SeiHiis Berieltei. pen, waarover de raden -dier?-gemeenten en eene commissie werden gehoord,; 'Alleen is daarin in zoover eene wijziging gebracht om in overeenstemming te big ven met-de sedert eenigen tijd aangenomen zienswijze, dat het verkieslijk is een water of weg-over degeheele breedte tot eene gemeente, te brengen. De leden, die er zich over -beklagen dat geheel uitgewerkte voorsteilen' tot -verbetering van gemeentegrenzen langen tijd bjj het Departement van Binnenlandsche'Zaken blijven liggen, doet de Minister opmerken,' dat, al zyn de voorstellen geheel uitgewerkt, dit voor den verantwoordelijken Minister nog.niet altijd een voldoende reden is die bij de vertegenwoordi ging in te dienen. v Te oordèelen naar de tegenkanting van de gemeente Maasland tegen het. overbrengen van een gering gedeelte vau haar grondgebied naar Maassluis, meent de Minister dat die gemeente tegen hare geheele vereeniging met Maassluis zich krachtig zou verzetten. Volgens 'de »2IT. Molt. Ot." stelt de heer Brouwers, Burgemeester van Roermond, zich kandidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het1 kiesdistrict Boxmeer, ter ver vanging van den heer van den Heuvel. Eerstdaags kan een nieuw model brief kaarten verwacht worden. De rand op de adreszijde vervalt, aandie zyde komt echter nog een wapen bij. - De krachten van den aartsbisschop van 's Hertogenbosch nemen meer en ineer af; er bestaat weinig hoop op zyn herstel. Vrijdag zyn hem zonder plechtigheid door zijn secretaris de sacramenten der stervenden reeds toegediend. Da Maatschap tot droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee (voorzitter J. S. Bos) heeft een uitvoerig schrijven gericht aan de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, waarin de geschiedenis dezer zaak in het' bieede wordt uiteengezet en waarin ije Maatschap fir Kamer verzoekt, by het aan staande onderzoek van het regeeringsontwerp (droogmaking van Rijkswege) in ernstige over weging te willen nemen de twee volgende vragen 1, of de zaak der indijking en droogmaking dèr Zuiderzee inderdaad, zooals de Regeering meedt, meer vatbaar is om van Staatswege dan .bjj concessie te worden ondernomen, jan wel of het welbegrepen belang van den Staat niet veeleer vordert, dat de droogmaking worde uitgevoerd by concessie op de door de Maat schap gestelde voorwaarden? en zoo neen, 2. of de Regeering het recht heeft, over het werk der Maatschap buiten haar toestemming eigenmachtig beschikkende, die Maatschap van haar eigendom te ontzetten dan tegen vooraf gaande schadeloosstelling? - Naar wij vernemen, zullen de klooster goederen van St. Agatha opnieuw geschat worden. BoxmWeekbLj Naar wij vernemen, heeft het hoofdcomilé te 's Gravenhage voor den ontworpen tocht naar Nowaja Semlja f 2*2,000 a f 23,000 bijeenge bracht. Het is te hopen, dat men met deze som, hoe gering ook voor het beoogde doel, iets zal pogen te ondernemen. Indien men yoor deze eerste leis zich van een zeilscheepje bedienen wilde, zou deze wellicht met v de verkregen geldsom ten uitvoer gebiacht kunnen worden. AardrWeeJcll.) t Eerlang zal men te Amsterdam'aan het postkantoor het Ameiikaansche systeem voor het afhalen van brieten 'uivoeren. Er zal nl. een'ïkast; in tal van loketjes verdeeld, worden geplaatst; degenen, die het droit de boite ge nieten hebben van één dier loketjes een sleutel en kunnen, als zij door het glazen deurtje er iets in zien, het er uitnemen, dat'aan de binnenzijde, in het postkantoor, dadelijk na aankomst der posten er in wordt gelegd. ..Elk -loketje is genommerd aan de voor- en achter zijde, en heeft een afzonderlijk en van de overige verschillend slot. Men schrijft uit Alphen aan de Leidsche Ct.: Groot was de sensatie, toen zich gisteren ochtend het nieuws bevestigde: de aannemers van den spoorweg LeidenWoerden zijn failliet verklaard. Die slag is voor velen bedroevend, als men weet dat zeer veel werk, o. a. smids- werk, door hen niet was betaald. Menig werk man en winkelier zal de schade moeten dragen er worden velen genoemd, die nog geen cent voor het geleverde werk hebben ontvangen. Een zal tusschen f 800 A f 900 toekomen, een tweede f200 en een derde; f150; ze allen te noemen is ondoeniyk. Het werk wordt vanwege de Maatschappij doorgezet; de gehuurde en geleende gereedschappen, zijn aan den ketting gelegd, en alle mogelijke zaken geïnventariseerd. Ook zyn er flinke bezuinigingen gedaan, o. a. metselaars die 30 cent per uur verdienden, hebben zich nu voor 25 cent vet bonden. Een ploeg werk volk van 25 man, voor hetzelfde werk, is ver minderd tot 12 man enz. Door de aannemers waren, naar men zegt, by hunnen bankier te 'sHage leeds 4 tonnen goud gelicht, doch deze weigerde verder te gaan, toen zij hem nog meedere gelden vroegen: vandaar de staking. Heden, Dinsdag ochtend, is door al het werk volk de arbeid hervat, en is alles zeer rustig. Door den kantonrechter te Breda is 11. Zaterdag een Bredasche vogelaar veroordeeld in eene geldboete van f 10, wegens het ver voeren van een nachtegaal. Ia de Volksvriend komt een vei haal voor van eene ongenoemde stad, waar een bsand een uur en lauger woedde vóór er hulp kwam, omdat de toi en wachter niet waakte. Het blad laat het vermoeden doorstralen dat de man zyn roes uitsliep. Zoo ooit, dan is het hier bewaarheid, dat de ondeugden en gebreken nood tuttiger werken, naarmate zij, die er zich aan schuldig maken, hooger zijn geplautsf. In sommige stieken van Limburg bestaat het volksgebruik, dat men aan iemand, die hertrouwt, een ketelmuziek brengt. »Ramme- len" noemt men dat daar, en bij zulk eene gelegenheid worden gewoonlijk wanordelijkhe den gepleegd. Nu had dezer dagen te .Stein weder zulk eene ketelmuziek plaatswaarbij de politie moest te pas komen. Twee personen werden gearresteerd. Zalt-Bommel. Zondag na afloop van de avond-godsdienstoefening werd brand ontdekt in de groote kerk alhier. Doordien er spoedig maatregelen tot blusschen werden genomen is de brand in de geboorte gestuit. Er zijn drie banken in het ruim verbiand. Arnhem. De Gemeenteraad alhier heeft een voorstel om den gasprijs op 8 cents per stère te brengen verworpen. Voor gemeente en particulieren blijft de prijs 9 cents. Oldenznal. Alhier was Zaterdag een metse laar, na een gewelf in een kelder te hebben af gewerkt, bezig het hekwerk af te breken, toen eensklaps het gewelf instortte. De ongelukkige werd er dood onderuit gehaald. Hij laat eene .vrouw en 5 kindei en onverzorgd achter, Breda. Zaterdagavoud is een district >Bieda en omstreken" der vereeniging Eigen Hulp opgericht Het telt reeds 225 leden. Het aantal slachtoffers van de ontploffing ,in de kolenmijn te Wigau bedraagt zeven-en- dertig. Slechts dertig lijken heeft men kunnen,, terugvinden. De overige zeven,..mOeteui^ver- brand zyn in de smeulende diepte< De Gartenlaube verhaalt, dat aan het goederenstation te Altona, een kat en een hond in zeldzaam goede verstandhouding leven. Niet alleen dat zij uit één bak eten, zich gemeenschappelijk verdedigen tegen vreemde indringers, enz., enz., al welke bewyzen van goede maatschap rneer gevonden worden; maar beide hebben onlangs jongen geworpen en maken nu geen het minst verschil in het zogen harer telgen. Soms zelfs voeden zich tegelijkertijd jongen van beide bij eene en dezelfde moeder, hetzij de kat, hetzij de hond. Aanvankelijk had men de beide moeders met haar kroost gescheiden, maar zij zochten el kander weder op, vereenigden haar kroost en gaven het bewijs, dat zij 't gemeenschappelijke huishouden wilden voortzetten. Brieven uit Parijs. Parijs30 September 1877. Het is nu ruim 30 jaar geleden, dat een slachter, dia maar met geen mogelijkheid in de klanten scheen te kunnen komen, op de gedachte kwam om van het vleesch, dat hij overhield bouillon te koken en die deels uit te slijten, deels bij zich aan huis te laten gebruiken. Het oogenblik om die proef te nemen was uitmuntend gekozen. De bouillons Hollanditis, dat wil zeggen een soort van restauraties, waar hoofdzakelijkzoo niet uitsluitendvoor billijken prijs bouillon te vei'krijgon was, en waarmede, op iniatief van een Hollander, Parijs, langen tijd als overdekt is geweest; de bouillons Hollanditis zog ik, begonnen hun reputatie te verliezen en de eerste grooto wereld-tentoonstelling was op handen en zou dus duizenden vieemdelingen herwaarts brengen, waaronder er ook stellig velen zouden zijn, die gaarne 's middags iets goeds wilden hebben, zonder daarvoor heel veel geld te willen uitgeven. De ondervinding Ieorde onzen slachter al spoedig dat hij niet verkeerd geoordeeld had, zijn bouillon liad beter aftrek dan zijn vleesch, zijn établisse ment de bouillon viel in den smaak; hij moest het spoedig vergrooten; een tweede en derde openen en aldra had zijne vinding geheel en al do plaats ingenomen der door onzen landgenoot in het loven geroepen bouillons Hollanditis. Die man was Du val, do millionair Duval, want dnt is hij later geworden. Inmiddels hebben zoovvat alle slachteis zijn voorbeeld gevolgd, door ook bouillon uit te slijten, en allen maken daarmede goede zaken. Trouwens, dit lag ook voor do hand. De Franschen zijn van bouillon, althans van de daarmede nauwverwante soep, steeds groote liefhebbers geweest. Zij leven, om zoo te zeggen, bij soep, brood en wijn en verstaan bij uitnemendheid de kunst, om van hun soep een overheerlijk gerecht te maken. Zij ge bruiken haar juist, waarvoor zo bestemd is: ter prepareering van de maag, om het eigenlijke diner te ontvangen als een ouverture om zoo te zeggen van de diner-opera. Dat de Franschen liefhebbers zijn van lekker eten, bewijst de superioriteit waarin hun keuken zich mag verheugen; en het idéo alleen, dat een Franscho kok uw diner zal klaar makendoet u reeds watertanden. Er bestaat hier. dan ook een uitgebreide keuken-litteratuur, en alleen over do kunst om soep te koken, zijn een aantal «weten schappelijke" werken geschreven. Zelfs bestaan er huizenwelke zich uitsluitend bezig houden met het fabiiceeren van ja, hoe "zal ik het nu noemen? van partes alimentaireszegt de Franschman, maar onze rijke Hollandsche taal heeft er, strikt genomen, geen woord voor; voor grutterswaren zal ik maar zeggen, uit sluitend voor de soep bestemdals daar zijn sago, vermicellie, macaronie, tapioca enz. Een dier fabrikanten, de hr, Boudior alhier, brengt zelfs een tapioca bouillon in den handel; nam: een tapioca zoodanig met vleesch-extract door trokken, dat men ze maar een minuut of wat in zuiver water heeft to kokenom een krachtige en heerlijke soep te verkrijgen. Maar genoeg hiervange zoudt anders misschien zeggen, dat mijn brief ook tamelijk soeperig was en die kwalificatie zal ik steeds zooveel mogelijk trachten te voorkomen. Met de groote tentoonstelling gaat het goed vooruit; zelfs mot reuzenschreden vooruit. De politieke toestand moge ook nog zoo gespannon zijn en op alle tnkkon van handei en^nijverheid als met looden hand drukken, zoodat wij, volgens do meening van velen, als op een vulkaan wandelen, niets wat mot do tentoonstelling in verband staat Tijdt daarónder. Te dien opzichte bestaat tusschen de Regeering eenerzijds en de industrieelen en de commissie anderzijds, de meest gewcnschto i overeenstemming. Allen begrijpen dat do eer van Finnkrijk gemoeid is met bet welslagen dezer grootsehe onderneming en alle kenteekenen doen zich nu reeds vóór, om veilig te kunnen aannemen,

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2