Gemenide Bericlitei Na cenige ingekomen adressen om subsidie ter tegemoetkomiug in de kosten van het lnger ondersvijs van sommige gemeenten, in handen gesteld te hebben van de commissie belast met het onderzoek der ondersvijsaanvragen, is de vergadering verdaagd tot Dinsdag 20 November, des middags te J2 uren, tot behaudeiing van eenige begrotingswijzigingen, de voorgestelde wijziging in het provinciaal leglemeut Qp de wegen en voetpaden en die verdere onder werpen, waaromtrent door de commission alsdan rapport za! zijn uitgebracht. SCHIEDAM, 7 November 1877. Onze stadgenoot mej.> M. A. Post Uiter- weer, heeft voor de te Arnhem zitting houdende commissie tot het verleenen van akten bij het lager onderwijs, met gunstig gevolg examen afgelegd voor de Hoogduitsche taal. Blijkens achterstaande advertentie*, zal "Vrijdag n. s. in den Groeten Schouwburg te Rotterdam weder worden opgevoerd, het Ne- derlandscbe blijspel: sDe Kiésvereeuiging van Stellendijk" van Lode wijk Mulder. De gun stige kritiek welke de vroegere opvoering van dit geestige blijspel te beurt viel, zal zeker ook veleu onzer stadgenooten no pet,: er kennis mede te makente meer nu de gelegenheid om zich dit genot te verschatten, zoo gemakkelijk is, naardien de laatste trein na afloop vau de •voorstelling vertrekt. De Haagsche correspondent van de Gro- nhtffsche Courant meldt, dat den dag der op treding van den heer de Roo van Alderwerelt als Minister, de generaals Schönstedt en Rodi de Loo hun ontslag hebben gevraagd. Laatst genoemde was lid der militaire spoorweg-com missie, welke met den dag der optreding van den heer de Roo ook haar voorzitter, den oud- Minister Klerck, had verloren. Decorrespondent' meeut dat die geheele spoorweg-commissie zal worden ontbonden. Aan de Zutf. 1Cé wordt meegedeeld, dat de heer de Roo waarschijnlijk opnieuw kandidaat voor de Tweede Kamer zal worden gesteld in het kiesdistrict Leeuwarden. Naar wij vernomen, heeft het Z. M. den Koning behaagd mr. .1. M. B. J. van der Does de Willebois, president van 't gerechtshof te 's Hertogenborch en mr. P. J. A. M. van der- Does de Willebois, afgetreden Minister van Buitenl. Zaken, met hun wettige nakomelingen te vernetten in den Nederlandscben adelstand met 't predicant van jonkheer. (Pr W. en 's II. Ct.) De Tijd en de Standaard geven heden belangrijke beschouwingen over het nieuwe Ministerie. Beide oigar.en, schoon natuurlijk allesbehalve ingenomen met hetjiberalisme, verheugen zich adat eindelijk aan de verwar ring een einde is gekomen." »De toestand" schrijft De Tijd ais nu klaar. Aan duide lijkheid van lijnen, aan helderheid van verge zicht ontbreekt niets. In* dien zin-is de zon waarlijk opgegaanon- al voorspelt zij veldsla gen het is het best te strijden in het volle licht." De Standaar'd heeft vooral aangaande de talenten" der nieuwe Ministers goede ver wachting. Zij vermoedt, dat het nieuwe Kabinet in dat opzicht wel op zal wegen stegen de heeren die thans den Kroonraad verlieten." sOorlog, Buitenljindsche Zaken en Financiën", zoo schrijft zij, azullen stellig beter bezet zijn. Als het tot een splitsing van Binneniandsche Zaken komt, zal het gemis van den admiui- stratieven Heemskerk niet zoo heel sterk worden gevoeld. Smidt is voor van Lijndens erfenis een zeker minder plooibaar, niet zoo diploma tiek, maar stellig niet minder kundig opvolger. Yan Bosse, dien we het minst graag terugzien, heeft voor Koloniën reeds zijn sporen verdiend." Desgelijke oordeelvellingen in de clericale organen zijn des te opmerkelijker, omdat zij zich volstrekt geen illusie uiaken vau dit Mi- j nisterii: eenige concessie te zullen ontvangen. sDe nieuwe Ministers" schrijft de Standaard, sstaan lijnrecht en vierkant tegen ons over." Van de Buitenbezittingen is geen nieuws te melden. Ter hoofdplaats blijven cholera en pokken zij liet-dan ook volgens de faculteit niet epide misch heerschen onder de inlandsehe be volking. De langdurige hittenen de vasten werken waarschijnlijk daartoe mede. Alles snakt naar regen, waarvan wij nu sedert Mei jl. verstoken zijn. Do berichten betreffende de tweede gewassen en de rijstprijzen uit eenige streken van .lava luiden minder gunstig. Ver ontrustend zijn zij echter niet, en aanleiding tot het verbod van uitvoer, waarop sommige dagbladen bij de Regeeting aandringen, bestaat volstrekt niet, Java-Bade De heer mr. N. G. Pieison, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, heeft ver- gunuiug gevraagd om naast zijn professoraat de betrekking van directeur der Nederlandsche bank te mogen blijven waarneineu, met bereid verklaring, om, - zoolang hij laatstgenoemde betrekking bekleed, van de geldelijke voordee- len, aan bet hoogleeraarsambt verbonden, afstand te doen. Burgemeester en Wethouders hebbeu gun stig geadviseerd. t Eenige nonnen hebben weer een prachtig buitenverblijf in Limburg voor hare instelling aangekocht. 1 Mars en Saturuus zijn thans op zeer I korten afstand van elkander aan den hemel te j zien. Mars groot en schitterend, Saturuus klein i en minder lichtgevend. i Croudace's Stellar Azimuth Compass. Van j dit kompas, eene uitvinding die van groot be- lang is voor ere zeevaartwordt aan de AT. li. Ct. de volgende korte beschrijving medegedeeld: Een koperen ketel met glazen deksel bevat een kompasroos van rnika-glas; door die roos loopt een verticale as, welke as ook door het glazen deksel heengaat; men kan dus, zonder den ketel te openen, de roos laten draaien naar welgevallen. Op die as wordt de peilinrichting geplaatst en dit is juist het voornaamste van alles. Een ongeveer 3 dm. lange liniaal dient als vizier; aan de eene zijde omvat zij een spiegeltje, dat zoodanig bedekt is dat rnen er alleen een heel lijn streepje vau te zien krijgt, aan den andeten kant een klein lensje vau de grootte van eene erwt; ziet men van liet lensje j naar het spiegeltje zoo kan men dn verdeeling der roos waarnemen. De liniaal kan bewogen worden-in vertikaleu en horizontalen zin en dus' gericht worden op elk punt dat men wenscht. Aan de vertiknle as vindt rnen twee wijzers de eene onder het deksel vau den kompasketel, de andere er boven, beiden wijzende in dezelfde richting met de liniaal; de peil-toestel kan bewogen worden met en zonder de roos. i Do verlichting heeft plaats door middel van j een lampje onder de roos, waardoor er op de roos een flauw doch voldoend duidelijk licht zichtbaar is, dat voor zoover men het niet noodig heeft door een zwart plaatje-wordt bedekt; hierdoor heeft men bij nachtelijke peilingen geen hinder van tijdelijke blindheid, zooals men vaak waarneemt, als men ia duistere nachten inoet peilen en daarna dadelijk weer uitkijken. Wij willen nu 'aangeven hoedanig men 's nachts in een oogwenk de miswijzing van zijn kompas bepaalt. Zoek op in de tafels voor breedte en waren tijd aan boord, wat do pei ling is van een of ander zichtbare ster; draai het vizier totdat de wijzer op de roos aangeeft do peiling uit genoemde tafel; kiem roos en vizier aan elkaar vast en richt met het vizier op de ster, dan is de streek der roos, die overeenkomt met de richting der kiel van het schip, dus met de zeilstreep in den kompas ketel, de ware koers van het schip, die na tuurlijk bij vergelijking met hetgeen men op het standaardkompas voorligt, de miswijzing van dat kompas voor die streek doet kennen. Bij dag kan men op dezelfde wijze te werk gaan, de zon nemende in plaats van een ster, men heeft daartoe de zon niet direct te peilen, maar slechts haar licht op den bovensten wijzer der verticale as te laten vallen, zoodat deze de schaduw op de roos laat zien; die moet dan natuurlijk weer overeenkomen met de peiling uit do tafels. Het lichtdat van de roos opgevangen wordt op het spiegeltje kaatst laugs de liniaal naar de lens terug en we hebben bij het peilen in 't algemeen, zoo op een ster, als op een licht aan wal of iets anders, slechts liet kleine lichtende puntje der lens en het fijne vertikale streepje van den spiegel ineen te brengen met het te peilen punt. Het aansteken van de verlichtingspit ge schiedde altijd aan dek met den hardsten wind door eenvoudig een lucifer naar binnen te brengen. De geheele toestel komt ons voor te zijn een onmisbaar iets op elk schip, vooialopelk ijzeren schip, waarop men helaas nog te dik wijls door verkeerde koersen in't ongeluk wordt gestort. Er zijn ïeetls veie instrumenten en middelen uitgedacht om zich voortdurend van de miswijzing te overtuigengeen enkel evenwel wint het in eenvoudigheid en gemakkelijkheid in de behandeling van het hier genoemde, dat tegen ongeveer fl'20 te Dundee te bestellen is bij den uitvinder mr. Croudace, Vlnnrdingen. De heer .1. C. K. Nonhebei, predikant hij de Hervormde gemeente alhier, maakte in de avond-godsdienstoefening van Zondag jl. bekenddat hij voor het op hem uitgebrachte beroep naar die gemeente te Ballingen, bedankt heeft. Deventer. De aardappelen, die de schippers in deze omstreken op speculatie voor Holland op gekocht hebben, kunnen zij daar niet voor de hiei' door hen bestede prijzen van de hand zetten. De meesten moeten fl a f'1,50 per hectoliter verliezen. Sommigen zenden ze naar Kampen enz. Al de door schippers bij de landbouwers gekochte doch nog niet door hen ontvangen aardappelen (en die hoevoelheid is groot) lig gen op hen te wachten. Men vermoedt dat de eigenaars daarvoor andere kooplieden zullen moeten opzoeken. De prijzen ziju hier reeds f l lager dan de vorige week. Sittfiril. Zondagavond kwamen alhier in een winkel twee jongensvan elf h twaalf jaren, om een kleinigheid te koopen. Toen de winkelier, die zich even uit den winkel ver wijderd had om een lamp te gaan halen, terugkwam, vond hij de jongens bezig met de geldlade te ledigen. Bij visitatie door de poli-' tie werden verschillende geldstukkeu uit hunne kousen te voorerhim gebracht. Een van de j *.ge deugnieten werd reeds vroeger wegens dergelijk feit veroordeeld. Te Parijs zijn verleden week een zestal Eskimo's, drie mannen, een jonge vrouw eu' twee kleine meisjes van twee jaar en elf maan den, met een aantal zeehonden, ijsbeeren en sleehonden aangekomen. Zij hebben in den Acclimatalie-tuin hunne hutten opgeslagen, waar men hun leven en bedrijf lean nagaan. Het Anthropologisch Genootschap heeft eene commissie van vijf leden benoemd om deze lieden te bestudeeren. Voor een boekwinkel .te Mühlhausenwas onlangs een afbeelding der groep van Laokoon tentoongesteld. Eenige Elzassche vrouwen ston-

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2