ouranl van Maandag 8 October 1877. Biitiiilaiisske Berichten. fieieiiils Bericktea. Staatsloterij. it e r 1 o i a w s. Sieieljjt Hum if lil L. n li Bijvoegsel van RUSLAND, Uit Kaïajal wordt van den 4 Oct. bericht: Den 2 Oct. vielen onze troepen de versterkte stellingen aan van Moukhtar Pacha's linkervleu gel, die van den grooten en van den kleinen jaani-berg. Zij maakten zich meester van den grooten Jagui; de Turken, die deze stelling verdedigden, werden deels in de pan gehakt, deels gevangen genomen. De kleine Jagni was te sterk verschanst, zoodat een bestorming van die stelling ontijdig werd geacht. Nadat de troepen van het garnizoen van Kars, 13 ba taljons sterk, die Moukhtar te hulp waren ge komen, waren teruggeslagen, overnachten de Russen in de bezette stelling. Ons verlies op dien dag bedroeg aan dooden 9 officieren en 1000'soldatenaan gewonden 60 officieren en 2000 soldaten. De vijand leed niet minder groote verliezen. Den 3 October vie! een aanzienlijke Turksche legermacht onzen linkervleugel aandoch werd spoedig teruggeslagen en tot aan de voorste linie van haar kamp achternagezet. De ver volging werd eerst gestaakttoen de duisternis viel. Onze verliezen bedroegen aan dooden 3 officieren eo 40 soldatenaan gewonden 1*1 officieren en 250 soldateu. Het verlies der Turken was ontzaglijk groot. Den 4 Oct. trok zich onze rechtervleugel terug uit de stellingen op den 2 Oct. bezet, aangezien het moeilijk was daar water te krijgen. - Officieel wordt uit het hoofdkwartier bij Plewna van den 3 dezer het volgende gemeld Het Russisch leger dat bij Rustschuckstaat, is na den terugtocht van Mehemed Aii voort ga ukt. De Turken maken bij Silistria alles gereed oin de Donau over te trekken, maai de Russen nemen daartegen hunne maatregelen. Deo 1 dezer trok een Turksche kolonne uit Plewna naar de Wid tot het dorp Doinz- Metropolom te fourrageeren. De Russen schoten het dorp in brand en deden de ammu- nitiewagens in de lucht springen, waardoor de vijand werd gedwongen snel terug te trekken. D n 5 dezer is een pailementair gezonden naar de Turken om te onderhandelen over het lieg.aven der dooden en het opnemeu der ge wonden. De Turken hebben toegestemd, dat d'.i -zal geschieden. V It A N K It IJ K. De llépubïiqua Franjaise behelst een ar tikel over Jules Grévy, waarin hem ronduit de leiding van de Republikeinsche partij wordt opgedragen. Jules Simon is builen gevaar. Er loopt te Parijs eeu gerucht dat de Kei/erin van Rusland dun 13 dezer te Bucha rest verwacht wordt. Depeches uit Brussel melden, dat de Banque Rationale heden (Zaterdag) hét disconto van 2'a op '-Vi pCt. zal verhoogeu. T U It K IJ E. Eeu telegrafisch bericht van Moukthar-Paelm meldt, dat hy eene schitterende overwinning op de Russische strijdmacht behaald heeft, die den 2 ji. zijn linkervleugel te Kiziltope aan viel. Alle hare aanvallen werden afgeslagen: .wij vervolgden de Russen tot Apratihay en maakten vele wapenen en ammunitie buit. ENGELAND. Bij een besluit van de Privy Council is het verbod om rundvee uit België en Duitschland in te voeren, sedert den 3 dezer opgeheven. Het »Mansion House Fund" voor de noodlijdenden in Indie bedroeg eergisteren 302,000 pd. st. ITALIË. De moeilijkheden tusschen den II. Stoel en Beieren aangaande de benoeming van bisschop pen zijn uit den weg geruimd,'daar het Vati- caan van zijn eischen heeft afgezien. DUITSCHLAND. Bismarck is te Berlijn aangekomen. Iu een onlangs verschenen geschrift van den markies de Ségur, een vuiig katholiek, komt liet volgende verhaal your van den won dei iladigon dood van Amélie Léautard, die door Keizer Napoleon wegens hare goede wer ken werd gedecoreerd. »Msgr. Bnstide bracht mij met mej. Léau tard, dat godvruchtig meisje uit Marseille, in kennis. Deze bi won (lerens waarde christinte Rome verblijf houdende, kreeg in 1866 eene in geving orn Gode haar leven aan te bieden in de plaats van dat des Pausendie toon zwaar ziek was. Vreezende, dat zulks echter eene daad van aanmatiging wezen mocht, verscheen zij voor Pius om zijne vergunning te viagen. Deze bewanrde echter eetiigen tijd het stil zwijgen. Eindelijkals gaf hij aan eene in wendige stem gehoor, legde hij haar de hand op het hoofd, zeggende: *»Ga, myne dochter! en doe wat de Geest Gods tot u gesproken heeft!" Den volgenden dag woonde mej. Léautard naar gewoonte de mis in de St. Pieters kerk bij en na de communie droeg zij haat- leven op aan Hem, die het zijne gegeven had voor de menschheid. Ter nausvernood was haar wensch geuit, of, door schrikkelijke pijnen aangegrepen slaakte zij een kreet en viel ter aarde. De geneesheer verklaarde zijne kunst machteloos. Drie dagen later blies zij don adem uit. De tijding van dezen wonder baren dood kwam op iiet Yatikaan en Pius IX vernam haar zonder eeuige verwondering. De oogen ten hemel hellende zeide hij zaciit, inet eene bewogen stem: sCosi tosto nccet- tato! Zoo spoedig verhoord!"" Op liet strand van Albernethy"(Schot land) heeft een belangwekkend schouwspel plaats gehad, eeu duel namelijk tusschen een zeehond en een zalm. Terwijl men zelden zeehon den op do Engclsche kust ziet, is daarentegen sodeit eeoige dagen een groote menigte van die dieren in de monding der Tay verschenen. De zeehond vervolgde gedurende langer dan oen uur zijn prooi, die zich dapper verdedigde. De eeiste greep zijn tegenstamkr verscheidene malen aan. beet hem met zijne scherpe tan den, hield hem inet kiacht boven water, en speelde ten laatste mot hem als de kat met do muis doet. Eindelijk weid de zalm let- leilijk aan tweeën gescheurd eu door zijn overwinnaar aan 't stiand gebiacht, waar hij in weinige oogenblikken den weg unar diens maag vond. Tal van toeschouweis volgden met belangstelling dit vreemde schouwspel. Al gaat hot velen Amerikaanschen spoor wegen niet voordeelig, aan zorg voor de in komsten schijnt het den besturen niet te ont breken. Het is zeker troostrijk en bemoedigend voor menig teleurgesteld aandeelhouder. Het volgende stiekke ais bewijs voor de goede zorgen van sommige direction. Toen de strike onlangs plaats had en onlusten op den Ohio-Baitimore-spoorweg ontstaan wa ren, riep het bestuur de hulp in van den staat Ohio; daar deze daaraan niet in genoegzame mate kon voldoen, werd ook de hulp van de bondslroepe/i ingeroepen. Deze werd bereid willig verleend eu de troepen onmiddellijk per spoortrein naar de bedreigde punten gezonden. Nauwelijks was echter het gevaar voorbij, of liet bestuur van genoemde spoorwegmaatschappij zond een rekening in bti het departement van oorlog vau het vervoer der troepen die hulp hadden geboden. Het verduurzamen van hout is overal hier te lande met zijn veie waterkoelingen enz. enz. van zeer groot belang. Een hoofdofficier bij liet Oostenrijksche korps ingenieurs heeft thans een vroeger geopperd denkbeeld in practijk ge bracht en doordriugt liet hout iu plaats van met de stoffen zelf, met de dampen daarvan. De beJoelde overste bezigt daartoe kreosoot carbolzuur en uaphtaline. Reeds de oude Egypleuareu moeten dit middel, zij het ook met amleie grondstoffenhebben aangewend, om de lijkbussen hunner mummiën te eouserveeren. OP hijifn en premien van 100 en ilaarbuvtn. Ie Ki. 4e Trekk., 4 Oct. No. 9398 f «000. No. 559 f 100. Nod. Horv. Kork. Beroepen: te Hilligersberg, J. J. Buis, te Hoeve laken, Berkhout, D. \V. Schuuring, te Dirkshom. Elburg, SehijvUet, te Utrecht. Bedankt: voor '/mulei t, W. Willeins, te Lopiker- knpel. Woensdagavond heeft de Botterdamsche Yëreeniging tot bevordering der zending, tiaar 25-jarig bestaan gevierd in de Groote Keilt aldaar. Afgevaardigden van verschillende zustervereeuigingen en een groote menigte belangstellenden woonden deze plechtigheid bij. Met een korte rede opende de Voorzitter, de heer J. J. Guitart, do bijeenkomst en deelde daarbij mede, dat liet saldo in kas dit jaar f 5(10 bedroeg, welke als altijd in de kas vnn het Ncderi. Zendelinggenootschap zijn gestort. Nadat een zangkoor van een honderdtal heercit en darncs onder leiding van den heer G. II. Vijgeboom een paar toepasselijke liederen had gezon gen tr.nl de heer W. l-'rancken Az. als spreker op en om schreef in hoofdtrekken wat de Verceniging is, wat zij zich ten doel stelt en hoe zij zich heeft ontwikkeld. Onder de leiding van den lieer J. van Yuuren werden vei volgens door een zeventigtal leerlingen van de zangschool der Verceniging eenige schoone liederen gezongen. Toen deze uitvoering was geëindigd, hield liet zoontje van den zendeling Ekris een korte toe spraak tot liet Bestuur, terwijl de jongejulfr, Seepers het een prachtige zilveren inktkoker en ebbenhouten presidentsliamcr inet zilveren beslag, benevens een fraaie bloemenkrans aanbood. Do lieer M. D. Ducleman betrad ten slotte den kansel om een schets te geven van de vrachten van het zendingwerk ond'erde bewo- nei s van liet eiland S.ivuo, waarna de veigadering werd gesloten. 'Hl 1' H t'l 11 I i i I i BURGERLIJKE STAN.D. Geboren t 4 Oct. Maria, dochter van W. van der Spek en A. Bezemer, Zaan. Overleden: 5 Oct Dirk Kerssen, oud 2 maanden, Oude Sluis. MAKK.TTKIJZKN AAN BE BEURS TE SCHIEDAM, vu» den 0 October 1877. Kogge: per 2100 kilo Libau f'200 6/vv. fierst: per *1950 kilo Pernau f 191 6/w. Libau f 178 C/w.Wimlau f*183 Ct. ,.*tou vvi,.a f 12'/4 per hectoi. Ct. Jenever: Amstenl. proef, f 16'/4 Jt f 16*/« per hectol. Ct. zonder fust eu zonder belasting. Spoeling: f 0.70 per ketel. Bij de Schiedainsche Spoeling-Vereeuigiiig, fO.CO per ketel.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 5