A". 1877. D onderdag 8 November. Ymclijit iaplljis, ratiezonteri IMai. Balteiilaütscle Bmcbtei. Binteilaiiiscïï Mcta™ JiS 4282. Ti D e r tigs te Jaargang. Een e SCHIEDAiSCHE COURANT. IS U K EAUStAB KT, E, 134. Advertentieprijsvan 110 gewone regels, met inbegrip van cene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2,50. Afzonderlijke nommers - 0.10. F It A N K It IJ K. Den 5 dezer was de uitslag van 949 ver kiezingen voor de Algetneene Raden bekend hiervan hebben de republikeinen 567de conservatieven 350, terwijl 59 herstemmingen moeten plaats hebben. De republikeinen winnen totdusverre 85 zetels. Daar de Ministeriëele combinatie Pouyer- Quertier jl. Maandag niet tot stand gekomen is, zal het Kabinet van 17 Mei waarschijnlijk voor de Kamer,'verschijnen. De Ministers vergaderden gisteren te 4 uren. Te 5 ureh hield de groep senatoren der con- stitutioneele' richting eene bijeenkomst. Andere parlementaire bijeenkomsteu worden aange kondigd. De legitimistische bladen melden dat in de gisteren gehouden bijeenkomst van afge vaardigden der rechterzijde gedelegeerden ge-, kozen zijn, om den Maarschalk to gaan bezoe ken, en bij hem de tolk te zijn der gevoelens van hel conservatieve deel der natie, dat, na hem bij deu jongsten verkiezingsstrijd terzijde gebieven te zijn, thans rekent op zijae belofte en zijne vastberadenheid om voort te gaan met het bestrijden der revolutie. Deze ontmoeting had gisterenmorgen plaats. Gisterenavoud heeft weder, eene bijeenkomst van de rechterzijde plaats gehad. Het bevestigt zich dat het Ministerie blijft. De JPranpais kan er zich bij neerleggen, dat het ministerie de Brogüe-Fourtou heen gaat, maar op voorwaarde, »dat Mac Maho'n's staatkunde inet de nieuwe Ministers dezelfde blijft. Hij heeft den 24en Mei 1873 en deu 20en November daaraanvolgende (bij het vaststellen van het Septenuaat) het gezag ontvangen van de conservatieven en alstoen de verbintenis op zich genomen eene conser vatieve staatkunde te volgen. Aan geen dier verbintenissen kan hij zich ontrekken. Boven dien, na den 16en Mei heeft hij uit eigen beweging zich verbondenenkel conservatieven in dienst zijner staatkunde te nemen." Deze weinige woorden van het meest gezag hebbend orgaan der anti-republikeinsche coalitie, zegt le XIX Siècle, zeggen veel, zeer veel. Het blad verklaart dat zijne vrienden, de zoo genaamde conservatievenden 24sten Mei het bestuur aan Mac Mahon niet zonder beding hebben opgedragen. Zy hebben hem doqp be loven, dat hij een conservatieve staatkunde zou volgen. En die verbindtenis was niet vrij willig, naar het schijnt, want' den *16 Mei heeft hij uit eigen beweging de belofte gedaan, enkel Ministers buiten de republikeinsche pai tij te zullen kiezen. Dat klappen uit de school die bedreiging, dat in mora stellen, of hoe men het noemen wil, geeft tie verklaring van den tegenstand, dien de Ministers Dufaure, Ricard, de Marcère en Jules Simon van Mac Mahon ondervonden. Indien déze wezenlijk repu- blikeinsche Ministers uiet gedaan hebben, wat de Kamer en het land van hen mochten ver wachten dan was het omdat Mac Mahon geen andere staatkunde dan di,e^ van de Broglie, Dupanloup en Buffet wilde of kou volgen. De Maarschalk was,gebonden, door een geheim verdrag, en zij die'hein'kan' het bestuur heb ben gebracht-hebben hem achter de schennen onophoudelijk in 'toog gehouden. Een nieuw republikeiusch Kabinet zou dus tot niets lei den. Mac Mahon is niet vrij meer. Het land weet het. Vijf of zes heeren hebben Frankrijk zich toegeëigend als hun bijzonder domein. Wij betuigen deu Pranpais onzen dank voor die onthulling. GELAND. •J*- Aan Daily Telegraph wordt uit Erzerourn getelegrapheei d van den 2en Nov lieden deden de Russen eeu hevigen aanval op de Turkschë stellingen. Te vier uur werd' over de geheele linie gevochten. Na eeu gevecht, dat tien uur duurde, werd het centrum der Turken door de overmacht genoodzaakt terug te tiekkeu. Moukhtar werd licht gewond. Het gerucht loopt, dat Kozakkeu op 6 mijlen ten zuiden van Erzeroum zijn rei schenen. De stemming te Konstuntinopel is gedrukt; men denkt aan verandering van ministerie. Te Pesth wordt verzekerddat de Serven de grenzen zullen over trekken. Julia Kavanagh, de Engelsche schrijfster die de romanliteratuur met eeuige voortreffelijke werken seirykte, is overleden. In den laatsten lijd van haar leven werkte zij byna niet meer voor de pers. Heeft men het Engelsch# volk ten laste gelegd, dat het zich weinig om deu hongers nood in Imlie bekommerde, de sommen die tot leniging van de ramp worden verstrekt zijn toch hoogst aanzienlijk, a! voidoeu zij uiet aan de behoefte. De lord-mayor vau Londen ont ving deu 4den weder 20U0 p. st. wat met het reeds'ter zijner beschikking gestelde een bedrag van 439,000 p. st of f5,268,000 uitmaakt. OOSTENRIJK. Aan de Polil. Corresp. wordt uit Konstnn- tinopel gemeld, dat eergisteren op bevel van den Grootvizier verscheiden grootwaardigheids- bekleeders zijn. in hechtenis genomen, naar het heet, in verband met het ontdekken eener samenzwering van de partij-' des afgezitten Sul tans Murad. ITALIË. Het naderend eiude van deu Paus ver wekt algemeen iu de Katholieke wereld spanning. Als erfgenaam van de drievoudige kroon wor den voornamelijk genoemd de volgende kardi nalen Ahttonius Maria Panebianco, van de orde der Minnebroeders, geboren 14 Augustus'1808; graaf Miacislaus Ledocnowski, voornialig aarts bisschop van Gnesen en Posen, j'geboren 29 -October 1822. en Henri Edouard Manning, aartsbisschop van Westminster, geboren 15 Juli 1808. De beide laatstgenoemden zijn gelijktijdig den 15 Maart 1S75 tot kardinaal verheveneerst genoemde verkreeg die waardigheid den 27 September 1261. De heer Manning is voorne mens uit Londen naar Rome te vertrekken. 1) UIT 8 C 11 LAN 1). De bekende kaaunnik Kunzer, te Breslau, heeft van den Pauseiijkeu secretaris eene missive ontvangen, waarin hem, wegens zijne onder werping aau de Meiwetteu, alle priesterlijke functiën worden verboden. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND, Zitting van Dinsdag 6 Xovmher. t De najaaisvergadering van de gewestelijke vertegenwoordiging is heden, onder voorzitter schap van den Commissaris des Konings, mr. C*. Fock, geopend. De heer mr. J. F. Schuurbeque Boeije,.een der, na de periodieke verkiezingen nog niet toegelaten leden, is heden bcëudigd en heeft zitting genomen. Door den Voorzitter werd in"' herinnering gebracht het afsterven sedert de laatste bijeen komst van deu heer Hoynck van Papendrecht. een der meest geachte medeleden dezer verga dering. Hij hield zicli overtuigd, dat allen, die hem gekend hebben in zijn verschillende be trekkingen, waarin hij, zoowel in het algemeen belang deu lande heeft gediend, ais in het belang van de provincie en do gemeente Rot terdam, zijn beste krachten w'ijdde, met spreker zijn verlies diep zouden betreuren. Ook bracht de Voorzitter een woord van hulde aan den ijver ia het belang der provincie van deu heer mr. II. J. P. Tollens, in wien de Staten, 'door vestiging zijner woonplaats buiten de provincie, een tweede lid verloren hebben. Tor hunner vervanging waren gekozen in het hoofdkiesdislrict Rotterdam de heer II. Muller Szn., en Leiden de heer II. C. Hartevelt, die na onderzoek en goedkeuring hunner geloofs brieven, als leden dei Staten werden beëedigd en toegelaten, onder een hartelijken geluk- wensch van den voorzitter, waarin hij de nieuw benoemde leden de behartiging der belangen van de provincie in hunne medewerking aan beval. Na samenstelling der afdeelingen is mede- deeliug gedaan van een aantal ingekomen stukken en voorstellen. De voordracht tot het brengen van eenige verandering in het besluit der Staten, genomen in de jongste zomervergadering, tot wijziging van het provinciaal reglement op de wegen en voetpaden en de ontwerpen tot wijziging of vaststelling van polder-reglementen, zijn in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de heeren Poortman, Buijs, Vlieiander Hein, Goekoop en Blussé.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1