8BB8ii|4e BericlitsB. - De N. Arrih. Ot. bevatte Zaterdag een fulminant artikel tegen mr. A. Kerdijk, in wiens kandidatuur 't blad een gevaar zag voor onzen constitutioneel-monarchalen regcerings- vorm. omdat, ja omdat de heer Kerdijk als student eens te Utrecht de stolling had verdedigd, dat de republiek de beste regeerings- vorm was. Vier kolommen wijdde 'tblad ongeveer aan 'tdreigend gevaar, vier kolommen, vol van schrikbeelden en fanfaronnades. En thaus blijkt uit een bericht van de 29, 22. CC. van prof. Yreededie volgens de N. Arnlt. 0(. den student ICerdijk indertijd had willen beletten zijn republikeiusche gevoelens te uiten, dat de stelling, die-te Arnhem in de bureel? van *t Eusebiusplein zulk een panischen •schrik had veroorzaakt, nooit door den heer Kerdijk is voorgesteld of verdedigd, Vatl.) De trekking der verloting van de ten toonstelling van kunstnijverheid te Amsterdam, die Maandag zou plaats hebbenis acht dagen uitgesteld. Dooi' den muntmeester is reeds voor een aanzienlijk' bedrag aan nieuwe 2'4 centstukken bij den belaalmeester te Utrecht gestort; men mag dus verwachten, dat deze munt spoedig in omloop zal komen. Onlangs is Ylissingen belasterd; op gezag van 't Jlbl deed een bericht over het groote drankverbruik aldaar de rondte. Maar dat be richt was overdreven. De ontvangst aan ge distilleerd, door het Rijk bedroeg niet f44,000 (naar f'12,000wat zeker nog al een belangrijk yerschil geeft, ook op 't drankverbruik. Toch kan er van een matig gebruik van jenever aldaar nog geen sprake zijn. Met de besmettelijke longziekte onder het rundvee in de provincie Friesland is 'ter in de maand October niet beter op geworden. In die maand zijn *11 nieuwe beslagen aangetast. Er werden 14 runderen afgemaakt, als in Baar- deradeel 10, üolsward 2, Wonseradeel en Wïjm- britseiadeel ieder 1; bovendien werden 56 run deren als verdacht van longziekte, op last van den Minister van Binnenlandsche Zaken afge maakt. als in Caarderadeel 23, Bolswani *15 en "\YoHseraile<"[ 18. Sedert 1 Januari zijn afge maakt '105 runderen als aangetast door long ziekte en 936 als daarvan verdacht. Volgens het Jlbl. is de muurkwestie te Amsterdam niet geschikt, maar gaat 't proces tusschen den heer Oostmeijer eu de Amsterdam- sche Omnibus-Maatschappij zijn gewonen gang. Een nieuw blijspel in drie bedrijven, ge titeld »de Patiënten", van den lieer Joh. Gram zal eerlang door het Ned. Tooneel worden opgevoerd. De treïnsmid ven het Oasterspoor te Zut- fenMaandag namiddag bezig zijnde om een trein, die vertrekken moest, te controleeren, is met de beenen onder den trein geraakt, zoodnt zijne beide vonten werden afgesneden. Hij verkeert in v.orgwekkenden toestand. Berichten uit Zuid-Afrika tot 23 October melden, dat de oorlog tegeu Ivreli gunstig staat. De vrijwilligeis vermeerderen dagelijks; een algemeece beweging voorwaarts in Kreli's land is geschiedin verscheiden schermutselingen behield de legeeringsmacht de boven hand. De Minister Molteno heeft verklaard, dat geen speciale zitting van het Parlement noodig is? daar hij alle hoop heeft, dat de vijandelijkheden spoedig zullen geëindigd zijn. De reiziger Stanley is te Kaapstad aange komen; hij zou z,ouder pponthoud naar Zanzibar vertrekken; '113 van de 347 leden van zijn £Xped,itie hadden de vet moeienissen overleefd. De heer Sergeaunt is met een speciale zendiug van Kaapstad naar, de Ttansvaal gezonden om de financiëele, zaken aldaar te regelen en een 'onderzoek' in het algemeen in te stellen. De hoecéU. zijn, rtjsfig en wachten Kiügers terug komst af, alvorens te.cberaadslagen. Ylanrdingen. Onze geachte stadgenoot de heer XV. Voogd, hoofdonderwijzer aan een der openbare scholen alhier, vierde Dinsdag gedach tenis van de vijfentwintigjarige vervulling zijner betrekking in deze gemeente. Zijn leerlingen en oud-leerlingen gaven hunnen geachteri leermees ter te dezer gelegenheid de meest ondubbelzinnige blijken huuner achting en toegenegenheid ook door het aanbieden van geschenken. Het ge meentebestuur de districts schoolopziener en de Plaatselijke-Schooicommissie deden den jubilaris ook van hunne belangstelling blijken, en toonden hunne waardeering van den 'ijver en de nauwgezetheid waarmede hij zijne betrek king gedurende liet vierde eener eeuw vervulde, ook door stoffelijke bewijzen. (JNr. VI. Cl.) Rotterdam. De houder van het koffiehuis op de Ylasmark alhier, die Donderdag is ver oordeeld wegens liet houden van een huis van haz.ardspel, is in hooger beroep r M<omeu Den Raag. Een bende jo; j deugnieten (tien in getal) zag men gisterenmorgen vau het bureau van politie op de Nieuwe Haven in de govangenwagen naar de gevangenis over brengen. Zij hadden zich in onderscheiden winkels aan diefstal van worst, spek, brood, gebak, vijgen, amandelen, tabak, pijpen en sigaren schuldig gemaakt. Drie hunner waren reeds wegens diefstal veroordeeld. De oudste moet, naar rnen zegt, den ouderdom van *14 jaren nog niet bereikt hebben. Amsterdam. Omtrent het treurig drama op de Brouwersgracht alhier, meldt men, dat er aan den zelfmoord niet te twijfelen valt. Er is een pakket gevonden, houdende twee gouden ringen eu de brieven vau zyn meisje, mej. T-, onderwijzeres. Men vermoedt, dat hij zich gebonden had om z-ijn polis van levens verzekering te Hidden. Jje geheimzinnige zak doek, dien men vond, is herkend als de zijne. (Vad.) Meppol. Bij 't kisten van het lijk eener oude vrouw te de,er stede, vpud men onder haar klodderen eemgo honderden guldens aan munt- en baukpapier. Arnhem. Door de Kamer van Koophandel te dezer stede is een adres aan den Minister van Financiën gericht tegen de aanhangige wetsvoonhaclit nopens de 'zegelbelasting. Het gerechtshof te Weenen heeft de voorziening in cassatie verworpen van de Tour- ville, die zijn vrouw van een berg in Tyrol wierp. De eigenaar van de fontein te I..ourdes stelde een vervolging in tegen de XlXe Siècle, omdat dat blad had gezegddat de menschen evengoed flesselien niet gewoon water konden koopen, li j had 5000 francs schadevergoeding geëisclitmaar het hof veroordeelde den uit gever slechts tot een boete van 25 francs. De tongblaar, die zich te Ilarieh eu te Sondol onder liet mndvee heeft voorgedaan, vertoont zicli aldaar ook onder do kinderen. Uit Melbourne wordt melding gemaakt van een nieuwe torpedo, die zelfs du XYliite- headsche vischtorpedo moet overtreffen. Zij is uitgevonden door een jong ingenieur, met name Louis Beerman, die aan de hoogeschool te Mel bourne studeert. Die torpedo zou een snelheid hebben van 28 kilometer in het uur, terwijl zij zeer eenvoudig te richten is en. wat als van het iioog-te belang moet worden beschouwd, voor het geval, dat zij niet het doel trelt, steeds teruggekiegen kan worden, daar zij bij het af schieten vermoedelijk door middel vau een kabel met het schip in verbinding blijft. Te Londen heeft iemand zyn vnlscli gebit "geslokt. Doctoren en - chirurgen beproefden het uit de keel te verwijderen, maar slaagden daarin niet, omdat de gebogen deeien van het gebit in de spieren waren blijven haken. De man stierf dus koit na liet 'oogevnl. In Engeland is een nieuw model vau velocipedes vervaardigd, die speciaal voor dames bestemd zijn. Het groote wiel is links geplaatst rechts zijn twee kleinere wielen aangebracht. In het midden is een gemakkelijke zitplaats. In Januari van dit'jaar wekte een ver schrikkelijke moordaanslag in Kalbsrieth, Gotha, algemeene opgewondenheid en verontwaardiging, liet gezin van den molenaar Straube, bestaande uit man, vrouw en acht kinderen, werd met zware hoofdwonden bewusteloos gevonden. De vrouw, die met acht kinderen op twee bovenkamers sliep was blijkbaar in den slaap overvallenen ontving met een stomp werk tuig, vermoedelijk een hamer, een slag op het hoofddezelfde behandeling ondergingen de acht kinderen. De man die beneden sliep, had onderscheidene hoofdwonden. Hoewel de meeste wonden levensgevaarlijk waren, zijn allen thans in zooverre hersteld dat liet onderzoek kon plaats hebben, eu nu bleek, dat man en vader de misdaad had ge pleegd. De wonden die hij had waren met een mes toegebracht en vau weinig beteekenis. De meeste kinderen en ook de vrouw zullen gedurende hun leven de gevolgen der wonden ondervindeneen paar kinderen zijn stompzinnig. De booswicht werd tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Zwitserland. lu de vongo maand werd te Genève do algemeene vergadering gehouden der «Soli darity" (Vereeniging tot verdediging van de rechten der vrouw,) ouder voorzitterschap van Movr. Mar ie Goegg, die in do openingsrede hot een en ander omtrent den toestand der vereeniging meedeelde en daarna met haar gewone welsprekendheid de aanwe zigen opwekte tot steeds groote re deelneming in de goede zaak; door de toetreding van nieuwe leden moe ten de beginselen der vereeniging in hoe langer hoe ruimer kring worden verspreid, en ieders oogeu ge opend voor den heilzamen invloed, dien 'do ontwik kelde en verstandige vrouw kan uitoefenen in eigen huis en in den ruimeren kring der maatschappij. Haar woorden werden levendig toegejuicht. Daarna kwam aan de orde een voorstel tan Mevr. Grioss l'raut, om met kracht te protesteeren tegen den oorlog, de vreoeslijko ramp, die in ons werelddeel nu weer dagelijks ontelbare offeis eisciit. liet ondeistaaml adres werd door do aanwezige leden goedgekeurd en onderteekend Manifest van de IVoiime» tegen den Oorlog. Wij «touwen uit alle landen. Wij die de helft uitmaken van de getalssterkte der volkeren. Wij, die door de wetten der mannen buiten den raad z-ijn gesloten, waar de stom onzer moeders eer tijds den vrede wist te hand haven. Wij aan wie de verschrikkelijke oorlog noch den dood, nocli de wreedste mishandelingen spaart. Wij die door hom beroofd worden van alles wat ons aan het leven bindt vadersechtgenooten zonen, haai steden Wij, die nooit hebben kunnen loeren onderscheid te inaken tusschen manslag, die inet volle recht ver achtelijk en strafbaar is en tusschen moord op groote schaal, die inet ijdelen roem betaald wordt, ais hij op onscliu'dige slachtoffers wordt geploegd. Wij die liet gebod niet veigeten hebben: «Gij zult niet doodslaan." Wij die door de maatschappij waardig en in staat wonleii geacht om de zwaarste plichten te vervullen zonder schadeloos gesteld te worden door daarmee overeenkomende rechten Wij', wier roeping op aarde is: verzoening, vrede toewijding. Wij die door langer te zwijgen ons mede schuldig zouden voelen aan die afschuwelijke verspilling van menschenlevens en rijkdom, aan do verwoesting van gehccie landsbeken! Wij protest teren Git naam van de menschhoidwier heiligste wet ten door den coriog warden verguisd. Uitnaam van liet vaderland, dat door den oorlog van zijn zonen wordt beroofd. Uit naam van liet huisgezin, dat door den oorlog wordt uiteengerukt en verwoest. Uit naam van den vooruitgang, die door don oorlog wordt tegengehouden. Uit naam van de zedelijkheid, die door den oorlog vvprdt verkracht.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2