheim. Zeker is het voegt de Tijd er bij dat de eerste proefneming zeer goed gelukt is, terwijl dn tweede, die nog dienzelfden dag in de brooilbakkerij van den heer Levie geschied is, de eerste overtroffen heeft. Zoo men zegt, treedt in de a s. November-maand deze nieuwe vinding bij die bakkers in werking, welke zich voor dit doe! bij deu uitvinder ver bonden hebbeu. Ylnnrdlngen. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs alhier, is benoemd de heer A. D. Leeman, hulponderwijzer te Kialingen. Den Haag. Een bittere teleurstelling viel gisterenmorgen een jonge bruid alhier ten deel, Zij wachtte haar bruidegom om haar naar het stadhuis teleidenwaar hun huwelijk zou worden gesloten, doch hij bleef'zeer lang weg. Eindelijk ontving zij op het laatste oogonblik het bericht,, dat denveer bruidegom een reis per spoor boven een in het huwelijksbootje had verkozen en zich naar het buitenland had begeven. Scliöveningcn. Aanstaanden Zaterdag, ff October, wordt het badseizoen alhier gesloten, Het aantal gebruikte baden is dit jaar, ten gevolge van liet weinigfraaie zomerweder aaamerkelijk minder geweest. Tot en met 30 September zijn er dit jaar in zee gebruikt 15336 damesbadeu, d. i. 3759 minder dan over 1876, en 25,436 heerenbaden (6521 minder); totaal 40,772 baden in 1877, tegen 51052 in '1876. Leiden. Ten teeken van rouw over de invoering van de wet op het hooger onderwijs hadden jl. Maandag eenige studenten te dezer stede de vlag halfstok uit hun woning hangen. Amsterdam. Door den Gemeenteraad al hier' zijn gisteren tot hoogieeraren bei oemd de heeren mr. N. G. Pierson, dr. Spruijt en mr. Asser en tot curatoren de heeren Backer en van den Broek. De voordracht betreffende prof. mr. Willeumier is ingetrokken. Utrecht. Alhier zijn in verschillende stede» lijke gebouwen opmetingen gedaan voor het invoeren van het tonnenstelsel. OoststclJingnerf. In den loop van dit jaar namen ouderscheiden ingezetenen loten in eene loterij van meubelen en huissieraden van zekeren K. te Amsterdamen betaalden voor 't lot f 2.60. Hoewel de dag der verloting reeds lang ver streken was, hoorde men er niets meer van, tot vóór ei'nigen lijd aan sommige houders van loten een paar rrianchetknoopen, ter waarde van p!. tn. 10 cent werden gezonden. Volgens de voorwaarden zou de hoogste prijs een waarde van f80 en de laagte eene van minstens f 1.25 hebben. De politie-ageut Hofstra van Nieuw-Pekela wiens vrouw en dochter ook een lot had den genomen, maakte vau de zaak proces verbaal op, waarvan 't gevolg was, dat K. in de vorige week heeft terecht gestaan voor de rechtbank te Heeren veen, en veroordeeld is tot eene gevangenisstraf van 185 dagen wegens oplichterij. Oisterwijk. De gemeenteraad alhier is in hooger beroep gekomen vau het besluit vau Gedeputeerde Staten vau N .-Brabant, waarbij de toelating van mr. Suys als raadslid was bevolen. De T'euo Miihlh. Ztg. verhaalt het vol gende: Een gezin te Straatsburg, dat doorliet bombardement aanzienlijke verliezen geleden had, moest zich tot herstel van fot tuin scheiden. De man en vader begaf zich met vrouw en kind naar Australië; zijne moeder, die bij hem ingewoond had, ging naar Thann. Haar klein dochtertje was destijds vijf jaar oud. Groot moeder was er zoo aan gehecht, dat zij nu eindelijkna een scheiding van zes jaar, vurig verlangde het kind weder te zien, haren zoon in Australië verzocht >eens met het kind over te komen." liet antwoord was, dat hij onmoge lijk de reis naar Europa kon doen, niet alleen om de groote kosten, maar ook omdat z'yne drukke zaken hern zulle een langdurige afwezig heid niet veroorloofdeneu hij gevaar liep zich daardoor te ruïueeren. Had hij zekerheid dat zijn dochtertje, ook zonder zijn geleide, goed zou overkomendan zou hij gaarne zien dat zij grootmoeder ging bezoekenmaar daartoe wist hij geen raad. Grootmoeder was bitter teleurgesteld, maar iron haar zout» geen onge lijk geven. Toch vermocht zij den wensch baars harton niet tot zwijgen tebiengen. Zij peinsde- en peinsdeeindetijk kwam zij op een

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2