A0. 1877. Maandag 26 November. Terstlijit iaplljts, litwoMerJ IMat. J&. 4295 Binienlanisclie BericMei IE o tx e Abonnementsprijs, per kwartaalf T.°5. Franco per post, door het geheele Rijk. - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Schiedam, 24 November 1877. Onze nieuwe Ministers brachten in de afge- loopen week hun welkomstgroet aan de Tweede Kamer der Staten Generaal. Geen omhaal van woorden, geen uiteenzetting van beginselen, niets daarvan; een eenvoudig woord van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarvan de zin deze was: Mijne heeren! wie en wat we zijn, weet ge; we hebben de taak, die we op ons namen, niet gezocht, en daarom rekenen we stellig op de ondersteuning onzer geest verwanten en verwachten we welwillendheid van allen; en hiermede was de introductie van het nieuwe Kabinet afgeloopen. Intusschen heeft men uit de begroolings-verslagen al het een en ander over de plannen en inzichten der nieuwe bewindslieden vernomen. De Mi nister van Financiën heeft een zeer hartig woord over den toestand onzer geldmiddelen ten beste gegeven. Jaren"lang," veel te"laag was onze begrooting gebaseerd, niet alleen op hetgeen we zelf in de schatkist brachten, maar niet minder op mild vloeiende Indische baten. Jaren lang werden waarschuwende stemmen tegen zoodanig Regeeringsbeleid gehoordniets baatteonze vorige Minister van Financiën deed ons, nog maar een paar jaar geleden, als het ware zwemmen in millioenendit jaar was zijn toon veel lager gestemd; zijn opvolger echter spreekt een rond maar krachtig woord. Er zal een leening moeten gesloten worden, vooral voor de uitgaven ten behoeve der spoor wegen. Maar op welke wijze die leening ook worde gesloten, verhooging van belastingen is onvermijdelijk. Reeds dadelijk, zegt de Regeering, moet die verhooging worden voorgesteld. Eo tevens spreekt zij als haie meening uit, dat met de vermeerdering van 's lands gewone inkomsten betere verdeeling van lasten voorze ker zal moeten gepaard gaan. De Regeering heeft hiermede zeker niet bedoeld, slechts een schoonklinkenden slotzin voor haar betoog te leveren: waarschijnlijk heeft de Minister van Financiën een plan van belasting-hervor ming gereed, 't Zal ons genoegen doen wanneer we te gelegenertijd mogen gewaarworden, dat er buiten de stad onzer inwoning nog andere in ons vaderland zijn, wier draagkracht nog wel wat belasting kan lijden. Wijvoor ons hadden steeds dezen indruk: de Minister van Financiën, die zich tot stijving van 'slands Financiën in de allereerste plaats tot Schiedam wendt, ontbreekt het óf aan kennis, óf aan moed, öf aan beiden. Ieder, die het beheer van 's land? geldmiddelen met aandacht heeft gadegeslagen, zal onze bedoeling begrijpen. En daarom: eere den Minister, die met een wel doordacht plan van belastingen te voorschijn durft komen.' De Minister van Oorlog heeft totnogtoe niet voor de kandidatuur in het district Leeuwar- Dertigste Ja a BUREAU: MARKT, E, 134. den bedankt; waarschijnlijk dus zal hij zich een eventueele keus laten welgevallen. Sommige Friesche bladen ijveren sterk voor deze kandi datuur en houden de beweegredenen daarvoor niet achter. Ziet, zeggen ze ongeveer, onze nieuwe Minister van Oorlog heeft een uiterst moeilijke taak op zich genomen. Zal hij die kunnen volbrengen? Zal geen hofcamarilla het steeds op zyn ministerieel leven toeleggen? Bestaat niet de mogelijkheid van zijn val? En is zijn geheele invloed niet tot nul gereduceerd, wanneer hij niet onmiddellijk daarop in de Tweede Kamer zijn stem als afgevaardigde weder kan doen hooren? De redeneering sluit goed; alleen dat woord camarilla is voor een Nederlandsch oor moeilyk te hooren; èn het woord, èn de zaak, die er, mee bedoeld wordt, zijn door en door on-Nederlandsch, en zullen hier, mochten er ook al eens sporen van zijn aangetroffen, nooit pecht tieren. Na de debatten in de Fransche Kamer, die in den Duitschen'Rijksdag. Tw'eë onstuimige zittingen hadden daar in de laatste dagen plaats. Bij de annexatie in 1866 beproefde de gewezen Koning van Hannover het onmogelijke, om zijn verloren gebied te herwinnen. De man was rijk; het ryk nam dus een deel zijner goederen in bezit, om hem de middelen tot agitatie te ontnemen. Sedert lang hoort men van geen Welfische woelingen meer; maar men hoorde ook niets van de opbrengsten der goederen van den ex-koning. Deze week nu werd de re geering in den rijksraad daarover geïnterpelleerd, en wat zag men nu gebeuren. De aanwezige Mi nister stond, toen de zaak aan de orde kwam, op, ging heen en liet slechts een staats secretaris aan de groene tafel achter, die zeer beleefd antwoordde, dat de regeering van de zaak in kwestie geen verantwoording schuldig was. Extra-parlementair, voorwaar; 'tis of de dagen van '62 tot '66 teruggekeerd zijn. De bekende wetten op den Eeredienst hielden den Rijksdag een volgenden dag in spanning. De bekende woordvoerder der ultramontaansche partij somde by herhaling de grieven zijner party op; van oud-katholieke zijde werd een hartig woord tegen de beweringen van Wind- horst gehoord, en het slot van de historie was, dat de Minister Falck verklaarde, dat van de regeering geen herziening, zelfs van geen enkel artikel te wachten w'as, zoolang de ultramon taansche partij haar tactiek van verzet tegen de wetten van den Staat volhield. De Minister kende de partij: zy kende hem en daarmede uit De Engelsche bladen zijn deze week in zak en asch. Kars is in handen der Russen geval len de provincie Armenië wordt daardoor grootendeels door hen beheerscht; reeds spreekt men van inlijving bij liet groote rijk; wat be hoort Engeland te doen, wat eal het doen: De uitbreiding van Ruslands macht in Azië is Engeland een doorn in het oog: maar of het gang. Advertentieprijsvan 110 gewone regels, met inbegrip van eene Courant 1.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. in staat zal zijn die uitbreiding met kracht te keer te gaan, hieraan valt zeer te twijfelen. Met te meer woede trekken daarentegen de Engelsche bladen tegen Rusland te velde, soms tot in het belachelijke toe. Men leze de inne ming van Kars, zooals het verhaal daarvan door een correspondent van Daily News wordt medegedeeld; de afgunst kijkt tusschen de regels door. Zou door den voorspoed der Russische wa penen thans de kans op vrede weer grooter kunnen worden? Dit zou ten minste een waar dig besluit zyn van een jaar, vol van onwaar dige handelingen der hooge politiek. Zitting van 23 Novemler De behandeling der Indische begrooting is heden voortgezet Bij hoofdstuk I (uitgaven in Nederland) gaven de Ministers van Koloniën en Marine inlichtingen op verschillende vragen. VoornamelijkJ'kwam*ter-sprake de toestand van" het materieel der zeemacht. De heeren Fransen van de Putte en de Caseinbroot wenschten inlijving der particuliere marine bij de Indische marine. De Ministers voerden daartegen onder scheidene bezwaren aan. Hoofdstuk I is aan genomen met eenparige stemmen. Bij het hoofdstuk over de middelen in Neder land werd uitvoerig gediscussieerd over uit breiding van den verkoop van producten op Java en de koffieveilingen. De heer des Amorie vau der Hoeven stond uitbreiding voormaar werd bestreden door de heeren Corver Hooft, van Zinnicq Bergmann en Bastert, terwyl de heer Blussé die uitbreiding bij de slechte suikerwetgeving thans niet wenschelijk achtte. De Minister vau Koloniën heeft geantwoord, dat in zake koffieveilingen het belang der schat kist in de tegenwoordige omstandigheden voorsft op den voorgrond moet staan. Dit, meent hij, verzet zich tegen uitbreiding van verkoop op Java, alsook tegen eene andere wijziging van het stelsel der koffieveilingen hier te lande, dan die, hierin bestaande om de 9 veilingen, thans om de 4 weken plaats vindende, te doen houden om de 5 weken. De hoofdstukken I en II der Middelen z'y'n unaniem aangenomen. Tegen Donderdag a. s. te 41 uren zijn tal van ontwerpen aan de orde gesteld. SCHIEDAM, 24 November 1877, De verkiezing van een lid voor den gemeenteraadinplaats van den heer D. Pigeaud ■JDz.overleden, zal plaats hebben op Maandag den 3 December 1877, van des voormiddags te negentot des namiddags te vier uren ten raadhuize alhier. Gisterenavond gaf de harmonie-vereeniging ïApolIo" alhier, haar tweede concert in dit seizoen. Blijkens een noot, aan den voet van bet programma vermeld, werden de nummers met een -f- gemerkt, voor het eerst uitgevoerd en alle nummers, op één na, waren van dat teeken voorzien. De meermalen in stilte geuitte wensch dat ïApollo" wel eens met iets nieuws mocht voor den dag komendaar haar pro gramma niet veel variatie meer aanbood, werd dus nu in ruime mate vervuld. .Ta, we zouden haast geneigd zyn te beweren, dat we nu wel O SCIIBDAMSCS COURANT. Iedere gewone regel meer. - 0.10.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1