A". 1877. Vrijdag 30 November M. 4298.. feclijnt iaplijb, JitpsaiM DMai. Bnitealauüsciie Beritllei ^JiwiiMscte Bericlitea. 33 e lx a a r a: a n <r. Abonnementsprijs, per kwartaal. f 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk. - 2.50. Afzonderlijke 0.10, 8VBEAV: DIARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels, met inbegrip van eene CourantJ 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. fSAüKR IJ K. Gemaclitieden van de syndicale Kamers te Parijs hebben zich Woenstlagvoormiddag by Mac Mahon aangemeld, met verzoek om hem te spreken. Zij werden ontvangen door zijn secre taris (PHarconrt, die zijn leedwezen betuigde dat de Maarschalk hen niet ontvaugen kon. De begrootings-commissie iu de Kamer van Afgevaardigden bewaart het stiptste ge heim over hare beraadslagingen. Den 27 dezer is echter haar rapporteur, de heer Cochéry, op de tribune gekomen om het rapport voor te lezen omtrent de kredieten, die de regeering had aangevraagd tot dekking van de uitgaven gedurende de verkiezingen. De lapporteur noemt deze uitgaven onwettig en concludeert tot weigering van de gevraagde 20 mülioeu. De weigering der 20 millioen is een feit van groot belang. Het mag niet ontkend worden, dat de taktiek der linkerzijde van groote vast beradenheid getuigt en zeer gunstig afsteekt bij die barer tegenpaitij. Zij handelt volgens een rijf) overwogen plan en neemt zich in acht voor ondoordachte grependie haar succes zouden kunnen in gevaar brengen. Onder de leiding van het comité der *18 leden is zij met ijzeren hand gedisciplineerd, en indien er ooit voor haar een kans van slagen bestaat, dan is het zeker ditmaal. RUS LAK I>. Uit Uogot seint men van 27 dezer dat de Turken den 26 dezer 's morgens de versterkte position bij Trosteiik en Metscbka aanvielen, doch na een heiligen sti ydmet groot verlies werden teruggeslagen. De Russen verloren on- CO O geveer 3U0 man, waaronder veel officieren. In het belang der staatsoenheid is te St. Petersburg de afzonderlijke afdeeliug voor het bestuur der financiën van Polen opgeheven en zijn do tot haar ressort behoorende aange legenheden rechtstreeks onder directie van het rijksdepartement geplaatst. Te St. Petersburg is onlangs een revo lutionair geschrift verspreid, waarin de onder handelingen van liet gouvernement over ver schillende hervormingen werden voorgesteld als louter boerenbediog. Dientengevolge heeft de justitie huiszoekingen laten doen, inet het resultaat dat er een geheime drukkerij is ont dekt en een aantal peisonen zijn gearresteerd. Volgens officieel bericht uit Dogot van den 27n, is de geheele streek, tot op 70werts afstand van de linie Tschernawoda-Kustendsche, van vijanden gezuiverd. Eene officieelc Russische dépêche uit Buchaiest meldt, dat de Turken, die aan de Lom gelegerd zijn, niet eene aanzienlijke strijd macht een aanval gei i :ht hebben tegen Carevito. Het gevecht beeft-, ot 's avonds geduurd. De Turken werden met gt oot vei lies {°;;"ó^eslpgen. Andere door hen ondernomen aanvallen zijn insgelijks afgeslagen. E N li U A I II. De Daily Telegraph bericht uit Pera van 27 dezer dat de Turken thans een zeer sterke positie aan den ingang van den bergpas bij Orkhanie hebben bezet. Orkhauie is door de Turken wegens strategische redenen ontruimd. Reuters Office deeit een depêche van Mukh- tar-pacha uit Erzeroum, dd. 25 dezer, mede, luidens welke de Russen, tengevolge van de gevallen massa sneeuw, genoodzaakt zijn ge weest, hunne operation rond die stad te staken. Lord Derby heeft aan eeue deputatie, die bij hem kwam om een woord te spreken ten gunste van de bescherming der Engelsche belangen, verklaard dat er geen enkele teden bestond om van de onzydigheidspoliliek af te wijken. Konstanliuopel was nog niet in gevaar en Suez wordt niet bedreigd. Engeland zal zijne bemiddeling" aanbieden, als het meent dat het geschikte oogenblik daarvoor gekomen is. DEN HAAfi, 28 November 1877. Bij Kon. besluit van 26 November 1877, no. 7, is aau jhr. mr. H. J. van der Ileim, eervol ontslagen Minister van Financiën, krachtens art. 11 der wet, betreffende de burgerlijke pensioenen, laatst gewijzigd bij die van 21 Mei 1873, Staatsllad no. 34), een pensioen verleend van f 3771 'sjaars. SCHIEDAM, 29 November 1S77. Onze stadgenooten hebben al het mogelijke gedaan om hunne étalages voor het aanstaande St. Nicolaasfeest uiet minder fraai te doen zijn dan in vorige jaren, waarvan men zich, de stra ten doorwandelend, zij't dan ook slechts opper vlakkig, kan overtuigen; nog meer evenwel valt zulks iu 't oog wanneer men de étalages van nabij beschouwt, hetgeen aan de ver schillende winkeliers, naar wij meenen, nog vrij wat aangenamer zal zijn. Daartoe uitgenoodigd namen wij een kijkje bij de heeren P. C. A. Meijer en J. B. C. Huls man wier keurig nette étalages, zoo rijk aan verscheidenheid van smaakvol gearrangeerde artikelen van de fijnste tot de meest gewoue soorten uelk wat wils" aanbieden. Wij ineenen er de aandacht onzer stadgenooten op te mogen vestigen, overtuigd als wij zijn, dat zij er even als wij met genoegen eenige oogeublikkcn zul len verwijlen. Eerstgenoemde trekt niet weinig de aandacht van het publiek door de eigen aardige levensgroote voorstelliug telpaard van deu door jong en oud, rijk en arm, beminden heilige in bisschopsgewaad met mijter en staf, gevolgd door zijn knecht, die beiaden is met geschenken. Wat wij van bovengenoemde zeiden is ook van toepassing op de étalages van de heeren J. J. F. van Zeijl, A. A. Muré en Co., C. Mont- foort en D. J. Blommendal. Hun uitgebreid assortiment galanterien en luxe-artikelen zal zeker niemaud onbevredigd laten, wiea het om een smaakvol cadeau te doen is. Heeft men zijn keuze gevestigd op een ge schenk in pelterijenmen vindt daarvan een exquise sorteeriog by den lieer C. van der Touw; stellen bout in verschillende kwaliteit, hermelijnen kindermanteltjes en vodzakken enz. Geeft men de voorkeur aau een geschenk ia goud en zilver, dan zal men zeker niet onvol daan wederkeeren van een bezoek bij den heer G. J. H. Schmidt. Voor geschenken in parapluies, en-tout-casen wandelstokken, kan iedereen wat van zijn gading vinden* bij den heer F. Delponte, die van deze artikelen ruimschoots voorzien is. De wiukel van den heer E. II. Gabel, is ook nu weder voorzien van een zeer groot assortiment kinderspeelgoed en glaswerk; hem zal het dus ook wel niet aan een druk bezoek ontbreken." Voor 't geval men een der vele artikelen van kleeding als St. Nicolaas-geschcnk verlangt, kan men bij de heeren R. Schnabel, gebrs. Beausar, J. Heimeriks, gebrs. Bertels, C. van "Warneten Bz. en mej. de Wed. E. T. do Ilaas Meijer, aan dat verlaugen voldoen. In ruime keuze, naar den laatsten smaak, vindt men deze artikelen bij hen voorhanden. Voor keur van lekkernijen hebben de heeren D. llenkemans, T. C. Engering, J.M. Kater Jz., A. J. Snijders en E. L. Bustin gezorgd. Hunne étalages van suikerwaren, borstplaat, chocolaad, marcepain, banket en boterletters, cartonnages, surprises, cuz., waarop menigeen, ook die reeds lang de kinderschoenen ontwassen is, begeerige blikken slaat, levert daarvan liet bewijs. Ook de heeren P. Sanders, J. M. van Leeuwen, E. BrandJ. F. van ICemenade on D. Krabbeu- dam Fz., hebben deze artikelen, zoo niet alle, dan toch voor het meerendeei in goede kwaliteit voorhanden; die van iets lekkers houdtzal zeker ook wel eens bij hen een kijkje gaan nemen. De boekhandel heeft weder in ruime mate gezorgd, d.it het niet ontbreken zou aau gees telijk voedsel, aan voedsel voor verstand en hart beidede jeugd en de meer ontwikkelden kunnen de bevrediging huuner wetischeu, ook in dit opzicht, vervuld zien, immers daarfzyn keur van degelijke boeken, pracht- en plaat werken, kinder- en prentenboeken te bekomen. Aan Si. Nicolaas surprises, dus ook ditmaal weder geen gebrek. In de vergadering van ons departement der Maatschappij »Tot Nut vau 'tAlgemeen" trad gisterenavond als spreker op de heer Chnp- puis, van 's Ilertogeubosch, die een novelle, ge titeld sDe zoon van den Wilddief", voorlas. Met groote aandacht werd de voordracht van den talentvollen romancier aangehoord. Immers on derscheidde zich zyu jongste novelle evenals zijn

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1