A". 1877. Zaterdag 20 October. 'K 4269. Yniijit iaplijls, litpiH Dinsdai. BoHenlanjsehe Bsncllen. Ben en. T> ertigrslte Jaar <r au COURANT. Abonnementsprijs, |ver kwartaal. 1.85. Franco par post, door het gèheele Ryic - 2,50. fconderlijka nommers- 0.10, BVREAVi ÜA.RKT, K, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, met inbegrip van eens Courant110. Iedere gewone regel meer- 010. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. F B l N R II R. Jlavas publiceerde in de bladen een mededeelingwaarbij gemeld werd dat de Minister de Fourtou de prefecten naar Parijs geroepen heeft, om de verkiezingen voor te bereiden der algemeene Baden. Dit is de laatste kans van redding. Van deze stem mingen hangt alles af. Zij beslissen over den Senaat in 4879. Zooals reeds gisteren vporloopig werd mede gedeeld, is beden het manifest der linkerzijde van den Senaat bekend gewordenwaarbij de uitslag der vei kiezingen geconstateerd wordt. Het aantal republikeinsche afgevaardigden in de nieuwe Kamer wordt daarin geraamd op 335 legen 498 Regeerings-kandidaten, De •oflicieele kandidatuur wordt op scherpe wijze veroordeeld. -De.Jinlteczijde „van de aanstaande. Kamer, voor zooverre te Pa»ijs vergaderd, heeft be sloten zich persoonlijk tot den Maarschalk te wenden, om hem mede te deelen, dat zij hem geheel buiten den parlementairen strijd wil laten, en dat zij daartegenover wenscht, dat hij een Ministerie uit de meerderheid neme. Mocht die stap geeu toenadering van den Maarschalk tengevolge hebben, zoo zou men door afstemming van het budget den Presideut tot andere gedachten trachten te brengen. Garnbelta heeft opnieuw zijn vrienden tot groote gematigdheid en voorzichtigheid aan gespoord. Men beweert voorts, dat er nog steeds ern stig sprake van is de Ministers in staat van beschuldiging te stellen, en dal men te hunnen laste wil brengen al de onkosten van aanplak biljetten er, manifesten der oflicieele kandidaten. Een tul van verplaatsingen van prefecten en onder-prefecten en verandering van al de be noemingen, na 46 Mei gedaan, is buitendien een hoofdpunt in het nieuw programma der linkerzijde. Men moet4 gelooven, schrijft Francisque Sarcey in le XIX Siècle, dat het hart van Jezus aan andere zaken dacht, of dat het zich luttel bekommerde om de beschermelingen van de Fourtou; want het triduum heeft weinig geholpen. Inderdaad, indien het niet onge manierd was met lieden te spotten, die mach teloos ter aarde liggen, men zou lachen over den ontredderden toestand der clericale partij. Ziedaar lieden, die met oorverdoovend rumoer allenvege gebeden uitschrijven, niet enkel in Frankrijkmaar ook in België en Italië. Zij organiseeren allerlei vrome plechtigheden, hier novenen, daar triduüms, ginds aanroepingen, Zij sporen de vrouwen en kleine kinderen, allen die niet stemmen, aan, om rozenkransen te bidden eu daardoor weldadig te werken op de door hunne mannen en bloedverwanten uit te brengen stem. De gebeden ten faveure der reactie schreeuwen zij uit ia de kerken. Het ééne mandement volgt opj het andere. De Paus, van wien de geheelejbeweging uitgaat, helpt zelf ook nog eeu Handje. Hij deelt zegeningen uit, belooft aflaten en slingert zijne anathemas naar de goddeloozen. Indien God ooit gehoor had moeten geven aan de smeek beden, die men tot Hem richtte, dan had het ditmaal moeten zijn. Want ik geloof r,:et, dat Hij ooit inniger en door meer lieden is aangeroepen, en dat wel voor eene zaak, die hunwelke zich zijne dienaren noemenhet dierbaarste is. WelnuGod heeft de gebeden niet verhoord. Maar God had ook niets te maken met het avontuur van 16 Mei. Zij die met hem in gemeenschap wilden zjjn, konden hem opzoeken in de keik, waar Hij altoos is te vinden en waar zijne priesters steeds moesten blijven. Nóg eéns, wij willen de gevallenen niet bespotten. Maar wat onze verbittering wekt eu wat eene scherpe kastyding of spot ver dient, dat is de onbeschaamdheid dlertartufles, die volgens Molière Font de devotion métier et marchandise en die den godsdieust in alles mengen, die slechts aan hunne persoonlijke belangen denken, als zij die van God op de lippen hebbeu, die vau Zijne heerschappij spreken, terwijl zij hunne overheersching zoeken te vestigen. Die lieden nu zijn geslagen, ondanks hunne triduüms. Wèl ware het' indien zij geeu andere wapens hadden. Maar zij hebben er ongeluk kiglijk, die in de praktijk beter dienst doen. Zijn wij op ouze hoede. Daar schuilt de vijand 1 Git den staat der in- en uitvoeren ge durende de negeu eerste maanden van dit jaar blijkt, dat de invoeren bedragen hebben eene som van 2475 milliuen, zijnde 160 tnil- lioen minder dan in hetzelfde tijdvak van '1876, en de uitvoeren eene waarde van 2575 mil- lioen, zijnde 444 millioen minder. Van de ïEdition populaire" van Victor Hugo's sHistoire d'un crime" zijn in één week tijds 400.000 ex. verkocht en men vermoedt dat de verkoop binnen weinige dagen verdub beld zal zijn. Van dat werk zal ook een ge- illustreerde uitgaaf verschijnen met platen naar teekeningen van Baijard en Gilbert, twee den kende eeiebriteilen op dat gebied iu Frankrijk. Blijkens telegrafische berichten uit Berlijn is het faillissement vRitterschaftiichePrivatbauk" te Stettin veroorzaakt door de staking der betalingen van drie kleine bankiershuizen. De vergadering der »Banque Franco-Egyp- tienne" heeft besloten, het kapitaal van 50 millioen te reduceeren op 25 millioen. Paraveyeeu der oprichters en bestuurders vau het Crediet Foncier te Parijs, is overleden, TURK IJ K. Moukhtar Paclift telegiaph'eerde uitKarsvan den 45n. De vijand viel Evlia-tepe aan, dat door 3 stukken geschut eu 4 bataljons werd bezet en waar ons centrum zich bevond. Na vier uur aan een moorddadig artillerie-vuur te zijn blootgesteld, trok het centrum zich terug; de vijand bezette Evlia-tepe en achtereen volgens de stiategisehe punten aan de zijde van Kars, waar wij ons met 4 divisie terug trokken, de tweede divisie blijft Karadja-dagh bezetten1regiment kavalerie en 4 bataljons van den vijand zijn totaal in de pan gehakt. Aan onze zijde werden 800 man buiten ge vecht gesteld. Mustapha-pacha, kommaadaut van Kars, die zich te Erzeroum bevond, is naar Kaïs teruggekeerd. De Perzische gezant heeft den Sultan een eigeuhandigen brief van den Schach ter hand gesteld, waarin deze den wensch te kennen geeft om den band van vriendschap tusschen Turkije eu Perzie te versterken. De geringe verwikkelingen met Griekenland schijnen uit den weg te zijn geruimd. ITALIË. De correspondent van de Timet seinde uit Rome: t Het vierde congres van Italiaansche Katho lieken is te Bergamo gehouden. Er werd een adres voorgelezen van den Paus aan. de ver gadering, en een antwoord daarop verzonden. De geheele zaak liep zeer slaperig af. Het schijnt zeker dat 's Pausen kandidaat voor het aartsbisdom van Napels de aartsbis schop van Trani is, msgr. Bianchi Dottala. De Italiaansche regeeiing heet hare keus gevestigd te hebben op msgr. Capece Latro. Om nu den Koning te bewegen zijn recht als beschermheer van den zetel te laten glippen, en den kan didaat aan te nemen vau den Heiligen Stoel, zal de Paus, .naar men verwacht tot Victor Emanuel een eigenhandig schrijven richten. Zulk eene schikking is niet onwaarschijnlijk, daar de Paus en de Koning achter de scher men niet zulke onverzoenlijke vijanden zijn, als zij wel verplicht ziju het op het tooneelte schijnen. B E I a I E. Als er nog eenige twijfel mocht bestaan om trent de beteekenis vau den uitslag der ver kiezingen in Frankrijk, zegt de Indepen dence, dan is de taal der clericale bladen iu alle lauden, vooral in Belgie, voldoende om dien te doen verdwijnen. Vóór de verkiezing liet zoowel de Belgische als de Fransche geestelijk heid negen- eu driedaagsche gebeden opzeggen voor de zegepraal der clericale reactie. Een der Belgische bisschoppelijke orgauen iiep uit:' ^Belgische Katholieken, vereenigen wij ons iu den gebede met de Fiansche Katholieken;' smeeken wij met hen, dat hun vaderland weder' het allerchvistelijkst koninkrijk, de legerbende' des Ileeren en het bolwerk der Kerk inoge worden!" De gebeden der Belgische clericalen zijn echter evenmin verhoord als die der Fransche.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1