te Staatsloterij. Meilink, Maria Nagel, Mientje van den Eelaart ia ITeudrika Hamert. Tweede klasse, '1ste pr. Helena Leeliuer; 2de >r. Bertha Ris; 3Je pr. Jaeoba de Groot; 4de )r. Sophia du Mooi; 5de pr. Grietje Kiuininger; >de pr. Anna Levi; 7de pr. SophieSehieveen; Sste pr. Mina Jansen 9de piv f'hilornele Jansen. Derde klasse, 1ste prijs: Jausje van der iBent; 2de pr. Anna van Weije; 3de pr. Daatje IRijnbende; 4de pr. Beitha Jansen; 5de pr. Maria Cool; Gde pr. Antoinette Knappert; 7de |pr. Lena Bomert; 8ste pr. Judith Hoek. Jongens. Eerste klasse {taaiste)"lsto pr. [Hendrik Stoker; 2de Frans Erkelens; 3de pr. [Gerrit Vlug; 4de pr. Jan Schouten. Aanmoediging verkregen: Arie Mul- tum, Karei Nagel, Pieter Jansen, Pietor van iKoesveld, Christiaan Prins, Fedde de Koe. Tweede klasse, '1ste pr. Johan Gips; 2de pr. Jan Nolet; 3de pr. Henri van der Drift; 4de pr. Christiaan Stoker; 5de pr. Leonard Nagel. Derde klasse, 1ste pr. Jacob Loopuyt2de pr. Albert Gips; 3de pr. Arie Timmermans; 4de pr. Dirk Ris; 5de pr. Jacobus van de Ven. Eervolle vermelding, Anton Schade, Richard Schade, Pieter Bomert, Daniël vai der Pauwert, Pieter Jansen. Onze stadgeuooten, Gerrit van Spijk en Maria Catharina Iloppéwonende achter de Teerstoof Wijk F, no. '178, gedenken Donderdag 45 dezer limine vijftigjarige echtvereeniging. In zeer behoeftige omstandigheden vei koerende, zou hun gouden huwelijksfeest zonder feestelijke viering moeten voorbijgaanindien zij dam toe niet door meer bemiddelden werden in stuat gesteld. Wij meenden dit aan onze lezers te moeten rnededeeien, vertrouwend dat er onder hen wel zullen worden gevonden, die dit echt paar een genoeglijken dag willen beieiden. Ook zijn vroegen? krijgsmakkers van Spijk toch heelt als rij williger aan den tiemlaagschen veldtocht deelgenomen zullen den wapen broeder op dezen dag wel niet vergeten. De irincliinist-leeiling der 2e klasse bij de Koninklijke Nedoi!. Marine D. Blanson Ilenkc- mat.s, voormalig leerling der Hoogere Burger school alhier, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor de 'le klasse. Het heeft Z. Esc. den Minister van Marine behaagd te bepalen, dat aan D. Blanson Ilenke- marïs, als de in alle opzichten meest bekwame machinist-leerling, die de opleiding verlaten 'heeft, bij wijze van belooning, een prijs of premie zal worden toegekend, welke voor deze gelegen heid bestaat uit een passerdoos. Z. Exc. de Minister van Justitie heeft zich jl. Zaterdag naar Assen begeven. De inwoners brachten hem dien avond een serenade. Naar wij vernemen, ligt het in do be doeling van den Minister van Binnonlandsche Zaken om met het oog op de in de laatste jaren toegenomen bevolking, die op 1 Januari jl. 3,8G5.45G zielen bedroeg, het getal leden der Tweede Kamer op 80 to brengen. Een ontwerp van wijziging der kiestabel is aan du betrokken colleges van Gedep. Staten bereids toegezonden om daarover uiterlijk 17 November e. k hun gevoelen mede te tleeleu. In het ontwerp is voornamelijk gestreefd om zoo weinig mogelijk verandering te brengen in de verhouding, die thans tussehea enkele, dubbele en meervoudige districten bestaat. Er zijn nl. twee nieuwe enkele districten. Hilversum en Zevenbergen, ingevoegd, twee enkele, Win schoten en Goes, tot dubbele gemaakt en aan de beide meervoudige. Amsterdam en Rotter dam," ieder den lid meer toegevoegd. Do heer Kappeyne van de Coppelio. Minister van Binn. Zaken, heeft te kenuen ge geven, dat hij zich niet weder verkiesbaar stelt als lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. De heer mr, A. Greebe heeft verzocht, ir de kandidatuur in hét kiesdistrict Haarlem aanmerking te blij ven. In de Vrijdag gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging te Leeuwarden is de heer de Roo, die wegens zijn optreden als Minister van Oorlog zijn ontslag heeft moeten nemen als lid der Tweede Kamer, weder als voorloopig kandidaat gesteld. Te Fraueker is echter de heer mr. A. Kerdijk gesteld. Ook in andere deeien van het district is men tegen de hernieuwing van de kandidatuur, bepaaldelijk te Ilariingen. Naar svij vernemen is tot hoofdredacteur van het Vaderland benoemd- de heer mr. A. Greebe, burgemeester van Zaandam. Onder den titel: nWaarom gaan wij heen? Een woord van rekenschap" ziftte Amsterdam bij Scheiterna en Hoikema het licht de rede voering, door de heer P. H. Hugenholtz Jr. op den hervormingsdag uitgesproken, waarbij tevens kennis werd gegeven van het afscheid van de Nederlandsche Hervormde Kerk. De brochure is voorzien van eeu voorrede en van de kenuis- geving aan den kerkeraad te Amsterdam, be nevens de bekende verklaring. Volgens berichten uit Zuid-Aftika van '13 October zijn de oorlogsberichten van de grenzen over het algemeen gunstig. Eeuige korpsen vrijwilligers z'tjn opgetrokken tegen Kreli's-Kraa! en hebben deze vei brand ondanks den tegenstand der Gcaleka's, waarvan velen gevallen zijn. De koloniale macht heeft geen verlies geleden. Met de vernieling van de Kraal is echter uog geenszins alles gewonnen, zelfs zijn meer vrijwilligers uit Kaapstad gevraagd en vertrokken; de Fingoos blijven do zijde der blanken houden; op auilere stammen is niet veel te vertrouwen. Kreli moet vredesvoorstellen hebben gedaandoch met weinig kans van aanneming. ^.De gouverneur der Kaapkolonie heeft een proclamatie uitgevaardigdwaarin hij wordt verklaart zijn Linden en de Eugelsche bescherming verbeurd te hebbenen dat zijn land ouder regeeringsbeambten wordt geplaatst. Bif de zucht om de KalUr-aatuallen nadruk kelijk te bestrijden, heereclit in de Kaapkolonie veel geestdrift en zwijgt allo partijschap. Uit de Transvaal wordt gemeld, dat als de heer Kruger onverrichterzake terugkomt, velen willen wegtiekkeii. De ontevredenheid tegen Shepstone vermeerdert; men betreuit 't, dat de gouverneur verhinderd wordt dat land te be zoeken. Kotlerdniu. ,11 Zondag had in het gebouw van het Algemeen Netlerl. Werkliedenverbond te dezer stede een openbare bijeenkomst, door p. m. 100 belanghebbenden bijgewoond, plaats, onv van gedachten te wisselen over liet vraag stuk van 't algemeen stemrecht, naar aanleiding van de bekende nota des hoeren van Houten op 't ontwerp-kieswet. De uitkomst van 't lang durig debat, door den lieer B, II. Heldt ingeleid, was, Jat bij'acclamatielo. besloten werd, een telegram aan den heer van Houten te zenden, ten einde hem de sympathie van de vergadering te geven 2o. een resolutie werd aangenomen waarin wordt verklaart, dat alle burgers van den Staat liet recht hebben aan de verkiezingen deel te nemen ea dat de tijd gekomen is om met alle vredelievende middelen die ter be schikking staan, de invoering van het algemeen stemrecht te bewerkenen 3o. besloten is te dezer slede een vereeniging ^Algemeen Stom- recht" in liet leven te roepen, die dan later de hand kan reiken aan de soortgelijke Ver eeniging, welke reeds te Amsterdam bestaat. JCrivlingcn. Zaterdagavond te ongeveer '14 uur is bij de weduwe B. in do Waterloo- stiaat alhier ingebroken. De weduwe en haar zoon waren met hun kaaskrnam op de markt te Rotterdam. Do echtgenoot van den zoon was alleen te huis. Door eeu ruit in te slaan, wisten de dieven de woning binnen te komen; de vromyin hoogst zvvangeren toestaud ver- keeicnde, viel door den schrik bewusteloos neer, vau welken toestand de dieven gebruik maakten om haar in den kelder neer te leggen, vervolgens de lade eener kast open te breken en daaruit, met nog eenige zilveren voorwerpen, een geldswaarde van f325 le ontvreemden. Juist een jaar geleden is onder nagenoeg- dezelfde omstandigheden bij deze weduwe het zelfde voorgevallen, zonder dat men de daders heeft kunnen opsporen. De politie doet streug onderzoek. Maassluis. liet loggerschip Margaretha Christina, stuurman J. Don, is den 8 Oct. op 55 gr. NB. en 2 gr. 50 min. OL, in de Noord zee de Engelsche brik Bosa-Bhjth gepasseerd, welke in zinkenden toestand was. Hulp ver- leenen was wegens de hooge zee onmogelijk. De stoomboot Kinghorn die aan den grond is gevaren, is met behulp van de sleepboot Doek van Holland IIIlot gekomen en buiten om naar Hellevoet gestoomd. Ben Hang. Een allerdroevigst ongeval is jl. Zondag voorgekomen. Een moeder wilde haar kindje van 10 maanden dat al lief smet deu pot begon mee te eten" ook een stukje spek laten prooven. liet bleef't wichtje echter in de keel zitten en ondanks de pogin gen om het spoedig te verwijderen, stikte het kind. Men stelle zich de droefenis der arme vrouw voor! Jl. Maandag morgen heeft zich in eenige talrijke, doch miugegoede huisgezinnen alhier een welgekleed man aangemeld, die den schijn aannam als kwam hij uit naarn van vermogende lieden om te onderzoekeu, waar behoefte be stond aan dringend noodige zaken voor de huishouding. Wat hem als zoodanig werd op gegeven schreef hij nauwkeurig op en had dus spoedig een lange lijst van kleedingstukkon, eetwaren enz. bijeen; alvorens afscheid te ne men vroeg hij echter ter beiouning zijner voorloopige moeite.... een halven guldendie hem natuurlijk door meer dan öi:n huisvrouw werd gegeven, met het oog op de veelbelovende lijst, 't Spreekt vanzelf, dat men hier te doen "heeft gehad inet een oplichter van de veraeh- telijksle soort. Amsterdam. Er heeft een gerechtelijk onderzoek naar het drama op de Brouwersgracht alhier plaats gehad. Daarbij is men echter niet tot een andere oveituiging gekomen dan dat er zelfmoord heelt plaats gehad, hoewel er nog steeds meer gronden worden aangevoerd om te bewijzen, dat de heer Kets door anderen moet zijn vermoord. Brouwershaven. Den 10 dezer was het 300 jaren geleden, dat de volksdichter Jacob Cats in deze plaats werd geboren. Uit de meeste woningen waren op dien dag de vlaggen uit gestoken, terwijl liet standbeeld van den Dichter, hetwelk alhier op het marktplein prijkt, aan de hoeken met vlaggen was afgezet. Den vorigen avond had er een buitengewone vergadering der afdeeling van het Nut van 't Algemeen ter herdenking van dien dag plaats. De heer Oosterman, van Zierikzee, trad als feestredenaar op en schetste het leven van Cats, terwijl de heer Sevenhuyscnsecretaris dezer gemeente, daarna in een gedicht in de eigenaardige dichtmaat van Cats, diens levens geschiedenis voordroeg. Na afloop begaven zich eenige leden naar hut standbeeld en hingen een lauwerkrans om de slapen van den eens zoo gevierden snan. Do voorgenomen feestviering op grootcr schaal is tot den zomer vau 1878 uitgesteld. Prijzen en prentten van 100 en daarbuiten. IVc Kb. tc Trckk 12 Nov. Nos. 1218 en 18096 ieder f 1000. Nos 5508 cn 9196 ieder f 400. Nos, 377 en 2970 ieder f 200. \'us. 9177, Ü770 en 15306 ieder f 100.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2