BiatenlaiSscke BericMeu. BEN HAAG, 8 October 1877. Z. M. de Koning heeft aan de Stoomvaart maatschappij Zeeland vergunning gegeven om Sen titel te voeren »Stoombootmaatschappij Zeeland, Koninklijke Nederlandsche postvaart." Z. M. de Koning heeft Maandagmiddag een bezoek gebracht aan het dezer dagen aange kochte buitenverblijf te Rijswijk. SCHIEDAM, 0 October 1877. Voor de Evangelisch-Hervormde Yereeni- ing trad gisteren avond als spreker op de eer M. Hoog alhier, die, na eerst zijne hoorders ekend gemaakt te hebben met den Duitschen n door mannen van uiteenloopende denkwijs ;eer gewaarden predikant O. Funcke, vervol- ens de aandacht vestigde op een zijner werken, andelende over het profetische boek Jona. p uitnemende wijze bracht de spreker, uit de uitsche taal, de sclioone, praktische en inliet even ingrijpende woorden over van den mensch- undigen schrijver, die door de talrijke toe- oordera met belangstelling werden aangehoord. De volgende spreekbeurt zal worden gehouden oor ds. F. D. J. Moorrees van Vianen. Voor de te 's Hage zitting houdende ommissie tot het afnemen van examen voor et verleenen van akte als hulponderwijzer ebben heden de kweekelingen van de openbare cholen voor lager onderwijs alhier F. M. G. arting, J. B, van der Heijden en II. Selle- ans met goed gevolg examen afgelegd. Maandag, -15 October, zal de winterdienst iangs den Hollandscben Spoorweg aanvangen; e treinen vertrekken alsdan van Schiedam: Naar Amsterdam: 7.14; 9.27; 10.52; 12.19; .28; 2.44; 5 54; 9.13. Naar den Helder: 10.52; 2.28; 5.54. Naar den Haag: 8. 7: 7.54; 10.38. Naar Rotterdam: 7. 2; 8.209.33; 11.10; 2.37; 230; 5. G; 6.15; 8.43; 9.55; '10.47. Te 's Ilage loopt het gerucht, dat het egenwoordig Ministerie, op uitdiukkelijk ver- angen van Z. M. den Koning, zijn verzoek m ontslag zou intrekken. Het port der gefrankeerde brieven voor e Argentijnsche Republiek bij verzending over ngeland rnet de pakketbooten of perscheeps- eiegenheid, bedraagt in 't vervolg 35 cent per 5 grammen. De frankeering is gedwongen tot e haven van ontscheping. Voor de ongefrau- eerde brieven is een poit van 80 cent per 5 grammen vau de geadresseerden in te vor- eren. Naar aanleiding der in den laatsten tijd an Z. M. den Koning toegeschreven huwelijks- lannen schrijft de Ilangscheconespomlent der rnh. Ct. het volgende: »Er werd hier steik gebazeld over morga natische huwelijken of echtverbintenissen rnet de linkerhand. Men schijnt niet te weten dat dergelijke ondingen, elders uit andere toestan den voortgevloeidhier te lande niet bestaan wij kennen maar één huwelijk, hetzelfde voor Koning, boer, burger en ambachtsman, waar voor dezelfde wet dezelfde rechten en dezelfde verplichtingen heeft vastgesteld. De vrouw, die de Koning tot zijne gemalin neemt, wordt Koningia, hoe hare afkomst, hoe hare positie ook zij; de lange rij van morganatisch gehuwde vorstelijke personagesdie de dagbladen onlangs uit den Gothaschen Hofkaiender hebben ge trokken, zal nooit met den naam van een Nederlandsch vorst kunnen vermeerderd wor den. Om deze reden deed Willem I afstand van den troon vóórdat hij een huwelijk sloot met de gravin d'Oultremont, dat bij de 'natie om bekende redenen aanstoot vond. Immers de burgerlijke rechtsgevolgen van een huwelijk gijn voor de gemalin en kinderen van onze [toningen en Prinsen volkomen gelijk aan die vóór de vrouw en kinderen van ieder Neder- landor. De eenige uitzondering bestaat voor de politieke rechtsgevolgen van troonsopvolging, welke alleen erkend worden, indieu de wet gevende macht in het huwelijk bewilligd heeft. Doch ook iu geval een vorstelijk huwelijk zon der deze bewilliging gesloten wordt, is het niet morganatisch of met de linkerhand geslol ten; ook in dit geval treedt de gemalin gehee- en ai in de echtelijke rechten en wordt Neder landsche Koningin of Prinses." Naar aanleiding van de in den laatsten tijd openbaar geworden brieven van Lion Ca chet, tegen do Transvaalsehe Republiek, en vooral tegen den ex-president Burgers, geeft de Wagenint/sche Courant van 27 Sept. jl., een hoofd artikel. getiteld nStaleu Voorhoofd". Wij ontleenen daaraan het volgende: s>Wan neer men die stukken las, zou men geneigd zijn te erkennen: Wat is die Lion Cachet een braaf en eerlijk man, dat hij de Transvaal voor ondergang wil behoeden, nu het zoo in de haudender mo dernen gevallen is, waaruit hij liet als een waardig zendeling wil vei lossen en terugvoeren totdeugd. Hij? Waarom gaat hij dan niet derwaaits en vei lost zijne zielen uit de handen der door hem gesmade modernen? Of durft hij in de Transvaal niet komen? Is hij somwijlen dezelfde persoondie als Lion Cachet op het zwartboek vermeld staat en vreest, om bij zijne komst on middellijk gearresteci d te zullen worden wegens verdacht van diefstallen op uiigebieideschaal? Maar dat zou verregaand brutaal zijn, om onder dia beschuldiging de Transvaalsehe regeering inot heftigheid te bestrijden. Och ja, maar daarvoor moet men een stalen vooi hoofd hebben, en of Lion Cachet dat heeft? Vraagt het aan den Procureur-Generaal van de Trans vaal, die onlangs te dezer stede was, en Z. F.. Uestr. zal er u meer van zeggen. Of nu de mannen, die de loftrompet gebla zen hebben voor den zendeling Lion Cachet, na het lezen dezer regelen zich oók een stalen voorhoofd zullen aandoen en de titels in het Transvaalsehe zwailboek smenschelijke zwak heden" zullen noemen? Wij weten het niet maar eer de Procureur Generaal weder vertrok ken is, zou het iu hun belang zijn om deze zaak te onderzoeken en, bij bevinding van de waarheid, Lion Cachet te ontmaskeren en de Transvaalsehe regeering weder in hare eer te herstellen, haar op zoo onwaardige wijze ont nomen, eer ook op lien van toepassing is: »Zij hebben een stalen voorhoofd."1 liet distriet DelHiaven van «Eigen Hulp" heeft een commissie benoemd voor den gc- meenschnppelijken aankoop van aardappelen eu brandstollen. Zoo spoedig mogelijk zal die commissie rapport uitbrengen; is dat gunstig, dan zullen de leden, die staande de vet- gadeiiug of op een inteekunlnst vuoiloopig bijna eenstemmig zich aansloten, hun definitieve opgaaf doen. Dezelfde commissie werd belast te onderzoekenwat te verkiezen zou zijn bet oplichten van een eigen verbruikswmkel of' contracten met bestaande winkeliers. De voorzitter, de heer W. Koning, hoopte het laatste, wijl dam door van een der bestaande winkels een modelwinkel kon groeien, waar voor andere winkeliers - in hun eigen belaug, en tot zegen van dc gelieele gemeente niet zouden willen onderdoen. Te Rotteidam wordt er ernstig aan ge dacht om stappen te doen, ten einde te komen tot een bespoedigde uitvoering van het werk ten behoeve van den nieuwen Rolterdamscben Waterweg. Zooals mep weet, is voor bedoeld werk op de begrooting voor 1878 f 1,100,000 uitge trokken. Met zekerheid kunnen wij mededeeien, dat door regelingscommissie der tentoonstelling Dit heeft betrekking op den toestand vóór de annexatie. van kunstnijverheid te Amsterdam het tijdstip" van de sluiting der tentoonstelling bepaald is op 18 October e. k. 1 Zoowel deze sluiting als de uitreiking der" verworven bekroningen zal zonder ceremonieel geschiedeu. Uit een particulieren brief van den ex- president der Transvaal, den heer Burgers, aan de Volksstemblijkt, dat hem niets van een pensioen, door de Engelsche regeering uit der kas der Transvaal verleend, bekend is. Binnenkort mag de oprichting van het Sarphati-monwnent te Amsterdam worden te gemoet gezien. De oprichtiugscommissie heeft- uit de ingezonden ontwerpen op de uitgeschreven prijsvraag eene keus gedaau en dat van den heer J. R. de Kruyfl", architect te Amsterdam, bekroond. Dit bestaat uit een eeretempel, van Fransehen steen, ge'incrustcerd met marmer, in Italiaanschen renaissance-stijl, en door zuilen gedragen; in dien tempel zal het wit marmeren borstbeeld van Sarphati pi ijken. Het model van dit ontwerp bevindt zich nog in eene der zalen van het Palcis voor Volksvlijt. In strijd echter met liet bericht vaa het W. v. d. D. meldt het ILbl.dat ile gelden voor het Sarphati-monument nog niet bijeen zijn, Uit Elbuig verzoekt men aan de Arnh. Cl. het volgende op te nemen: »Aan een particulier bericht uit Samalangan dd, 30 Augustus jl. wordt het volgende ontleend: Zondag 20Aug, heeft er een hevig gevecht plaats gehad tusschen onze troepen en de Atsjineezsn, waarbij onder meer anderen de bntaljons-kommandant van Dompseler een doordringend schot aan de rechterslaap bekwam en aan den rechtervoet gewond werd. Het oog zal vermoedelijk be houden blijven. De overwinning bleef aan den kant der onzen; terwijl alles tot dusverie naav" wensch maicheerde." In tien nacht van 7 op 8 dezer is de grootste van de zes op de romp van de afge brande rjUuigfabriek der firma Hermans in den Ilaag overgebleven sclioorsteenen door de kracht van den noordenwind ingestort. Gelukkig kwam het gevaarte in het vernielde perceel terecht. Ter voorkoming van ongelukkeji is men' begonnen tie sclioorsteenen te omsteigeren. Het Vaderland meldt, dat een groot deel der werklieden van de rijtuigfabriek der firma Hermans Co. Maandag den arbeid heeft hervat in een loods, grenzende aan het militair hos pitaal. De lib. Gebr. Ilorrix stonden een aantal woikbanken af, terwijl de weildieden dier firma een kist gereedschappen aan hunne door den brand beroofde makkeis schonken. Voorts hebben, behalve het druk kers person eel, ook de zetteis der algenieene landsdrukkeiij een be langrijke som beschikbaar gesteld voor den wederaarikoop enz. van gereedschappen. Delfshaven. Aan de fabriek van de heeren Christie, Nolct en de ICuyper alhier is de kiel gelegd voor di stoomkanonneerboot Njord vergroot type Staunchde bewapening van deze sooit kleine schepen bestaat uit een ge trokken achterlaudkanon a28cM. De machines compound-systeemvoorzien van tweeling- schroeven worden in dezelfde fabriek ver vaardigd. Rotterdam. De heeren Ie Gras, van Zuijlen' eu Haspelsdirecteuren der schouwburgen alhier, hebben tot aliet tooneelminnend pu bliek" van Rotterdam een circulaire gericht, waaruit blijkt, dat het hun niet mogelijk zal zijn te behouden wat met zooveel moeite en zorgen voor Rotterdam is tot stand gebracht) indien zij geen hulp ontvangen van allen, die- het wel mcvnen met de kunst. Daarom hopen zij door gddelyke bijdragen in staat te worden gesteld op den ingeslagen weg voort te gaan, en er heeft zich dan ook uit de meer gegoede ingezetenen reeds een commissie gevormd om in die richting ten behoeve van het tooneel 1

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2