Genenttle Berichten. 'adviseur voor wetenschappelijke zaken hij het Ministerie van Financiën, wat laatstgenoemde aangaat die van directeur der Nederlandsche Bank. Ook heeft de Raad curatoren der Uni versiteit machtiging verleend tot het aanvaar den der door mr. C. M. J. "Willeumier gedane schenking bestaande in een som van f2500, 5 jaar achtereenhet bedrag van het door den gewezen hoogleernar te ontvangen wachtgeld, ten behoeve der stadsbibliotheek. "Wij ontvingen het eerste nommer van een nieuwe wekelyksche beurscourant, De Financier, onder hoofdredactie van den heer J. Pik, bij den uitgever P. van Zweeden te Groningen verschijnende. De inhoud van dit eerste nommer verraadt pen onpartijdigen geest en is wel geschikt om van deze uitgave iets goeds te verwachten. Het tweede en laatste nommer der »Be- richten en mededeelingen" van de Vereeniging voorV lijkverbranding is in 't licht versche nen. Daarin is o. a. opgenomen eea uitvoerig verslag van de algemeene vergadering op 8 September jl. te Amsterdam gehouden en waar van wij toen melding hebben gemaakt. Thans blijkt, dat de toen benoemde bestuurs leden zich allen die keuze hebben laten wel gevallen. Bij de laatste aflevering der sBerichten en mededeelingen" is 't vervolg en slot gevoegd van een belangwekkend overzicht van hetgeen tot dusver in verschillende landen tot invoering der lijkverbranding is gedaan. Er is een nieuw blad verschenen: De Kruisvaanweekblad vau den St. Bonifacius- bond der Nederlandsche zouaven. Van de 125 gemeenten in Limburg wor den 4 dorr gas en 25 door petroleum verlicht, terwijl 96 geheel van straatverlichting verstoken zijn. Rotterdam. Door het Comité van het Jïoodo Kruis alhier werd weder aan het Hoofd comité gezondenf .500 voor de zieken en ge kwetsten in den oorlog met Atsjin, en f 500 •voor die in den Russisch-Turkschen oorlog. Maassluis. Den 7en dezer is door den alhier gestationeerden verificUeur andermaal bekeuring ingesteld, en nu tegen den gezag voerder van de Noordsche bark Lesseps, gekomen van Rotterdam met een lading gedis tilleerd, waarvan de zegels verbroken of ge schonden waren, f 5000 borgstelling wordt gevorderd. Slieilrccbt. Ten behoeve van het kinder ziekenhuis, op te richten als blijk van hulde aan Hare Majesteit Koningin Sophia, is in deze gemeente bijgedragen een som van f'325,93. Amsterdam. Omtrent den moord, ge pleegd op den heer K.rijksambtenaar alhier, schrijn, men ons nog het volgende: Op do kamer bij het lijk werd een vreemde doek gevondenlampetkan en karaf, den avond van te voren gevuldwaren ledig, en men nam azijnlucht waar. Een gouden ring is vermist. De politie bewaakt het huis. -> Het is te betreuren, dat door een der Am- sterdamsche bladen hec feit op zoo zonderlinge wijze is vermeld; de collega's van den versla- gene hebben hun leedwezen hierover in een schrijven te kennen gegevenhet in elk geval ongepast oordeelende het visum ropertum" vooruit te loopen. De verslagene was algemeen geacht en bemind. Vadi Doetincliem. Ook hier heeft zicheen district van de vereeniging Eigen Hulp gecon stitueerd, >s Boseli. De conclusie van eisch in zake de rechtsvordering, ingesteld door de Kruis- heeren van St. Agatha tegen den Staat der Ne derlanden, betreflende de plaats gehad hebbende rooiing en verkoop van nabij het klooster taande boomen, is door de rechtbank alhier bepaald op 14 November e. k. De rechtsvor dering strekt tot handhaving van bezit en schadevergoeding, door de stoornis (het uit- rooiien der boomen enz.) veroorzaakt. In een gasthuis te Amsterdam (historisch) Een patient moest eene operatie ondergaan in zijn aangezicht, maar vooraf moest hij ge schoren worden. Tevergeefs vroeg men echter naar een barbier en daar de arts niet langer kon wachten, zeepte hij zelf den patiënt in en schoor hem. Toen hij hiermee gedaan had,' vroeg deze of liij iets mocht zeggen. Zeker, was het antwoord spreek op maar! Welnu, dokter, als ik Zondags morgens bij Taunts, den barbier op denhoek, ga, om mij den baard te laten afnemen, gebeurt het wel ereis, dat hij niet thuis is en zijn vrouw het voor hem waarneemt. Dan wordt ik go- schrapt als eeu varkendat geslacht wordt. En toch ben ik nog liever geschoren door die barbiersvrouw dan door u. Dat is een bewijs, hernam de arts, die het goed opnam en hartelijk lachte dat de tijd voorbij is, waarin het barbierschap ver- eenigbanr was met het heelmeesterschap. In de laatste jaren werdvooral in het Duitsche Vijk, geklaagd over groot gebrek aan onderwijskrachten, zoodat men door verwisse ling van klassen, vermeerdering der schooluren, en het aanstellen van onbevoegden eenigszins trachtte tegemoet te komen aan doeischen van het ondeiwjjs, In dien toestand nu is, althans in Daden, een zeer gunstige verandering ge komen. In Augustus jl- werden van de vier kweekscholen voor onderwijzers 150 leerlingen tot onderwijzeis bij de volksscholen toegeiaten- ea bij de 14 dagen geleden gehouden toelatings examens voor die kweekscholen was het aantal kandidaten zóó groot, dat ongeveer de helft moest worden afgewezen. Als een der voor naamste oorzaken voor die onverwachte lief hebberij in bet onderwiisvak wordt aangemerkt de voortdurende stilstaud in handel en industrie. De jongelui kunnen in den handel en dtfor een handwerk niet meer vooruitkomen en nemen daarom hun toeriucht tot het onderwijs, waar van de vooruitzichten over bet geheel niet on gunstig zijn. In het gebrek aan onderwijzers personeel zal op die wijze spoedig zyu voorzien en waarschijnlijk zullen dezelfde invloeden ook in andere deelen van het Duitsche rijk hpt- zelfdo gevolg hebben. Zoo heeft de ongunstige toestand van den handel in Duitsehland ook alweer zijn goede zijde. In het jaar 1876 hadden er in Zwitserland 1102 echtscheidingen en 190 scheidingen van tafel en bed plaats; bovendien werden '105 aanvragen afgewezen. Gemiddeld zijn er 5 echt scheidingen op de 100 huwelijken. In het Park van het Trocadero wordt van de brug van .lenn tot den ingang van het paleis op het Trocadero een hellende weg aan gelegd, waarover wagens zonder stoom en zon der wielen worden voortgc\s>. J dooreen hydrau lisch toestel. De weg he ei -/ u helling van i op 10de eene zijde van ue -juai Billy waarop hij wordt gemaakt zal naar de andere van het paleis hellen. Hij is 400 nieter lang en zal in minder dan eene minuut worden afgelegd. 165 i reizigers kunnen te gelijk in de drie wagens worden vervoerd. Men rekent op 10 reizen per uur heen en weder, dus 3300 reizigers, dat is 33,000 in de tien uren, en daar elke reiziger vijf en twintig cents betaalt, zal de weg per dag opbrengen f 8000. De tentoonstelling duurt slechts van 8 tot 6 ure. Een we,ver van l'arrow, in Furness, een Engelsclie handelstad, heeft, naar men zegt, een ontdekking gedaan, die een ware omwenteling in het toilet der vrouwen zal teweeg brengen. Hij heeft het middel gevonden om uit een soort van Indiaanschen hennep een weefsel te vervaardigen, dat den weerschijnen de fijnheid der zijde met de zacht- en buig zaamheid der wollen stoffen paart. Daarenboven zou deze nieuwe stof zich goed 1st en verven Om deze gewichtige ontdekking waardig te vieren, zal er een monsterbal gegeven worden, waarop alleen de dameswelke gemelde stof dragenzullen toegelaten worden. In Centraal-Indië zijn eenigen tijd geleden aanzienlijke steenkolenmijnen bij Wnrora in exploitatie gekomen. Men schat den fnhond er vanbij een gemiddelde diepte van '11 voet, op 500 millioenen tonnen. Niet ver van de kolenvelden heeft men aanzienlijke ijzerhou dende mijnen ontdekt, zoodatIndië eenschoone toekomst tegemoet gaat. Eph voormalig werkman in een Saksische porseleinfabriek, thans te Venetië woonachtig, die tevens een goed musicus is, heeft na veel jarige pogingen een viool van porselein ver vaardigd, die buitengewoon mollig en voor treffelijk van klank is. De snaren zijn van metaal en de hals heeft niet den gewonen vorm, maar maakt bijna een kalven cirkelboog, Kapt. James Eads, de bouwmeester der brug over de Mississippi te St. Louis, houdt zich thans onledig met het ontwerpen eener brug over den Bosphorus, ter verbinding van Europa en Azie. De brug zou 6000 Engelsche voeten lang worden; de rijweg ligt 120 voet boven den waterspiegel en is 100 voet breed, zoodat het geheol voldoende ruimte aanbiedt voor ge wone rijtuigen en de spooi treinen. In hec ge heel telt de brug 15 openingen, die door stalen bogen overspannen worden. De middelste boog zal 750 voet spanning hebben en rusten op een pijler van 50 voet dikte, liggende in een sterken waterstroom ter diopte van ongeveer 100 voet. De beide aansluitende bogen zullen slechts 100 voet spanning verkrijgen, terwijl de overigen naar de oevers toe allengs afnemen, zoodat de aan het land liggende bogen slechts 200 voet wijd zijn. De kosten der brug worden op 25 millioen dollars begroot en de bouwtijd op 6 jaren berekend. Een reiziger, die onlangs de smaragd- mijnen bezocht to Muso in do Magdalena-vallei, zond een zeer belangrijk verslag van dat bezoek aan den Courriar des Fiats Unis. Hij zegt, dat deze smaragden, die de fijnste en zuiverste ter wereld worden geacht, op vele plaatsen in de vallei worden gevonden, maar in grootere hoeveelheid worden aangetroffen in de helling van een berg of heuvel van ongeveer '150 voet hoog. Deze berg, zeer zacht van bodem, bevat breedo afzettingen van witte kalk, doorsneden van kleine kristallen zwavelzuur ijzer, en hier juist worden de smaragden van de grootste waarde aangetroffen. De correspondent van het Amerikaansche blad verhaalt, dat de concessi onaris der mijn hem een stuk kalk toonde, waarin twee ruwe smaragden zaten, 3 inches lang bij 1 inch breed. Door ontgraving worden de smaragden gezocht. Do werklieden staan onder inspecteurs, die toezien dat niets ont vreemd worde. Er zijn ongeveer '150 werklieden. Duiten kost en inwoning verdienen zij een kal ven gulden per dag. De mijnen belmoren aan den staat, doch zijn aan oen Elznsser verpacht voor '16 jaren, tot een jaarlijksche pacht van £2930, en men zegt toch, dat hij 100 pCt. verdient. De smaragden worden niet in loco verkocht, de correspondent van den öourrier des Flats Unis, die er één voor een vriend tor gedachtenis wilde medebrengen, kon dit niet gedaan krijgen. Te San Francisco verhuurt een onderne mer van begrafenissen prachtige doodkisten, om te dienen voorde dagen, die de begrafeuis- vooiafgaan. Later wordt het lijk in een minder fraaie kist gelegd en daarna begraven. zcy

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2