A". 1877. Maandag* 22 October. M 4270/ Vnkijiit iapUjh, ipioiiri Dinsiai. Eniteslandselie Bericiiteii. ID en en JL) ertig-ste Jaar gang. I Abonnementsprijs, j.or kwartaal, f 1.85. Franco per post, door het geheele Kyle 2.50. fzonderlijke nommers- 0.10. BORSBAV: MARKT, E, 134. COURANT. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels, met inbegrip van eene Courant Iedere gewone regel meer Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend 140/ - 0.10.' Schiedam, 20 October. Maandag 45 October 1877 was voor de hoofdstad des Rijks een belangrijke dag. Plechtig en met de noodige redevoeringen werd haar nieuwe Universiteit geopend, in tegenwoordig heid van verschillende specialiteiten op weten schappelijk gebied, terwijl de hooge Regeering door hare afwezigheid schitterde. 'En dat was ook maar wys. Een minister, die een inrichting tijdens haar eerste levensdagen op kleingeestige wijze tracht te bemoeielijken, zou moeielijk haar feestelijke wijding door zijn tegenwoordigheid hebben kunnen opluisteren. En het goede, het tot goede zaken ontwaakte Amsterdam had hem waarlijk ook niet noodig biunen hare muren, na al hetgeen hij verricht heeft voor den slofl'e- lijken en zedelijken bloei zijner burgers. Ziet, de dagen van ouds doemen weer voor ons op, en 'tis of we weer het krachtige Amsterdam voor ons hebben, dat zijn burgers die gezond waren, verbood ledig te gaan; smaar ieder, die geen vast werk had beval," zich des morgens te vervoegen aan de oude brugge, daar elk, die hem noodig had, hem zoude konnen komen huuren ï(keur van 26 Maart 1527.); maar dat 's avonds zijn nobelste burgers na wel vol brachte taak zich zag vereenigen, als leden der rederijkerskamer de Eglautier, onder het devies »In liefde bloeijende", om zich aan de beoefening der letters te wijden. Daar zag men dan Hendrik Laurenssen Spieghel en Roemer Yisscher, den sronden Roemer, broederlijk ver- eenigd met Cornells Pieterseu Hooft, Burge meester en Raad der stad, Laureus Reaal, Schepen, Adriaen Pauw, Schepen en Raad, Jan Jakobsen Huydecoper, Schepen en Raad en tal van anderen, en hoe groot het verschil was in de reiigieuse en politieke denkwijze dezer mannen, verdraagzame vrijheidszin bij een billijk streven naar vooruitgang" was elks leuze. 't Is buiten het bestek van een overzicht dei- week in herinnering te brengen, hoe Amstels burgervaderen en Arnstels burgerij naast stof felijk gewin, de bevordering van wetenschap en kunst en daardoor van ware beschaviugj steeds op deo voorgrond wisten te stellen. Nu hare slllustre schole" tot den den rang van universiteit is verheven, eu de gemeente, trotsalle tegenkanting, mannen van uaarn op wetenschap pelijk terreiuaau zich heeft weten te verbinden wenscht elk Noderiandsch hart, dat zyn land en historie lief heeft deze goede stad eeu rijken schat van zegen toe. Lang zij Amsterdam, de hartader van Nederland, die niet Rauw meer klopt, haie vaderlandsbhe zustere» eeu voor beeld van loffelijk streven op maatschappelijk en wetenschappelijk gebied 1 De gansche Euiopeesclie pers hield zich ge dut ende de afgeloopeu week bezig met den afloop der verkiezingen in Frankrijk eu met beschouwingen over de meerdeie of mindere waarde van den uitslag daarvan. En' terecht mocht zij dat doen; meer dan Mac Mahon en zijn satellieten, meer dan Gambetta en Grévy gold het; - over niets meer of minder, en daarvan is ganscii Europa zich bewust, over niets meer of minder liep de strijd dan over de handhaving der moderne denkbeelden, die vrijheid van denken, vrijheid van hande len, huldigen voor allen, aan de eene zijde, tegenover een hardnekkig, zij het ook onmo gelijk streven om de mcnschheid te houden iu een staat van maatschappelijke, zedelijke en politieke onmondigheid, en dit alles ten bate van een fractie, die hoe afgeleefd ook, de wereld tracht diets te maken, dat hare laatste stuiptrekkingen teekenen van gezonde levens kracht zijn. De stembus is een geschenk dier moderne denkbeelden, en nu, hoe ook die denkbeelden verfoeit eu vervloekt wordenvan hunne vruchten wil de meest verstokte legitimist, anti-revolutionnair, clericaal, of hoe die lieden ook verder heeten mogen, o zoo gaarne ge nieten. h j 'Ter stembus, ter stembus! zoo klinkt het van kansel op kansel, maar als dan die stem bus geopend wordt, en het volk verklaart kort en goed, dat het vooruit en niet terug wil, dau wordt diezelfde stembus, en in haar het constitutioneele stelsel verguisd. Zoo, sde Tijd" een Nederlandsch blad nog al, welke partij in ons Vaderland aan de moderne denkbeelden alles te danken heeft, zoo ook menig Fransch en Duitsch blad. Er is wel gestemd, maar wie zou eerbied hebben voor den uitslag eener stemming, die een over winning is voor de mannen van vooruitgang? Had de reactie getriomfeerdodandan moest de uitspraak der stembus geëerbiedigd worden, thans de laffe bedreiging met de commune en de petroleum; alsof de boer, die voor weinig geld zich een goeden voorraad van dat vocht aanschaft, zich ook met ver heugt, dat zijn licht in de lange winteravonden veel helderder en goedkooper is, dau de wal mende olielamp uit den pruikentijd. Gematigde organen echter uiten den wensch naar -eu oveieeukomst tusschen de verschil lende partijen. Of dit compromis, zoo het tot stand komt, oprecht genieend zal zijn, hieiauu nemen wij de vrijheid onvoorwaardelijk te twijfelen. In Azie schijnen de Russische wapenen succes te hebben gehad. We hopen een volgende maal deu Oorlog in het Oosten breedvoeriger te bespi eken. T U li K IJ E. Lavard heeft de laatste nota van Trikoupis aan den Griekschen zaakgelastigde te Londen aan Server Paeha medegedeeld. Server Pacha is voornemens die op beslisten toon te beant woorden. Ristic telegrapheerde aan Christie, dat de vraag der Porte aan Servie om te ontwapenen noodzakelijk leiden zou tet ernstige verwikke lingen met Servie. Dagelijks hebben er schermutselingen aan de Lom plaats. Baker Pacha verdreef eene Rus» sische afdeeling uit Popkoi. Assim Pacha be zette Polomarca. Gisteren had Layard eene particuliere audiën tie bij den Sultanwaarna een ministerraad onder voorzitterschap van den Sultan gehouden werd. Het ministerie van oorlog vernam langs indirecten weg, dat de divisie van Raschid Paschawelke op den Aladja-Dagh gebleven was, zich door den vijand heensloeg eu Uij Kars zich met het overige deel van 't leger ver- eenigde. Generaal Klapka is te Koustantinopel aan gekomen. De geruchten, dat tegen 20 dezer eene mani festatie werd voorbereid en dat Prins Reuss naar Adrianopel vertrok om -een onderzoek naar de terechtstellingen aldaar in te stellen, zyn valsch. Layard heeft den Sultan zijne geloofsbrieven als definitief ambassadeur aangeboden; dat hy Engelands bemiddeling aangeboden zou hebben, is niet waar. Volgens sommige berichten zouden de Russen Kars gedeeltelijk ingesloten hebben en thans bombardeeren. De telegraphische gemeen schap met Kars is verbroken. De divisie, welke op den Aladja-Dagh bleef, is krijgsgevangen gemaakt. Officieel wordt omtrent het bombardement van Sulina medegedeelddat dit geschiedde door 2'A vlotten met 20 mortieren. De batte rijen. Kilia ondersteunden den aanval van de i^yrtbyde, 4 huizen werden vernield, 48, waaronder de woningen der vreemde consuls, benevens het hospitaal beschadigd. De vijand wacht versterkingen om een tweeden aanval te wagen. Sabit Pacha heeft de Russen bij Gortschenova verslagen. ITALIË. De correspondent van de Daily JVetoi te Rome seinde het volgende: »De Italiaausche peis, zoowel van conserva tieve als van ministerieele richting, beschouwt den uitslag der Fiansche verkiezingen als het Sedan van de ultiamontaansche partij in't veld. De Italië zegt dat het clericalisme, machteloos in Italië en Oostenrijk, onder den voet getreden in Duitschland, en thans geslagen in Frankry'k, op nieuwe iulrigen zal moeten zinnen. ïMen verzekert mij dat in het Vaticaan bin nen 24 uren een 300 telegrammen ontvangen werden, meldende uit verschillende diocesen het onaangename nieuws van de overwinningen der Republikeinen. De Paus kan 't kardinaal Simeoni ternauwernood vergeven,dat hij hein

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1