Biwetlaiiisch Bericltau. van" Norfolk ingeroepen voor Duitsche klooster zusters, die tengevolge der Mei wetten naar 'Engeland verhuizen. In zijne brief, die in de Oer mania is openbaar gemaakt, verzoekt hij, haar behulpzaam te zijn ter verkrijging van kostleerlingen. ITALIË, Naar luid van een telegram hebben eenige kardinalen eene beweging op het Vaticaan in 't leven geroepen, ten einde den Paus er toe te brengen, Ledoehowski als zijn opvolger itan te wijzen. Doch de bedoelde kardinalen stuiten op tegenstand. gry^'.•süT^sr.v. c-—^t- -=sgs=saass"t=» SCHIEDAM, 26 October 1877. De Gemeenteraad alhier hield gisteren ten half twee ure eene openbare vergadering, die door 15 leden werd bijgewoond. De heer Knappert was daarin verhinderd, wegens voortdurende ongesteldheid. '1. De notulen van de vergadering van 5 October II. werden gelezen en goedgekeurd. 2- Ingekomen was eene missive van Gedepu teerde Staten houdende goedkeuring, voor den tijd van vijfjaren, van het Raadsbesluit betref fende de heffing vau weegloon aan de Waag. Voor kennisgeving aangenomen en tevens be sloten do heffing vooreerst niet te herzien maar die, zooals ze nu is, te bestendigen. 3. Idem, het rapport van de Commissie van Fabricage op een adres van T. I. Zoetmulder, om plaatsing van een lichtkozijn in zijne mou terij aan de Westvest. Ter inzage en aan gehouden. 4. Idem, gelijk rappoiL op een adres van L. Wendt, om demping van een sloot, aan de Frankelandsche Laau. Gelijk besluit. 5. Idemde aanbeveling van het Burgerlijk Armbestuur voor de benoeming van een lid in de plaats van den heer II. Ris AHz.over leden; waarop geplaatst zijn de heeren J. Dijk- mans Gz. en J. J. Tonner. Ter inzage om in eene volgende vergadering tot de benoeming oveitegaan. 0. Idem, een adres van A. Wijzenbroek, eer- .vol ontslagen agent van politie der eerste klasse, houdende dankbetuiging voor de beschikking op zijn verzoek om pensioen. Aangenomen voor kennisgeving. 7. Idem, een adres van I. van der Koit, biugwachter aan de brug bij de Geirit-Verboan- strant, houdende verzoek om verhooging van jaarwedde. Aangenomen voor kennisgeving om, zooveel noodig. bij de behandeling der gemeente-begrooting daarop te letten. 8. Idem, een adies van de firma van De- ventor en Zoon, vei zoekende rooiing van boomen in de Frankelandsche laan Verzonden naai de Commissie van Fabricage ten fine van be richt en raad. 9. Idem, new adies van G. J. Wittkampf en anderen, verzoekende verbetering van het sluisje van den Kortlaudsclien polder. Was - door den Voorzitter reeds gestold in banden van de Commissie van Fabricage ten fine van onderzoek en rapport. 10. Idem, een adres van J. Scheurkogel en anderen, om verlichting aan den Achtersingei. Gesteld in handen van de Commissie voor de Stedelijke Gasfabriek, ten fine van beschikking. 11. Aan de orde was de behandeling der gemeente-begrooting voor 1878. Bij volgnomrner 43 werd na eenige discussie een voorstel vau Burgemeester en Wethouders met nlgemeene stemmen aangenomen, om den Gemeente-Ontvanger wegens voortdu renden ziektetoestand een eervol ontslag te verkenen met ingang van i Januari a. s. met toekenning van een jaargeld van f 1000. De heer J. Lechner onthield zich van stemming, y Rij volgn. 44 werd een voorstel vau den heer Loncq met algemeene stemmen aangeno men strekkende om de tractementen van directeur, boekhouderopzichter en klerk aan de Stedelijke Gasfabriek op de begrooting te stelleu (en daartegenover met dat bedrag den post ontvangsten van de Gasfabriek te ver meerderen) ten einde genoemde ambtenaren te doen deelen in het voorrecht, elders genoten, van vrijdom van patent. Bij volgn. 75 stelde de heer J. L. J. Jansen voor den post toelage ter tegemoetkoming in de kosten der uitgave van het verslag der han delingen van den Gemeenteraad tot op de helft te verminderen. Na discussie waarbij werd be toogd dat den omvang der jaargangen door- eengenomen met de tegenwoordige toelage de uitgever ter nauwernood eenige winst behaalde, bleef het voorstelals slechts door een lid de heer L. "VV. Jansen, ondersteund, buiten behandeling. Hetzelfde was het geval met een voorstel van hetzelfde lid, om de kosten voor het plaatsen van kennisgevingen enz. in do Sclnadamscho Cou rant met de helft te verminderen, nadat daai tegen was opgemerkt dat de tegenwoordige som van f200 volstrekt niet overdreven is, in aanmerking genomen het groote aantal kennisgevingen, tot welker opname de genoemde courant verplicht is, en elke andere schikking zou blijken na- deeliger voor de gemeentekas te zijn, welk voorste! door geeu der loden werd ondersteund. Bij volgn. 77 «onderhoud vtin straten en pleinen", werd aangedrongen om de Commissie van Fabricage uit te noodigeti, zooveel mogelijk het werk te doen verrichten bij aanbesteding onder het nmbachtsvolk. Bij volgn. 82 weid na uitvoerige discussie met 14 stemmen tegen 1 (die van den heer Vrijland) aangenomen, een viei ledig voorstel van Burge meester en Welhoudeis met eeu kleine bij voeging door den heer J. B. Nolet, strekkende: 1. Oin aan hun College, in overleg rnet de Commissie voor da plaatselijke belastingen, op te dragen het ontwei pen eener nieuwe regeling der verschillende belastingen en heffingen. 2. Aan den Gemeente-Architect, bet maken van plannen met bcgrooting vau kosten van eenige groote werken. 3. Aan Burgemeester en Wethouders, een poging aantewenden tot het verkrijgen van een gedeelte der Plaat in de rivier de Maas, zoo noodig, door onteigening ten algemeenen nutte. 4. Aan de vtoeger daaitoe benoemde Com missie, om te trachten de vureisehte gelden te vei krijgen ter uitvoering van groote werken. Op uitnoodiging van den heer J. L. J. Jansen vei klam de de Voorzitter zich bereid, met Bur gemeester en Wethouders te ovei leggen, om met de eigetmais \an perceelm van af de Konjjnenbuurt langs da Noordvest in onder handeling to treden over den afstand van den weg aldaar aan de gemeente. Bij volgn. 94 werd door den Voorzitter verklaard dat een nieuwe regeling van het politie-personeel gevoegelijk verdaagd kon wor den tot na de behandeling van een spoedig te verwachten geheel nieuw ontwcrp-politie-ver- ordening. Na wijziging van het bedrag van enkele posten o. a. wegens de verhoogde opbrengst der verpachtingen, werd de begrooting in haar geheel met algemeene stemmen aangenomen. 12. De behandeling van de verder aan de orde zijnde onderwerpenwerd uitgesteld tot eeue volgende vergadering. Door den Voorzitter werden nlieen nog eenige mededeelingen gedaan zooals dat door Burgemeester en Wethouders gevolg was gegeven aan het voorstel door den heer J. L. J. Jansen in de vorige vergadering gedaan, omtrent de vei wisseling van gehuurden grond met den pachter vau het ophalen van ascli- en vuilnis. Na aanneming van het voorstel om met den pachter bedoelde transactie aan te gaan met 13 tegen 2 stemmen (die van de heeren Loncq en van der Schalk) werden Burgemeester en Wethoudeis gemachtigd tot- onderhandschs verhuring van gronden. 13. Voorts werd door Burgemeester en Wet houders voorgesteld den borgtocht voor den nieuw te benoemen gemeente-ontvanger te doen bestaan in een zakelijken borgtocht groot f30,000 en voorts ingediend eene aanbeveling van twee personen voor bedoelde betrekking (zijnde de heeren W. Bellers, waarnemend gemeente ontvanger en S. A. Vernedeambtenaar ter secretarie, beiden alhier.) Het voorstel zal in eene volgende vergadering worden behandeld als wanneer ook do benoeming zal plaats hebben. 14. Daarna werd op voorstel van Burge meester en Wethouders met algemeene stommen besloten den ieeraar in staatswetenschappen aau de Burger-Avondschool, nir. B. C. J. Loder, op zijn verzoek eervol te ontslaan. 15. Eindelijk werd ingediend de aaubeveling voor een Ieeraar in de staatswetenschappen aau de Burger-Avondschool, waarop geplaatst is lal*. P. A. Tukker, te Delft. Tor inzage oin in «eene volgende vergadering tot de be noeming over te gaan. De vergadering is hierop gescheiden. De jl. Woensdag door Burgemeester en Wethouders alhier gehouden opeubare verlui- ring, voor den tijd vau zeven jaren, vau 41 perceelen wei- en hooiland, gezamenlijk 110 hectaren 15 ai en 58 centiaren, aan de gemeente Schiedam toebehooiende, heeft de belangrijke som van f'19,220 'sjnars opgebracht, zijnde f4055 per jaar meer dan zeveu jaar vroeger. Gisterenavond trad iu de eerste leesver- gadeiing der Vereeniging: sPaulus" de lieer Havcisehmidt voor een zeer talrijk gehoor op met eene voordracht: Dickens' meesterstuk; David Coppeifield". Voor zooverre dit in een paar uren mogelijk is, werden de tochoordeis rondgeleid ju de schoonheden, waaraan deze roman zoo rijk is. Z'jd.e )iij,uid CuppuiIkbr eenmaal en zelfs meermalen gelezen hebben, zullen zeker moeten bekennen, hem nog nimmer zoo ge noten te hebben als nu, aau de hand vaneen gids, als de heer Haverschmidt bleek te zijn; terwijl zij, die voor het eerst met Dickens' schoone schepping keunis maakten, zeker den aandrang niet zullen kunnen weerstaan haai' in haar geheel te genieten. Gelukkig waren de giepon, die door den geaebteu redenaar gedaan werden, zonder daarom nog het geheel uit zijn verband te rukken; boeiend was de voordracht. Waar Dickens' zóó geïntroduceerd wordt, moeten zijne werken, nog rncei- dan ooitde Nederlandsche huis vrienden worden. Moge deze eerster voordracht de vooibode zijn van hetgeen den leden van ïPaulus" dezen winter wacht, dan mag men hun gerust nog menigen genotvollcn, leerrijken avond voor spellen. Dij de commissarissen der volksleesinrich- ting is voor die inrichting van een onbekende ten geschenke ontvangen een David Copperfield van Dickeus. In zijne laatste lezing in sPaulus" had de beer Haverschmidt er zijn leedwezen over te kennen gegeven, dat dat boek in de volks- lcesinrichting onlbiak, althaus volgons eeu vroe gere catalogus. De gever meent nu zeker niet ten onrechte, dat al is wellicht dal boek thans in de bibliotheek, het geen kwaad ka» van zulk een werk twee exemplaren te bezitten. Met ingang van den 'l November a. s. en gedurende de maanden November en Decem ber 1877 en Januari en Februari 1878 zulle» de Rijkstelegraaf kan toren te Hoek van Holland en te Maassluis dagelijks open zijn vau 7 ure» voor- lot 9 uren namiddags. Vroeger is gemeld, dat de bekende Duitsche diplomaat graaf Harry von Aruim zich hier te lande, en wel op den huize Kin schoten, zou komen vestigen. Dit plan is naar

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2