Semenede Berichten. komen" en »De twee Bedienden", die de talryke aanwezigen veel genoegen verschaften, althans te oordeelen naar de herhaalde bijvalsbetui gingen. Aati de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, 's Gra- venhage,1 Dordrecht, Schiedam, Middelburg, Vlissiugen, Groningen, Leeuwarden, Harlingen en Zwolle is gezonden het bericht wegens den handel en de scheepvaart in het Britsche Koninkrijk over September 1877. De Commissaris des Konings in deze provincie heeft, bij circulaire van *10 dezer, de aandacht der gemeentebesturen en der besturen van verschillende gestichten gevestigd op het Kon. besluit van 23 September jl. (Slbl. no. 185)- tot regeling en inschrijving in registers, van personen, samenwonende in gebouwen of schepen, onder bestuur of toezicht van het openbaar gezag. Tot recht verstand van gemeld besluit heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken de strekking daarvan in eene nota toe gelicht. Daarin zijn tevens de voorschriftenter uitvoering opgenomen. Uit die nota blijkt, dat met dit besluit wordt beoogd, in de eerste plaats vereenvoudiging in de administratie en in de tweede plaats verzekering van in- cu afschrijving in de registeis, waaruit de staat der bevolking kan worden gekend. Er bestaat gelegenheid tot verzending dor correspondentie naar Ned. Indie door middel van hetstoomschip Holland, van de maatschappij Nederland .waarvan heb vèrtrek uit het Nieu- wediep op den '24sten),Qct. is bepaald. Behalve voor Batavia zal met deze gelegen heid mede een brievenmaal aan Padang worden verzonden. De^gedriikte stukken en monsters van koop waren belmoren uiterlijk in den avond van den 23sten Oct. en du brieven deu daarop volgenden dag 's morgens per eersten trein aan Den Helder aangekomen te zijn. De telegraafkabel* tussohen Penang en Singapore, welke reeds sedert geruimen tijd gebrekkig weikte, is thans gestoord. De tele grafische gemeenschap met Singapore, Nederl, Indie en Australië is hierdoor -geheel afge sneden," terwijl de overbrenging der telegrammen door andere middelen tot aanmerkelijke ver traging aanleiding geven kan. De tarieven en adresseu ondergaau'geene verandering. De Min. vau Oorlog heeft, volgens het Hbllast gegeven de miliciens, die in de Willemskazerne te Utrecht gehuisvest waren, naar huis te zenden. Achthonderd man naren in liet gebouw gelegerd. De schade wordt voor het gebouw op omstreeks 4 ton. voor kleeding, wapenen enz. op bijna '1 milliocn gulden ge schat. Mgr. P. M. Snickersbisschop vau Haar lem heeft het beschermheerschap van het lief dewerk JiOud papier" op zich genomen. De nieuwe paleKgeveldien Prins F re der ik in den Haag heeft iaten zetten ontsnapt niet aan de critiek. Op eenige daarin geplaatste beelden vau leden van ons Vorstenhuis zijn krasse aanmerkingen gemaakt wat betreft de verhoudingeneu thans meldt De Standdat ze met deze opschriften prijken Prinz Wilhelm von Orauiëu; Prinz Moritz von Oraniën: Prinz Wilhelm Friedrich von Oraniën enz. liet tweede nommer van Eigen rlulp" orgaan der Vereeniging van dien naam, dat heden aan de geabon neerden daarop is verzon den, behelst de gewijzigde samenstelling van den Raad van Toezicht en verschillende mede- deelingen van het hoofdbestuur aan de leden. Onder deze komt o. a. voor een model-reglement voor de afdeeling ^Verzekering tegen ziekten en hare gevolgen"met een toelichting van het hoofdbestuur. Men schrijft aan het N, v. d. D. uit Brussel van 2*1 October: Sedert gisteren zijn hier eenlOOtalBonapar- tisten, zoowel uit Frankrijk als Chislehurst, vereenigd. Ooggetuigen verzekeren ten stelligste onder hen ook den ex-keizerlijken Prins te hebben gezien. Die tamelyk onwelkome gasten zijnopmerkelijk genoeg in een logement onzer stad afgestaptwelks directeur een der trouwste aanhangers van de dynastie de Bonapartes is, waaraan hij overigens zijne tegenwoordige betrekking heeft te danken. Immers, 'tis alge meen bekend, dat de ex-Keizerin der Franschen zoo niet uitsluitend eigenares van het bedoelde hotel is, dan toch het grootste aantal aandec- len in die onderneming bezit. Wat het doel dier samenkomst kan wezen is, met het oog op de houding van het ministerie Fourtou Broglie tegenover het nationaal verdict vau 14 Oct jl. wellicht niet moeilijk te raden. Maar juist daarom zoekt men die vergadering stipt geheim te houden en wel te zorgvuldiger omdat de directeur van het hotelzooals ik straks deed gevoelen, een vreemdeling is. En het geheim za! des te zorgvuldiger bewaard kunnen blijven, aangezien ook het Kabinet, wiens organen Mac-Mahon's aanhangers lonkjes blijven toewerpen bij die geheimhouding belang heeft, Wat zon het publiek toch zeggen indien het wistdat hier door vreemdelingen tegen de Fransche natie wordt samengespannen, terwijl het ministerie anders zoo vlug met de toepas sing der vreerndeliugenwet bij de hand is. Gedurende de maand September maakten van deu nieuwen waterweg van Rotterdam naar zee gebruik, uit zee 189 stoom- en 49 zeilsche pen naar zee 230 stoom en lil zeilschepen te zamen 425 stoom- en '100 zeilschepen in het geheel 585 schepen, metende te zamen 647,053 M>, tegen '130 schepen, metende te zamen 190,989 M van liet Voornsche-kanaai, een en ander zonder de visehschepen. Gedurende de eeiste 9 maanden van dit jaar maakten van den nieuwen waterweg buiten de visehschepen gebruik 0580 zeeschepen, metende te zamen 5,075,998Mtegen van het Voornsche kanaal 703 zeilschepen, metende te zamen 1.13'2,G8GM'. Rotterdam. Te dezer stede worden ern stige pogingen aangewend tot oprichting eener industrieschool voor meisjes. Het departement der Maatschappij vau Nijvetlieid neemt in deze het initiatief en vindt algemeen ondersteuning, o, a. ook bij de afdeeling der Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid, ii'ieinv-ïleierlnnd. De aardappeloogst is, wat deze gemeente betieft, niet onvoordeelig. Wel is de opbrengst over het algemeen minder dan een vorig jaar, maar de kwaliteit der aardap pelen is uitmuntend en overtreft ongetwijfeld die van meuige andere streek iu ons land. De prijzen zijn dientengevolge hoog; voor f 4 per hectoliter zijn er weinig meer te koop. Men biedt tot f 5 toe en nog liever, dan ze tegen dezen prijs af te staan, houden de meeste eigenams ze over tot het voorjaar. De ver wachting is algemeen, dat dan voor de beste soorten zeer hooge prijzen besteed zullen worden. Goudswaard. Men schijnt aan den colo radokever de verspreiding gemakkelijk te ma ken. Ook aan een inwoner dezer gemeente zijn er een paar gezonden door een vriend uit Amerika. Naar men zegt, was het dezen keer op bestelling, en om te zorgen, dat de gasten gezond en wel te Goudswaard aankwamen, was er voldoende voorraad voedsel bij. De eigenaar was met zijn schat bijzonder verheugd. Jong en oud liep uit, om de kevers te bezien. Men had ze op papier afgebeeld onder de oogen gehad, en ook waren er onder de gemeente naren, die ze van chopolade nagebootst bezaten, maar ze in levende lijve te aanschoinven, zoo gelukkig was er nog geen geweest. Algemeen, was men echter volstrekt niet ingenomen met de tegenwoordigheid dezer Amerikaansche gasten. Door de politie werden de kevers opgeëiseht, maar de eigenaar wilde ze zoo maar niet voetstoots afstaaneerst toen men hem dreigde proces-verbaal te zullen opmaken, stond hij ze af en nu werden de kevers aan de vlammen geofferd. Amsterdam. Pogingen om illustre mannen uit het buitenland aan de Universiteit alhier te verbinden zyn en worden nog gedaan. Al lerlei redenen hebben het slagen totnogtoe ver hinderd; zij zijn echter volgens de vei zekering van B. en W. van den Raad, niet van gel- delijken aard; daarom is geen enkele onder handeling afgesprongen. Bet belang der zaak is bij B. en W. ook levendig. Plannen om het Oude-mannenliuis toe Universiteit met boekerij te verbouwen liggen gereed. Sedert geruimen tijd vermiste de heer W. te dezer stede geld uit zijne goed gesloten secretaire. De dienstboden werden verdacht. Om de ontdekking gemakkelijk te maken gaf de politie, die in de zaak gemoeid werd, den raad het geld, dat in deze kast werd geborgen, te merken. Zoo geschiedde, en toen er weer geld verdwenen was en wel van 't gemerkte,' stelde de justitie een onderzoek iu, waaruit bleek dat niet de dienstboden, nmar de schoon dochter van den heer W, de diefegge was. Zij bevindt zich thans in hechtenis. Roermond. Alhier heeft de politie Zater dag de hand gelegd op een jeugdige diefegge, die er haar werk van maakte de beurzen van kerk- en marktbezoekers te annexeeren. Zij stond tot hieitoe iu een reuk van vroomheid en werd door de Urselinen gebezigd tot het verrichten vau boodschappen. In eene heidestreek in ons vaderland ver huisde onlangs een ntm boeiengezin naar een drie kwaitier verder gelegen plaats. Toevallig had de kat eenige dagen te vuren 5 jongen ter wereld gebracht, üe goedhartigheid van de boerin was vreemdsooi tig: één jong katje wilde zij graag meenemen, maar de andere niet. Deze konden echter niet verdronken woi den, omdat er geen water in de hei was, en doodslaan mocht niet; er bleef toen niets anders over dan de 4 ongelukkige jongen in het nest te laten liggen. liet gezin vei trok met de kat en haar jong naar de nieuwe stee. Den volgenden ochtend echter bleek, dat de kat hare 4 andere jongen des nachts behoorlijk van de oude naar de nieuw stee had overgebi acht. Te Boidenux is dezer dagen een '11 Tjarige vrouw overleden. Zij heeft 17 regeeringen bijgewoond vanaf Lode wijk XV tot Mac-Mahon. Luidens eene rnodedeeling van het Smilhsonian-Instituut te Washington heeft profesor Peters te Clinton nog een planeet ontdekt, die waarschijnlijk de 176e zal zijn. De plaats dezer planeet wordt aldus aangeduid i 15 October middernacht: Ractascensio 1 uur 5 min., noordelijke declinatie 7 graden 55 minuten. De beweging was eene sterk zuidelijke. Dr. Strousbei g, vroeger de spoorwegkoning bijgenaamd, heeft de leiding op zich genomen voor het aanleggen van eenige paardenspoor wegen waaronder een naar Friedichsberg, een voorstad van Berlijn, waarvoor reeds concessie verleend is. De Berlynsche diergaarde verloor zijn mannelijkeu orang oetang. 't Schijnt dat dit apensoort, ook bij de zorgvuldigste verpleging, niet iu gevangenschap leven kan. Dat de spaarbanken in sommige streken van Duitschland goede diensten bewijzen, blijkt uit het verslag dier inrichtingen in het regeerings- distvict Dusseldorf, waar niet minder dan 64 spaarbanken, met een gezamelijken inleg van ruim 70 milliocn mark, bestaan. In het nfgo- loopen jaar is, ten spijt van de slechte tijden in dat district, de inleg met 5 millioen m» toegenomen.*

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2