BinnenlantaliB Bericlt TURKIJE. Volgens de dagbladen organiseert Moukthar- Pacha een krachtige verdediging van'Erzeroum hetwelk dopt' een aanzienlijk versterkte troe- pen macht ló/bezet. 1 a Het weder in Bulgarije ia 'gunstig. Het bericht der verschijning van Russen te Thourloch is onwaar. 1HERIKA. In 12 Staten zijn Dinsdag de verkiezingen begonnen. Volgens de op dien avond ontvangen berichten is geneiaal Maclestan (democraat) tot gouverneur van New-Yersey, Rice (repu blikein) tot gouverneur van Massachusetts ge kozen; beiden met grooter meerderheid dan bij vorige verkiezingen. Volgens een later bericht zouden de demo craten bij de verkiezingen in Pennsylvanie, Virginie, Mississippi, Maryland, New-York en New-Yeisey de overwinning behaald hebben; de republikeinen wonnen in Massachusetts Kansas, Connecticut en Minnesota. SCHIEDAM, 8 November 1S77. In de zitting van den gemeenteraad, heden middag gehouden, waarvan wij het verslag in een volgend nommer zullen rnededeelenis, nadat de te stellen borgtocht geregeld was, eu daarbij bepaald op een zakelijke groot f30,000, tot de stemming voor een gemeente-ontvanger overgegnnu en benoemd de heer W. Bellers, Ie beambte ter thesaurie, thans waarnemend gemeente-ontvanger. Verder zijn nog door den Raad benoemd: Tot Heeraar in de Staatswetenschappen aan de burgeravondschool, in plaats van den heer mr. B. C. J. Loder, die op zijn verzoek eervol ontslagen is, de heer mr. P. A. Tukker te Delft. Tot lid van het'burgerlijk armbestuur, in plaats van den lieer II. Ris AHz.overleden, de heer J. Dijkmans Gz. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 19 dezer, des namiddags te 3 uren. De heer mr. 1. B. C. .1. C. C. M. baron van Hugenpotli tot den Beerenclauw, raadsheer in het gerechtshof te 's llertogenbosch, kamer heer van Z. M, ddji Koning in buitengewonen dienst, ridder der orde van den Neder!. Leeuw, s na een langdurig lijden eergisterenavond te 's llertogenbosch overleden. Zoowel het karakter als de bekwaamheden van den overledene maken dit bericht tut een treurmare des lands. Vail Bestelkaarten voor boekweikeu, welke oveiigeus aan alle vereischten voldoen, worden met een port van 10 cents bezwaard, wanneer ze gevonden worden in de bus voor brieven bestemd en niet in die voor drukwerk. Wij maken hierop opmerkzaam. Blijkens aankondiging ia de Staatscourant hebben de navolgende Ministers hunne audien- tiëu voor zaken hun departement betreffende aldus vastgesteld: Buitenlandsche Zaken des Dinsdags'12 uren, te begiuneu 13 dezer. Binnenlandsche Zaken des Zaterdags 12 uren, te beginnen 10 dezer. Mariue des Vrijdags 11 uren, te beginnen 9 dezer. Oorlog des Donderdags 1 ure. Koloniën des Vrijdags 1 ure, te beginnen 9 dezer. Financiën des Donderdags 12 uren. De JSr. P. Br. en A. Ct. beveelt met warmte den heer mr. II. J. Smidt, Minister van Justitie, ten herkiezing als lid der Tweede Kamer- aan. -'V In- de Echo du Parlement komt in eene Bftagschecorrespondentie de volgende karak teristiek van tien heer Kappeyne voor: «De heer Kappeyne heeft totnutoe zijne werkzaamheid verdeeld tusschen zijne bezig heden als advocaat en zijne püchteu als afge vaardigde. Hij is tot op dit oogenblik de eerste der advocaten bij den Hoogen Raad geweest rnen schat in ronde.cijfers wat zijne clientèle hem opbrengt op 25,000* gulden. Dat inkomen gaat hij thans opofferen om zich aan het alge meen welzijn te wijden. De heer Kappeyne is een tamelijk gezet man, log in zijne bewegingen, volstrekt niet fraai van uiterlijk en zeer weinig zorg dragende voor toilet. In den omgang heeft hij eene snaaksche goedhartigheid over zich aan tafel weet hij kostelijke geschiedenissen te vertellen; altijd heeft hij eene aardigheid bij de handhij weet iedereen door zijneu vroolijken origineelen kout voor zich in te nemeo, en onder zijne collega's in de ICamei doen eene menigte van hem afkomstige geestige zetten en bonmots de ronde. Maar wee uzoo gij u met hem in een redetwist begeefteen paar woorden, met een geestigheid tot slot en gij zijt vernietigd en tot gruis vermalende advocatenzijne collega'sweten dat van oudsher. De heer Kappeyne heeft tot nu toe de gewoonte gehad om 's middags tegen twaalf uren op te staan. Hij pleegde dan de Kaïnerzittingen bij te wonen en des nachts te werken, minstens tot vier uren in den morgen. Men heeft uit deze bijzonder heden reeds opgemaakt, dat hij ongehuwd is. «Begaafd met uitnemende hersenen eu een reusachtig geheugen, heelt de heer Kappeyne zijn leven doorgebracht met alles te loeren en niets te vergeten. Citeer hern eene of andere lex uit de Pandecten, en hij zal u teistoiul het boek, den t\t«! de paiagia&f noemen en don naam van den rechtsgeleerde, die er de vader van i*=viaag zijn oordeel over het eerste vraag stuk het beste, op liet gebied van liet recht, van de staathuishoudkunde, van oude of nieuwe sociale wetenschapaanstonds zal hij u de meewogen opgeven van al de schrijvers, die over dat punt gehandeld hebbenom ze daarna te ontleden en zoo tot zijn eigen opinie te komen, waarvan gij geene kans ziet te verschillen. Dat alles doet hij met de meeste goedhartigheid en eenvoudigheid en verwonder lijk helder. Om kort te gaan, zoo ooit Nederland het aaii/.ijn gegegeven heeft aan een intellectu- eelen kolossus, dan is het de man, die thans geroepen is nm er hot bewind te voeren." Betrekkelijk beboeting door de ambtenaren ter recherche van twee schepen wegens ver breking van zegels, wordt uit Maassluis aan de N. 22. öt. het volgende gemeld De gezagvoerder van het alhier ter reede liggende stoomschip Carl F. Waerngeladen met suiker, is door den hier gestationeerden verificateur wegens genoemd feit bekeurd, en de gezagvoerder van de stoomboot Asia, welk schip in den Hoorn geankerd lag, is door den visiteur van do ambulante recherche bekeurd, mede wegens schending van zegels, gelegd op het surplus provisie. Beide schepen kwamen van Rotterdam eu waren aldaar behoorlijk ver zegeld. Voor de eerstgenoemde bekeuring werd föOOO, voor de laatstgenoemde f3000 cautie gesteld, waarna de stoomschepen zijn vertrokkeu, De veiling der Siat-Agathagoederen zal in de tweede helft dezer maand plaats hebben, ten overstaan van den notaris L. L. J. Snoeck, te Boxmeer. Zijn de verkiezingen in Nederland duur, zooals men beweert, wegens de strooibiljetten circulaires advertentiën, enz, in Frankrijk kos ten zij toch nog vrij wat meer. De Indépcndance althans verzekert dat de heer Fourtou de twee en eeu half millioen francs van de geheime uitgaven, voorts elfhon derd duizend fraucs van een comité voor de verkiezingen en nog een millioen francs, waar over hij niet had te beschikken, uitgegeven heeft om op de verkiezingen te werken. Te samen alzoo ruim twee millioen guldenom veertig zetels in de Kamer te winnen. Te recht, zegt de Arnh. CL, mag men dien veertig afge vaardigden toevoegen: «gij zijt duur gekocht." Vijftig duizend gulden voor céa stem I De burgemeester van een Zuidhollandsche gemeente deed in de vorige week den Raad het voorstel, om teu behoeve van een der openbare scholen een wandkaart van onze Oost-Indische bezittingen aan te koopen. Een der ledeu van het achtbare college verklaarde zich hiertegen, somdat de kinderen daarvan geenerlei nut zouden trekken, aangezien er toch geen.wiskunde op die school werd onder wezen," Op de vraag van den voorzitter naar het verband in deze tusschen wiskunde en aardrijkskundige kennis onzer overzeesche bezit tingen luidde liet antwoord«dat men, om naar de Oost te komen, toch den grooten Oceaan moest overstekon en men dit niet kou doen zonder kennis der wiskunde!" Commentaar is overbodig. {VaF) Ylnardingcu. Op de voordracht, ter be noeming van een hoofdonderwijzeres aan de school voor gewoon- en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes alhier, zijn geplaatst' de dames E. E. Leupen en J. J. C. Philippona. Amsterdam. Te dezer stede worden thans dramatische voordrachten gehouden uit de wer ken "van Shakespeare, Goethe enz., door een blinde, den heer Richard Türschtnann. De eigenaar van een kleedermagaziju alhier, «De Matador," in de Kalverstrnat, heeft weder een gevaarlijke grap in practijk gebracht: hij geeft nagemaakte bankbiljetten van f TOO uit. Zaandam. Alhier heeft een vrouw haar echtgenoot sedert 4 Januari jl. nu reeds met vier kinderen «verblijd." Terschelling. YVie jl. Donderdagavond te acht uur op het neorderstrand alhier geweest is, heeft, getuige kunnen zijn vau een tredend schouwspel. Te zes uur strandde het Noordsche bat kscliip Deoilatha Morten, kapt. C. K. Ilan- nevig, t geen door de noodsignalen te half zeven reeds in het dorp Midsland werd bemerkt. Ken groote menigte volks stroomde naar bet strand, waar men tengevolge van de duisternis het scnip nausvelijks.onderscheiden kon. Slechts nu en dan, wanneer aan boord flambouwen weiden ontstoken, kon men het wrak, dat circa 500 M. van het strand was verwijderd, duide lijk zien. De achtersteven lag met het water volkomen gelijk. Alle zeeën stroomden over het dek en ieder oogenblik dreigde het schip te breken. Daar kwam de reddingboot opdagen. Elf kloeke mannen, allen bevaren zeelieden, sprongen inde boot en deze stak van wal. Hoewel er slechts een gering boeltje woei, was de deining vieeselijk. Menigmaal scheen het, alsof de boot zou omslaan; maar door de leiding van,den bekwamen schipper J. Roos, gelukte het ein delijk het wrak van lijzijde te naderen.. Met groote moeite hielden de wakkere mannen de reddingboot zoo nabij het schip, dat de op varenden konden overspringen. Een matroos sprong mis en werd met levensgevaar door den heer S. Swart gered. Eindelijk waren allen in de boot en deze bereikte nu spoedig het strand, •waar zij met luid gejuich werd ontvangen. De schipbreukelingen, tien in getal, werden naar Midsland gevoerd, waar zij liefderijk werden verpleegd. De namen der edele redders dienen niet vergeten te worden. Zij zijnJ. Roos, G. Groendijk, C. A. Bos, C. S. Schaap, C. Pronker, C. Zorgdrager, J. Bakker, S. Swart, C. Swart, H. Bakker en J. A. Kuiper, Eere aan de man nen, die bun eigen leven niet ontzien, waar het geldt dat hunner naasten te redden. (A2.) Harderwijk. Mejuffrouw de wed. Cornelis Zegers, alhier, vierde Woensdag jl. haar lOOen verjaardag in het volle bezit van hare zintui gen en nog helder van geest. Hare talrijke bloedverwanten waren op den feestdag bij haar vereeuigd

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2