yokale .gedeelte der eerste afdeeling, om ge- 1 volgd "te worden door drie composition van den heer "Beltjens, uit te Voeren door de Sextet- Tereenigiiig hier voren genoemd. We zullen niet in beschouwingentreden over de hoogst ver dienstelijke wijzè waarop de leden van datge- zeischap zich van hunne taak kweten; de luide ^•bijvalsbetuigingen, die hen ten deel vielen, in zonderheid om de ronde, -zangerige en door gaans reiu zuivere toon die zij (vooral de cor net a piston) aan hun instrument wisten te ontlokken, maken alle lofspraak overbodig. Het tweede gedeelte van het programma beloofde voor bet eerste niet onder te doen. «Das Gespenst" van R. Gende, schoon voor ons van minder muzikale beleekenis, scheen, Waarschijnlijk om de koddige woorden van den tekst, toch inden smaak te vallen. Les rnonlag- nardsSpadois", bekroond op liet concours te Luik, werd, zoowel wat koor als kwartet-solo betreft, flink en met vuur gezongen, toch kon dit stuk, hoe verdienstelijk ook uitgevoerd, evenmin als vroeger onze sympathie wegdragen. Opnieuw gaf nu de Sextet-Yereeniging weer eenige nummers te hooren. Drie van Mendelssohn's «Lieder olme Worte" werden voorgedragen, waarbij de l n dier vereeniging zich ander maal in een luid en welverdiend applaus mochten verheugen. liet tweede der aan «Orpheus" door zijn directeur opgedragen liederen «Bij de groeve", dat thans volgde, mag een meesterstukje van compositie lieeten. Na eenige sombere tonen, waarbij een laatst vaarwel den afgestorvene wordt toegeroepen, tonen geheel in overeen stemming met- de aangrijpende woorden van het schoone gedicht hoort men als van verre geheimzinnig de stemmen van een geestenkoor ruischen, dat een zegelied zingt, 't welk tot hope maant, waarna met steeds klimmende kracht en kleur, het koor zich verheft, om ten slotte, op zacht weemoedige toon een «tot weerziens, omhoog!" den getrouwe toe te zingen. De uitvoering van dit nommer was mede voor treffelijk. Met het krachtige breede krijgslied uit Richard (foil's oratorium »dc Wonderebbe" besloot «Orpheus" zijn eerste wiiiterconceit in dit seizoeu, dat uitstekend geslaagd mag heeten. Voor do Evangelisch Hervormde ver eeniging trad gisterenavond als spreker op de heer F, D. J. Moorrees van Vinnen, die in een leerzaam en boeiend betoog zijne vele hoorders bepaalde bij de kritiek over Israels pro feten in den laatsten tijd geveld, om daarna opzettelijk liet oog te vestigen op den profeet Ezechiël, zooals hij de tijdsomstandigheden van zijn volk teekent, op Israels vijanden wijst, en profeteert van eeue heerlijke toekomst. De spreker stelde daarbij in het licht dat, als men naar letterlijke vervulling van Ezechiëls pro- fetiën zocht, men die ten decte niet zou kunnen vinden, rnnar dat het ons daarom nog niet vrijstond, b. v. de aankondiging van den val van Tyrus en van den toekomstigen luister van het Joodsche land en den tempel in de rij der onvervulde profetiën te plaatsen. Omtrent som mige punten zouden w'y gaarne wat meer his torische berichten hebben. Moge er in Ezechiëls j uitzichten beperktheid, eenzijdigheid en kort zichtigheid zijn op te merken, toch straalt de werking van Gods geest op die profetiën dui delijk door. Zij het ook dat aan de Hemelsche kern eene aardsclie schaal is vastgehecht, wij zouden onrecht plegen, indien wij ter wille van de laatste der eerste uit liet oog verloren. Laat ons de Hemelsche kern steeds zoeken en zorgvuldig opmerken, om vervolgens in het beloop van de geschiedenis des.loodschen volks en het optreden vim den Christus de treffende vervulling der Godspraken te aanschouwen. Na de pauze droeg de spreker voor het schoone dichtstuk «bet klokje van Inisfare. schotsch kerstsprookje." Een en ander werd met de i'grootste belangstelliug aangehoord. De volgende spreekbeurt zal vervuld worden door den lieer H, M. Bruna predikant te'Wij- chen bij Nijmegen. De hulponderwijzer K. Sellemans alhier is door den gemeenteraad van Rozenburg tot hulponderwijzer in die gemeente benoemd. Op de aanbeveling door curatoren der Leidsche gemeeute-iustelling tot opleiding van Oost-Indische ambtenaren, aan den gemeente raad ter benoeming van leeraren aan die inrichting ingediend, komt o. a. voor als leeraar voor het Maleisch, Soundaneesch en Bataksch, mr- G. J Grashuis, lector aan de rijks-univer siteit, op een jaarwedde van f 1500. Men schrijft uit den Haag aan de N. Bildtsche en Dockumer Courant: Gisteren meldde ik, dat den heer Kappeyne de opdracht tot Kabinets-formalie was gedaan doch dat er voorwaarden bij gesteld warendie liet hoofd der liberale partij nog niet kon aannemen. Naar imj uit goede bron wordt verzekerd, was de hoofdvoorwaarde, om, zoo dra liet nieuwe Kabinet gevormd was, eerst over te gaan tot wijziging der kiestabelwaardoor het aantal Kamerleden tot op 85 werd gebracht. «Daarna zou van school wét-wijziging sprake kunnen zijn. «De heer Kappeyne had geweigerd die voor waarden te aanvaardenen daarom was de opdracht weer ingetrokken. «Thans echter meldt men mii, dat de heer Kappeyne met de vorming van een nieuw ministerie is belast. De vraag is dus zeker niet ongepastof de voorwaarden zijn teruggenomen, dan wel of de heer Kappeyne in die voorwaar den heeft bewilligd. Het antwoord op die vraag is voor de kiezers van het grootste belaug." Inderdaad schijnt het dat het mandaat van den heer Kappeyne van de Coppello, gelijk wij gistereu als ons vermoeden te kennen gaven geëindigd is en wel met het fonneeren van een nieuw Kabinet. De Ilaagsche correspondent der Oron. Ct. gaf zijne verwachting te kennen, dat de benoeming van de nieuwe ministers gelijktijdig met zijn brief bekend zou worden. Hij verzekert, dat de heer Kappeyne gereed is en de namen ongeveer dezelfde zullen zijn als hij vroeger mededeelde. De heeren Six en van Goens, die door anderen genoemd zijn, kornen er niet onder voor. Laatstgemelde is zelfs niet gepolst. Volgens de Amstardamsche Courant zal het nieuwe Ministerie, welks benoeming lieden (Woensdag) in de Staats- Courant zou verschijnen, aldus zijn samengesteldKappeyne van de Coppello, Binnenlandsche Zaken; Mr. Grerners, raadsheer bij bet hof te Arnhem, Justitie; vau Deventer, raad van Indie, met verlof hier te lande, Koloniën; Smidt. lid vau de Tweede Kamer, Financiën, do Roo, Oorlog; Kip, Marine; Fransen van de l'utte, Buiten la adsche Zaken; bovendien wordt verwacht de voordracht tot instelling van een departement voor Openbare Werken, waarvan hel kamui lid Tak van Poort vliet de Minister en de beer van Kerkwijk, lid der Tweede Kamer, de secretarie-generaal heeten te zullen worden. Blijkens eene bekendmaking van de Duitsclie Rijkskanselarij van den 18den dezer, heeft de in Geisenlieim uitgebroken veepest zich dusver over -J I hofsteden aldaar verspreid. Al het vee op de besmette stallen is afgemaakt, de noodige maatregelen vau desinfeetie zijn genomenen ter verhoeding van verdere ver spreiding is de geiieele gemeente door een militair cordon afgesloten. Het is gebleken dat de ziekte te Geisenheim aangebracht is door vee, aangekocht te Rischofs- heim en afkomstig uit Onstem ijk-Hongarije. Dientengevolge zijn de slachtvee-oiniklen te Keulen, Frankfurt n'M., Mannheim, Mainz on Wiesbaden, alwaar mede verdacht vee uit Biscluifsheiiu te koop was aangeboden, gesloten on worden zij gedesinfecteerd. Daar de veepest in den laatsten tijd in Gallicie, de Bukowitia, Neder-Oostenrjjk, Mora vier en Bohemen is toegenomen, is de Duitsche grens aan de zijde van Oosteurijk-Hongarije- voor den in- en doorvoer van vee geheel en al gesloten geworden. - De Ultramontauen hadden vroeger te' Rotterdam eene kiesvereeniging, die echter te gronde is gegaan. Om er weder een tot hun dienst te krijgen, is een zeer ongewoon middel bedacht. Zij hebben zich bij overrompeling willen meester maken van de liberale kies vereeniging «Burgerplicht". Met dat doel was- het plan beraamd om in massa toe te treden tot bet lidmaatschap dier vereenigiug. Tot de uitvoering van dit plan was in eene geheime vergadering besloten en tevens was bepaald, dat de kosten van het lidmaatschap aan honr die zich tot werktuigen zonden laten gebruiken, vergoed zouden worden. Reeds is werkelijk aan het plan uitvoering gegeven. Niettegenstaande' men hen, die het lidmaatschap van «Burger plicht" willen aanvaarden, eene verklaring van instemming met de beginselen der vereeniging" geëischt weidt, zijn eenige Ultramontauen lid geworden, die straks door anderen zouden worden gevolgd. Het bestuur van «Burgerplicht" heeft echter lont geroken, en 111 een Zaterdag gehouden vergadering der vereenigiug is besloten voor-" loopig liet bestuur te machtigen om personen, die zich voor het lidmaatschap aanbieden en verdacht voorkomen, af te wijzen en voorts de statuten zoodauig te wijzigen, dat men blijvend een waarborg zal hebben tegen dergelijke over rompeling. Onooodig te zeggen welk een algemeens' verontwaardiging gewekt is door het bekend worden dezer ergerlijke manoeuvres eener partij, welke steeds listen en lagen schijnt te moeten bezigen om tot haar doel te geraken. Men leest in een Ilaagschen brief in de Oron. Ct.: «De reden, waarom Z. M. van het- lustslot nabij Apeldoorn naar Rijswijk is «ver huisd" (om liet zoo eens te noemen), is niet- bekend. Doch zij, die beweren, dat er geeue aanleiding voor bestaat, vergissen zich; men moet het den Koniug op de eene of andere wijze op het Loo lastig hebben gemaakt; er moet iels zijn gebeurd in strijd met Zr. Ms. wenschen eii verlangens en de straf is niet uitgebleven. Vooi' Apeldoorn is dit misschieu zeer te betreuren, voor Rijswijk is het een waar geluk." Naar wij vernemen hebben de kruisheeren van het klooster te St, Agatlm den Staat der Nederlanden bij deurwaarders-exploot gedag vaard om op 7 November a. s. te verschijnen voor de arrondissements-rechtbank te 'sller- togenboseh, ter zake van den verkoop van nabij het klooster staande boomeu. llhl Ylaardliigcn. Naar wij vernemen heeft de' heer H. W. A. Verhoed", predikant bij de Her vormde gemeente alhier, voor het beroep als- zoodanig naar die gemeente te Nijkerk bedankt.- De heeren P. van AVest en A. Bonman, hulponderwijzers alhier, hebben met goed gevolg •examen afgelegd als hooidonderwijzer voor de' te 's Ilagi» zittinghoudende commissie. Beiden' hebben aan de lesron der kweekschool voot" hulponderwijzer, hulponderwijzeressou en kwee-- kelingen te Schiedam deelgenomen. Vrijdagavond j|, werd in da zaal «Harmo nie" eene vergadering gehouden van onze af deeling der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, die door een 4-0 tal leden werd bijge woond. Een voorstel, om in het voorjaar des volgenden jaars eene tentoonstelling te organi- seeren van voorwerpen door werklieden in deze- gemeente vervaardigd, vond algemeenen bijval en werd in beginsel aangenomen. Maassluis. De collecte, ten behoeve van' het nationaal gedenkteeken voor wijlen 11. M.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2